Kto z nas nie lubi samodzielnie wykonywać prac budowlanych po to, aby polepszyć warunki życia w swoim domu. Jednakże z pewnością nieraz znaleźliśmy się z sytuacją, w której to pojawiły się problemy z wywierceniem otworu w twardych i trudnych w materiałach. Okazuje się wtedy, że urządzenie, jakie posiadamy jest niewystarczające i powinniśmy zaopatrzyć się w całkiem nowe i lepsze rozwiązanie. Mowa tutaj o młotowiertarce, czyli inaczej o młocie udarowo-obrotowy skierowanym dla profesjonalistów, którzy znajdują się w każdym z nas. Pojawia się jednak kluczowe pytanie jaka jest najlepsza młotowiertarka?

Młotowiertarka UDAROWA ranking z 2024, czyli jaka jest dobra młotowiertarka?

Poniżej prezentujemy specjalnie przygotowany dla Państwa ranking 2024 kilku produktów obejmujących młotowiertarki. Są one przykładem aktualnie najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku, jak i podstawą do sugerowana się innymi przykładowymi produktami.

 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Hitachi DH26PC

Hitachi DH26PC

9.9

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
Makita HR2630 1

Makita HR2630

9.7

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
GBH 2 24 DFR BOSCH 2

BOSCH GBH2-24 DFR

9.6

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
dewalt d25144kp 1

Dewalt d25144kp

9.5

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
hikoki dh26pc2 1

Hikoki dh26pc2

9.4

Tani

Allegro Logo
 
empik logo
Milwaukee M18 1

Milwaukee M18

9.3

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
UHEV 2860 2

UHEV 2860-2

9.2

Drogi

Allegro Logo
 
empik logo
Graphite 58G528 1

Graphite 58G528

9.2

Tani

Allegro Logo
 
empik logo

Wszechstronność w każdym calu

młotowiertarka ranking

Moc 800W i 1100 obrotów na minutę, a także 4300 uderzeń na minutę, to tylko kilka z parametrów jakimi cechuje się motowiertarka Hitachi DH26PC. Jest to wszechstronne rozwiązanie, które wyposażone zostało w funkcję wiercenia, wiercenia z udarem i podkuwania. Posiada ona dwa główne tryby obrotu, to jest w prawo i w lewo, a także bogate wyposażenie dodatkowe w postaci walizki, bocznej rękojeści, jak i głębokościomierza. Nie da się nie zauważyć, że owa młotowiertarka idealnie sprawdzi się w szczególności przy pracach budowlanych. Została ona wyposażona w mocniejszą i bardziej zaawansowane konstrukcję, dzięki czemu zagwarantuje nam ona właściwą trwałość całego urządzenia. Wbudowaną w nią także system stabilizacji ciśnienia wewnętrznego, a także automatyczną elektroniczną regulacją prędkości obrotowej. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, urządzenie posiada również sprzęgło bezpieczeństwa pozwalające na lepszą i bezpieczniejszą pracę. W efekcie więc całość stanowi tutaj rozwiązanie, które jest godne uwagi.

R

Zalety

 • niezawodna praca;
 • duża wytrzymałość;
Q

Wady

 • nie wyróżnia się niczym specjalnym w stosunku do konkurencji;

Sprzęt do domowego użytku

jaka młotowiertarka

Makita HR2630 to młotowiertarka, która idealnie sprawdzi się przy niewymagających pracach. Oferowana przez nią częstotliwość udarów wynosi 4600 uderzeń na minutę, zaś całkowita moc znamionowa to 800W pozwalając tym samym na wydajną pracę. Urządzenie waży około 3 kg i praktycznie nie wyróżnia się niczym specjalnym w stosunku do swojego konkurencji. Mamy tutaj do dyspozycji proste, łatwe w obsłudze i dobrze leżące w rękach rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się tam, gdzie zwykła wiertarka sobie nie radzi. Wśród zalet należy wyróżnić między innymi jej funkcjonalność, a także dużą wytrzymałość, która jest tutaj znacznym atutem. Niestety, choć urządzenie jest dobre, to przy wielu pracach (szczególnie tych wymagających) może być niedostatecznie „dobre”.

