Ekspresy przelewowe do kawy powoli wracają do łask i to nie tylko w biurach. Są powszechnie dostępne w sklepach i nie musimy na nie tracić majątku, a w dodatku są ergonomiczne i proste w obsłudze. Jak działa ekspres przelewowy do kawy i jak przygotować w nim dobrą kawę?
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów ekspresów, które przygotują nam kawę na różne sposoby. Jest więc ekspres przelewowy, ekspres kolbowy, który najczęściej spotkamy w kawiarniach i restauracjach, nie tylko ze względu na jakość parzonego napoju, ale także rozmiary i cenę, ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem oraz ekspresy saszetkowe lub kapsułkowe, które są de facto najprostsze i najszybsze w użyciu. Ale w centrum naszego tekstu jest przelewowy ekspres do kawy. Jak działa i jak wygląda ta odmiana ekspresu?
Sprawdź: Ekspresy przelewowe De'Longhi
Ekspres przelewowy – budowa i działanie
Ekspres przelewowy do kawy to ten model, który najczęściej widzimy w filmach (szczególnie tych amerykańskich, w których bohaterowie spędzają czas w kawiarni na kształt długiej przyczepy, po której przechadza się kelnerka i dolewa czarny trunek). A więc to kawa, która za jednym razem zaparza się w większych ilościach.
Ekspres przelewowy zazwyczaj działa i składa się z kilku podstawowych elementów:
- płyta grzewcza, która podtrzymuje temperaturę kawy,
- filtr oddzielający napar od pyłu podczas parzenia,
- pojemnik na kawę, zmieloną lub pełnoziarnistą,
- zbiornik na wodę i dzbanek.
Na rynku bez problemu znajdziemy też ekspres przelewowy do kawy z młynkiem wbudowanym. To najlepsza opcja, bo nie musimy doposażać się w młynek zewnętrzny, a kawa parzona ze świeżo mielonych ziaren z założenia już smakuje lepiej.
Działanie ekspresów przelewowych nie jest specjalnie skomplikowane. Najpierw napełniamy kawą pojemnik, potem musimy wybrać odpowiednią opcję w panelu urządzenia. Wówczas zmielona kawa zostanie zalana wrzątkiem, następnie poddana filtracji i przelana do dzbanka stojącego poniżej.
Jeśli chodzi o filtr, istnieją dwa jego rodzaje w zależności od fabrycznych parametrów sprzętu. Możemy więc wyposażać się w filtr jednorazowy lub filtr zintegrowany. Ten pierwszy jest o tyle uciążliwy, że za każdym razem musimy wymieniać go na nowy, co w dodatku wiąże się z większymi kosztami eksploatacji. Jego zintegrowana wersja ułatwia życie i pozwala na dłuższe użytkowanie, a po jego zapchaniu się, wystarczy ten element wyjąć, umyć pod bieżącą wodą i z powrotem zamontować.
Inną kwestią jest wybór urządzenia z odpowiednio dużym czajnikiem – najmniejsze z nich starczają jedynie na dwie szybkie kawy dla siebie i partnera/partnerki np. przed wyjściem do pracy, dlatego zalecamy wybór modelu z co najmniej 1,5- lub 2-litrowymi dzbaneczkami.
Jak zadbać o dobrą kawę z ekspresu przelewowego?
Każdy barista to powie – podstawą zaparzenia dobrej kawy są odpowiedniej jakości ziarna, stosownie wypalone i dobrze, czyli świeżo zmielone. No i odpowiednie gatunkowo.
Najczęściej wybieranymi gatunkami kawy, które gwarantują dobry trunek są Arabika i Robusta.
Arabika charakteryzuje się ziarnami płaskimi z bruzdą w kształcie „eski”, o trochę niższej zawartości kofeiny, dającymi smak kwaskowo-czekoladowy, natomiast Robusta ma wyrazisty, ostry smak, i jest mocniejsza, mimo że ziarna są mniejsze.
Istotne jest również to, by wasze urządzenie było odpowiedniej jakości i miało odpowiednią jego moc – im większa, tym lepiej dla procesu i szybkości parzenia napoju. Równie istotna jest dysza, z której wypływa gotowa kawa. Zalecamy więc modele z dyszami posiadającymi wiele otworów – wówczas mamy większą pewność, że nasz napój zaparzy się równomiernie i uzyska pełnię smaku.
Cały proces parzenia zaczynamy jednak od zmielenia ziaren, i jeśli nie posiadamy wbudowanego młynka możemy skorzystać z urządzeń zewnętrznych, których jest kilka rodzajów. Dla tradycjonalistów produkowane są młynki ręczne, które dobrze radzą sobie z kruszeniem. Jeśli chcemy być wygodni, możemy wybrać młynek elektryczny, który ma dwie odmiany – udarową z ostrzami, trochę gorszą jakościowo, oraz żarową, działająca podobnie do młynka ręcznego, ale w pełni automatycznie.
Żarnowe młynki często umożliwiają regulację stopnia grubości mielenia ziaren, dzięki czemu można je dostosować do odpowiednich rodzajów kaw (na każdą filiżankę kawy powinno przypaść ok. 8 gramów zmielonych ziaren, czyli jakieś cztery pełne łyżeczki i jedna płaska).
Właściwie sam proces parzenia w ekspresie przelewowym z młynkiem w szczególności, jest prosty i składa się z trzech kroków:
- Zmielenia ziaren, o czym już wspominaliśmy.
- Wlania wody do specjalnego pojemnika – zadbajmy o to, by była świeża i czysta, bo od niej również zależy finalny efekt.
- Oraz wrzucenia zmielonej kawy do sitka (i ewentualnej wymianie filtra).
Smacznego!
Wiesz jak działa automatyczny ekspres do kawy? Sprawdź Najpopularniejsze ekspresy z pojemnikiem na mleko – ranking