Piec konwekcyjno-parowy – wymagania

Jesteś właścicielem restauracji, hotelu czy sali weselnej? Chciałbyś wyposażyć kuchnię w profesjonalny piec konwekcyjno-parowy, ale nie wiesz, czy masz realną możliwość jego podłączenia? Sprawdź, jakie wymagania należy spełnić, aby móc z niego korzystać i w pełni wykorzystywać jego możliwości.

Przyłącza – co jest niezbędne?

Piece konwekcyjno-parowe to urządzenia wymagające dostępu do bieżącej wody, prądu, a niekiedy również gazu. Na rynku spotyka się zarówno piece całkowicie elektryczne, jak i w połowie gazowe. Do ich prawidłowego działania wymagane jest posiadanie:

  • przyłącza prądu jednofazowego 230V, trójfazowego 400V (siły) lub przyłącza gazu (zależnie od modelu);
  • przyłącza wody;
  • odprowadzenia ścieków na wysokości nie wyższej niż podstawa pieca (w przypadku użycia pieca z podstawką na wysokości tejże).

Lokalizacja – gdzie umieścić piec?

Aby cieszyć się komfortowym użytkowaniem tego typu pieca (szczególnie dużych gabarytów) warto zastanowić się nad odpowiednim jego umiejscowieniem. Piec konwekcyjno-parowy zajmuje około metra kwadratowego powierzchni i wymaga wygodnego dostępu od frontu o szerokości minimum półtora metra.

Wyposażenie kuchni z piecem konwekcyjno-parowym

Na wyposażeniu kuchni, w której zostanie postawiony piec konwekcyjno-parowy powinien znajdować się okap z mechanicznym odprowadzaniem oparów. Może być to model pozbawiony specjalnego filtru tłuszczu, gdyż piec konwekcyjno-parowy takowego nie emituje. Brak odpowiedniego okapu może prowadzić do zamknięcia kuchni przez Straż Pożarną lub służby BHP.

Przeszkolenie pracowników

Pieca konwekcyjno-parowego nie powinny obsługiwać osoby, które nie przeszły ówczesnego przeszkolenia. Zaleca się przynajmniej jednokrotną prezentację sposobu obsługi sprzętu i nadzór nad pierwszymi podejściami do korzystania z niego. Obsługa pieca nie jest trudna, jednak jego niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do uszkodzeń i nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Bezpieczne stanowisko pracy

Stanowisko pracy przy piecu konwekcyjno-parowym winno być wyposażone w akcesoria ochrony skóry przed oparzeniem (rękawiczki termoizolacyjne) i oznaczone stosowną instrukcją miejscową. Ergonomię miejsca poprawi łatwy dostęp do miejsc, w których będzie przechowywana wyjmowana z pieca i wkładana do niego żywność.

Piec konwekcyjno-parowy potrzebuje przyłącza prądu i wody (czasem też gazu), odprowadzenia ścieków, a także okapu z wentylacją mechaniczną. Wymaga również odpowiedniego miejsca oraz właściwie przygotowanego stanowiska pracy. Jego obsługa nie jest łatwa, toteż poleca się przeszkolenie w niej każdego nowego pracownika.