Okap podszafkowy ranking produktów 2024 – sprawdź która opcja okaże się najlepsza do naszego domostwa już dziś! 

Jak doskonale wiemy, podczas gotowania jakiegokolwiek posiłku bardzo ważne jest, aby włączyć wywiew. Ma to ogromne znaczenie nie tylko z uwagi na to, że w ten sposób odprowadzamy nieprzyjemne zapachy, ale też dbamy o niski poziom wilgoci i obniżamy ilość osadu, jaki mógłby pojawiać się na ścianach mebli. Co więcej, prawie każdy okap kuchenny wyposażony jest w dodatkowe źródło światła. Jak widzimy, istnieje wiele zalet korzystania z okapów kuchennych.

Na rynku dostępne są jednak okapy standardowe i te do zabudowy. Co więcej, nasz wybór nie ogranicza się wyłącznie do okapów podszafkowych, ale też do tych o nieco innym kształcie. Z uwagi na ogromną różnorodność panującą na rynku, musimy przede wszystkim wiedzieć które aspekty okażą się najistotniejsze, a które wręcz przeciwnie – możemy pominąć.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
OKAP PODSZAFKOWY TELESKOPOWY KUCHENNY 50cm BERDSEN 1

BERDSEN 50cm

9.9

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
OKAP KUCHENNY podszafkowy 60 BEKO CFB 6310 X Inox 1

BEKO CFB 6310

9.8

Tania

Allegro Logo
 
empik logo
OKAP podszafkowy AMICA do zabudowy 60cm CZARNY LED 1

AMICA 60cm CZARNY

9.7

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
Okap podszafkowy GORENJE WHU629ESS 596cm SREBRNY 1

GORENJE WHU629ES

9.6

Tania

Allegro Logo
 
empik logo
Okap podszafkowy teleskopowy 60 cm POLSKI CZARNY 1

OKAP TELESKOPOWY 60

9.5

Średnia

Allegro Logo
Okap podszafkowy Kernau KBH I 0960 B 178 m3h 1

Kernau KBH I0960

9.4

Tania

Allegro Logo
 
empik logo

Aby pomóc wam w znalezieniu najlepszej opcji, przygotowaliśmy poradnik zakupowy i ranking okapów podszafkowych. A to wszystko po to, aby dostarczyć czytelnikom jak najwierniejszy poradnik ze wskazówkami, dzięki którym wybrany okap podszafkowy będzie spełniał swoje zadanie w sposób perfekcyjny. Przy kompletowaniu listy rekomendowanych produktów bardzo ważne było zwrócenie uwagi na wymiary, moc urządzenia, wydajność pracy, sposób sterowania, a także efektywność energetyczną i kutlurę pracy.

OKAP PODSZAFKOWY TELESKOPOWY KUCHENNY 50cm BERDSEN

okap teleskopowy

Okap podszafkowy teleskopowy to propozycja marki Berdsen. Jest to urządzenie o szerokości 50cm, mocy 80W, wydajności maksymalnej wynoszącej 200m3/h oraz poziomie hałasu równym 62dB. Okap jest niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń na przybory kuchenne lub żywność. Wystający fragment panelu w kolorze czarnym pasuje niemal do każdej aranżacji kuchennej.

Urządzenie pracuje w trybie pochłaniacza oraz wyciągu. Ponadto, wbudowany filtr aluminiowy skutecznie wychwytuje tłuszcz i kurz, co z kolei chroni wentylator i silnik okapu. Zapewnia to długą żywotność produktu. Warto również dodać, że filtr ten możemy umyć pod bieżącą wodą raz na 4-5 tygodni.

Okap kuchenny jest bardzo łatwy w obsłudze. Jedyne, co musimy zrobić, to wyciągnąć panel a urządzenie włączy się samoczynnie. Co więcej, okap posiada wbudowane oświetlenie LED o mocy 2W. Pozwoli ono nie tylko zaoszczędzić na energii elektrycznej, ale także doświetli naszą kuchnię podczas gotowania.

ok
 • Ciche urządzenie;

 • Dwa tryby pracy;

 • Skuteczne wychwytywanie tłuszczu i kurzu;

 • Oświetlenie LED.

nook
 • Brak filtra węglowego.