R

Zalety

 • duża wytrzymałość;
 • łatwość użytkowania;
 • spora funkcjonalność;
Q

Wady

 • niekorzystny stosunek ceny do jakości;

Gdy zależy nam na szybkości

dobra wiertarka

Firma Bosch to marka sama w sobie. Nic więc dziwnego, że oferowane przez nią urządzenia należą do jednych z najlepszych na rynku. Nie inaczej jest w przypadku młotowiertarki GBH 2-24 DFR BOSCH, która cechuje się najszybszym tempem wiercenia w swojej klasie. Wszystko to zawdzięcza doskonale zoptymalizowanej obudowie, a także wysokiej jakości przekładni. Stykamy się tutaj z niezwykle inteligentną i prostą w obsłudze konstrukcją, jak i silnikiem o mocy 790 W. Wśród standardowego wyposażenia możemy zetknąć się między innymi z ogranicznikiem głębokości, a także dodatkową rękojeścią pozwalającą nas o wiele wydajniejszą pracę. Interesujące jest to, że model ten posiada także wymienny uchwyt wiertarski SDS-plus zwiększający jeszcze bardziej komfort naszej pracy oraz umożliwiający wykonanie o wiele cięższych zadań. Bosh cechuje się wysoką jakością oferowanych produktów, dlatego nie można się dziwić, że w przypadku tej młotowiertarki otrzymujemy aż 3 letnią gwarancję na jej funkcjonalność i sprawność działania. Podkreśla to tym samym, z jak porządnym urządzeniem mamy do czynienia.

R

Zalety

 • korzystny stosunek jakości do ceny;
 • trwałość;
 • łatwość obsługi;
Q

Wady

 • brak informacji od klientów;

Jedną z najatrakcyjniejszych propozycji jest niewątpliwie Dewalt d25144kp

najlepsza młotowiertarka

Niezwykle wysokie oceny, same pochlebne opinie, a na dodatek parę dodatków i akcesoriów. To wszystko oferuje nam model D25144KP SDS Plus od marki DeWalt. Jest to 3-funkcyjne urządzenie, które poradzi sobie z wierceniem z udarem i bez, ale też i propozycja używana może być do podkuwania. Sprzęt charakteryzuje się uniwersalnym jak na dzisiejsze czasy chwytem SDS+, który jest szybkozaciskowy. Innymi słowy, prosta obsługa i niemal natychmiastowa zmiana wierteł to jedna z większych zalet tego rozwiązania.

Jeśli chodzi o parametry, to sprzęt wyposażony jest w silnik o mocy 900 W. Przekłada się to na energię udaru na poziomie 3 J i na prędkość obrotową wynoszącą maksymalnie 1450 na minutę. Ciekawe, regulacja jest bardzo duża i możemy ustawić wartości już od najniższej prędkości obrotowej. Co ciekawe, częstość udarów też możemy w bardzo zaawansowany sposób dostosować, a maksymalna wartość to 5350 udarów na minutę.

Parametry robocze prezentują się bardzo dobrze, bo wiercenie w drewnie możliwe jest na 30 mm. I choć to nie zaskakuje, to z pewnością wiercenie w betonie jest bardziej zaskakujące – 28 mm to maksymalna średnica w betonie. W stali natomiast wynosi 13 mm. Niewątpliwą zaletą jest tutaj zestaw, bo zawiera on nie tylko samą młotowiertarkę, ale też uchwyty narzędziowe, walizkę transportową, ale też zestaw wierteł i dłut.

R

Zalety

• Bogate wyposażenie dodatkowe;
• Spora moc;
• Duże możliwości regulacyjne;
• Duża maksymalna średnica wiercenia wiertłem koronkowym.
Q

Wady

• Przeciętne pozostałe parametry robocze;
• Niezbyt duża częstotliwość udarów.

Hikoki dh26pc2 to kolejna ciekawa opcja warta rozważenia

Nieco tańsza, aczkolwiek wciąż bardzo dobra i prezentująca wysoki poziom jest młotowiertarka od firmy Hikoki. Model DH26PC2WSZ jest wprawdzie nieco słabsza (mając na uwadze moc urządzenia), aczkolwiek charakteryzuje się podobnymi parametrami roboczymi, co konkurencja o nawet nieco większej cenie. A ta, w przypadku modelu od Hikoki, jest co najmniej atrakcyjna.

