Coraz cieplejsze i dłuższe lata sprawiają, że posiadanie własnego przydomowego basenu przestaje być średnio opłacalną fanaberią. Dziś możesz być niemal pewny, że inwestycja w taki obiekt zwróci ci się w postaci kilku miesięcy solidnej zabawy i odpoczynku nad swoim prywatnym zbiornikiem wodnym. Dlatego ważne jest, byś wiedział, jak oczyścić wodę w basenie i utrzymać swój mały raj w idealnym porządku.
Źródeł rosnącej popularności basenów ogrodowych jest co najmniej kilka. Oprócz przedłużających się i coraz cieplejszych okresów letnich jest to między innymi ogromna liczba zróżnicowanych cenowo i gabarytowo modeli. Pozwala to na dużo łatwiejsze dopasowanie konkretnego egzemplarza do charakteru ogrodu oraz domowego budżetu. Jednak stając się szczęśliwym posiadaczem takiego kawałka raju, musisz mierzyć się z kilkoma trudnościami, spośród których wyróżnić możemy m.in. białą wodę w basenie oraz zieloną wodę w basenie po dodaniu chloru. Co więcej, będziesz musiał wiedzieć, jak oczyścić wodę w basenie, jak często filtrować wodę w basenie ogrodowym oraz jak ogrzać wodę w basenie.
Spis Treści
Biała woda w basenie – skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Zdarzyć się może, że stając przed swoim basenem zdumiony dostrzeżesz, że woda stała się dziwnie mleczno-mętna. Sięgając do fachowej literatury dowiesz się wtedy, że chodzi prawdopodobnie o zjawisko „wypadnięcia twardości wody”, którego przyczyną jest nagły wzrost wartości pH. Co możesz w takim przypadku zrobić? Przede wszystkim zaopatrzyć się w paski testowe do basenu (testery pH), dzięki którym sprawdzisz aktualne parametry wody. Jeżeli stopień pH nie będzie utrzymywał się między 7,2 a 7,6, wykonaj następujące działania:
- Ureguluj poziom pH wody w basenie. W razie zbyt niskiej wartości pH dodaj środek pH plus (zwiększający tę wartość). Jeżeli wartość pH jest zbyt wysoka, dodaj środek pH-minus (zmniejszający wartość pH).
- Za pomocą odpowiedniego środka (flokulanta) wykonaj płynną flokulację.
- Wstrzymaj filtrowanie wody na 12 godz. i pozwól zanieczyszczeniom zbić się w grudki, które następnie opadną na dno.
- Opróżniwszy basen odkurz dokładnie jego dno – tu znajdziesz najlepszy odkurzacz do basenu.
- Oczyść filtr (rób to regularnie).
Filtrowanie wody powinno trwać cały dzień i całą noc – do momentu, w którym woda osiągnie krystaliczną czystość. W ten sposób mętna woda w basenie zamieni się w błękitno-klarowną.
Zielona woda w basenie – skąd się bierze i jak z nią walczyć?
W przypadku wody zielonej sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim dlatego, że istnieje pewna różnica między wodą zieloną i mętną oraz wodą zieloną i klarowną. Przyjrzyjmy się dokładnie obu przypadkom.
Woda zielona i mętna
Źródłem tego problemu jest obecność osadów z alg. Zwykle towarzyszą mu również nieprzyjemne, śliskie ściany zbiornika. Dzieje się tak dlatego, że do wody dodano za małą ilość środka dezynfekującego oraz środka powstrzymującego wzrost glonów.
Chcąc się pozbyć tej niedogodności, postępujesz podobnie jak w przypadku wody białej, tj. kupujesz paski testowe i ustalasz parametry wody. Jeśli wartość pH wody w basenie nie mieści się w przedziale 7,2 – 7,6 pH, musisz wykonać następującą sekwencję czynności:
- W przypadku zbyt niskiej wartości pH dodać środek pH-plus, a w przypadku zbyt wysokiej – pH-minus (wartość powinna być ustalona na poziomie 7,0-7,4 pH).
- Pozostawić filtrowanie na 1-2 dni.
- Skorzystać ze środka powstrzymującego rozrost alg.
- Filtr należy ustawić na płukanie zwrotne.
- Nieużywany basen przykryć folią lub specjalną pokrywą.
A może jacuzzi: https://przemianydomowe.pl/jacuzzi-dmuchane-opinie-ranking/
Woda zielona i klarowna
W tym przypadku przyczyną zmiany koloru wody jest prawdopodobnie obecność żelaza (żółto-zielona woda w basenie), miedzi (woda turkusowo-zielona), środków zawierających miedź lub korozja miedzianych elementów (jeżeli takie występują).
Kolejną przyczyną może być niedostateczna dezynfekcja wody, zbyt duża ilość kwasu cyjanurowego (obecnego w chemii do basenu) lub zaburzone pH.
Jak w opisywanych wcześniej przypadkach, tak i tutaj powinieneś zaopatrzyć się w paski testowe i zmierzyć poziom pH – jeżeli nie mieści się ono w przedziale 7,2 – 7,6 pH, postępuj według następującego schematu:
- W przypadku niedostatecznej wartości pH, dolej płynu pH-plus. Jeżeli natomiast poziom pH wykracza ponad normę, zastosuj płyn pH-minus. Jak wcześniej, wartość ta powinna utrzymywać się na poziomie 7,0-7,4 pH.