OKAP KUCHENNY podszafkowy 60 BEKO CFB 6310 X Inox

okap beko

Marka Beko jest bardzo dobrze znana z produkcji urządzeń AGD. Ich kolejny produkt to okap podszafkowy o szerokości 60cm, mocy 220W, maksymalnej wydajności równej 125m3/h oraz poziomie hałasu 62dB. Charakteryzuje się on klasą energetyczną D.

Urządzenie posiada trzystopniową regulację pracy wentylatora. Pozwoli nam to na ustawienie wydajności oraz głośności okapu jednym kliknięciem. Warto również dodać, że okap ma wbudowane oświetlenie LED. Idealnie rozjaśni ono naszą kuchnię i doda jej elegancji, doświetli przestrzeń roboczą, ale przede wszystkim pozwoli nam zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Ponadto, okap podszafkowy Beko posiada filtr przeciwtłuszczowy. Jego działanie zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów po naszej kuchni i skutecznie je zneutralizuje. Co więcej, produkt można nabyć w bardzo przystępnej cenie. Użytkownicy chwalą urządzanie między innymi za cichą pracę oraz dwa tryby pracy, jakimi są pochłaniacz oraz wyciąg. Wygląd estetyczny również jest dużym atutem okapu kuchennego.

ok
 • Cicha praca urządzenia;

 • Oświetlenie LED;

 • Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów.

nook
 • Nieco niższa wydajność.

OKAP podszafkowy AMICA do zabudowy 60cm CZARNY LED

okap amica

Jest to okap podszafkowy kuchenny marki Amica o dwóch trybach pracy. Pełni on rolę zarówno pochłaniacza jak i wyciągu. Moc urządzenia wynosi 91W, jego wydajność maksymalna to 182m3/h, natomiast poziom hałasu równa się 51dB. Cicha praca okapu pozwoli na komfortowe przygotowywanie posiłków, zwłaszcza kiedy nasza kuchnia jest połączona z salonem.

Warto również wspomnieć o oświetleniu LED. Jest ono bardzo żywotne oraz emituje przyjemne dla oka światło. Ponadto, okap Amica posiada trzystopniową regulację pracy wentylatora, co z kolei pozwoli nam dostosować prędkość okapu do naszych potrzeb.

Co więcej, zbudowany filtr aluminiowy, który ma za zadanie oddzielić tłuszcz od pochłanianych oparów. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o osadzający się tłusty nalot na naszych meblach kuchennych lub ścianach. Filtr ten charakteryzuje się także odpornością na korozję oraz nadaje się do wielokrotnego czyszczenia. Poza tym, urządzenie pozwoli nam na zaoszczędzenie na energii elektrycznej. gdyż ma ono klasę efektywności energetycznej C.

ok
 • Dwa tryby pracy;

 • Bardzo cicha praca urządzenia;

 • Oświetlenie LED;

 • Filtr aluminiowy.

nook
 • Brak filtra węglowego.
 •  

Okap podszafkowy GORENJE WHU629ES/S 59,6cm

okap kuchenny podszafkowy

Na rynku coraz częściej pojawiają się produkty słoweńskiej marki Gorejne. Jednym z takich przedmiotów jest podszafkowy kuchenny okap gorenje o mocy 49W, maksymalnej wydajności równej 200m3/h oraz poziomie hałasu 64dB. Klasa efektywności energetycznej B świadczy o tym, że będziemy mogli zaoszczędzić na energii elektrycznej użytkując właśnie ten okap.

Urządzenia działa zarówno jako pochłaniacz jak i wyciąg. Co więcej, produkt został solidnie wykonany z wysokiej jakości materiałów, a konkretniej ze stali lakierowanej. Warto również wspomnieć o trzystopniowej regulacji pracy wentylatora. Na pierwszym stopniu wydajność okapu wynosi 108m3/h, na drugim 159m3/h i na trzecim 200m3/h.