Oferta wyposażona jest w silnik, którego moc znamionowa wynosi 830 W. Co ważne, bardzo wielu producentów podaje zazwyczaj moce maksymalne, które nigdy nie równają się z mocą nominalną, czyli możliwą do uzyskania podczas pracy. Jeśli chodzi o inne parametry, to energia udaru wynosi 3.2J, co jest wystarczająco dobrym wynikiem. Sama liczba udarów na minutę to maksymalnie 4300, co nie jest niestety najlepszym wynikiem. Podobnie ma się sprawa z prędkością obrotową – ta bez obciążenia to maksymalnie 1100 obrotów na minutę. Jednakże, produkt oferuje spore możliwości regulacyjne, a dodatkowo parametry robocze, mianowicie średnica wiercenia w poszczególnych materiałach jest zadowalająca.

W stali to 13 mm, w betonie 26 mm, a w drewnie 32 mm. Problematyczne może być wiercenie wiertłem z koronką – tutaj maksymalnie 50 mm. średnicy. Produkt jest jednak lekki, dosyć kompaktowy, a przy okazji oferuje uchwyt wiertarski typu SDS Plus, a więc przekłada się to na wysoki komfort urządzenia.

R

Zalety

• Atrakcyjna cena;
• Niska waga;
• Spora nominalna moc;
• Duże możliwości regulacyjne.
Q

Wady

• Przeciętne parametry robocze;
• Niewielka prędkość obrotowa i ilość udarów na minutę.

Nieco droga oferta Milwaukee M18 będzie zdecydowanie jedną z najlepszych jakościowo

Znana i renomowana marka Milwaukee to gwarant niezawodności, wysokiej sprawności, a także bardzo dobrego działania. Co więcej, autorskie rozwiązania technologiczne i innowacyjność z nimi związana sprawiają, że produkt tej marki charakteryzuje się bardzo dobrym wykonaniem i fascynuje niejednego użytkownika. I choć cena nie należy do najniższych, to z pewnością w tym budżecie nie kupimy lepszej opcji – dodatkowo bezprzewodowej!

Zacznijmy od nieco mniej oczywistych zalet tego zestawu. Przede wszystkim musimy zauważyć, że w komplecie otrzymujemy ładowarkę i dwa akumulatory. To jest jedna z najważniejszych rzeczy wybierając elektronarzędzia z uwagi na fakt, że nierzadko producenci dostarczają nam wyłącznie samo urządzenie. Za ładowarkę czy baterię normalnie trzeba dopłacić. Tutaj mamy wszystko w zestawie. Oprócz tego, produkt jest kompatybilny z nieco większymi akumulatorami, co przekłada się na dłuższą pracę na jednym ładowaniu.

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to produkt gwarantuje nam częstotliwość udaru na maksymalnym poziomie 27000 udarów na minutę. Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych wyników w rankingu. Warto też pamiętać o tym, że prędkość obrotową możemy dostosować w bardzo dużym zakresie, bo od 0 do 1800 obrotów na minutę. Co ciekawe, w celu większej precyzji urządzenie oferuje nam dwa biegi. Parametry robocze nie należą do najlepszych, lecz nie odstają bardzo od konkurencji.
Maksymalny moment obrotowy wynosi tutaj 60 Nm, a zdolność wiercenia w drewnie to maksymalnie 52 mm. W murze to 16 mm, a w stali 13 mm. Produkt posiada też dodatkową diodę LED ułatwiającą pracę w zaciemnionych miejscach i specjalny wskaźnik informujący o stanie naładowania baterii.

R

Zalety

• Bardzo bogate wyposażenie dodatkowe;
• Kompatybilność z akumulatorami o pojemności 4 Ah;
• Duże możliwości regulacyjne;
• Nadzwyczaj wysoka maksymalna częstotliwość udaru.
Q

Wady

• Bardzo wysoka cena;
• Przeciętne parametry jak na tę półkę cenową.