- Filtruj wodę przed 10 minut.
- Dokonaj chlorowania uderzeniowego korzystając ze środka typu chlor-szok. Użyj również koagulantów do skimmera (urządzenia wyłapującego zanieczyszczenia – nieodzownego w przypadku jakiegokolwiek większego basenu ogrodowego).
- Włącz pompę tłoczącą i pozostaw ją działającą aż do momentu, w którym woda odzyska swoją właściwą barwę.
- Regularnie czyść filtr nie korzystając przy tym z tlenu aktywnego i chloru w skimmerze.
- Maksymalnie do 7 dni korzystaj ze środków powstrzymujących glony przed wzrostem.
- Ustaw filtr na płukanie zwrotne.
- Nieużywany basen zabezpiecz pokrywą lub folią.
Dowiedz się więcej na temat pielęgnowania swojego basenu ogrodowego: https://www.obi.pl/porady/ogrod-i-wypoczynek/zakladanie-basenu/
Jak oczyścić wodę w basenie – domowe sposoby
Istnieje rzecz jasna szereg domowych sposobów na utrzymanie basenowej wody we względnym porządku. Jeżeli nie chcesz używać chemii, możesz spróbować wykorzystać do tego sól kuchenną. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sama sól nie wystarczy – potrzeba ci jeszcze specjalnego przyrządu jak dobra pompa do basenu wykorzystującego proces elektrolizy chlorku sodu. Choć nie jest to tani sprzęt, stanowi on inwestycję jednorazową, a więc taką, która zwróci się z biegiem lat. Poza korzyściami finansowymi taka metoda posiada również walor zdrowotny. Twoja skóra nie będzie miała kontaktu z chemią!
Jeżeli woda jest nieznacznie zanieczyszczona, możesz skorzystać z sody oczyszczonej lub tabletek do basenu dla dzieci. Większe baseny wymagają około 5 kg tego proszku. Pamiętaj tylko, by po czyszczeniu pozbyć się pozostawianego przez sodę osadu.
Z brązową lub żółtawą wodą (efektem dużego stężenia żelaza) dobrze radzi sobie witamina C. Dzięki niej woda szybko odzyskuje swój naturalny kolor. Wystarczy ok. 60 g witaminy C na 1m3 cieczy, by obserwować, jak zmienia ona kolor. Zapewniamy, że jest to miłe dla oczu widowisko.
Nade wszystko jednak należy pamiętać, by zawsze przykrywać nieużywany basen. Uchronisz w ten sposób wodę przed liśćmi, owadami i innymi zanieczyszczeniami, na jakie narażony jest zwykle odkryty zbiornik.
Nie wiesz jaki basen ogrodowy kupić? Zajrzyj do naszego rankingu: https://przemianydomowe.pl/basen-ogrodowy-opinie-ranking/.
Jak często filtrować wodę w basenie?
Przyjęło się, że czynność filtrowania wykonywać należy nawet 5 razy na dobę. To może jednak nie wystarczyć! Warto mieć na uwadze, że baseny ogrodowe cechują się bardzo niską wydajnością filtrowania. Dlatego przy dużym nasłonecznieniu należy filtrować wodę bezustannie, przez całą dobę!
Ogrzewanie wody w basenie
Na koniec zastanowimy się, jak ogrzać wodę w basenie. Proponujemy cztery sposoby.
Przede wszystkim musisz zadbać o to, by woda w zbiorniku nie traciła temperatury zbyt szybko. W tym celu warto postawić basen w miejscu najbardziej nasłonecznionym – tam, gdzie cień kładzie się najpóźniej. Dobrym nawykiem jest również przykrywanie tafli specjalną pokrywą lub folią, co zapobiega parowaniu wody.
Narzędziem, w które warto się zaopatrzyć, jest elektryczny podgrzewacz lub mini pompa ciepła do basenu. Jest to urządzenie niezwykle wydajne, stosunkowo niedrogie i proste w działaniu.
Dobrym pomysłem jest również inwestycja w matę solarną. Cechuje się ona niższymi kosztami eksploatacji niż podgrzewacz, gdyż nie wykorzystuje prądu z domowego gniazdka. Na rynku dostępne są maty lub płyty wykonane ze specjalnego tworzywa. Instaluje się je na dachu lub na samej ziemi. Podobnie jak w podgrzewaczu elektrycznym, tak i tutaj woda tłoczona jest przez pompę basenową do kolektorów słonecznych, które oddają jej odpowiednią temperaturę. Jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne – nie wykorzystujesz prądu z gniazdka, bo całą pracę wykonuje słońce.
Czwarty sposób to inwestycja w dobrej jakości pokrywę solarną. Specyfika ich działania polega na podwójnej korzyści. Dryfując na tafli basenu jednocześnie nagrzewają wodę i zapobiegają uciekaniu ciepła. Łatwo się je montuje, równie prosto składa, a korzyść dla twojego budżetu domowego i środowiska naturalnego jest nader oczywista.
Więcej na temat czyszczenia basenu ogrodowego przeczytasz pod następującym linkiem: https://www.obi.pl/porady/ogrod-i-wypoczynek/basen-porady-pielegnacji/
Submit your review | |