Ponadto, kuchenny okap gorenje posiada oświetlenie LED o mocy 4W. Diody ledowe są bardzo ekonomiczne, ponieważ zużywają minimalną ilość energii. Takie rozwiązanie stanowi bardzo istotny element wyposażenia kuchennego ze względu na funkcjonalność oraz estetykę. Okap zawiera także filtr przeciwtłuszczowy syntetyczny, jednakże w zestawie nie otrzymamy filtra węglowego.

Warto dodać, że produkt możemy nabyć w bardzo niskiej cenie. Jego srebrny kolor idealnie wkomponuje się w niejedną kuchenną aranżację.

ok
 • Duża wydajność;

 • Solidne wykonanie;

 • Bardzo niska cena;

 • Oświetlenie LED.

nook
 • Nieco niższa moc urządzenia;

 • Brak filtra węglowego na wyposażeniu.

 •  

Okap podszafkowy teleskopowy 60 cm POLSKI CZARNY

jaki okap teleskopowy

Jest to okap podszafkowy teleskopowy polskiej produkcji. Został on bardzo solidnie wykonany ze szkła oraz stali nierdzewnej lakierowanej. Produkt można zakupić w przystępnej cenie w stylowym kolorze czarnym, który dodaje elegancji każdemu wnętrzu.

Warto również dodać, że urządzenie posiada trzystopniową regulację kołyskową z łatwym dostępem. Oznacza to, że możemy dostosować pracę okapu do naszych potrzeb oraz preferencji. Co więcej, działa on jako pochłaniacz i wyciąg. Produkt został także wyposażony w oświetlenie LED, zintegrowany zawór zwrotny oraz w czarne filtry aluminiowe przeciwtłuszczowe, które możemy bez problemu myć w zmywarce.

Jeżeli chodzi o parametry okapu kuchennego, jego maksymalna wydajność wynosi 275m3/h, natomiast poziom hałasu jedyne 50dB. Ponadto, jest to produkt o szerokości 60cm i głębokości 31cm. Urządzenie ma klasę efektywności energetycznej C. Warto również dodać, że cieszy się ono popularnością wśród kupujących.

ok
 • Cicha praca urządzenia;

 • Przystępna cena;

 • Solidne wykonanie;

 • Duża maksymalna wydajność.

nook
 • Brak filtra węglowego.

 •  

Okap podszafkowy Kernau KBH I 0960 B 178 m3/h

okap kuchenny podszafkowy

Jest to ciekawa oferta marki Kernau. Urządzenie może być umieszczone pod szafką kuchenną lub w samej szafce, przez co jest ono praktycznie niewidoczne. Ma ono prostą konstrukcję i jest bardzo proste w montażu.

Ponadto, okap podszafkowy może działać zarówno jako pochłaniacz jak i wyciąg. Samo sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą suwaka, który został umieszczony w dolnej części okapu. Dzięki takiemu prostemu w obsłudze rozwiązania włączymy i wyłączymy okap, ustawimy stopień mocy silnika oraz włączymy oświetlenie.

Z kolei jeśli chodzi o samo oświetlenie LED, charakteryzuje się ono bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej, co pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ponadto, ma ono pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Warto również dodać, że okap posiada trzystopniową regulację pracy wentylatora. Pozwoli nam na dostosowanie pracy urządzenia do naszych potrzeb.

Co więcej, okap kuchenny działa na filtr aluminiowy oraz filtr węglowy. Pierwszy z nich otrzymamy w zestawie, natomiast drugi będziemy musieli nabyć we własnym zakresie.

ok
 • Wygodne sterowanie suwakowe;

 • Oświetlenie LED;

 • Trzystopniowa regulacja pracy wentylatora.

nook
 • Brak filtra węglowego na wyposażeniu.
 •  

Który okap do zabudowy powinniśmy wybrać? Jeśli wciąż nie podjąłeś decyzji, zapoznaj się z poniższymi poradami! 

