Majsterkowanie związane z obróbką drewna oraz metali wymaga od nas odpowiednich narzędzi. Nic więc dziwnego, że coraz to częściej spotykamy się z zaawansowanym sprzętem, który znacznie ułatwi pracę, zapewni bezpieczeństwo oraz sprawi, że nasze hobby bądź praca staną się o wiele przyjemniejsze. Jednakże, właściwe narzędzie, które spełni rolę i szlifierki i przecinarki i oczywiście wyrzynarki trudno wyszukać, szybciej znajdziesz dobrą młotowiertarkę.

Znalezienie odpowiedniej wyrzynarki do drewna czy do metali to nie lada wyzwanie, szczególnie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obróbką. Nie oznacza to jednak, że bardziej zaawansowani fani majsterkowania dokładnie wiedzą czego szukać. Na rynku bardzo łatwo o pomyłkowy zakup, gdyż to, co wydaje nam się że potrzebujemy, może okazać się jedynie ciekawym dodatkiem, a nie istotną funkcją. Z tego powodu bardzo dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie rankingu wyrzynarek.

Aby odpowiedzieć na pytanie które narzędzie będzie dobrą wyrzynarką, zdecydowaliśmy się przygotować dla was zestawienie pięciu produktów, które zdecydowanie pomogą nam w naszej pracy, gdyż cieszą się ponadprzeciętną sprawnością.

W rankingu 2024 braliśmy pod uwagę tak istotne kwestie jak moc – zarówno nominalna jak i wyjściowa urządzenia, głębokość cięcia w danym materiale, jaka jest prędkość skokowa, z jakich materiałów produkt został wykonany oraz czy wyrzynarka jest wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Oprócz tego zwróciliśmy również uwagę na długość gwarancji oraz na cenę.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
WYRZYNARKA PST 650 BOSCH 10 BRZESZCZOTOWWALIZKA

BOSCH PST 650

9.9

Tania

Allegro Logo
 
empik logo
 
WYRZYNARKA Z LASEREM PROWADNICA POWERMAT 1400W

POWERMAT 1400W

9.8

Tania

Allegro Logo
WYRZYNARKA z LASEREM 800W 1061 SKIL 6 BRZESZCZOTOW

SKIL 1061 800W

9.7

Tania

Allegro Logo
WYRZYNARKA 780W GST 150BCE BOSCH 11 BRZESZCZOTOW

BOSCH GST 150BCE

9.5

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
 
HOLZMANN DKS21PRO WYRZYNARKA STOLOWA WLOSOWAZAPAS

HOLZMANN DKS21 PRO

9.4

Średnia

Allegro Logo

WYRZYNARKA PST 650 BOSCH +10 BRZESZCZOTÓW

ranking fotelików samochodowych 15-36

Niemiecka firma znana jest z wielu urządzeń gospodarstwa domowego oraz narzędzi pracy dla majsterkowiczów. Oprócz tego cieszą się również popularnością w przypadku produkowania akcesoriów samochodowych oraz innych części zamiennych. W przypadku wyrzynarek, niezwykle dobre opnie ma model PST 650, który dziś dla was recenzujemy.

Opisywany produkt oferuje nam moc wyjściową 270 W. Natomiast moc nominalna to 500 W. Standardowe zasilanie 230 V razem z wyżej wspomnianą mocą oferuje nam prędkość skokową bez obciążenia do 3.100 min-1.

Mamy tutaj do dyspozycji nie tylko wycinarkę do drewna, ale również do stali. Głębokość cięcia w drewnie wynosi 65 mm, natomiast w stali możliwe jest cięcie do głębokości maksymalnie 3 mm. Produkt oferuje również stalową podstawę, którą można regulować do różnych cięć maksymalnie do 45 stopni.
Urządzenie ważące jedynie 1.7 kilograma to nowa generacja wyrzynarek, który dostosowany został do najnowocześniejszych standardów. Wszystko to poprzez najnowszy system wykorzystywany w wyrzynarkach Bosch zwany SDS. Oferuje to bardzo szybką wymianę brzeszczotów w bardzo prosty i bezpieczny dla nas sposób.
Bosch wyposażony został również w funkcje nadmuchu oraz odsysania pyłu, a dodatkowa miękka rękojeść oferuje bezpieczną i komfortową pracę oraz dużą precyzję cięcia. Jest to zdecydowanie najlepsze urządzenie, jakie można znaleźć w takiej cenie. Gwarancja standardowo wynosi 24 miesiące. Ocena redakcji 9/10.

R

Zalety

– Niska waga;
– Bardzo tanie urządzenie;
– Świetny uchwyt;
– Komfortowa, bezpieczna wymiana brzeszczotów;
– Funkcje nadmuchu oraz odsysania.
Q

Wady

– Niska moc;
– Niska głębokość cięcia stali.

