Głównym zadaniem pompy basenowej jest, rzecz jasna, filtracja wody. W ten sposób pozbywamy się zanieczyszczeń i utrzymujemy nasz zbiornik w czystości. Na rynku dostępne są zarówno profesjonalne odkurzacze do basenu, multifunkcyjne tabletki do basenu jak i pompy piaskowe do basenu uzupełniane kartuszami. Jednakże, jaka będzie najlepsza pompa basenowa piaskowa w twoim przypadku?

Trudno wskazać jednoznacznie która pompa ciepła do basenu stelażowego będzie najlepsza, jeśli nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie. Przecież parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, jest bardzo dużo. A producenci zadania nie ułatwiają, bo co chwila wydają nowe modele swoich bestsellerów. Jak więc wybrać produkt idealny? W tym zadaniu pomoże nam dzisiejsze zestawienie.

Ranking Pomp do basenu w 2024 – Top 6 Najlepszych pomp do basenu

Miejsce

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

1

FILTR BASENOWY PIASKOWY POMPA BASENOWA DO BASENU 1

T.I.P SPF 180F

9.9

Średnia

Allegro Logo

2

POMPA FILTRUJACA DO BASENOW 1249 lh FILTR BESTWAY 1

Bestway BW-58381

9.8

Tania

Allegro Logo

3

POMPA FILTRUJACA DO BASENU OGRODOWEGO XXL FILTR 1

JohnGreen SDH224

9.7

Tania

Allegro Logo

4

JILONG 29P416EU POMPA FILTRUJACA DO BASENU 1

JILONG 29P416EU

9.6

Tania

Allegro Logo

5

POMPA PIASKOWA FILTR BASENU 8m3h PIASEK DO INTEX 1

Oku

9.5

Droga

Allegro Logo

6

Filtr piaskowy HYDRO 8m3h basen 20m3 1

Eleston FIL02

9.4

Droga

Allegro Logo

W rankingu 2024 pojawiły się pompy do basenu Bestway, Intex i wielu innych sprawdzonych producentów. Renoma producenta to jednak nie wszystko, co okazało się kluczowe przy wyborze produktów. Niewątpliwie ważną opcją okazało się przygotowanie analizy porównawczej z takimi uwzględnionymi czynnikami jak, na przykład, wydajność pompy, kompatybilność z najtańszymi basenami ogrodowymi o różnych pojemnościach, jakość wykonania pompy, wyposażenie i akcesoria, a także funkcjonalność.

FILTR BASENOWY PIASKOWY POMPA BASENOWA DO BASENU

pompa do basenu intex

Najlepszym produktem w rankingu zdecydowanie jest filtr marki T.I.P. Jest to pompa z filtrem piaskowym o mocy 250 Watów cechująca się wydajnością do 7900 l/h. Urządzenie sprawdzi się do basenów o objętości 20 metrów sześciennych. Filtr jest sprzedawany bez piasku; piasek lub kulki filtracyjne należy dokupić oddzielnie. W urządzeniu mieści się maksymalnie 10 kilogramów wkładu (np. piasku).

Producent zaleca stosować piasek o granulacji 0.5 – 0.8 mm lub 0.7 – 1.2 mm. Filtr ma 70 centymetrów wysokości. Jego szerokość to 35 centymetrów, a średnica 32,5 centymetra. Szerokość filtra z przyłączoną pompą to 50 centymetrów. Produkt posiada certyfikat jakości TUV GS CE i charakteryzuje się klasą bezpieczeństwa IPX5/F.

Filtr wyposażono w czterodrożny zawór umożliwiający uruchomienie różnych funkcji. Przede wszystkim urządzenie filtruje, czyli oczyszcza wodę w basenie. Drugi tryb to płukanie wsteczne, czyli automatyczne czyszczenie filtra.

Kolejna funkcja to płukanie dodatkowe pozwalające na dokładne usunięcie zabrudzenia znajdujące się na powierzchni filtra. Ostatni tryb, czyli „zimowy” otwiera wszystkie uszczelki i zapobiega zamarznięciu lub zardzewieniu podczas dłuższego okresu nieużywania urządzenia.

R

Zalety

• Przystępna cena;
• Czterodrożny zawór;
• Wysoka wydajność.
Q

Wady

  • Nie ma podstawki.

POMPA FILTRUJĄCA DO BASENÓW 1249 l/h FILTR BESTWAY

pompa do basenu

Kolejnym wartym uwagi produktem jest pompa filtrująca marki Bestway sprzedawana w zestawie z wymiennym filtrem, dwoma wężami i czterema klamrami zaciskowymi. Urządzenie jest przeznaczone do basenów o pojemności od 1100 do 8300 litrów. Główną zaletą produktu jest łatwość użytkowania. Projekt nie jest skomplikowany, ale niezwykle praktyczny i skuteczny.

