Sezon grillowy zaczyna się już wiosną, a latem rozwija się w najlepsze. Jak bardzo potrafi angażować i jak przyjemną okazją do integrowania się ze znajomymi bywa, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Co warto wiedzieć, myśląc o zakupie tego rodzaju sprzętu? Na co zwrócić uwagę, który sprzęt zakupić i gdzie? Mamy kilka rad w tej kwestii.
Najważniejsze cechy grilla
Istnieje kilka podstawowych cech, na które warto zwrócić uwagę, gdy przymierzamy się do zakupu grilla.
Pierwsza i najważniejsza jest przede wszystkim jakość wykonania, bo w końcu nie chodzi nam o coś, co później okazałoby się niemalże jednorazówką. Dużo lepiej postawić na coś, co pozwoli na wiele lat imprezowania.
Druga, równie istotna, to rozmiary i łatwość przenoszenia. W końcu gdzieś musisz ten grill przechowywać, prawda? Z drugiej strony jeśli łatwo to urządzenie poskładać, będzie je można również przewozić, jeżeli postanowisz pojechać z rodziną na piknik albo gdy ogródek, w którym grillujesz, nie znajduje się bezpośrednio przy domu, w którym mieszkasz, i musisz podjechać na działkę. Nawiasem mówiąc, także pod kątem częstego składania i przewożenia istotna będzie wspomniana wcześniej solidność wykonania.
Wreszcie w grę wchodzi także to, jakie są możliwości grilla. Bo wbrew wszelkim pozorom to nie tylko kawałek piecyka z miejscem na podpieczenie żywności. Urządzenie to może mieć dodatkowe tacki, termometr i inne ułatwienia, które stanowią wsparcie dla użytkowników.
A ponieważ warto już przy zakupie porównać cechy wielu różnych modeli, najlepiej znaleźć jakieś miejsce, gdzie pojawia się mnóstwo sprzedawców, czyli przede wszystkim internetowe marketplace’y. Tak więc niezależnie od tego, czy chodzi nam o mały sprzęt, czy o coś większego, łatwo wybierzemy tam odpowiedni do naszych potrzeb grill gazowy. Allegro sprawdzi się też oczywiście przy poszukiwaniach grilla elektrycznego zamykanego lub najlepszy grill węglowy.
Jaki rodzaj grilla?
W sprzedaży spotyka się grille zasilane w różny sposób – gazowe, węglowe oraz duże grille elektryczne ogrodowe.
Wersje elektryczne mają to do siebie, że łatwiej z nich korzystać też w budynku, a do samego zasilania wystarczy dostęp do instalacji elektrycznej. To daje wiele możliwości, ale z drugiej stronie jeżeli grilluje się w terenie, trzeba zadbać o odpowiednio długie przedłużacze i prawidłowo je zabezpieczyć przed dostępem dzieci czy zwierząt.
Grill węglowy to rozwiązanie, które wiele osób chwali głównie… z przyzwyczajenia. Nieraz wskazują oni na na przykład plusy lekkiego posmaku palonego drewna, niemniej jest to coś, co dla jednych będzie zaletą, a dla innych wadą (a przecież na grilla zapraszamy nie tylko siebie samych) – a równocześnie jakość surowca do podpałki bywa różna, co często przekłada się na większe „kopcenie” dookoła i przeszkadzanie sąsiadom.
Grill gazowy z wędzarnią pod tym kątem wypada wyraźnie lepiej, a jednocześnie ma i inną zaletę. Korzystając z palników gazowych, można regulować siłę podgrzewania, co zdecydowanie sprzyja kontroli nad tym, jak przygotowujemy posiłek.
Grill węglowy czy gazowy – jak wypadają koszty?
Oprócz wyżej wymienionych cech, warto porównać także koszt różnych modeli grillów. W przypadku zestawienia grilla gazowego i węglowego za tym pierwszym mogą przemówić również pieniądze. Choć prawdę mówiąc, samo urządzenie jest droższe, co w pierwszym odruchu mogłoby nastawiać na grill węglowy.
Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądać, gdy porównamy koszty późniejszego użytkowania. Jeden czy dwa wypady mogłyby nadal sugerować, że brykiet będzie bardziej opłacalny. Jeśli jednak przyjrzymy się temu, ile kosztuje użytkowanie grilla przez cały sezon, nagle okaże się, że jedna butla gazowa będzie znacznie tańsza, niż ciągłe, cotygodniowe dokupywanie podpałki.