WYRZYNARKA Z LASEREM PROWADNICA POWERMAT 1400W

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Bosch opisany powyżej to bardzo dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z obróbką drewna czy metalu. Jednakże, jeżeli oczekujemy czegoś więcej i pragniemy bardziej zagłębić się w majsterkowaniu z materiałami, to należy szukać przecinarki do drewna o większej mocy i o większej głębokości.
Bardzo dobrym przykładem będzie wyrzynarką z prowadnicą oraz z laserem od firmy Powermat. Tutaj mamy do czynienia z mocą prawie trzykrotnie przewyższającą naszego zwycięzcę. Dodatkowo warto zauważyć, że istnieje możliwość cięcia nie tylko w stali czy drewnie, ale również w plastiku.
Dodatkowo warto odnotować, że istnieje możliwość regulacji kąta cięcia o 45 stopni w lewo i w prawo. To, co jednak wyróżnia tę wyrzynarkę od innych, to prowadnica z laserem. Dzięki temu, zawsze wiemy w którym miejscu będziemy ciąć, a dioda LED gwarantuje nam idealne doświetlenie.
Co ciekawe, producent oferuje nam również możliwość regulacji obrotów oraz trzystopniową regulację skoku. W połączeniu z dużą mocą i dużą głębokością cięcia, urządzenie idealnie nadaje się do bardziej wymagających zadań. Ocena 8/10.

R

Zalety

– Duża głębokość cięcia;
– Precyzyjne cięcie zagwarantowane laserem;
– Bogate wyposażenie dodatkowe w zestawie.
Q

Wady

– Twarda rękojeść;
– Brak funkcji dodatkowych.

WYRZYNARKA z LASEREM 800W 1061 SKIL 6 BRZESZCZOTÓW

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Jeżeli szukamy atrakcyjnej wyrzynarki oferującej duży zakres przechyły podstawy oraz duże regulacje, to z pewnością spodoba nam się oferta od firmy SKIL. Narzędzie o mocy 800 W to oscylacyjna wyrzynarka, która oprócz dodatkowych brzeszczotów, prowadnicy metalowej oraz walizki do przenoszenia, wyposażona została w laserowy rzutnik, który idealnie wskazuje nam linię cięcia.
Największym plusem tej wyrzynarki jest oczywiście jej możliwość regulacyjna prawie każdego elementu. Oprócz regulacji prędkości skokowej (która wynosi od 800 do 3000 obrotów na minutę i regulowana jest płynnie), istnieje również możliwość wybranie innego kąta przechyłu podstawy. Jeżeli to nam nie wystarcza, to dodatkowo wyrzynarka od SKIL gwarantuje nam 4 stopnie regulacji oscylacji brzeszczotu. System MATERIAL Selection idealnie pozwoli nam dostosowanie tego aspektu.
Dobrą informacją dla osób majsterkującuch w drewnie jest duża maksymalna głębokość cięcia w drewnie, która wynosi 100 mm. Gorzej jednak sprawa ma się z aluminium oraz ze stalą. Wtedy głębokość cięcia wynosi kolejno 10 mm oraz 4 mm.
Oprócz tego, znajdziemy tutaj również beznarzędziowy system gwarantujący bezpieczne i wręcz błyskawiczne zamontowanie brzeszczotu. SDS-CLIC to autorski pomysł, który pozwoli nam w niespotykany dotąd sposób wymienić brzeszczot. Potrzebujemy do tego tylko jednej ręki!
Gwarancję firma SKIL przewidziała na dwa lata, a cena produktu jest równie przystępna, co w przypadku zwycięzcy tego rankingu. Dzięki temu będziemy mogli bez najmniejszego problemu pozwolić sobie na ten sprzęt. Ocena 7/10.

R

Zalety

– Duże możliwości regulacyjne;
– Bogate wyposażenie w zestawie z wyrzynarką;
– Duża maksymalna głębokość cięcia w drewnie;
– Bezpieczna i szybka wymiana brzeszczotów.
Q

Wady

– Wyrzynarka waży aż 2.5 kg;
– Bez odpowiedniego naoliwienia brzeszczoty mogą piszczeć.

