Suszarki do ubrań wciąż nie są standardowym sprzętem AGD w wielu domach, jednak stale zyskują na popularności. Związane jest to z tym, że zapewniają one dużą wygodę w codziennym życiu. Przyspieszają schnięcie prania, dzięki czemu oszczędzają nasz czas oraz miejsce w naszym domu. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny model suszarki do ubrań, powinniśmy zastanowić się, jaki sposób odprowadzania wody z niej będzie dla nas odpowiedni.

Jasna łazienka z zabudowaną szafą, w której znajduje się suszarka bębnowa i pralka, postawione jedna na drugiej.

Podział suszarek do ubrań 

Podstawowy podział techniczny suszarek bębnowych związany jest ze sposobem obiegu powietrza i odprowadzania wilgoci. W związku z tym suszarki dzielimy na kondensacyjne lub ewakuacyjne – czyli wentylacyjne. 

Sprawdź ofertę suszarek bębnowych! 

Suszarka kondensacyjna 

Kondensacyjne modele suszarek pracują na zasadzie skraplania pary w wodę, która potem jest gromadzona w specjalnym pojemniku. W związku z tym, że mamy taki pojemnik w suszarce, nie ma konieczności stosowania wentylacji zewnętrznej, ponieważ problem odprowadzania pary wodnej jest wyeliminowany. Dzieje się tak dlatego, że mokre pranie jest podgrzewane, przez co woda wyparowuje z tkanin i w postaci cieczy gromadzi się w zbiorniku. Dlatego nie trzeba podłączać takiej suszarki do instalacji kanalizacyjnej w domu

Ten system odprowadzania wody w suszarce kondensacyjnej ma jedną główną zaletę – lokalizacja takiej suszarki w domu może być dowolna i nie trzeba wykonywać specjalnych prac montażowo-budowlanych, aby ją podłączyć. 

W związku z tym modele kondensacyjne suszarek są najpopularniejsze, zwłaszcza że są wciąż ulepszane. Stosowane są w nich pompy ciepła lub funkcja pary, która usprawnia prasowanie. Niektóre modele mają też automatyczną funkcję opróżniania pojemnika na wodę, więc nie trzeba tego wykonywać ręcznie. 

Suszarka ewakuacyjna (wentylacyjna) 

Suszarki wentylacyjne inaczej nazywane są ewakuacyjnymi lub wywiewnymi. Działają na innej zasadzie niż kondensacyjne, ponieważ wilgoć z odsączonego prania wypompowywana jest na zewnątrz urządzenia za pomocą przewodu wentylacyjnego. Sam proces suszenia w takiej suszarce polega na tym, że pobiera ona z pomieszczenia powietrze, które następnie zostaje podgrzane i wtłoczone do bębna suszarki. Wtedy następuje wchłanianie pary wodnej, a zgromadzona wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz urządzenia przez odpływ wody w suszarce. 

Takiego typu urządzenia najlepiej sprawdzą się, gdy posiadamy w swoim domu pomieszczenie z pralnią, aby móc tam stworzyć sieć instalacji sanitarnej dostosowanej do potrzeb sprzętu. 

Pralkosuszarka 

Pralkosuszarki to urządzenia zajmujące niewielką przestrzeń. Można je postawić w każdym miejscu z dopływem i odpływem wody. Zmieszczą się nawet w małej łazience lub kuchni. Woda w takich urządzeniach jest odprowadzana do kanalizacji lub do pojemnika na wodę. 

Wadą pralkosuszarek jest to, że w takich modelach często występuje dysproporcja w dopuszczalnej wielkości wkładu do prania i suszenia. Jednak na rynek są wprowadzane modele, które rozwiązują ten problem. 

Jak używać suszarek? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie ubrania można suszyć w suszarkach bębnowych, ponieważ może to doprowadzić do ich zniszczenia. I to jest jedyna wada suszarek. 

Ubrania, jakich nie należy suszyć w suszarce: 

  • Jedwabna i koronkowa bielizna, biustonosze oraz rajstopy – fiszbiny mogą ulec deformacji i połamać się, a rajstopy, zwłaszcza cienkie, mogą się podrzeć lub zaplątać w inne ubrania. 
  • Stroje kąpielowe – elastan, z którego wykonane są kostiumy kąpielowe, pod wpływem wysokiej temperatury traci swoją rozciągliwość i staje się kruchy. 
  • Skóra naturalna – jest to delikatny materiał wymagający specjalnej pielęgnacji, a po suszeniu w suszarce bębnowej może się skurczyć i popękać. 
  • Odzież z elementami ozdobnymi – wszystkie drobne elementy przyszyte do ubrania mogą się roztopić lub odpaść podczas suszenia, co może doprowadzić do awarii urządzenia. 
  • Kożuchy i wełniane ubrania – mogą się skurczyć, odkształcić lub sfilcować. 
  • Gumowe dywaniki, maty do kąpieli – są one podklejane gumą, która może się rozpaść na kawałki i spowodować nawet pożar. 

Jednak na rynku pojawia się coraz więcej modeli, w których można suszyć delikatniejsze ubrania. 

Zobacz także: Suszarka bębnowa – co z odprowadzeniem wody?

Jak przygotować odzież do suszenia w suszarce? 

Najważniejsze zasady przygotowania ubrań do suszenia: 

  • Ubrania należy wkładać do suszarki pojedynczo. 
  • Każde ubranie powinno być rozprostowane (bez wywiniętych rękawów, nogawek itp.). 
  • Zamek błyskawiczny należy zasunąć, guziki zapiąć, a kieszenie opróżnić. 
  • Im staranniej ułożymy ubrania w suszarce, tym mniej będzie zagnieceń na ubraniach po zakończeniu suszenia.
Mężyczna ustawiający program suszenia na suszarce bębnowej.

Jak dbać o suszarki bębnowe? 

O suszarkę należy dbać w następujący sposób: 

  • Przede wszystkim należy kontrolować czystość filtrów i innych elementów suszarki, które wymagają czyszczenia. 
  • Należy regularnie czyścić filtr kłaczków, ponieważ niektóre materiały, które się do niego dostają, mogą nawet spowodować pożar. Najlepiej sprawdzać go po każdym cyklu suszenia. 
  • Opróżnianie zbiornika na skropliny – czasem jest on wyposażony w malutki filtr, który należy wyjąć i przepłukać pod bieżącą wodą.
  • Należy czyścić skraplacz z filtrem.
  • Jeżeli wybrany model ma czujnik wilgotności, to czasami należy go przetrzeć, ponieważ może się na nim zbierać osad lub kamień. 
  • Po zakończeniu suszenia należy sprawdzać bęben, a raz na trzy miesiące trzeba go wyczyścić, najlepiej naturalnymi mydłami i miękkimi ściereczkami. 
  • Podczas montażu pamiętaj, aby suszarka była wypoziomowana. 
  • Nie podłączaj suszarki do przedłużacza – należy ją podłączyć bezpośrednio do gniazdka elektrycznego z uziemieniem.