Pergole tarasowe to nowoczesne konstrukcje mające za zadanie zadaszyć taras. Pergola tarasowa chroni przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem i deszczem. Dodatkowo pozwala stworzyć zacienioną i klimatyczną przestrzeń, w której możemy przesiadywać w upalne dni. Wybór odpowiedniej pergoli, spełniającej wszystkie nasze oczekiwania, nie należy do najłatwiejszych i jest uzależniony od wielu czynników. Pergola ogrodowa ustawiona na świeżym powietrzu może posiadać przesuwne panele, oświetlenie led, a nawet szklane elementy. Nasz poradnik podpowie, na co zwrócić uwagę, aby konstrukcja spełniła oczekiwania wszystkich domowników i pozwoliła im odpoczywać w komfortowych warunkach.

Marzy ci się pergola? Ustal wymiar swojego tarasu i stwórz aranżację!

W sezonie letnio wiosennym uwielbiamy przebywać na świeżym powietrzu. Taras zawsze tętni życiem w tym okresie. Poranna kawa nigdzie nie smakuje tak dobrze. Wieczorne czytanie książki, w wygodnym fotelu, sprawia, że wcale nie chcemy iść spać. Odpowiednio zaprojektowanie pergoli tarasowej sprawi, że rodzinne spotkania przy stole pełnym jedzenia będą komfortowe i przyjemne. Wybierając pergole należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które będą miały ogromne znaczenie. Jednym z nich jest ustalenie wymiaru tarasu i wybranie miejsca, w którym postawimy pergolę. Dobry i precyzyjny pomiar pozwoli określić odpowiednia wielkość naszego zadaszenia.

Nie mniej istotne będzie zaprojektowanie kształtu zadaszenia, które wpisze się w nasze ukształtowanie terenu i będzie estetycznie współgrało z domem. Planując zadaszenie tarasu warto od razu wziąć pod uwagę wyposażenie, które będziemy chcieli w nim umieścić. Liczba krzeseł i ławek, ułożenie stołu, lokalizacja drzwi, a także elementy dekoracyjne. Wszystko po to aby w pełni wykorzystać możliwości naszego nowego zadaszenia.

W stronę słońca, czyli co powinniśmy wiedzieć o pergolach

Ustawiając pergole na naszej posesji warto wziąć pod uwagę słońce i orientacje tarasu względem jego promieni. Trzeba poświęcić chwilę czasu i zwrócić uwagę jak zmienia się ekspozycja na słońce, a także kiedy taras pozostaje w cieniu. Ważne będzie to, w którą stronę słońce się przesuwa i kiedy teren jest najbardziej nasłoneczniony. Dzięki tej obserwacji dowiemy się, w którym miejscu naszego ogrodu lub tarasu ustawić wolnostojące zadaszenie.

Nie jest tajemnicą, że południowa strona będzie zawsze najsilniej nasłoneczniona. Wiosną sprawdzi się świetnie, natomiast latem może okazać się bardziej wymagającym miejscem. Konstrukcja ustawiona w takim miejscu powinna posiadać szersze zadaszenie, aby zmaksymalizować ilość tworzonego cienia. Jeśli pergole w ogrodzie ustawimy od strony wschodniej trzeba zainstalować w niej przesłonę frontową. Świetnie sprowadzą się tu pergole Surma.

Pergole chronią również przed wiatrem. O tym, jak mocna i wytrzymała jest to ochrona, informuje nas klasa wiatrowa. Warto przed zakupem sprawdzić szczegółowe parametry ogrodowej pergoli.

Jak zbudowane są pergole ogrodowe?

Pergola ogrodowa najczęściej wykonana jest z aluminium ekstrudowanego, a następnie lakierowanego proszkowo. Na łączeniach stosuje się z kolei elementy z ocynkowanej stali. Aby cała konstrukcja była stabilna, bez względu na warunki pogodowe, wskazane jest zastosowanie stałych podpór i bocznych prowadnic. Jakość ich wykończenia wpływa bezpośrednio na całościowy efekt wizualny. Staranność wykończenia wpływa na to, jak prezentuje się pergola tarasowa.

Równie istotne jest pokrycie dachu naszej pergoli, a także kąt jego nachylenia. Aby w pełni kontrolować odprowadzanie wody deszczowej, kąt nachylenia dachu powinien oscylować między 4 a 12 stopniami. Jeśli odczuwamy taką potrzebę możemy zainstalować elementy blokujące spływanie wody na boki. Jest to funkcja przydatna, jeśli nasza pergola tarasowa jest naprawdę duża. Pergola postawiona w ogrodzie chroni nie tylko przed deszczem, ale również przed słońcem. Daje chwilę wytchnienia, kiedy temperatury stają się nie do zniesienia.

Jeśli chcemy skutecznie odgrodzić się od wścibskich sąsiadów, lub po prostu mamy potrzebę większej intymności, możemy zamontować do pergoli ścianki boczne i czołowe. Wzrok osób niepożądanych nie będzie już stanowił żadnego problemu. Warto zadbać, aby tkaniny poszycia były wykonane z wodoodpornego materiału dobrej jakości.

Zajrzyj do rankingu trampolin ogrodowych: https://przemianydomowe.pl/najlepsze-trampoliny-ogrodowe-opinie-ranking/

Kolorystyka i oświetlenie

Aż się prosi, aby pergola tarasowa miała oświetlenie. Sprawdzą się tu zestawy oświetlenia LED, wszelkiego rodzaju girlandy świetlne i lampiony. Dzięki temu, nawet w godzinach wieczornych i nocnych, pergola będzie pięknie wyglądała. Dodatkowo zyska na tym jej funkcjonalność, bowiem nawet późną nocą będzie wszystko widać. Oświetlona strefa do relaksu z pewnością przypadnie do gustu wszystkim gościom. Nie mniej istotny jest wybór kolorystyki naszej pergoli. Podejmując decyzję powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze architektoniczny styl budynku, całość musi do siebie pasować i spójnie współgrać. Po drugie kolor elewacji naszego domu, a po trzecie nasz subiektywny gust. Najważniejsze, aby pergola tarasowa podobała się właśnie nam.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Pergole tarasowe, które spełnią wygórowane oczekiwania
Average rating:  
 0 reviews