Poszukując mieszkania mamy do wyboru zakup nowej nieruchomości lub też odkupienie mieszkania, które było już zamieszkane.
Dla wielu osób mieszkanie z rynku wtórnego to jedyna szansa na własne lokum. Nie da się jednak ukryć, że przy takim rodzaju inwestycji warto być czujnym. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę jeśli decydujemy się na zakup mieszkania z rynku wtórnego.
Spis Treści
Na własną rękę czy z pośrednikiem nieruchomości?
To decyzja, którą musi podjąć każda osoba decydująca się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Rozwiązania są dwa – pierwsze z nich to samodzielne przeszukiwanie ogłoszeń i odwiedzanie sprzedających. Drugie – skorzystanie z usług pośrednika, który w oparciu o nasze potrzeby i oczekiwania znajdzie dla nas mieszkania, które mogłyby okazać się idealne. Drugie rozwiązanie oszczędza czas i jest wsparciem w trakcie załatwiania formalności. Niemniej jednak są to dodatkowe koszty.
Przede wszystkim – sprawdź księgę wieczystą mieszkania
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego należy zacząć od dokładnego przeanalizowania księgi wieczystej nieruchomości. Jest to dokument, który powie nam o danym mieszkaniu naprawdę sporo. Dowiemy się z niego kto jest właścicielem nieruchomości, jaki ma ona status prawny oraz sprawdzimy czy mieszkanie nie jest zadłużone i nie ma zajętej hipoteki. Księgę wieczystą możemy sprawdzić zarówno w sądzie rejonowym właściwym dla adresu zamieszkania, jak i za pośrednictwem strony internetowej. Nie jest to już więc tak kłopotliwe jak jeszcze do niedawna.
Umowa dożywocia i niechciani lokatorzy
Umowa dożywocia nie musi być zapisana w księdze wieczystej. Mimo to jest wiążąca i oznacza, że do czasu śmierci osoba, której dotyczy ma pełne prawo mieszkać w nieruchomości, nawet jeśli zmieni ona właściciela. Problemem mogą być również zameldowani lokatorzy, których nie możemy z dnia na dzień wyrzucić z mieszkania. Dlatego też wymagaj od sprzedającego zaświadczeń, że nieruchomość, którą chcesz kupić wolna jest od tego typu zagrożeń.
Zobacz również: Ceny mieszkań
Audyt techniczny – dlaczego warto się na niego zdecydować?
O ile w przypadku mieszkań kupowanych od dewelopera audyt techniczny mieszkania stał się już powszechnym i kupujący wiedzą, że należy w ten sposób zadbać o swoje interesy, o tyle w przypadku mieszkań z rynku wtórnego wciąż zdarza się, że “oględziny” mieszkania są przeprowadzane jedynie przez nabywcę lub jego członków rodziny i znajomych. To błąd. Warto bowiem zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie mieszkanie, które ma już swoje lata może skrywać więcej nieprawidłowości.
Dlatego też warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty, który przeprowadzi dokładny audyt techniczny i oceni stan budynku oraz instalacji w mieszkaniu. Poza tym dokona prawidłowego pomiaru wielkości mieszkania. Często bowiem zdarza się tak, że sprzedający podają zły metraż. Wynikać to może zarówno ze złej woli, jak i braku wiedzy.
Koszt audytu technicznego nie jest wysoki (zwłaszcza jeśli porównamy go z kosztami zakupu mieszkania) a dzięki takiemu krokowi możemy uniknąć wielu zagrożeń z jakimi związane są np. ukryte usterki.
Zaległości w opłatach – sprawdź czy nie ma zadłużeń
Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania z rynku wtórnego koniecznie sprawdź czy mieszkanie, którym jesteś zainteresowany nie posiada zadłużenia. Właściciel mieszkania powinien udowodnić ci, że nie posiada zaległości w płaceniu czynszu. Powinien potwierdzić to zaświadczeniem ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Sprawdź również, czy opłaty za media, gaz, prąd czy wodę również były regulowane na bieżąco. Może bowiem zdarzyć się tak, że zaległości przejdą na ciebie wraz z zakupem a to oznacza dodatkowe koszty.
Podsumowując, zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z wieloma zagrożeniami, które mogą skutecznie zepsuć nam całą radość z zakupu własnego lokum. Z tego właśnie powodu warto uważnie sprawdzać wszystkie kwestie związane z własnością oraz stanem mieszkania. Również dokładne oględziny, najlepiej wspólnie z fachowcem to rozsądne posunięcie, dzięki któremu będziemy w pełni zadowoleni z zakupu.