Gdy potrzebna jest wszechstronność

dobra młotowiertarka

Młotowiertarka UHEV 2860-2 to przestronne rozwiązaniem cechujące się mocą na poziomie 1100 W, która umożliwia między innymi wydajnym wiercenie, wiercenie z udarem, czy też podkuwanie. W efekcie stykamy się tutaj z urządzeniem posiadającym dwa biegi umożliwiające wydajne wiercenie w różnego typu materiałach bez względu na to, czy to jest stal, czy drewno. Ważne jest to, że producent zadbał o wysoki poziom bezpieczeństwa użytkownika pokrywająca rękojeść miękką, antypoślizgową okładziną. Dodatkowo sama maszyna jest również niezwykle bezpieczna, a to wszystko za sprawą aluminiowego, idealnie odlanego korpusu, który dodatkowo chroni przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami i pyłami mogącymi wpłynąć na jej pracę. Urządzenie to posiada kilka funkcji zmiana obrotów, a także łatwe przełączanie między zadanym kierunkiem. Ostatecznie więc uzyskujemy tutaj ciekawe rozwiązanie, które dzięki wzbogaceniu o trzy letnią gwarancją staje się produktem godnym uwagi. Wśród wyposażenia dodatkowego stykamy się między innymi z listwą ograniczenia głębokości wiercenia, a także walizką umożliwiającą łatwiejszy transport naszej młotowiertarki.

R

Zalety

 • mała masa;
 • uszczelnia silnik;
 • duża wydajność;
Q

Wady

 • niewygodna regulacja uchwytu bocznego;

Natomiast budżetowym wyborem dla każdego początkującego majsterkowicza będzie Graphite 58G528

Wybranie rozwiązania budżetowe to z pewnością droga, którą niejeden początkujący czy też po prostu osoba pragnąca taniego i sprawdzonego urządzenia do prac domowych obierze. Graphite o oznaczeniu modelowym 58G528 to świetny wybór ze względu na wszechstronność używania, ale też i ze względu na bardzo niską cenę przy zachowaniu sporej mocy i energii udaru. Ponadto, producent dorzuca do zestawu parę ciekawych akcesoriów, co też jest zaletą.

Młotowiertarka od Graphite to klasyczna, przewodowa propozycja, której silnik generuje moc na poziomie 900 W. Opcja wyposażona jest w kilka funkcji, mianowicie znajdziemy tu wiercenie z udarem, wiercenie bez udaru, a także funkcję podkuwania bądź też indeksacja/blokowanie dłuta. Sprzęt gwarantuje do 5000 udarów na minutę, co jest wynikiem jak najbardziej akceptowalnym. Sama energia udaru to 3,4J, więc z pewnością wystarczy do pracy z nawet bardziej wymagającymi projektami.

Jeśli chodzi o parametry robocze, to z pewnością zaskakujące jest wiercenie w betonie – to wynosi maksymalnie 30 mm. W stali to max 13 mm, aczkolwiek to standard dla wielu młotowiertarek. Nieco rozczarowujące może być wiercenie w drewnie – też tylko 30 mm. Urządzenie jest dosyć lekkie, a ponadto producent daje nam standardową, dwuletnią gwarancję. W tej cenie to z pewnością okazja.

R

Zalety

• Bardzo niska cena;
• Bardzo dobre parametry wiercenia w betonie;
• Regulacja prędkości obrotowej;
• Spora energia udaru.
Q

Wady

• Mocno przeciętne wiercenie w drewnie;
• Brak możliwości regulacji częstotliwości udaru.

Jaka młotowiertarka, czyli rozwiązanie godne wyboru

Wybór odpowiedniej młotowiertarki jest sprawa dość istotną, gdyż bardzo często możemy natrafić na produkty, które mimo obiecywań producentów na temat ich znakomitego funkcjonowania w żaden sposób nie sprawdzą się w stosunku do naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby dowiedzieć się, czym powinniśmy kierować się przy wyborze młotowiertarki po to, aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie (chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na https://www.budujesz.pl/wiadomosc/mlotowiertarka-jak-wybrac-ktory-mlot-udarowo-obrotowy-najlepszy/6470/). Nie da się nie zauważyć, że w większości dostępnych produktów na rynku będziemy otrzymywali kilka trybów pracy. Niemniej jednak bardzo często stosowana jest technika mydląca nasze oczy, poprzez używanie wielu wymyślnych nazw odnoszących się do tego samego procesu (którym swoją drogą reguły jest wiercenie). W efekcie najlepiej jest kiedy nasza młotowiertarka posiada tryb pracy, jakim jest kłucie (w szczególności sprawdzające się przy tworzeniu w ścianie bruzd), a także wiercenie z udarem oraz bez udaru. Innym równie istotnym aspektem jest moc.