WYRZYNARKA 780W GST 150BCE BOSCH + 11 BRZESZCZOTÓW

ranking fotelików samochodowych 15-36 kilogramów

Bosch oferuje nam produkt o wiele lepszych parametrach, niż wszystkie inne dotychczas opisywane wyrzynarki. Niestety, wiąże się z tym również większa cena oraz cięższe urządzenie. To, co jednak przemawia za tym produktem to zdecydowanie typ silnika i wiele innych, niezwykle atrakcyjnych dla tego typu narzędzia elementów.
Opisywana wyrzynarka od firmy Bosch gwarantuje dużą, o wiele większą niż zwycięzca rankingu moc. Wynosi ona 780 W. Warto również zaznaczyć, że wykorzystano tutaj silnik szczotkowy, którego maksymalna prędkość skokowa wynosi 3100 obrotów na minutę.
Jeżeli mowa o głębokości cięcia, to z pewnością zaciekawi nas cięcie w drewnie. Możemy z powodzeniem ciąć na głębokość 150 mm, co w przypadku innych wyrzynarek jest po prostu niemożliwe. Oprócz bardzo dużej głębokości cięcia w drewnie, warto pamiętać o większej niż zazwyczaj głębokości cięcia zarówno w aluminium, jak i w metalu. Wynosi ona 20 milimetrów dla aluminium oraz 10 milimetrów dla metalu.
Co ciekawe, jest to pierwsza wyrzynarka w rankingu, która oferuje osłonę przeciwodpryskową oraz stopę ślizgową i specjalny adapter umożliwiający podłączenie odkurzacza. To samo tyczy się sposobu montowania brzeszczotu – Bosch SDS to system, który zagwarantuje nam bezproblemowe, beznarzędziowe zamontowanie brzeszczotu.
Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że Bosch w wersji GST 150BCE oferuje nam możliwość cięcia krzywoliniowego nawet do 45 stopni. Potwierdzeniem niezwykle niezawodnej i trwałej konstrukcji jest wydłużona gwarancja. Wynosi ona 36 miesięcy i nie musimy za nią dodatkowo dopłacać. Niestety, tak jak zostało to wspomniane na samym początku, jest to wyrzynarka droga, nawet trzykrotnie droższa niż wyrzynarka, która zwyciężyła w rankingu. Ocena 9/10.

R

Zalety

– Bardzo duża głębokość cięcia zarówno w drewnie jak i w innych materiałach;
– Niezawodność;
– Długa gwarancja;
– Wiele dodatkowych systemów i funkcji wspomagających pracę.
Q

Wady

– Bardzo droga;
– Ciężka.

HOLZMANN DKS21PRO WYRZYNARKA STOŁOWA WŁOSOWA+ZAPAS

dobry fotelik samochodowy 15-36 kg

Jeżeli szukamy wyrzynarki stołowej włosowej, to powinniśmy zwrócić naszą uwagę na ofertę od firmy Holzmann, który gwarantuje nam bardzo ciekawą maszynę z silnikiem szczotkowym. Jest to budżetowe rozwiązanie o bardzo małej mocy, dlatego nadaje się jedynie do drewna. Należy o tym pamiętać przy zakupie.
Jak już zostało to wyżej wspomniane, moc wyrzynarki od Holzmanna jest niska i wynosi jedynie 120 W. Jednakże, biorąc pod uwagę cenę oraz sposób korzystania z tej wyrzynarki, jest to zdecydowanie ciekawa alternatywa do innych, wyżej opisanych produktów.
Stół roboczy znajdujący się w zestawie może zostać nachylony do 45 stopni, co dodatkowo ułatwia sterowanie i obrabianie drewna przy użyciu Holzmanna SKS21 PRO. Oprócz tego warto również pamiętać o tym, że ramie jest równoległe, a jego stabilność poprawia precyzyjność cięcia.
Pomimo faktu, że jest to wyrzynarka stołowa, to istnieje możliwość zamontowania standardowych brzeszczotów. Kolejnym atutem tej szlifierki do drewna jest cena. Produkt jest tańszy niemalże dwukrotnie od zwycięzcy rankingu. Niestety, opisywana wyrzynarka nie posłuży do bardziej wymagających prac, gdyż głębokość cięcia jest bardzo niska. Ocena 6/10.

R

Zalety

– Niska cena;
– Wyrzynarka stołowa włosowa;
– Precyzyjna.
Q

Wady

– Niska głębokość cięcia.

W jaki sposób znaleźć dobrą wyrzynarkę?

Odpowiednia wyrzynarka powinna nie tylko mieć właściwą moc oraz możliwość głębokiego cięcia. Taka wyrzynarka powinna również charakteryzować się odpowiednimi brzeszczotami oraz rodzajem silnika, który będzie napędzać nasze urządzenie. Warto oczywiście pamiętać o funkcjach dodatkowych, które odpowiedzialne są za komfortowe, bezpieczne i oczywiście bezproblemowe w korzystaniu.
Oczywiście opinie wyrzynarki z roku 2024 , jakie znajdziemy w Internecie również nam mogę pomóc. To, o czym jednak większość osób zapomina, to długość gwarancji oraz jej typ, a także cena. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, że wybrany przez nas produkt oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny, jest bardzo często polecany i pomyślnie użytkowany, a na dodatek wiele osób zdecydowanie go rekomenduje.

