Okapy teleskopowe ranking na rok 2024 – wybierz najwydajniejsze rozwiązanie oferujące najciekawsze dodatki!

Odpowiednia wentylacja w kuchni jest kluczem do utrzymania czystości i świeżości w pomieszczeniu. Co więcej, pozbywamy się często nieprzyjemnych zapachów i ograniczamy ilość zanieczyszczeń i sadzy, która przy gotowaniu bez włączonego wyciągu zbierałaby się na meblach i urządzeniach AGD. Jeśli dodatkowo zależy nam na funkcjonalności i wyglądzie, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na okap podszafkowy teleskopowy.

Co jednak wyróżnia produkty o pozytywnej charakterystyce od tych o nieco mniej pożądanych parametrach? Które cechy są najistotniejsze, a które okażą nie będą kluczowe przy wyborze rozwiązania idealnego? Pytań jest wiele, a nie każdy wie jak na nie odpowiedzieć. To właśnie w tym celu powstał dzisiejszy ranking okapów teleskopowych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
OKAP PODSZAFKOWY TELESKOPOWY KUCHENNY 50cm BERDSEN 1

BERDSEN 50cm

9.9

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
Okap podszafkowy teleskopowy 60 cm POLSKI CZARNY 1

OKAP TELESKOPOWY 60

9.8

Droga

Allegro Logo
Okap teleskopowy Beko HNT62210B 60 cm czarny 1

OKAP Beko HNT62210B

9.7

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
Czarny okap kuchenny teleskopowy podszafkowy 60cm 1

OKAP Arset Marin

9.6

Średnia

Allegro Logo
OKAP KUCHENNY Teleskopowy AMICA OTP6233I LED 1 1

OKAP AMICA OTP6233I

9.5

Tania

Allegro Logo
 
empik logo

Jest to lista pięciu bardzo ciekawych i szeroko rekomendowanych produktów, które wyróżniają się od konkurencji ponadprzeciętnymi liczbami i świetnymi właściwościami. Nasi specjaliści mieli jednak na względzie całkiem ważne aspekty pracy okapów teleskopowych, bo to pomaga określić ich atrakcyjność w stosunku do ceny. 

OKAP PODSZAFKOWY TELESKOPOWY KUCHENNY 50cm BERDSEN

okap teleskopowy 60

Okap marki Berdsen wyróżnia się najlepszymi parametrami ze wszystkich urządzeń zebranych w tym rankingu. Przede wszystkim jest on wielofunkcyjny, może pełnić rolę zarówno wyciągu, jak i pochłaniacza. Jest także dyskretny, ponieważ po zainstalowaniu go w kuchni, widoczna jest jedynie niewielka część będąca fragmentem panelu. Widoczny element ma szaro-srebrny, lekko połyskujący odcień, będzie zatem pasować do większości kuchni, i jasnych, i tych ciemnych.

Model ma 50 centymetrów szerokości, 16 centymetrów wysokości oraz 28 centymetrów głębokości (złożony) lub 46 (wysunięty). Sterowanie, czyli wysuwanie okapu, jest mechaniczne. Warto mieć na uwadze, że urządzenie jest ciche. Posiada dwie prędkości turbiny, a maksymalny emitowany hałas to 62 decybele. Silnik ma moc 80 watów. Okap waży 5 kilogramów.

Okap teleskopowy 50 tka ma także oświetlenie, dokładnie żarówkowe, ledowe – jest to jedna dwuwatowa lampa LED. W urządzeniu znajdują się wysokiej jakości dwa filtry aluminiowe, które skutecznie pochłaniają tłuste drobinki. Każdy z filtrów składa się z trzech wyjątkowo mocnych warstw. Istnieje możliwość dodania filtru węglowego, ten jednak nie znajduje się w zestawie. Okap jest mocny i trwały, wykonano go ze stali nierdzewnej, dlatego nie koroduje, a jego powłoka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

ok
 • Ładna, srebrna obudowa;

 • Wysoka jakość wykonania;

 • Dobra wydajność i trwałość.

nook
 • Stosunkowo głośno pracuje.

Okap podszafkowy teleskopowy 60 cm POLSKI CZARNY

okap podszafkowy teleskopowy

Marka Teleskop stworzyła wysokiej jakości okap tzw. podszafkowy, który ma elegancki, czarny kolor. Urządzenie ma dwa tryby pracy, tj. wyciąg i pochłaniacz oraz dwa filtry odtłuszczające powstałe z aluminium. Opcjonalnie można dokupić filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy. Filtry aluminiowe są wyjmowane. Ponadto można je myć w zmywarce, dlatego całość jest łatwa w utrzymaniu.