Wybranie idealnego rozwiązania nie jest takie łatwe i to nieważne od kategorii produktu. Nieważne czy mowa tutaj o małym sprzęcie AGD czy o kluczowym urządzeniu kuchennym. Nie powinno więc nikogo dziwić, że zdecydowanie się na konkretny okap do zabudowy także wymaga od nas sporej ilości czasu i wiedzy na temat tego sprzętu. Co jednak w przypadku, kiedy żadna rekomendacja nie spełnia naszych oczekiwań?

Może wolimy wyposażyć się w okap teleskopowy? A może chcemy wybrać standardowy okap kuchenny podszafkowy lecz o bardzo dobrym parametrach i efektywności energetycznej? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zweryfikowanie każdej oferty i przeprowadzenie analizy porównawczej. Do tego jednak potrzebna jest nam wiedza na temat okapów i tego jakie aspekty są tu najistotniejsze.

Z tego właśnie względu postanowiliśmy przygotować dla was poradnik zakupowy, gdzie omówiliśmy najistotniejsze kwestie związane z zakupem jak, na przykład, efektywność energetyczna sprzętu, kultura pracy, sprawność pochłaniania zanieczyszczeń i oświetlania, moc sprzętu i maksymalna wydajność. Naszej uwadze nie umknęła również funkcjonalność i regulacja, a także cechy dodatkowe. Ciekawych informacji związanych z zakupem okapów znajdziemy też tutaj:

https://www.homebook.pl/artykuly/91/kupujemy-okap-kuchenny-na-co-zwrocic-uwage

okap bosch

Moc i wydajność jako najistotniejsze parametry

Wybierając idealny wyciąg do zapewnienia właściwej wentylacji w naszej kuchni musimy przede wszystkim zadbać o to, aby oferta oferowała nam odpowiednią wydajność. To od niej zależy to czy okap podszafkowy poradzi sobie z wyciągnięciem niepożądanych zapachów i wilgoci z kuchni podczas gotowania. 

To, jaką wyciąg powinien oferować nam wydajność możemy w bardzo prosty sposób obliczyć. Istotna jest kalkulacja objętości kuchni, co możemy osiągnąć poprzez pomnożenie jej powierzchni na wysokość. Innymi słowy, pomieszczenie o powierzchni 12m2 i wysokości 2,5 metra będzie miało objętość 30 m3. Tę wartość należy pomnożyć na 6 przy standardowym użytkowaniu lub na 12 w przypadku intensywnego gotowania (smażenie na czterech palnikach). Oznacza to, że kuchnia o powierzchni 12m2 wymagać będzie okapu o wydajności wynoszącej minimum 180 m3/h aż do 360 m3/h.

Co ciekawe, na wydajność pracy bardzo duży wpływ ma moc okapu. Ta wynosić może od 40-50 W do nawet i 90-110 W. Im większa wartość tym większe prawdopodobieństwo, że produkt będzie w stanie oferować bardzo dobrą wydajność czy nawet specjalne tryby boost, które potrajają ostateczne możliwości okapu na krótkim odcinku czasowym.

Okap podszafkowy teleskopowy 60 cm POLSKI

jaki okap teleskopowy

Okap podszafkowy GORENJE WHU629ES/S 59,6cm

okap kuchenny podszafkowy

Co więcej, zwróć też uwagę na efektywność sprzętu

Kolejnym kluczowym aspektem przy wyborze okapu podszafkowego będzie jego efektywność. Za tym pojęciem kryje się wiele różnych właściwości, które ostatecznie będą miały nadzwyczaj istotne znaczenie na skuteczność pracy i na ostateczną jakość działania czy też późniejsze rachunki za prąd.

Pierwszą pozycją efektywności jest klasa efektywności energetycznej. Jest to bardzo popularna klasyfikacja, którą znajdziemy w tak naprawdę każdym sprzęcie AGD. Wskazuje nam ona na średnie zużycie energii. Dalej, warto też sprawdzić jaka jest klasa efektywności pochłaniania zanieczyszczeń. W skrócie jest to skuteczność pracy okapu i to jak produkt radzi sobie w filtrowaniu zanieczyszczeń. Im klasa wyższa, tym lepiej.