młotowiertarka ranking

Bądźmy szczerzy urządzenia, których moc nie przekracza 1000 W, skierowane są głównie dla amatorów, a my jako profesjonaliści szukamy czegoś porządnego, co sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach. Oprócz tego nie możemy również zapominać o bezpieczeństwie użytkownika. Z tego właśnie powodu wyróżnia się kilka rodzajów uchwytów, które pozwalają na łatwą ich wymianę. Mowa tutaj między innymi o uchwycie SDS-plus będącym jednym z najpopularniejszych systemów, a także SDS-max idealnie pasującym do ciężkich prac. Pozostałe aspekty tak jak częstotliwość udaru, obroty, czy też energia udaru są już sprawą indywidualną, dlatego też warto kierować się własnymi odczuciami. Niemniej jednak musimy być świadomi, że stykamy się tutaj z urodzeniem, jakim jest młotowiertarka, dlatego też istotne jest to, aby posiadała ona odpowiednie funkcje, w tym między innymi redukcję drgań, bo jaki byłby sens pracy, gdybyśmy nie mogli utrzymać jej w swoich dłoniach. W momencie więc, gdy pracujemy na twardym materialne takie młoty będą generowały dodatkowych drgania, które mogą negatywnie wpływać na pracę. Dlatego też warto poszukać rozwiązania, które będzie to niwelowało. Jeżeli chcesz poznać więcej zalet młotowiertarek lub też poszukujesz produktu wartego zakupu obejrzyj ten filmik, by móc dowiedzieć się więcej o tych urządzeniach: https://www.youtube.com/watch?v=d7ShkHxfdBE.

jaka młotowiertarka

Jaka młotowiertarka do użytku domowego?

Młotowiertarki w domowym użytku nie muszą charakteryzować się siłą udaru większą niż 10 J. Nawet i taka wartość będzie przeważnie niewykorzystywana, gdyż po prostu w  domowych warunkach rzadko kiedy będzie sposobność czy potrzeba, aby taką siłę udaru ustawić. Dlatego mając na względzie potencjalne roboty domowe, które będziemy wykonywać, wystarczy, że wyposażymy się w młotowiertarkę o sile udaru powyżej 3 J.

Bardzo istotne jest jednak wybrać sprzęt, aby był jak najbardziej komfortowy w użytkowaniu i, co ważniejsze, gwarantował prostą i bezpieczną obsługę. Zabezpieczenia przed przegrzaniem czy też wysoki poziom ergonomii to niewątpliwie atuty, o których powinniśmy pamiętać decydując się na młotowiertarkę do domu. Warto też uwzględnić zawartość zestawu, gdyż dodatkowe akcesoria bądź też walizka lub inne elementy tego typu z pewnością będą przydatne i pomogą bezpiecznie przechowywać zakupiony sprzęt.

Czym się różni Młotowiertarka od młota udarowego?

Młotowiertarki to urządzenia, które gwarantują nam wysoki poziom wszechstronności. Ich uniwersalność sprawia, że sprawdzą się w kilku różnych zadaniach. Będziem mogli wiercić z udarem, bez udaru bądź też wykonać podstawowe kucia. Musimy natomiast pamiętać, że kucie za pomocą młotowiertarki jest znacznie ograniczone, bo urządzenia te, z uwagi na swoją wszechstronność, rzadko kiedy gwarantują nam tak dużą siłę udaru, aby poradzić sobie z najbardziej wymagającymi projektami i z najbardziej opornymi ścianami.

W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem jest młot udarowy. Oferuje znacznie większą siłę udaru, a ponadto moc tych urządzeń jest większa. Ma to znaczenie ze względu na to, że przy bardzo wymagających pracach długa praca na maksymalnych obrotach i przy intensywnym użytkowaniu mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zwykłej młotowiertarki.

Jak smarować Młotowiertarkę?

Aby cieszyć się z bezawaryjnej i tak samo wydajnej pracy jak zaraz po zakupie, bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja i regularna konserwacja młotowiertarki. Zadanie to możemy wykonać na kilka różnych sposobów, ale zaleca się przede wszystkim na bieżąco oczyszczać sprzęt z zabrudzeń. Najlepsze efekty, tuż po wyczyszczeniu młotowiertarki, da jej smarowanie. Bo przecież każdy doskonale wie, że o wiele łatwiej i lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest w przypadku tych elektronarzędzi. Niewłaściwie użytkowany sprzęt i brak regularnego czyszczenia może doprowadzić do nagromadzenia się kurzu i zabrudzeń, a to spowoduje zatarcie silnika i zniszczenie młotowiertarki. Poza tym, pył może bardzo łatwo doprowadzić do częstego przegrzewania się sprzętu, a to znacznie skraca żywotność urządzenia.