Wydajność pompy to około 1250 l/h. Filtr można w łatwy sposób oczyścić; należy robić to raz w tygodniu. Wystarczy wyjąć filtr i opłukać pod bieżącą wodą. Dodatkową zaletą filtra jest jego duża dostępność na rynku. Jest to uniwersalny model dostępny we wszystkich sklepach specjalistycznych. Pompa jest zasilana sieciowo za pośrednictwem długiego dołączonego do urządzenia.

Do węży dołączono dwie różne końcówki umożliwiające wstępną filtrację w przypadku bardzo zabrudzonej wody, np. liśćmi lub owadami. Sitko przepuszcza tylko wodę, a większe zanieczyszczenia pozostają na wlocie i można je łatwo zebrać ręcznie i wyrzucić. Pompa w szybki sposób dokładnie oczyszcza wodę z cząstek organicznych. Produkt cechuje się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne lub przegrzanie.

R

Zalety

• Uniwersalny filtr;
• Dobry zestaw;
• Ładny wygląd.
Q

Wady

  • Średnia wydajność.

POMPA FILTRUJĄCA DO BASENU OGRODOWEGO XXL + FILTR

pompa basenowa

Model marki John Green jest prosty w obsłudze i bardzo skuteczny. Zestaw składa się z pompy, uniwersalnego filtra, dwóch węży, dwóch sitek na węże oraz czterech zacisków. Produkt nadaje się do stosowania przy basenach rozporowych, stelażowych i prostokątnych o pojemności do 16 tysięcy litrów. Filtr można wyjąć i opłukać w razie potrzeby.

Sitka skutecznie zatrzymują duże zabrudzenia, które następnie można łatwo usunąć manualnie. Przezroczyste węże powstały z mocnego i jednocześnie elastycznego materiału, który jest odporny na szkodliwe działanie detergentów i chloru, a także na przecięcie lub inne uszkodzenia mechaniczne. Wnętrze węży pokryto specjalną powłoką, dzięki której zabrudzenia nie przywierają i nie zapychają światła węża.

Pompa ma moc 20 Watów i pracuje z wydajnością na poziomie 1136 l/h. Klasa ochrony IPX7 jest gwarantem trwałości i bezpieczeństwa urządzenia. Pompa jest wysoka na 20,5 centymetra, a podstawa ma 14 centymetrów średnicy. Każdy wąż mierzy jeden metr długości. Pompa jest zasilana sieciowo za pomocą dołączonego kabla o długości dwóch metrów.

R

Zalety

• Kompaktowe wymiary;
• Atrakcyjna cena;
• Dobrze wyposażony zestaw.
Q

Wady

  • Nieco niska wydajność.

JILONG 29P416EU POMPA FILTRUJĄCA DO BASENU 3028L/h

pompa powietrza do basenu

Model Jilong to praktyczna pompa, której montaż zajmuje około 20 minut. W zestawie jest filtr, dwa węże i dwa sitka oraz cztery zaciski. Każdy wąż ma metr długości i średnicę 32 milimetry. Rury są elastyczne i lekkie, ponadto śliska powierzchnia wewnątrz nie pozwala na przywieranie zanieczyszczeń, co z kolei zapobiega tworzeniu się czopów.

Pompa z filtrem waży dwa kilogramy, dlatego można ją w łatwy sposób transportować. Filtr należy wyjmować co kilka dni i czyścić. Czyszczenie jest proste, wystarczy opłukać filtr pod bieżącą wodą, np. z węża ogrodowego. W przypadku mocno zanieczyszczonych basenów, w których pływają liście i inne stosunkowo duże przedmioty, można zastosować nakładkę z sitkiem, aby w łatwy sposób zebrać przeszkody.

Model jest przeznaczony do basenów o pojemności do dziewięciu tysięcy litrów. Wydajność pompy wynosi 3028 l/h. Filtr umieszcza się w specjalnym otworze zabezpieczonym uszczelką, nakrętką i wieczkiem. Obudowa powstała z mocnego tworzywa o popielatym odcieniu, które jest odporne na negatywny wpływ chloru i innych detergentów myjących.

R

Zalety

• Łatwa obsługa;
• Szybki montaż i demontaż;
• Urządzenie jest lekkie.
Q

Wady

  • Trzeba często myć filtr.