Oprócz tego, warto też zwrócić uwagę na pozostałe klasy, w tym na klasę sprawności oświetlenia (tutaj też warto sprawdzić źródło – czy będzie to oświetlenie halogenowe, LEDowe czy też inne) lub na klasę wydajności przepływu dynamicznego. Bardzo ważną rolę odegra też poziom hałasu, bo jak wiemy im niższy, tym większy komfort użytkowania.

O funkcjonalności słów kilka

Okapy to produkty, które mają względnie proste zadanie. Ich główną funkcją jest pochłanianie zanieczyszczeń, które pojawiają się podczas przygotowywania posiłków. Czasem jednak produkty oferowane są z dodatkowymi funkcjami czy też specjalnymi opcjami usprawniającymi korzystanie ze sprzętu. 

Mowa tutaj, na przykład, o stopniu regulacji prędkości, co zdecydowanie będzie ogromnym plusem w przypadku kiedy gotujemy często ale tylko na jednym palniku. Ponadto, bardzo ważne będzie też upewnienie się, że istnieje tryb boost, którego zadaniem będzie chwilowe zwiększenie mocy w momencie kiedy będziemy intensywnie korzystać z kuchenki. 

Rzecz jasna funkcjonalnością jest też oświetlenie. Umieszczenie okapu sprawia, że to źródło światła będzie w stanie odpowiednio doświetlić każdą potrawę, jaka znajdzie się w garnku i znacząco ułatwi naszą pracę.

Okap podszafkowy Kernau KBH I 0960 B 178 m3/h

okap kuchenny podszafkowy

Okap teleskopowy czy klasyczny? Zwróć uwagę na konstrukcję

Dostępnych na rynku wyciągów jest bardzo dużo. Oprócz tych wolnostojących, mamy przecież też dostępne okapy podszafkowe do zabudowy czy też bardzo ciekawą alternatywę, mianowicie okapy teleskopowe. 

Każda propozycja ma swoje wady czy też zalety i to przede wszystkim od naszych preferencji zależy którą opcję wybierzemy. Jeśli zależy nam na tym, aby okap też prezentował się odpowiednio i gwarantował ponadprzeciętną wydajność, to wolnostojące rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Niestety, zajmuje bardzo dużo miejsca, co w przypadku małych kuchni może sprawić, że nie będziemy w stanie pomieścić wszystkich gadżetów i akcesoriów. 

OKAP podszafkowy AMICA do zabudowy 60cm

okap amica

Podszafkowe produkty są znacznie bardziej użytkowe z uwagi na to, że możemy wykorzystać znajdującą się nad okapem przestrzeń. Są one do zabudowy, więc bardzo często nad okapem umieszczona będzie też szafka. Ich kompaktowość sprawia, że nie jesteśmy zmuszeni do montażu sprzętu w konkretnym miejscu. Niestety, w celu uzyskania dobrej wydajności, będziemy musieli wydać całkiem sporo, a i tak ostateczna skuteczność pracy będzie gorsza niż w przypadku urządzeń, które są bezpośrednio połączone z kanałem wentylacyjnym.

Podsumowanie rankingu – najlepszy okap podszafkowy 2024

Zwycięzcą rankingu zostaje bez wątpienia OKAP PODSZAFKOWY TELESKOPOWY KUCHENNY 50cm BERDSEN. To świetna oferta z uwagi na swoją stosunkową kompaktowość i wydajność, jaką ma do zaoferowania. Choć mamy do wyboru tylko 2 stopni regulacji prędkości nawiewu, to bardzo dobra sprawność oświetlenia i niski poziom hałasu przemawiają za tą propozycją.

Jeśli jednak interesuje nas okap Bosch czy też innego renomowanego producenta, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z pozostałymi produktami w zestawieniu. Alternatywnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie poradnika zakupowego i informacji w nim zawartych w celu znalezienia tego idealnego urządzenia. 

Artykuły