Ciekawa i nowoczesna kuchnia to nie tylko atrakcyjny design, ale również, a może przede wszystkim, ergonomia, która sprawia, że korzystanie z kuchni stanie się wygodne i praktyczne. Na co warto więc zwrócić uwagę projektując kuchnię?

Najważniejsze zasady

Oczywiście bardzo często to powierzchnia kuchni i kształt pomieszczenia determinuje układ naszej kuchni, inaczej zaplanujemy zamkniętą w osobnym pomieszczeniu kuchnię, a inaczej otwartą na pomieszczenia mieszkalne, co jest obecnie coraz częściej stosowane. Ważne jest aby również określić na czym nam zależy, obecnie zmienia się bowiem nie tylko sam układ pomieszczenia, ale i funkcjonalności którymi chcemy dysponować w kuchni. Dawniej miała ona służyć wyłącznie do gotowania, dziś coraz częściej chcemy mieć tam miejsce do spotkania z przyjaciółmi, wspólnego spożywania posiłku, lub choć do wspólnego spędzenia czasu i wypicia lampki wina ze znajomymi podczas przygotowania posiłku.

Wbrew pozorom można to osiągnąć nawet w niewielkiej kuchni dzięki dobremu planowaniu przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że ważny jest nie tylko układ naszych mebli i urządzeń, ale musimy pamiętać o płynności komunikacyjnej, która ułatwi i uprzyjemni najczęściej wykonywane w kuchni czynności. Planując kuchnię warto pomyśleć również o dostępności najczęściej używanych urządzeń – takich jak lodówka, czy zabezpieczeniu miejsc potencjalnie niebezpiecznych dla dzieci: płyta grzewcza czy piekarnik. Pozwoli to nam zapanować nad przestrzenią w taki sposób aby była przyjazna dla wszystkich domowników.

Klasyczny trójkąt kuchenny i alternatywy

Jak to osiągnąć? Od dawna znanym układem, który ma poprawić ergonomię w kuchni jest tak zwana zasada trójkąta. Chodzi o to aby spróbować ułożyć trzy najczęściej wykorzystywane urządzenia: lodówka, kuchenka i zlewozmywak powinny zostać ustawione tak aby powstał pomiędzy nimi ciąg komunikacyjny na planie trójkąta, przy czym długości boków trójkąta nie powinny przekraczać 200 cm. Taki układ pozwala na sprawne przemieszczanie się w kuchni, usprawnia codzienne czynności. Nie zawsze jednak jest możliwy do zastosowania – często mamy bowiem do czynienia z pomieszczeniami wąskimi lub całkowicie otwartymi, gdzie sprawdza się raczej zabudowa jednorzędowa. Częściowym rozwiązaniem tego problemu może być zabudowa w kształcie litery L.

Co ważne jak powiedział Mark Wilkinson – jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektantów zabudowy kuchennej, zawsze należy pamiętać o elastyczności: „Jeśli trójkąt w twojej kuchni sprawdza się to świetnie, ale nie możesz być niewolnikiem koncepcji. Czasem warto przejść kilka kroków więcej aby dołączyć do zestawu element, który odpowiada ci szczególnie mocno.” Kuchnia powinna być przecież przestrzenią osobistą, przygotowaną pod konkretne potrzeby gospodarza.

Alternatywą dla klasycznego trójkąta w kuchni może być modna obecnie koncepcja układu stref zadaniowych – polegająca na podziale kuchni na najczęściej wykonywane czynności i takim organizowaniu przestrzeli aby ułatwiać sobie pracę. Do typowych zadań może należeć przygotowanie posiłków i stworzenie specjalnej strefy do przechowywania niezbędnych rzeczy, desek do krojenia, noży. Innym przykładem może być opróżnianie zmywarki i organizowaniu miejsca na naczynia w jej pobliżu.

Warto pamiętać o tym, że kupując nowe mieszkanie prosto od dewelopera, na wczesnym etapie budowy będziemy mogli dostosować kuchnię do własnych potrzeb i oczekiwań. Pozwoli to na o wiele łatwiejsze zaprojektowanie naszej wymarzonej kuchni.

Pamiętaj o ergonomii

Niezmiernie istotną rzeczą jest dbałość o wygodę i praktyczność naszych mebli. Warto pamiętać o prostych zasadach takich jak umieszczanie lodówki blisko wejścia do kuchni – co sprawi, że najczęściej nie musimy (my i dzieci) wchodzić dalej do kuchni sięgając po napoje czy przekąski. Chronimy w ten sposób nasze dzieci przed niebezpiecznymi miejscami w kuchni. Znaczenia mają tu także takie rzeczy jak wysokość blatów roboczych, która powinna być dostosowana do wzrostu domowników.

Optymalną wysokość blatu można określić mierząc odległość od zgiętego łokcia do podłogi i odejmując 15 cm. Oczywiście w domu w którym przestrzeń kuchenną dzieli wiele osób należy iść na kompromis. Warto również pomyśleć o innych prostych zasadach, które ułatwią nam życie. Obecnie coraz częściej rezygnuje się z niewygodnych szafek podłogowych, bo aby co nich cokolwiek schować trzeba się mocno schylać, na rzecz wygodnych i pojemnych szuflad z pełnym wysuwem i automatycznym zamykaniem. Należy również pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu przyborów kuchennych i produktów. Te najbardziej potrzebne powinny znajdować się na poziomie blatu lub na najniższych półkach szafek wiszących, a rzeczy używane najrzadziej najniżej i najwyżej jak się tylko da.

Projektując design kuchni pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu blatów roboczych i miejsc najczęściej używanych. Warto pomyśleć o świetle jako o systemie, który ma ze sobą współgrać i sprawiać, że nasza praca stanie się przyjemna.

Oczywiście stworzenie kuchni idealnej zależy od bardzo wielu czynników takich jak rozmiar i kształt pomieszczenia, potrzeby domowników, wielkość i rodzaj sprzętu AGD. Inaczej przecież będzie wyglądać kuchnia dla singla i dla pięcioosobowej rodziny. Niemalże jednak, dzięki wyobraźni i dostępnym pomysłom, każdą przestrzeń da się zorganizować w taki sposób, aby czas spędzony w kuchni był przyjemny i spożytkowany pozytywnie.Nie obawiaj się pytać i szukać inspiracji, to w kuchni przecież spędzamy sporą część naszego czasu.