POMPA PIASKOWA FILTR BASENU 8m3/h +PIASEK DO INTEX

Ranking pomp do basenu

Profesjonalna pompa filtrująca marki Oku waży 30 kilogramów i służy do wypełnienia granulatem filtracyjnym. W urządzeniu mieści się do 20 kilogramów piasku. W zestawie znajduje się specjalna podstawa, na której ustawia się pompę i filtr – takie rozwiązanie stabilizuje całe urządzenie i ułatwia jego przechowywanie oraz użytkowanie.

Pompa pracuje z mocą 450 Watów a jej maksymalny przepływ to 8,5 metra sześciennego wody na godzinę. Zaletą pompy jest obecność tzw. pre filtru, którego zadaniem jest wyłapanie większych zanieczyszczeń i niedopuszczanie ich dalej, do przewodu. Filtr ma średnicę 30 centymetrów. Przyłącza mają uniwersalne wejścia, dlatego większość dostępnych węży pasuje. Urządzenie przeznaczone do basenów sezonowych o powierzchni do 30 metrów sześciennych.

Filtr skutecznie eliminuje drobne zanieczyszczenia, takie jak resztki kosmetyków, zmielone liście, resztki organiczne oraz grzyby. Filtracja odbywa się w systemie ssąco-tłoczącym, to znaczy pobiera wodę, która następnie przepuszczana jest przez filtr, aby ostatecznie oddać czystą wodę z powrotem do basenu. W urządzeniu można stosować piasek kwarcowy lub granulat szklany.

R

Zalety

• Wysoka wydajność;
• Dobra podstawka scalająca filtr i pompę;
• Mieści dużo piasku.
Q

Wady

  • Urządzenie jest ciężkie.

Filtr piaskowy HYDRO 8m3/h basen 20m3

Model marki Eleston to filtr piaskowy z pompą o mocy 400 Watów. Urządzenie charakteryzuje się wydajnością do 8,3 m3/h i jest przeznaczone do filtracji wody w basenach o pojemności do 20 metrów sześciennych. W filtrze mieści się do 19 kilogramów piasku krzemowego. W zestawie, oprócz pompy i zbiornika filtracyjnego, znajduje się czterodrożny zawór, wąż, piasek krzemowy i instrukcja obsługi w języku polskim.

Warto mieć na uwadze, że pompę wyposażono w praktyczny timer i można ustawić czas, po którym urządzenie ma się automatycznie wyłączyć. Model pracuje w czterech trybach. Pierwszy z nich polega na filtracji wody, drugi na płukaniu wstecznym, czyli czyszczeniu filtra, trzeci dodatkowo wypłukuje zanieczyszczenia z filtra, a czwarty zamyka przepływ. Ostatni tryb zaleca się uruchomić w okresie dłuższego nie używania, ponieważ otwiera on uszczelki, gwarantując dokładne osuszenie wszystkich elementów.

Do modelu można wsypać piasek lub granulat szklany o granulacji 0,4-0,8 mm lub 0,7-1,2 mm. Obudowa zbiornika powstała z mocnego tworzywa sztucznego, które jest odporne na negatywny wpływ chloru i detergentów myjących.

R

Zalety

• Piasek znajduje się w zestawie;
• Pompa wyposażona w timer;
• Wysoka wydajność.
Q

Wady

  • Wysoka cena.

Pompa do basenu Intex, a może Bestway? Piaskowa czy kartuszowa? A może ozonowa? Sprawdź która propozycja będzie dla ciebie najwłaściwsza!

Choć w zestawieniu pojawiły się bardzo ciekawe opcje, to nie znaczy, że musimy się na którąś z nich zdecydować. Rzecz jasna pompy do basenu zaproponowane w powyższym rankingu są bardzo ciekawe i oferują nam, między innymi, świetną jakość. Inne to propozycje budżetowe czy też gwarantujące świetną wydajność przy stosunkowo nielicznych wadach.

Jak widzicie, jest więc wiele wariantów i opcji dostępnych i to tylko od nas i naszych wymagań czy też oczekiwań zależy co będzie skuteczniejszą i wydajniejszą metodą w czyszczeniu naszego basenu. Musimy jednak pamiętać, że przed zakupem jakiegokolwiek produktu warto zapoznać się ze wskazówkami, które dziś przygotowaliśmy.

