Postawienie altany w ogrodzie to świetny sposób, aby stworzyć w nim miejsce do jedzenia obiadów na świeżym powietrzu, przyjmowania gości w ciepłe dni, jak i cieszenia się piękną pogodą wraz z rodziną. Niektórzy decydują się na altanę ze względów praktycznych – chcą przechowywać w niej narzędzia i różny sprzęt tak, aby był zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Jeśli i Ty myślisz nad postawieniem altany w swoim ogrodzie, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, aby wybrać rozsądnie i na całe lata.

Jakie są rodzaje altanek ogrodowych?

Altanka to najczęściej nieduża lekka budowla, którą wykonuje się z drewna, metalu, a nawet szkła. Stawiając przydomową altanę, możesz zdecydować się również na murowaną, która będzie niezwykle trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Altany można dzielić pod kątem materiału, z którego zostały wykonane, kształtu, zadaszenia, rozmiaru, a także otwartości.

Choć nazewnictwo najczęściej pozostaje umowne, pawilon ogrodowy będzie różnił się od altany brakiem ścian, a nawet podłogi. Jest to więc stojący na czterech nogach dach, który za zadanie ma chronić przed słońcem i deszczem. Pawilony często stawia się w miejscu w ogrodzie, w którym domownicy planują umieścić stół wraz z krzesłami, aby jeść posiłki na świeżym powietrzu, lub po prostu cieszyć się pyszną kawą w ciepłe letnie wieczory.

Różnice między altaną a pawilonem zauważysz na stronie  https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/meble-i-dekoracje-ogrodowe/parasole-pawilony-i-markizy/pawilony.html, gdzie wybór jest tak duży, że z całą pewnością znajdziesz odpowiednik swoich wyobrażeń altanki idealnej.

Jakiej wielkości powinna być altanka?

Wielkość altanki jest uzależniona przede wszystkim od miejsca, jakie posiadasz w ogrodzie. Na niewielkim podwórku nierozsądne byłoby stawianie ogromnej altany, która zajęłaby większość jego powierzchni. Znowu na obszernym terenie można pozwolić sobie na dużą altanę, w której ciekawie zaaranżowana przestrzeń może stać się punktem spotkań całej rodziny, jak i odwiedzających ją gości.

Zastanawiając się nad rozmiarem, jaki powinna mieć Twoja altana ogrodowa, przemyśl dokładnie, na co ją przeznaczysz. Jeśli w środku chcesz ustawić meble, dokładnie zmierz ich rozmiar i rozplanuj rozstawienie, a poznasz orientacyjną przestrzeń, jakiej potrzebujesz. Altana ogrodowa, w której znaleźć ma się stół, ławki, a być może nawet grill, powinna przewidywać także dodatkowe miejsce na swobodne poruszanie się po niej.

Jaki kształt altany ogrodowej wybrać?

Altany występują w przeróżnych kształtach i rozmiarach – od prostokątnych, przez kwadratowe, sześciokątne, ośmiokątne, po dziesięciokątne, a nawet dwunastokątne. Trudno stwierdzić, który kształt sprawdza się najlepiej – wszystko zależy od osobistych upodobań, wolnego miejsca w ogrodzie, oraz przeznaczenia altany.

Budując altankę samodzielnie, można pozwolić sobie na nieregularne kształty, które ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia. Wówczas możesz stworzyć osobną część przeznaczoną do wspólnego spędzania czasu z rodziną, osobną do przechowywania narzędzi ogrodowych i osobną o kolejnym, dowolnym przeznaczeniu.

Altana ogrodowa – z jakiego materiału?

Najczęściej spotykane altany ogrodowe są drewniane i jest tak nie bez powodu – drewno wspaniale się prezentuje, jest odpowiednie dla alergików, nie nagrzewa się, a jednocześnie pozostaje przyjemnie ciepłe w chłodne wieczory. Drewno ma jednak jedną wadę, mianowicie wymaga regularnej impregnacji. Altana pozostawiona bez odpowiedniej konserwacji może nie przetrwać dłużej, niż zaledwie kilka lat.

Mobilny pawilon ogrodowy to najczęściej konstrukcja wykonana z metalu i materiału odpornego na wilgoć. Również pawilony na stałe montowane w przydomowym ogrodzie często stoją na metalowych nogach, które, choć niezwykle stabilne, narażone są na korozje. Dodatkowo warto pamiętać, że w upalny dzień metal szybko nagrzewa się od słońca, a co za tym idzie, może poparzyć Cię, gdy go dotkniesz.

Altana ogrodowa nie musi być jednak drewniana. Coraz większą popularność zyskują altanki murowane – trwałe i niemal niemożliwe do uszkodzenia. Są one całkowicie odporne na wszelkie panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne i niemal pozbawione są wad, jednak warto dobrze przemyśleć ich budowę, ponieważ ewentualna rozbiórka będzie kosztowna i stworzy wiele bałaganu.

Altana ogrodowa gotowa czy budowana samodzielnie?

Jeśli szukasz altanki, która będzie przede wszystkim praktyczna, a dodatkowo urzekać będzie swoim wyglądem, możesz śmiało szukać gotowej altany w sklepach. Ich wybór jest tam naprawdę ogromny – przez całą masę kształtów, wzorów, kolorów i wykończeń, większe i mniejsze metraże, aż po przenośne pawilony, które przydadzą się na deszczowe dni, na które zaplanowałeś spotkanie przy grillu z przyjaciółmi. Gotowa altana lub pawilon ogrodowy to także szybki efekt – przygotowane wcześniej elementy dostarczasz na własne podwórko, wystarczy je jedynie zmontować, ustawić na miejscu i już. Od razu cieszysz się efektem, na który w przypadku samodzielnej budowy musiałbyś jeszcze poczekać.

Jeżeli jednak masz w głowie niestandardowy pomysł i czujesz, że spod Twoich rąk wyjdzie altana, jakiej nie znajdziesz w sklepach, możesz rozpoczynać budowę. Wówczas jedyne, co Cię ogranicza, to miejsce w Twoim ogrodzie. Możesz pozwolić sobie na nieregularne kształty i wykończenia, niepowtarzalne detale, które sprawią, że Twoja altana będzie prawdziwym dziełem sztuki budowlanej. Pamiętaj jednak, że możesz potrzebować zezwolenia na budowę. Według polskiego prawa nie będziesz go potrzebował, decydując się na altanę do 35 m² i o maksymalnej wysokości 5 m w przypadku spadzistego dachu. Na 500 m² działki możesz postawić maksymalnie dwie takie altanki.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Zanim zdecydujesz się na altanę ogrodową, koniecznie przeczytaj!
Average rating:  
 0 reviews