Obudowa powstała ze stali nierdzewnej i została polakierowana czarnym barwnikiem, który ma nie tylko właściwości ozdobne, ale przede wszystkim ochronne – okap jest skutecznie zabezpieczony przed powstawaniem rdzy oraz ubytków takich jak np. zarysowania. Lakier jest również odporny na ewentualne szkodliwe działanie detergentów myjących. Okap ma 60 centymetrów szerokości i 31 centymetrów głębokości.

Średnica wylotu jest równa 120 milimetrów. Minimalne natężenie przepływu powietrza to 120 metrów sześciennych na godzinę, a maksymalne – 275 metrów sześciennych na godzinę. Urządzenie posiada dwa tryby prędkości turbiny. Tryb podstawowy generuje hałas o natężeniu 44 decybeli, a tryb turbo – 62 decybele.

Na skrajnych bokach elementu wystającego spod szafki znajdują się przełączniki; jeden z lewej strony (służy do włączania i wyłączania światła) oraz dwa po prawej stronie (włączanie/wyłączanie i ustawianie trybów). W okapie jest jedna podłużna żarówka LED, dająca przyjemne oświetlenie, które przydaje się podczas gotowania.

ok
 • Intuicyjne sterowanie;

 • Trwała obudowa;

 • Filtr w kolorze obudowy.

nook
 • Trudny montaż.

Okap teleskopowy Beko HNT62210B 60 cm czarny

okap teleskopowy 50

Kolejny produkt, czyli okap teleskopowy marki Beko, jest cały czarny i wyróżnia się bardzo przyjemnym oraz praktycznym oświetleniem – model wyposażono w dwie trzywatowe żarówki LED. Otwory wypuszczające światło są okrągłe i znajdują się w części najbliżej ściany. Ponieważ rozmieszczono je na dwóch krańcach długości, doskonale doświetlają całą kuchenkę.

Okap posiada dwa filtry aluminiowe pochłaniające tłuste cząsteczki wytwarzane w trakcie gotowania. Filtry są w srebrnym kolorze i można je w łatwy sposób zdemontować oraz umyć ręcznie lub w zmywarce. Istnieje możliwość zainstalowania również filtra węglowego, który pochłania zapachy, należy go jednak dokupić oddzielnie, ponieważ nie znajduje się on w zestawie. Turbina ma trzy tryby prędkości – na najszybszych obrotach generuje ona hałas o natężeniu 60 decybeli.

Sterowanie i włączanie odbywa się za pośrednictwem wygodnych przełączników manualnych umiejscowionych po bokach elementu przedniego. Wysokość tego modelu to 17,5 centymetra, szerokość 60 centymetrów, a głębokość to 31 centymetrów, kiedy okap jest złożony i 43 centymetry po wysunięciu drugiego filtra. Maksymalna wydajność produktu wynosi 244 metry sześcienne na godzinę.

ok
 • Eleganckie wykończenie;

 • Świetne oświetlenie;

 • Trwałe filtry.

nook
 • Stosunkowo wysoka cena.

 •  

Czarny okap kuchenny teleskopowy podszafkowy 60cm 

okap teleskopowy

Arset Marin to czarny okap podszafkowy dobrej jakości. Posiada on dwie żarówki ledowe o mocy trzech watów, rozmieszczone w taki sposób, aby kuchenka była dobrze doświetlona. Maksymalna wydajność tego modelu to aż 340 metrów sześciennych na godzinę i może on pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Wykończenie obudowy to czarny mat, farba skutecznie chroni stal przed powstawaniem rdzy oraz uszkodzeń mechanicznych. Zabezpiecza ją również przed wilgocią i środkami myjącymi.

Okap ma dwa trzywarstwowe filtry przeciwtłuszczowe, które można łatwo zdemontować i umyć w zlewie lub w zmywarce. Filtry mają białe ramy. Istnieje możliwość dokupienia specjalnego filtra węglowego, który eliminuje zapachy. Model ma tylko dwa tryby pracy turbiny – normalny i turbo. Drugi tryb naturalnie tworzy większy hałas, ale jest on stosunkowo niski, ponieważ plasuje się na poziomie 52 decybeli.

Sterowanie oświetleniem i prędkością turbiny odbywa się za pomocą wygodnych przycisków, które opisano ikonami, co sprawia, że obsługa jest łatwa i intuicyjna. Okap jest bardzo trwały, nawet przy częstym i bardzo intensywnym użytkowaniu się nie niszczy. Ponadto jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ można go szybko i dokładnie umyć używając niewiele detergentu lub nasączoną wodą ściereczką.

ok
 • Odpowiednio rozmieszczone żarówki;

 • Cicha praca;

 • Bardzo dobra wydajność.

nook
 • Białe ramy filtrów nie pasują do czarnej obudowy.
 •  

OKAP KUCHENNY Teleskopowy AMICA OTP6233I LED

okap teleskopowy opinie

Okap kuchenny firmy Amica ma mocną, stalową obudowę pokrytą białą farbą. Pokrycie jest wyjątkowo trwałe i matowe. Chroni stal przed negatywnym wpływem wilgoci, powstawaniem rdzy oraz przed zarysowaniem lub innym uszkodzeniem mechanicznym. Model jest jednocześnie wyciągiem i pochłaniaczem. Posiada dwa filtry aluminiowe, które bardzo dobrze wchłaniają tłuste drobinki. Ponadto można je zdjąć i umyć w zmywarce, lub ręcznie, w zlewie.

Urządzenie posiada jedną podłużną żarówkę ledową o mocy czterech watów. Jest ona praktyczna, dobrze oświetla kuchenkę i optymalnie rozprasza światło. Wydajność tego okapu wynosi 270 metrów sześciennych na godzinę. Model ma trzy prędkości, na najwyższej generuje hałas o natężeniu 65 decybeli. Okap waży niecałe 6 kilogramów i jest szeroki na 60 centymetrów. Jego głębokość po złożeniu wynosi 30 centymetrów. Wysokość to 17 centymetrów.

Urządzenie jest sterowane za pomocą intuicyjnych przycisków, jednak wystarczy wysunąć ruchomy panel, aby automatycznie uruchomić wyciąg. Teleskopowy panel jest trwały, choć przy częstym użytkowaniu szyny mogą się nieco wyrobić, co w konsekwencji będzie utrudniało kolejne próby wyciągania.

ok
 • Dobre filtry aluminiowe;

 • Atrakcyjna cena;

 • Łatwy montaż.

nook
 • Szyny mogą się wyrobić i utrudniać wysuwanie panelu.
 •  

Przedstawione zostały zarówno okapy teleskopowe 60 cm jak i te mniejsze, lecz który będzie dla nas najwłaściwszy? 

Choć każda z ofert ma w sobie coś atrakcyjnego i bez wątpienia niejeden użytkownik zdecyduje się właśnie na jeden z powyższych okapów, to nie możemy zapominać o czymś bardzo ważnym. Mianowicie nasze preferencje i oczekiwania różnią się i jest to praktycznie niemożliwe wybrać opcję, która będzie idealna dla każdego. W takiej sytuacji najczęściej warto skorzystać z własnego doświadczenia i wiedzy, a następnie wybrać się na własnoręczne poszukiwania.

Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na czerpanie wiedzy z własnych kompetencji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z poradnikiem zakupowym. w artykule umieściliśmy tylko najważniejsze kwestie, które są niezwykle istotne w zakresie sprawności urządzenia, efektywności pracy, a także ich właściwej mocy.

Istotne okazały się nie tylko powyższe parametry, ale też funkcjonalność, wydajność pracy, a także kultura pracy i parę innych czynników, które mają znaczący wpływ na ostateczny komfort użytkowania. Więcej informacji na temat okapów i jak wybrać ten idealny dla naszego mieszkania znajdziemy w poniższym poradniku zakupowym:

https://www.babskiswiat.com.pl/na-co-zwrocic-uwage-kupujac-okap.html

okapy teleskopowe ranking

Moc okapu to podstawa

W jaki sposób najłatwiej określić jest sprawność sprzętu i jego zapotrzebowanie na energię? Najprostszą odpowiedzią jest, rzecz jasna, moc. Im większa moc urządzenia, tym większa jest jego teoretyczna sprawność, a co za tym idzie, możliwość skutecznego oczyszczania powietrza w naszej kuchni.

Rzecz jasna im większa moc okapu teleskopowego, tym i większe zużycie energii. To oznacza natomiast większe rachunki za prąd. Z uwagi na to, że prawidłowo użytkowany okap podszafkowy teleskopowy pracować będzie codziennie, warto mieć tę kwestię na uwadze w celu uzyskania jak najlepszego stosunku ceny produktu do oferowanej sprawności i późniejszych kosztów użytkowania.

Okap teleskopowy Beko HNT62210B 60 cm

okap teleskopowy 50

OKAP KUCHENNY Teleskopowy AMICA OTP6233I LED

okap teleskopowy opinie

Z mocą związana jest też wydajność

Jednym z najistotniejszych parametrów bezpośrednio związanych z mocą jest wydajność. Podawana w metrach sześciennych na godzinę, wskazuje nam na maksymalną skuteczność pracy produktu i jego możliwości oczyszczania pomieszczenia. Bardzo ważne jest dobranie produktu do wielkości kuchni i intensywności użytkowania kuchenki w celu zredukowania ilości zanieczyszczeń i osadu, jakie podczas gotowania bez wątpienia będą się u nas pojawiać.