W poradniku uwzględniliśmy tylko najważniejsze kryteria, jakimi bez wątpienia są parametry pracy sprzętu czy też jego kompatybilność. Nie możemy też zapomnieć o typie konstrukcji. Funkcjonalność produktu, udogodnienia czy też system filtrujący to kolejne kwestie warte rozważenia. Nie możemy też zapominać o tym, że mamy przecież inne wyposażenie, inną cenę i inne opinie, a to wszystko ma ostatecznie znaczenie na finalną decyzję. Warto zapoznać się z poniższym linkiem w celu uzyskania dodatkowych informacji: https://basenyogrodowe.pl/blog/pompa-kartuszowa-czy-piaskowa-do-baseny-jaka-wybrac-b87.html

Przede wszystkim pamiętaj o typie pompy

Pierwszą kwestią do rozważenia jest, rzecz jasna, typ pompy. Obecnie na rynku dostępne są pompy basenowe piaskowe lub kartuszowe. Obie propozycje mają swoje wady i zalety, a więc będą atrakcyjne w zależności od wielkości basenu, budżetu, a także ilości czasu, jaki chcemy poświęcić na utrzymanie filtrów w jak najlepszym stanie.

Pompy piaskowe wykorzystują właśnie filtr z piaskiem, który służy nam do oczyszczania wody przechodzącej przez pompę filtrującą. Ten żwirek musi mieć odpowiednią granulację. Jest to więc naturalny sposób, który nie wymaga korzystania żadnych środków chemicznych. Musimy natomiast pamiętać, że pozostawione w piasku zanieczyszczenia po czasie przestaną działać skutecznie i wymagana będzie wymiana filtru.

Filtry kartuszowe są natomiast idealnym rozwiązaniem jeśli mamy mało miejsca, a przy tym chcemy zostać przy rozwiązaniu budżetowym. Woda oczyszczana jest przez kartusze, a wkłady są wymienne. Musimy jednak pamiętać, że nie są one tak skuteczne i ich wymiana będzie o wiele częstsza.

POMPA PIASKOWA INTEX

Ranking pomp do basenu

POMPA FILTRUJĄCA DO BASENU OGRODOWEGO XXL

pompa basenowa

Dalej zwróć uwagę na jakość konstrukcji

Następnym czynnikiem całkiem ważnym przy wyborze pompy filtrującej jest zweryfikowanie wykonania. Jakość wykorzystanych elementów i filtrów, a także ich spasowanie odgrywa kluczową rolę w żywotności pompy. Jeśli produkt będzie budżetowy i dodatkowo nie będzie pochodzić od renomowanego producenta, to możemy liczyć na krótki okres przydatności.

Całkiem inaczej wygląda kwestia produktów przygotowywanych przez znanych i cenionych producentów – czy to samych pomp czy basenów i innych sprzętów ogrodniczo-rekreacyjnych. Dobrym przykładem może być, na przykład, pompa do basenu Intex czy też firmy Bestway. Długi okres gwarancyjny to kolejny powód, dla którego warto skorzystać z oferty oficjalnej.

Jednakże, bardzo często takie opcje są znacząco droższe. Niekoniecznie muszą okazać się też bardzo dobre. Musimy więc znaleźć idealny kompromis pomiędzy nieznanymi markami, a świetnej jakości zamiennikami, które dodatkowo są kompatybilnymi z systemami oferowanymi przez właśnie renomowanych producentów.

Następną kwestią będą parametry

Każdy produkt, jaki kiedykolwiek przyjdzie nam kupić, musi oferować nam jak najlepsze parametry. Oczywiście na pierwszy rzut oka nie wiemy czy atrakcyjny dla nas pod względem cenowym produkt będzie tym idealnym. Problem leży nie tylko w przypadku naszej wiedzy (czy też jej braku), ale też kwestią problematyczną są deklaracje producenta. Trudno jest jednoznacznie wskazać czy powtarzanie w opisie takich mantr jak, na przykład, „bardzo wydajna” i „niezawodna” czy też „ze skuteczną filtracją” ma jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Dlatego jednym z najprostszych sposobów na porównanie pomp filtrujących – jedną do drugiej – jest poprzez sprawdzenie ich specyfikacji. Większość danych technicznych jest łatwo dostępna dla każdego użytkownika, bo producenci muszą przecież reklamować swój produkt i podawać parametry.

JILONG 29P416EU POMPA FILTRUJĄCA

pompa powietrza do basenu

Dlatego wystarczy spojrzeć na te właściwe, aby wstępnie wiedzieć czy opcja się sprawdzi czy też nie. A na co dokładnie zwrócić uwagę? Z pewnością na maksymalną wydajność tłoczenia i maksymalny przepływ wody przez filtr piaskowy. Te dwa czynniki wskazują czy produkt będzie w stanie skutecznie czyścić duże baseny czy tylko sprawdzi się w małych opcjach.