Dlatego bardzo ważne jest korzystać ze sprężonego powietrza w aerozolu. Dalej musimy wyposażyć się w smar odpowiednio konserwacji elektronarzędzi i rozpocząć smarowanie – najlepiej od ruchomych części wrzeciona. Ponadto, warto też pamiętać, że krople smaru do narzędzi pneumatycznych można stosować – tutaj trzeba pamiętać o wprowadzeniu ich do nasadki młotowiertarki. Smarowanie końcówki wiertła i dłuta również będzie pomocne.

Czym się różni wiertarka od młotowiertarki?

Wiertarki to urządzenia zazwyczaj lekkie i kompaktowe. Co więcej, bardzo dobrze radzą sobie z przygotowywaniem precyzyjnych otworów w ścianach i w betonie. Jeśli jednak napotkamy na bardzo twardą i trudną powierzchnię, to klasyczna wiertarka sobie nie poradzi. Będzie miałą po prostu zbyt mało mocy i siły, aby przebić się przez ścianę.

W takiej sytuacji o wiele lepszym wyborem będzie młotowiertarka. Jedną z głównych charakterystych młotowiertarek jest fakt, że wywołują udar nieco rzadziej. Natomiast udar ten jest o znacznie większej sile niż klasyczne wiertarki, przez co pozwalają na skuwanie bardzo twardych ścian i powierzchni.

Jak używać Młotowiertarki?

Najistotniejszą rzeczą podczas użytkowania młotowiertarki jest, rzecz jasna, prawidłowy chwyt i stabilna poza. Ostatnie, czego chcemy, to aby młotowiertarka była niepewna w naszych rękach i przez przypadek narobiła szkód w powierzchni, przy której pracujemy. Oprócz tego, powinniśmy też bardzo mocno i pewnie trzymać chwyt boczny, a także rękojeść. Nie należy więc działać jedną ręką czy umieszczać ich w miejscu do tego niedostosowanym.

Młotowiertarki to typ elektronarzędzi, który za żadnym pozorem nie powinien być przez nas dociskany do ściany czy innej powierzchni. Zamiast sprawniejszego wiercenia czy kucia, możemy w ten sposób doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia maszyny. Poza tym, to najprostszy sposób, aby zniszczyć wiertła.

Kiedy wiercić z udarem?

Wiercenie z udarem powinno odbywać się tylko i wyłącznie w materiałach, które są twarde. Mowa tutaj o pełnych cegłach, betonie, czy też kamieniu. Nie możemy jednak robić to w byle jakim twardym materiale, bo jeśli będzie on kruchy (jak na przykład beton komórkowy, pustaki czy płyty gipsowe lub płytki ceramiczne), to niewątpliwie prędzej czy później doprowadzimy do ich uszkodzenia. Materiał musi być też zwarty.

Pamiętajmy też o tym, że nie zawsze udar jest potrzebny. Czasami wystarczy tylko wyposażenie się we właściwe wiertła, a nawet betonowa powierzchnia nie będzie stanowić problemu dla klasycznej wiertarki. Jednakże, znacznie prościej i szybciej będzie skorzystać z udaru – pod warunkiem, że powierzchnia jest wystarczająco trwała i zwarta, a także nie ma na niej żadnych niedoskonałości czy pęknięć.

Jak działa udar w wiertarce?

Udary możemy podzielić na mechaniczny i pneumatyczny. W młotowiertarkach mamy tylko tę drugą opcję, gdyż są one nieco inaczej skonstruowane i przystosowane do innych prac. Jeśli chodzi o wiertarki, to udar mechaniczny jest bardzo prostym mechanizmem. Wykorzystuje on specjalne element, które zostały odpowiednio wyprofilowane. Na nich odbywa się ruch z przesunięciem w stronę wiercenia. Gdy wiertło spada z „zębów”, to uderza w wiercony materiał prostopadle. Dzięki temu możemy zmniejszyć spoistość danej powierzchni w określonym miejscu.
Udar mechaniczny nie jest jednak wystarczająco skuteczny, szczególnie jeśli walczymy z twardą powierzchnią. Otóż udar mechaniczny znacznie bazuje na docisku wiertarki do ściany. Jeśli ten docisk jest niewystarczająco silny, to udar nie poradzi sobie z zadaniem. Natomiast wiertarka z udarem pneumatycznym (młotowiertarka) wykorzystuje niewielki kompresor, który pozwala wiertle na poruszanie się wzdłuż własnej osi. Oprócz tego, znajduje się tam też poduszka powietrzna, która dzięki sprężonemu powietrzu powoduje uderzenie wiertła o materiał.

