Wielu ludzi w tym na pewno też i Ty lubi chodzić na grzyby. Słoneczna pogoda, świeże powietrze, natura i prawdziwa przygoda. Zbieranie grzybów jest przyjemnością podczas której możesz się odprężyć i zrelaksować, a także nabrać sił. Jednakże na pewno zdarzyło ci się, że trafiłeś na idealne miejsce, gdzie rosły same najlepsze grzyby, a ty jak szalony zacząłeś zbierać wszystkie po kolei. Następnie wracając do domu uświadamiasz sobie, że pojawia się mały, drobny problem a mianowicie nie za bardzo masz gdzie ususzyć swoje zbiory. Oczywiście możesz udać się do sklepu i kupić specjalną suszarkę do owoców i warzyw, ale są też łatwiejsze rozwiązanie, jak choćby to, aby wykorzystać piekarnik.

Jak suszyć grzyby w piekarniku

Poniższe podsumowanie przybliży nieco bardziej informacje na temat tego jak prawidłowo suszyć grzyby. Zacznijmy jednak od prostego wykazu kolejnych kroków które należy wykonać.

  1. Po pierwsze pamiętajmy o odpowiednim transporcie, gdyż to on będzie miał kluczowy wpływ na późniejsze suszenie grzybów;
  2. Następnie zaczynamy od przygotowania ich, czyli tak zwane wstępne suszenie;
  3. Kolejno przechodzimy do oczyszczenia grzybów z nieczystości;
  4. Oddzielamy trzon grzyba od kapelusza;
  5. Sprawdzamy, czy grzyb jest zdrowy bądź robaczywy;
  6. Kroimy na części;
  7. Suszymy w piekarniku np. z mikrofalą;

Zaczynamy od transportu

Wielu w szczególności młodych i początkujących grzybiarzy nie zdaje sobie do końca sprawy z faktu jak istotny jest transport naszych grzybów z lasu do domu. Niejednokrotnie wydaje nam się, że wystarczy po prostu schylić się, podnieść i wrzucić do siatki grzyb, by potem móc go usłyszeć i cieszyć się jego smakiem. jest to niestety bardzo błędne podejście, gdyż takie zachowanie może doprowadzić do jego uszkodzenia lub też gnicie czego chcielibyśmy uniknąć. Dlatego też o ile jest to możliwe postarajmy się zbierać grzyby do wiklinowych koszy (w ostateczności plastikowych), które na dodatek na spodzie będą wyłożone cienką gazetą. Takie zachowanie uchronieni je nie tylko przed uszkodzeniami, czy też porysowaniem grzybni, ale także przed zagotowaniem się gdyż przepływające przez koszyk powietrza będzie obniżało poziom wilgoci. Następnie kiedy dotrzemy już do naszego samochodu (jeżeli nim dojechaliśmy do lasu) warto przysypać grzyby do odpowiednio zabezpieczonego przed zabrudzeniem bagażnika.

Odrobina wstępnego suszenia

Dla tych którzy myśleli, że suszenie grzybów to zwykła łatwizna w stylu: wystarczy zebrać, przynieść do domu, opłukać pod wodą i wrzucić do piekarnika – to błąd. takie działanie doprowadzi do tego, że zmarnujemy tylko swoja prace. Stąd też, aby cieszyć się odpowiednim smakiem i uzyskać jak najlepsza wydajność powinniśmy poświęcić trochę czasu naszym grzybom. Dlatego po pierwsze pod żadnym pozorem nie myjemy ich i nie płuczemy. One same w sobie mają dość dużo wody którą zamierzamy się pozbyć. Wstępne suszenie polega na tym, że w miarę możliwości najlepiej na słońcu rozkładamy świeże gazety (szare) i na nich rozsypuje my grzyby. Zobaczycie, że dosłownie po kilku godzinach będą one mokre a same grzyby już zmniejszą swoją objętość. Celem takiego zachowania jest po pierwsze pozbycie się nadmiaru wody, a po drugie pozbycie się tak zwanej warstwy śluzowej która niestety nieusunięta będzie skutkowała nadmiernym klejeniem się do siebie grzybów, a nawet klejeniem do poszczególnych elementów piekarnika.

Pora na odrobinę czyszczenia

Gdy mamy już wstępnie ususzone grzyby wypadałoby je odpowiednio oczyścić. by ułatwić sobie ten proces w pierwszej kolejności odcinamy trzonek grzyba od kapelusza i delikatnie czyścimy go nożem lub bawełnianą szmatką, tak aby pozbyć się wszystkich dodatkowych elementów które są nam niepotrzebne. Kiedy przebrniemy już przez cały kosz naszych zebranych, cudownych grzybów na tym etapie powinniśmy sprawdzamy również, czy nasz grzyb nie jest robaczywy. Z reguły wiąże się to z przecięciem zarówno trzonka jak i główki i sprawdzenia, czy nie ma otworów i odchodów robaków. Tutaj istotna porada – jeżeli będą nieliczne ślady, w zupełności można je odciąć i dalej cieszyć się samym grzybem.

Suszenie grzybów w piekarniku jaka temperatura jest odpowiednia

Tak przygotowane grzyby należy odpowiednio pokroić na plastry. Im są one cieńsze tym szybciej przebiega proces suszenia. Ich wielkość nie będzie tutaj miał o tyle żadnego znaczenia jak grubość, gdyż jak już zostaną one ususzone to bez problemu je połamiemy do potrzebnych nam rozmiarów. Same grzyby suszymy na fabrycznych blachach lub siatkach lub też na rusztach które także można zakupić do piekarników.

Warto także zadbać o to aby wyłożyć ich powierzchnię na przykład papierem do pieczenia dzięki czemu nie zostanie sama siatka zabrudzona i nie dołoży nam to dodatkowej pracy. Następnie przygotowuje piekarnik npt typu parowego. Nie może on być bardziej rozgrzanym do temperatury większej niż 50 stopni Celsjusza i pamiętajmy o włączonej funkcji termoobiegu. Co więcej podczas samego procesu suszenia powinniśmy regularnie wyjmować i obracać blachę o 180 stopni, a także jeśli jest taka potrzeba to schnące grzyby należy obracać, tak by nie przylegały do powierzchni i by po równo do nich dochodziło ciepło. Porównując to do aspektów czasowych grzyby będą schły do 3 godzin, a zaś co kilkanaście minut należy się nimi zaopiekować.

Kilka słów podsumowania, czyli ile czasu suszyć grzyby w piekarniku

Jak widzisz proces suszenia grzybów choć pierwotnie może się wydawać nieco skomplikowany i bardziej wymagający niż można by było to sobie wyobrazić, jednakże jak najbardziej jest możliwy do wykonania w każdym domu. Przy odpowiednim przygotowaniu uda ci się zrobić go w kilka godzin, oczywiście nie licząc tutaj samego procesu zbierania grzybów. Więc mamy nadzieję, że owy poradnik przydał ci się i z łatwością wykorzystasz przedstawione przez nas informacje do to swojego samodzielnego suszenia.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Suszenie grzybów w piekarniku - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews