Spis Treści
Jak zatrzymać jesień w swoim domu?
Gdy padnie hasło jesień każdemu od razu na myśl przychodzą kolorowe liście, długie spacery oraz grzyby. Nie będziemy w tym poradniku pochylać się nad nazwami drzew, które mają najpiękniejsze liście ani nad najlepszą trasą na spacery, ale zajmiemy się właśnie tym ostatnim tematem. Grzyby goszczą w naszych domach od wieków, są bardzo często w zimie dodawane do zup, aby nadać jej niepowtarzalny aromat. Jednak, żeby zapach grzybów móc czuć cały rok, gdy tylko najdzie nas na niego ochota nie wystarczy jedynie pójść do lasu i je nazbierać. Bardzo ważną, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że najważniejszą z czynności, które należy wykonać jest ich poprawne zakonserwowanie oraz przechowywanie. Jak suszyć grzyby nie będę się rozpisywać w tym artykule, bo to temat, który wymaga więcej uwagi niż jeden akapit. Zajmiemy się za to innym problemem związanym z tym darem natury, a mianowicie jak przechowywać suszone grzyby?
Metoda 1
Metoda 2
Trzymanie grzybów w temperaturze pokojowej
Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które bardzo często sięgają po suszone grzyby i wielkim ułatwieniem dla nich będzie, gdy będą je mieć w zasięgu ręki. Dodatkowo powinniśmy się upewnić, że mamy odpowiedni poziom wilgoci w domu (jeśli na ścianach pojawiają się plamy wilgoci lepiej odpuścić sobie przechowywanie w takim pomieszczeniu grzybów, ponieważ szybko naciągną wilgoć i zamiast suszonych grzybów będziemy mieć grzybowe żelki dodatkowo ryzykujemy, że zaczną się w nich zagnieżdżać szkodniki). Kolejnym ważnym aspektem jest pojemnik, w którym zamierzamy przechowywać jesienne skarby. W tym wypadku mamy dwa podejścia albo stawiamy na szczelnie zamykany, nieprzepuszczający światła pojemnik (światło, które działa w dużej ilości na grzyby odbarwia je i może nawet pozbawiać je ich części walorów smakowych) lub przechowujemy je w przeźroczystych pojemnikach, torebkach plastikowych bądź słoikach jednak wtedy dodatkowo grzyby w ten sposób zapakowane musimy odłożyć do szafki kuchennej, aby ograniczyć światło na nie padające.
Jednym z dodatkowych aspektów wartych uwagi jest, w jaki sposób zabezpieczyć nasz zbiory przed wszelkiego rodzaju owadami (np. mole). Nie ma na to lepszej metody niż włożenie do pojemnika liścia laurowego, który jest naturalnym odstraszaczem tych intruzów. Nie musimy się martwić o zapach, gdyż suszone grzyby na pewno nie przejdą zapachem ziół.
Przechowywanie grzybów w zamrażalce
Ta metoda sprawi się idealnie u osób, które nie używają za często suszonych grzybów lub mają wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu. Jak przechowywać grzyby suszone w zamrażalce? Bardzo łatwo, jeśli zadbamy o to, w czym przechowywać suszone grzyby. Podobnie jak w poprzedniej metodzie tak i tutaj jest to niesamowicie ważne. Najlepiej przechowywać je w plastikowych lub szklanych pojemnikach, ale również można do tego celu wykorzystać woreczki do mrożenia żywności, jeśli wcześniej upewnimy się, że zostały one specjalnie do tego przygotowane.
Bardzo ważne jest jak długo można przechowywać suszone grzyby w zamrażalce. Nie powinno się ich trzymać w zamrażalce dłużej niż rok, dlatego, aby mieć pewność, że nasze grzyby nie są stare warto na opakowaniu, w którym są mrożone zanotować dzień, w którym po raz pierwszy włożyliśmy je do zamrażalki. Wtedy już nigdy nie będziemy się musieć zastanawiać czy można jeszcze bez szkodliwości zdrowotnej spożywać te jesienne cuda.
Jak obchodzić się z grzybami zakupionymi w sklepie?
Nie zawsze jesteśmy w stanie sami uzbierać grzyby do suszenia, w takiej sytuacji często decydujemy się na zakup suszonych grzybów w sklepie. Ze względu na cenę często kupujemy je w większej ilości, gdy są tańsze. Jednak wbrew powszechnej opinii takie grzyby nie zawsze są odpowiednio przygotowane do przechowywania. Czasem potrzebują jeszcze trochę naszej obróbki, aby na długo zachowały swój aromat.
W sytuacji, gdy kupiliśmy produkt w papierowej torbie warto wysypać jego zawartość na tackę i w temperaturze 40 stopni ponownie suszyć grzyby, gdyż takie opakowanie nie chroni przed pochłanianiem wilgoci. Następnie należy poczekać, aż grzyby całkowicie ostygną i wtedy są gotowe do dalszego przechowywania.
Sytuacja nie wiele się różni, gdy kupujemy grzyby w plastikowej torbie. Również najlepiej je ponownie wysuszyć, gdyż takie opakowanie jest jak pięciogwiazdkowy hotel dla wszelkich szkodników, które mogłyby się rozwijać później w naszym produkcie. I podobnie jak w poprzednim przypadku dopiero po całkowitym ostygnięciu są gotowe do dalszego przechowywania.
Za to najbardziej zachęcam do zakupu grzybów pakowanych próżniowo. Zabezpiecza to zarówno przed działaniem wilgoci, jak i nie pozwala na żaden rozwój szkodników. Co więcej, tak zapakowany produkt możemy przechowywać nawet do kilku lat. Oczywiście czas jego użytkowania po otarciu opakowania nadal wynosi rok.
Grzyby nie bez powodu nazywane są najlepszym z darów jesieni. Odpowiednio przygotowane mogą zarówno grać pierwsze skrzypce podczas posiłku, jak i dyskretnie dodawać smaku potrawą. Dlatego warto mieć wiedzę jak najlepiej je przechowywać.
Submit your review | |