Dlatego bardzo ważne jest właściwe obliczenie wydajności, jaką potrzebujemy. Aby to zrobić, należy wziąć powierzchnię kuchni (w przypadku kuchni z aneksem liczymy powierzchnię całego pomieszczenia) i pomnożyć tę liczbę przez 2. To nam da objętość kuchni wyrażoną w metrach sześciennych. Teraz tę wartość mnożymy przez 6 i otrzymujemy minimalną wydajność. Rekomendowana, maksymalna wydajność przy intensywnym użytkowaniu kuchni mnożona jest przez 6. 

Trudno jest więc wskazać czy okap o wydajności wynoszącej 200 metrów sześciennych na godzinę będzie wystarczający w konkretnym przypadku. Każdy z nas powinien samemu wykalkulować najlepszą opcję, bo inna wydajność będzie wymagana w przypadku okapów do zamkniętych pomieszczeń, a inne do kuchni otwartych na salon.

Efektywność energetyczna to kolejna istotna kwestia

Okapy to urządzenia, które mają na celu skutecznie poradzić sobie z pochłanianiem zapachów i wyciąganiem zanieczyszczeń. Jednakże, trudno jest określić która konstrukcja charakteryzuje się lepszym systemem filtracyjnym, która gwarantuje lepsze oświetlenie, a która po prostu jest skuteczniejsza w pochłanianiu zanieczyszczeń. Dlatego twórcy okapów muszą poddawać swoje produkty specjalnym testom i weryfikować je według określonych klas. I to właśnie ta klasyfikacja jest nad wyraz istotna.

Litery od A do G wskazują nam czy produkt jest wydajny w danej funkcjonalności czy może niekoniecznie. Im wyższa ocena, tym rzecz jasna propozycja jest lepsza. Jeśli chodzi o klasyfikację, to dotyczy ona kilku kluczowych aspektów. Jednym z nich jest klasa efektywności energetycznej, czyli w skrócie roczne zużycie energii.

Kolejną klasyfikacją jest wydajność przepływu dynamicznego, czyli po prostu skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń i zapachów w stosunku do mocy, jaką produkt pobiera. Oprócz tego, bardzo ważne będzie też zweryfikowanie klasy sprawności oświetlenia.

Czarny okap teleskopowy podszafkowy 60cm

okap teleskopowy

Okap podszafkowy teleskopowy cichy? Emisja hałasu też ważna 

Im mniejszy hałas emitowany podczas pracy, tym rzecz jasna wyższy komfort pracy, bo nie musimy znosić wysokiej głośności, jaką bez wątpienia niejeden okap jest w stanie produkować. Dlatego warto wybrać cichy.okap podszafkowy teleskopowy, szczególnie kiedy producenci bardzo często chwalą się niskimi emisjami hałasu bądź po prostu są przez określone agencje do tego zobligowane. 

Im niższa emisja hałasu (która wyrażana jest w decybelach), tym lepiej dla naszych uszu. Choć różnice wydają się na pozór małe, bo najcichszy okap podszafkowy teleskopowy na rynku oferuje poziom głośności na poziomie 50 dB, a najgłośniejszy 65 dB, to ta wartość w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, gdyż 50 dB to głośność porównywalna do hałasu emitowanego w biurowcach, natomiast 65 dB to już głośność pracującego odkurzacza dobrej marki.

Podsumowanie rankingu – najlepszy okap teleskopowy 2024

Zwycięzcą rankingu zostaje bez wątpienia OKAP PODSZAFKOWY TELESKOPOWY KUCHENNY 50cm BERDSEN. Propozycja ta charakteryzuje się świetnymi parametrami i dobrym stosunkiem jakości do ceny. Co więcej, opcja ta pozwoli nam na uzyskanie dobrej wydajności, co w przypadku okap teleskopowy 50 cm jest nieco trudniejsze do osiągnięcia.

Alternatyw dla numeru jeden jest sporo, dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, musimy przemyśleć szereg zmiennych i podjąć decyzję w oparciu o podane wyżej wskazówki i porady. Tylko wtedy będziemy mieć pełną świadomość tego, że wybrany produkt charakteryzuje się parametrami, które są dla nas najważniejsze. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki okap teleskopowy wybrać
Average rating:  
 0 reviews