Rzecz jasna podawana przez producentów maksymalna pojemność basenu też będzie sporym ułatwieniem. Oprócz tego, warto zapoznać się z maksymalnym ciśnieniem czy też temperaturą wody, jaka może przepływać przez urządzenie. Na koniec sprawdźmy certyfikaty jakości czy też klasę bezpieczeństwa.

Filtr piaskowy HYDRO 8m3/h basen 20m3

pompa basenowa

Dodatkowo uwzględnić należy funkcjonalność sprzętu

Choć pompy do basenu mają tak naprawdę jedno główne zadanie, to i tak warto pamiętać o tym, że im więcej jest udogodnień i funkcji ułatwiających korzystanie z produktu, tym lepiej dla nas i naszej przyszłej obsługi. Warto sprawdzić czy wybrany przez nas produkt oferuje nam możliwość regulacji siły działania i prędkości filtrowania, dzięki czemu mniejsze baseny będa zużywały mniej prądu, a przy większych skuteczność zostanie zachowana.

Oprócz tego, warto też uwzględnić dodatkowe funkcjonalności jak, na przykład, timer. To nic innego jak wyłącznik czasowy, który także poprawia ekonomię i gwarantuje automatyczne wyłączenie sprzętu po ustalonej wcześniej godzinie.

Pompa do basenu Bestway, Intex, czy może kompatybilne zamienniki?

Następną kwestią wartą poruszenia jest firma odpowiedzialna za produkcję sprzętu. Jak wiemy, istnieje wiele różnych bardzo popularnych producentów przedmiotów ogrodowych w postaci basenów, SPA, czy jacuzzi. W większości przypadków marki te gwarantują też najróżniejsze akcesoria ułatwiające zarządzanie obiektem czy po prostu dbanie o jego czystość.

Nie inaczej wygląda sprawa z pompami filtrującymi do basenów, gdzie największe firmy są w stanie dostarczyć nam skuteczne gadżety, które z pewnością poradzą sobie z czyszczeniem naszego basenu. Pojawia się jednak pytanie czy rzeczywiście warto kupować produkty markowe, czy może lepiej postawić na zamienniki?

Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest pewnego rodzaju kompromis, gdzie nie wybieramy ani rozwiązań oficjalnych ani bardzo słabych pomp firm trzecich bez żadnej renomy.

Pierwsza grupa jest zazwyczaj niezwykle droga, druga natomiast niesprawdzona i nieefektywna. Jednakże, stosowanie zamienników, które są w pełni kompatybilne z basenami najlepszych marek, a dodatkowo zostały zweryfikowane wielokrotnie wcześniej i gwarantują długi czas ochronny, może okazać się rozwiązaniem idealnym.

Podsumowanie rankingu 2024 – najlepsza pompa do basenu

FILTR BASENOWY PIASKOWY POMPA BASENOWA DO BASENU to z pewnością dzisiejszy zwycięzca rankingu. Numer jeden gwarantuje nam świetne parametry, a przy tym ma zawór 4-drożny, dzięki czemu możemy stosować cztery różne funkcje do sprawniejszej pracy i sprawniejszego czyszczenia basenu.

Jeśli jednak potrzebujemy opcji bardziej budżetowej czy też dostosowanej do mniejszych basenów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać jedną z alternatyw czy też skorzystać z naszego poradnika. Wskazówki w nim zawarte z pewnością pomogą w znalezieniu opcji, która działa najskuteczniej i najwydajniej, a przy tym nie będzie kosztować kroci.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaka pompa do basenu będzie najlepsza
Average rating:  
 5 reviews
 by ewa12

A ja kompletnie zielona w temacie szukam czegoś dobrego, bo kupiłam używany basen bez pompy... Zdam się na wasze zdanie i kupie numer 1.

 by dr green

Przetestowałem już trochę pomp i u mnie na podium są pompy od John Green. Dobrze wykonane, wydaje, oczyszczają nawet duże baseny. Polecam.

 by czarna P.

Minus dla TIPa za brak piasku w zestawie. Bez sensu, wolałabym dopłacić i mieć wszystko w jednym a nie zamawiać osobno.

 by bl.mk

Jak to przy każdym basenie, w zestawie mieliśmy pompe bestway. Niestety albo trafiliśmy na zesputą albo coś z nimi jest nie tak. Woda przed użyciem i po była tak samo zabrudzona. Muszę kupić coś innego.

 by sław_ka

Pompy piaskowe są najlepsze. Świetnie oczyszczają, mają dobrą wydajność.