Ile Wat powinna mieć Młotowiertarka?

Młotowiertarki to urządzenia, od których wymaga się nieco więcej mocy i siły. No bo przecież to właśnie dzięki tym maszynom jesteśmy w stanie skutecznie przebijać się przez nawet najtwardsze powierzchnie. Dlatego ich moc, którą wyrażamy w Watach, powinna być wystarczająco duża do prac, które zamierzamy wykonywać. Oczywiście młotowiertarki domowe i te dla początkujących nie muszą mieć więcej niż 1000 W. Sprzęt o mocy 900 W gwarantuje siłę udaru na poziomie powyżej 3 J, a to przekłada się na wystarczającą moc i siłę do pracy przy domowych ścianach.

Profesjonaliści natomiast potrzebują siły udaru na poziomie 10 J i więcej, a moc silnika jest powiązana z tą wartością. Dlatego moc 1500 W wzwyż to dla osób o nieco większych wymaganiach i oczekiwaniach minimum.

Kilka słów podsumowania – dobra wiertarka w 2024 to ?

Poszukując idealnego rozwiązania w roku 2024, które sprawdzi się o wiele lepiej niż typowe wiertarki, nie sposób przejść obojętnie obok możliwości UHEV 2860-2. Dostajemy tutaj mi tylko ogromną moc, a także szereg korzystnych udogodnień, które zapewnią nam odpowiednie bezpieczeństwo i wydajność pracy. W efekcie przeglądając opinie klientów, jest to urządzenie, które idealnie sprawdzi się w każdych warunkach i do każdego typu pracy jednocześnie nie naruszając zbytnio możliwość naszego portfela. Dlatego też poszukując tego typu rozwiązań, warto zastanowić się nad zakupem UHEV 2860-2.

[kkratings]

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką młotowiertarkę wybrać
Average rating:  
 7 reviews
 by pffrowy

Troszkę mało modeli wybraliście do rankingu, ale wydaje się, że te same najlepsze. W ogóle kiedyś nie wiedziałem, do czego to służy, a dzis codziennie używam. Mam model boscha i nie mam na co narzekać. Wszystko śmiga, jak ta lala 😉 

 by niezdexowany 😉

Czyli u was na pierwszym miejscu jest Hitachi, no, no, ciekawie. Sam jeszcze nie kupiłem takiego sprzętu, ale wydaje mi się, że to może być dobry wybór, ale czy nie ma lepszych? A no tego nie wiem, ale wydaje mi się, że można spróbować i na pewno nie wybierzemy źle. 

 by mexon

O czymś takim pomyślałam właśnie w związku z witającą nas wiosną, ale na razie to zbierać na to muszę pieniążki, a sytuacja w kraju nie pozwala na to, żeby się w pełni cieszyć pogodą i grillować. Mam nadzieję, że uda mi się z wami wybrać coś naprawdę konkretnego.

 by proteinmask

Co by tu dużo mówić, Makita zawsze miała dobre sprzęty, więc nie dziwię się, że i młotowiertarka z ich zestawienia znalazła się tutaj. Co prawda nie mam takiej, ale sąsiad owszem i mówił, że całkiem dobrze mu się to spisuje. Także dobrze jest. 

 by pitores

Jest też wiele dobrych marek mniej znanych, ale no rozumiem, że nie porównuje się ich do tych, które są tutaj ujęte, no bo różnica jest spora,a jednak zależy nam na wymiernym porównaniu. Tak poza tym, to to porównanie jest naprawdę porządne, dzięki wielkie!

 by sabanka

Nic dziwnego, że BOSCH nie ma negatywnych opinii, to jest firma sama w sobie i za co się nie zabiorą, to porządne produkują. No, ale to też dlatego ich sprzęty więcej kosztują. To normalne, że coś za coś, prawda ?

 by 20sebuś

O i na Grapphite było miejsce w tym porównaniu, świetnie! To może nie jest najpopularniejsza marka, ale na pewno warta uwagi i wydaje mi się, że wiele osób na nią się decyduje, ze względu również na to, że  jest ona tania. Szczególnie w tych porównywarkach.