Jaką moc powinna mieć wyrzynarka?

Jeżeli mowa o mocy, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić naszą uwagę na wyrzynarki posiadające moc większą niż 500 W. Mowa tutaj oczywiście o mocy nominalnej, a nie wyjściowej. Taka moc pozwoli nam w precyzyjny sposób przeciąć drewno, a nawet stal czy inne metale. Nie możemy jednak oczekiwać, że będzie to profesjonalne i bardzo długo działające urządzenie, gdyż przy cięższych i długotrwałych zadaniach większa moc może okazać się niezwykle pomocna.

Mocowanie oraz same brzeszczoty – jakie wybrać?

Brzeszczoty oraz to, w jaki sposób przyjdzie nam je zamontować to kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić naszą uwagę. Wiele autorów znanych i często polecanych wyrzynarek instaluje w swoich urządzeniach specjalne systemy, które ułatwiają i niezwykle przyspieszają proces wymiany brzeszczotów. Takimi systemami może być u Boscha system SDS czy u firmy SKIL system SDS-CLIC. Oba przykłady gwarantują beznarzędziową wymianę brzeszczotów przy użyciu jednej ręki.

Jeżeli mowa o samych brzeszczotach, to należy pamiętać, że wyróżniamy brzeszczoty na podstawie ich geometrii (falowane, ostrzone, rozwarte oraz rozwarto-ostrzone), na podstawie grubości (co wpływa na wytrzymałość samego narzędzia i precyzyjność cięcia), szerokości oraz na podstawie typu uchwytu. Nie możemy oczywiście zapomnieć o materiale, z jakiego zostały wykonane.

Funkcje dodatkowe oraz wyposażenie

Kolejne dwa aspekty, które okazują się niezwykle ważne podczas wybory wyrzynarki, to możliwości dodatkowe samej wyrzynarki oraz to, co znajdziemy w zestawie. Jeżeli mowa o funkcjach, to warto sprawdzić wyrzynarki posiadające celowniki laserowe. O ile są one dobrze skalibrowane, to dostarczają o wiele lepszą precyzję podczas cięcia.

Oprócz laserów krzyżowych 360, powinniśmy również sprawdzić czy narzędzie wyposażone zostało w funkcję odsysania pyłu lub, jeżeli istnieje taka możliwość, w funkcję nadmuchu. Te dwa aspekty poprawią widoczność cięcia i pozwolą nam na jeszcze bardziej komfortową pracę.
Oczywiście nie powinniśmy zapominać o samym osprzęcie do wyrzynarki. W Internecie bez problemu znajdziemy tanie i dosyć dobre wyrzynarki z 2024 roku. Jeśli jednak w zestawie nie znajdziemy ani walizki oferującej schowek na nasze najnowsze narzędzie ani dodatkowych elementów, to tak naprawdę w przyszłości będziemy musieli pokusić się o kolejny wydatek.

Najbardziej oczywistą rzeczą będzie walizka, która umożliwi łatwe i wygodne przenoszenie wyrzynarki. Szukajmy ofert z walizkami z tworzywa sztucznego, gdyż same w sobie są lekkie i dosyć wytrzymałe, a więc nie narazimy naszego urządzenia na uszkodzenie, a sami nie będziemy zmuszeni do dźwigania ciężkich walizek.
Oprócz miejsca do przechowania wyrzynarki, dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie również oferty, która w zestawie gwarantuje kilka brzeszczotów. Dzięki temu nie będziemy musieli zajmować się tą kwestią na samym początku i również zaoszczędzimy parę groszy.

Podsumowanie dobrych wyrzynarek do drewna i metalu

W dzisiejszym artykule znaleźliśmy głównie wyrzynarki mobilne, lecz pokusiliśmy się o dodanie wyrzynarki stołowej. Jednakże, zdecydowaliśmy się skupić naszą uwagę na mniejszych, mobilniejszych rozwiązaniach, które w dosyć niskim przedziale cenowym oferowały bardzo dobrą jakość pracy.
Zwycięzcą rankingu 2024 została WYRZYNARKA PST 650 BOSCH +10 BRZESZCZOTÓW+WALIZKA, gdyż na tle kilku niedociągnięć, jest to jedno z najlepszych urządzeń w tej cenie, z ogromną ilością pozytywnych ocen i wieloma zadowolonymi klientami. Jeśli jednak uważacie, że lepszym rozwiązaniem będą własne poszukiwania, to zapraszamy do zapoznania się drugą częścią artykułu!

[kkratings]

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką wyrzynarkę wybrać
Average rating:  
 0 reviews