W Polsce drzewa liściaste mają coraz większy udział w ogólnej strukturze gatunkowej. Jak sama nazwa wskazuje, główną różnicą wizualną między drzewami liściastymi oraz iglastymi jest kształt blaszki liścia.

Z uwagi na ich właściwości, bardzo często wypadają i tworzą nie lada zagwozdkę dla osób użytkujących domki jednorodzinne, “bliźniaki”, czy inne tego typu budynki mieszkalne. Aby lepiej wiedzieć jakie są rodzaje liści, dlaczego w ogóle dochodzi do ich opadania oraz co należy z nimi zrobić, warto zapoznać się z dzisiejszym artykułem.

Oprócz wyżej wspomnianych aspektów związanych z liśćmi, omówimy także w jaki sposób można je wykorzystać, jakie liście w ogrodzie wybrać, a także gdzie wyrzucać liście, w przypadku kiedy nie będziemy chcieli ich w żaden sposób zutylizować.

Rodzaje liści przykłady

Zanim przedstawimy podstawowy podział liści, warto najpierw dowiedzieć się jaka jest ich funkcja i dlaczego pełnią one tak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu drzewa. Liście to tak naprawdę organy wegetatywne, które mają za zadanie wytwarzać substancje odżywcze podczas fotosyntezy. Oprócz tego, do ich najważniejszych funkcji należy wymienić parowanie wody z rośliny (transpiracja) oraz wymiana gazowa. Czasami liście służą jako organ do rozmnażania wegetatywnego. Teraz, gdy wiemy dlaczego drzewa mają liście, sprawdźmy jakie są najpopularniejsze i najczęściej spotykane rodzaje liści.

Opisując te organy, określając ich rodzaje i podając przykłady, należy przede wszystkim wiedzieć, że najważniejszym sposobem na rozróżnienie liści jest za pomocą ich kształtu oraz blaszek. Wyróżnić możemy aż 19 różnych kształtów blaszki. W Polsce natomiast znajdziemy następujące najpopularniejsze rodzaje liści i przykłady drzew, na których występują:

  • Igiełkowate – sosna, świerk;
  • Jajowate – brzoza;
  • Pierzastowrębne – dąb;
  • Eliptyczne – buk;
  • Romboidalne – Olsza.

Należy oczywiście pamiętać, że czasami niektóre z drzew liściastych mogą charakteryzować się nieco innym ulistnieniem niż zazwyczaj. Mowa tutaj, na przykład, o brzozie z liśćmi okrągłymi, czy buku, który możemy spotkać z liśćmi jajowatymi. Dodatkowo miejmy na uwadze, że niektóre gatunki drzew oferują nam nieco bardziej zróżnicowany rodzaj liści, w szczególności jeśli chodzi o kształt bądź brzeg blaszki.

Kiedy liście spadają z drzew?

Okres życia liści jest stosunkowo krótki, jeśli porównamy je do życia całej rośliny. Ontogeneza to właśnie proces, który odpowiedzialny jest za starzenie się, a następnie ich opadanie. W zależności od rodzaju rośliny, żyją one od kilku tygodni do nawet kilku lat. Co prawda istnieją wyjątki, jak na przykład liście welwiczji przedziwnej, która nie zrzuca ani razu liści, a te żyją wraz z całą rośliną – nawet do 1000 lat.

Nas najbardziej interesuje żywotność tych organów u drzew liściastych. W przypadku tych roślin, które zrzucają liście na zimę, długość życia wynosi kilka miesięcy. Należy oczywiście pamiętać, że czas życia liści w obrębie jednej rodziny jest różny ze względu na ułożenie. Liście środkowe, które umieszczone są na pędzie, żyją najdłużej.

Zmiana kolorystyki liścia z zielonego na żółty, a następnie na pomarańczowy i brązowy związane jest z powolnym starzeniem i umieraniem liścia. Głównym tego powodem jest spadek chlorofilu, związku chemicznego, który ma także wpływ na efektywność procesu fotosyntezy.
Wraz ze spadkiem intensywności działania, zmniejsza się także zawartość azotu oraz RNA, a w końcowym etapie życia dochodzi także do całkowitego rozkładu chlorofilu, a także do hydrolizy białek i węglowodanów. Wtedy dochodzi do tak zwanego oddzielenia liści.

Liście co z nimi zrobić?

Opadłe liście mają bardzo ważne znaczenie dla rośliny. Przede wszystkim są one źródłem materii organicznej. Oprócz tego, są pokarmem mineralnym, a także chronią one korzenie i nasiona leżące na ziemi przed, między innymi, mrozem.

Jeśli zatem decydujecie się na wykorzystanie liści, to warto najpierw wykorzystać je w sposób funkcjonalny, w celu zabezpieczenia roślin, a także nasion, jakie rosną u nas na działce.

Co więcej, opadłe liście mogą także być świetnym rozwiązaniem w przypadku walki z ogrodowymi szkodnikami. Opadłe liście to świetny dom dla owadów, mięczaków, a także drobnych ssaków. Ich larwy są doskonałym pożywieniem dla ptaków różnego rodzaju, a te natomiast będą niezastąpione w walce z mszycami czy pędrakami.

Oczywiście liście na trawniku mogą okazać siętakże problemem także aby pozbyć się ich zapraszamy do naszego rankingu najlepszych dmuchaw oraz odkurzaczy do liści.

Jakie liście w ogrodzie wybrać?

O ile wyżej wymienione zalety zastosowania opadłych liści są zdecydowanie atrakcyjne dla każdego posiadającego działkę, to warto wiedzieć, że nie wszystkie liście się do tego nadają. Aby rzeczywiście liście spełniły swoje zadanie, muszą one pochodzić ze zdrowych roślin. Oprócz tego, ważne jest także wybranie liści pochodzących z roślin zimozielonych.

Niechciane opadłe liście, czyli gdzie wyrzucać liście

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się liści, które oddzieliły się od rośliny. Przede wszystkim wiele osób decyduje się na klasyczne wyrzucenie ich do biodegradowalnych śmieci. Należy natomiast pamiętać, że każda gmina ma swoje własne przepisy i z tego względu ich przechowywanie, transport oraz szereg innych elementów może być zgoła inne.

Zdrowe liście możemy, na przykład, wykorzystać do zabezpieczenia korzeni przed mrozem. W ten sposób stworzymy kilkucentymetrową warstwę ochronną. Pozwoli nam to zagospodarować wymarłe organy i wykorzystać je w celu zabezpieczenia ogródka.

W przypadku kiedy gmina nie sprecyzowała sposobu na pozbycie się liści i nie możemy ich zebrać w celu transportu do kompostowni czy spalarni miejskiej, możemy także je palić. Tutaj pamiętajmy, że paleniska na terenie posesji mogą zostać zinterpretowane jako zanieczyszczanie środowiska (dym) i zakłócanie porządku, a w przypadku spowodowania pożaru możemy zostać obciążeni dotkliwą karą pieniężną.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Rodzaje liści
Average rating:  
 0 reviews