Kuchenka gazowa to sprzęt, który ma posłużyć nam na lata. Żeby tak było, przy wyborze odpowiedniego modelu należy dokładnie przyjrzeć się jego specyfikacji oraz jakości wykonania. W tym artykule poznasz najbardziej istotne parametry kuchenek, które umożliwią Ci wybór sprzętu przystosowanego do swoich potrzeb. Przeczytaj już teraz!

20230814133934 download

Dla kogo kuchenka gazowa okaże się dobrym wyborem?

Choć coraz częstszym wyborem w śród użytkowników staje się ostatnio kuchenka elektryczna, jej gazowa alternatywa wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Wolnostojące kuchnie gazowe podbijają serca użytkowników choćby ze względu na szybszy czas gotowania. Wybór tego sprzętu okaże się zatem strzałem w dziesiątkę dla każdego, komu zależy na sprawnym pichceniu potraw. 

Co więcej, kuchenki gazowe cieszą się większą precyzją, jeśli chodzi o zmniejszanie czy zwiększanie mocy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób będących miłośnikami gotowania. Poza tym kuchenki na gaz stanowią idealny wybór dla zwolenników klasycznych rozwiązań. 

Poznaj najważniejsze parametry decydujące o jakości!

Przy zakupie danego modelu nie warto kierować się jedynie producentem i ceną. Pierwsze skrzypce gra bowiem specyfikacja. Poniżej znajdziesz najbardziej istotne parametry. 

Wymiary urządzenia

Zanim w ogóle rozpoczniesz poszukiwania idealnej kuchenki gazowej, dokonaj dokładnych pomiarów swojej kuchni. Wszystko po to, aby określić, jakimi wymiarami powinien charakteryzować się sprzęt, którego szukasz. 

Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka, śmiało możesz zwrócić uwagę na kuchenki slim, czyli takie, których szerokość wynosi od 40 do 50 cm. Miej jednak na uwadze, że mogą mieć one mniej palników – zazwyczaj 3. 

W przypadku, gdy Twoja przestrzeń umożliwia Ci zakupienie większej kuchenki gazowej, możesz wybierać dowolnie! Bardziej gabarytowe urządzenia charakteryzują się często zwiększoną liczbą palników i mogą one mieć wbudowanych nawet 6 pól. 

Sposób poboru gazu

Podczas poszukiwania kuchenki gazowej nie można pominąć tak istotnej kwestii, jaką jest sposób pobierania gazu. Niektóre modele zostały stworzony w sposób umożliwiający pobieranie gazu bezpośrednio z sieci, natomiast w nowszych blokowiskach czy domach może się to okazać niemożliwe. Co w takim wypadku?

Przede wszystkim wiedz, że nic straconego! Sklepy RTV i AGD oferują bowiem użytkownikom również modele pobierające gaz bezpośrednio z butli. W takiej sytuacji warto jednak zagospodarować na nią odpowiednie miejsce – na przykład stojącą szafkę kuchenną, która będzie ulokowana tuż obok urządzenia. 

Design

Nie ma co ukrywać, że dobra kuchenka gazowa powinna cechować się nie tylko funkcjonalnością, ale i designem, który będzie przystosowany do aranżacji kuchni. Warto więc dokładnie zastanowić się nad tym, jakiej stylistyki oczekujemy od danego modelu. 

Na rynku znajdziesz modele utrzymane zarówno w jasnej, jak i ciemnej kolorystyce, a ponadto możesz wybierać także spośród kuchenek zaprojektowanych w stylu retro. Okażą się one doskonałym wyborem dla kuchni zaaranżowanych w rustykalnym stylu. 

Funkcjonalność piekarnika

Osoby, które decydują się na zakup kuchenki gazowej, oczekują od urządzenia tego, aby wyróżniało odpowiednio pojemnym oraz funkcjonalnym piekarnikiem. Żeby odpowiadał on naszym oczekiwaniom, warto przyjrzeć się kilku najważniejszym kwestiom.

Pojemność

Dobry piekarnik to taki, który charakteryzuje się pojemnością przystosowaną do potrzeb użytkownika. Jeśli zatem wiesz, że często korzystasz z piekarnika, a ponadto nierzadko pieczesz w nim kilka potraw jednocześnie, zdecyduj się na zakup kuchenki gazowej z piekarnikiem o pojemności wynoszącej przynajmniej 70 litrów

Dodatkowe funkcje

Jeżeli jesteś miłośnikiem gotowania albo po prostu zależy Ci na tym, by piekarnik okazał się nieoceniony w każdej sytuacji, sprawdź, jakimi dodatkowymi funkcjami się on wyróżnia. Absolutną podstawą okazuje się tu funkcja termoobiegu, umożliwiająca równomierne pieczenie. Jakościowe piekarniki pozwalają też na grillowanie potraw, a przy tym mają wbudowane specjalne tryby parowe.

Maksymalna temperatura pieczenia

Porządny piekarnik powinien umożliwiać użytkownikowi pieczenie potraw w wysokich temperaturach. Okazuje się to niezwykle przydatne zwłaszcza w przypadku, gdy chcesz upiec domową pizzę. Większość kuchenek wyróżnia się piekarnikami, których maksymalna temperatura sięga 200°C, natomiast rynek tych urządzeń uwzględnia także modele obsługujące wyższą wartość – np. 250°C. 

Tryby pieczenia

Zanim dokonasz zakupu kuchenki gazowej, sprawdź, jakimi wbudowanymi trybami pieczenia wyróżnia się jej piekarnik. Idealnie byłoby, gdyby sprzęt umożliwiał korzystanie z najpopularniejszych trybów, takich jak: pieczenie góra-dół, grillowanie góra-dół, grzanie góra-dół + termoobieg oraz pieczenie górne + wentylator.