Surowy czy przytulny? Przyjazny do życia czy wystylizowany na pokaz? Lofty mają tyle samo zwolenników, co przeciwników, jednak z pewnością zachwycają swą prostotą i niezwykłym wykorzystaniem przestrzeni. 

Styl loftowy kojarzony z nowoczesnym wnętrzem w starym budownictwie, opanował postindustrialne przestrzenie i kamienice. Umiejętność zaaranżowania biur w budynku, w którym była kiedyś fabryka musztardy, zaadoptowanie dawnych koszar wojskowych pod lokale mieszkalne czy starego browaru pod galerię handlową to nie lada wyzwanie dla projektantów i architektów wnętrz. Wytłumaczenie ekipie budowlanej, że planujemy odkrywać i restaurować stare cegły zamiast przykrywać je „nidą” i malować niejednokrotnie wzbudza duże zdziwienie. Ale przy odrobinie ułańskiej wyobraźni, dobrze rozumianej estetyki, wykorzystaniu stylowych dekoracji, efekt końcowy powala z nóg nie jednego sceptyka.

Szarości kontra kolor

Rewolucja przemysłowa kojarzy nam się raczej z szarością, zimnem i surowym wnętrzem fabryki, pełnej ciężkich, stalowych elementów. Wchodząc do przestrzeni postindustrialnej wrażenie to jest zupełnie inne. W prawdzie metalowe wykończenia towarzyszą nam już od progu, niezamaskowane rury przechodzą bezwstydnie w widocznych miejscach, a prosta forma metalowych designerskich lamp wydaje się na pierwszy rzut oka mało przyjazna do oświetlenia przestrzeni, to efekt jest niesamowity.

Idealnie wkomponowane w chłodne wnętrze kolorowe dodatki, miękkie tkaniny, wygodna sofa, drewniane wykończenia, roślinność, różnorodność oświetlenia nadają wyjątkowego klimatu, oswajając tą pozornie niedostępną przestrzeń. Każdy element jest godny uwagi, gdyż nie ma tu miejsca na sztampowe, „sieciówkowe” rozwiązania. Meble wychodzące wprost z warsztatów rzemieślniczych, meblowych manufaktur nie są tylko użytkowe, ale i piękne.

Meblowa Manufaktura

Jednym z takich miejsc, w których można znaleźć nieszablonowe rozwiązania meblarskie, komponujące się z loftowym wnętrzem jest sklep internetowy Customform. Na stronie https://customform.co przedstawione są inspiracje, ale to tylko fragment możliwości.

Kryje się za tym grupa pomysłowych ludzi, projektujących meble i industrialne oświetlenia. Ręczna robota, polska inwencja twórcza i możliwość stworzenia indywidualnego projektu, to z pewnością duże zalety współpracy, jakie Customform oferuje.

Meble tworzone z myślą, o konkretnych wnętrzach

Są wnętrza, w których od pierwszej chwili wyczuwa się spójność stylu i harmonię. To w takich miejscach najlepiej odpoczywamy, ale i pracujemy. Możemy skupić się nad swoimi myślami. Minimalizm płynący z prostej aranżacji, wsparty estetyką dekoracji pozwala poczuć się wygodnie, spokojnie i wyjątkowo. Ludzie szczególnie wyczuleni na bodźce wizualne nie szukają sztampowych rozwiązań. Tworzą przestrzeń spójną ze swoją wizją, precyzyjnie dopasowując poszczególne elementy. Nie naginają rzeczywistości, ale komponują jedną całość, zastanego miejsca w nowej odsłonie. Uczestniczą w procesie tworzenia. Nie idą na skróty wybierając z tego co jest, ale decydują co ma być.

Tu się żyje!

Styl designerskiej sofy, wielkość, dobór faktury, materiału obicia, decyzja o kolorystyce. Wybór jednego dominującego koloru, a może zestawienie kilku kolorów razem? Decyzja o spójnym wzornictwie, czy raczej antagonistyczne zestawienia meblarskie w jednym wnętrzu? Liczy się pomysł i odwaga wyrażenia siebie. Do tego jakość mebli. Wygoda fotela, miękkość łóżka, solidność drewnianego stołu. Tu nie ma miejsca na atrapy. Tu toczy się życie!