Czy zdarza Ci się kuć w ścianie z niepewnością, czy nie uszkodzisz instalacji elektrycznej?
Dokonywanie tego typu operacji jest niebezpieczne. Nie tylko ze względu na szanse przerwania przewodów elektrycznych, ale przede wszystkim na zagrożenie dla ludzkiego życia. Rozwiązanie jest jednak istnieje i w dodatku jest proste. Nazywa się detektorem przewodów i może jest tym, czego potrzebujesz. Te niewielkie, poręczne urządzenia nie dość, że gwarantują bezpieczeństwo, to także są dostępne w niskich cenach.
Decyzja o kupieniu wykrywacza kabli w ścianie powinna być poprzedzona namysłem i zaczerpnięciem podstawowych informacji o tym sprzęcie. Dzięki temu unikniesz kupowania na chybił trafił.
Niniejszy artykuł stanowi pomoc w podjęciu takiej decyzji. Najpierw przedstawimy listę kilku modeli wykrywaczy przewodów. Opiszemy ich cechy szczególne oraz wymienimy zarówno ich wady, jak i zalety. Następnie skupimy się na wskazówkach i kryteriach, którymi należy się kierować, przy dokonaniu ostatecznej decyzji.
W podsumowaniu postaramy się wytypować najlepszy, z pośród prezentowanych, model detektora przewodów.
Spis Treści
Ranking detektorów przewodów elektrycznych w roku 2024
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
MASTECH MS6818 | 10 | Drogi | ||
Falontech KC098YB | 9.8 | Tani | ||
GMS 100 BOSCH | 9.8 | Średni | ||
Yato YT-73131 | 9.7 | Tani |
Detektor kabli wieloparowych – MASTECH MS6818
Detektor kabli elektrycznych – MASTECH MS6818, wyposażony jest w odbiornik z regulowaną siłą natężenia dźwięku, doskonale sprawdza się przy rozpoznawaniu położenia instalacji bez naruszania kabli. Bez problemów lokalizuje i identyfikuje przewody w zasięgu wiązki. Dzięki dużej czułości odbiornika może informować o charakterze uszkodzenia kabla elektrycznego. Co więcej, jest także w stanie namierzyć linię telefoniczną i rozpoznać specyfikę przekazywanych impulsów: informuje więc, czy dany telefon dzwoni, jest wolny lub zajęty. Znacznie ułatwia prace konserwatorskie instalacji.
Zalety
⦁ jest w stanie wyszukać przerwane przewody elektryczne
⦁ posiada wysoki stopień czujności, który umożliwia pracę przy kablach 100-parowych
⦁ w zestawie jest dostępny wraz z bateriami i pokrowcem
Wady
-
duża siła czujnika sprawia, że może zlokalizować przedmioty kilka centymetrów przed ich faktycznym występowaniem
Detektor Falon-tech KC098YB „Trzy w jednym”
Detektor Falon-tech KC098YB jest urządzeniem uniwersalnym, które bez problemu radzi sobie z wykrywaniem kabli elektrycznych oraz drewna i metali. Dzięki posiadaniu czujnika na te trzy rodzaje materiału znacząco przyspiesza wszelkie roboty związane z kuciem ścian.
Pracę ułatwiają również duże przyciski, które pozwalają na komfort pracy bez zdejmowania rękawic. Ponadto gumowy uchwyt detektora, zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii, gwarantuje wygodę użycia.
Zalety
⦁ wykrywa obecność przewodów elektrycznych pod napięciem do głębokości 50 mm
⦁ wykrywa obecność metali do głębokości 38 mm
⦁ wykrywa obecność drewna do głębokości 19 mm
⦁ jest wyposażony w ergonomiczny, gumowy uchwyt
Wady
-
nie wykrywa przewodów, przez które nie przepływa prąd
Detektor przewodów elektrycznych GMS 100 BOSCH Professional
Wykrywacz firmy Bosch jest w stanie informować o przewodach elektrycznych za ścianą, niezależnie od tego, czy dany przewód znajduje się pod napięciem, czy też nie. Ponadto potrafi wykryć również metale żelazne i nieżelazne. Zintegrowana z nim funkcja CENTER pozwala na precyzyjne zidentyfikowanie określonych materiałów. Co więcej wyposażony jest także w w wyświetlacz o rozbudowanej grafice, która informuje o środkowym punkcie danego przedmiotu, o jego odległości. Pośród wykrywanych materiałów są także te niemetaliczne, jak drewno.
Zalety
⦁ ma możliwość wykrywania żelaza i stali do głębokości 100 mm
⦁ ma możliwość wykrywania miedzi i metali kolorowych do głębokości 80 mm
⦁ posiada wbudowany automatyczny wyłącznik wyłączający urządzenie po 5 minutach, pozwalając na zaoszczędzenie baterii
⦁ umożliwia precyzyjną lokalizacje przedmiotu, wraz z jego środkiem i głębokością umiejscowienia
⦁ pozwala wykrywać materiały niemetaliczne oraz materiały, zarówno o właściwościach magnetycznych (na przykład pręty zbrojeniowe), jak i niemagnetycznych (na przykład rury miedziane)
Wady
-
duża siła czujnika sprawia, że czasem „wykrywa” przedmioty kilka centymetrów przed ich faktycznym umiejscowieniem
Detektor przewodów elektrycznych Yato YT-73131
Wykrywacz kabli w ścianie firmy Yato jest niezawodnym detektorem, pozwalającym namierzyć nie tylko przewody pod napięciem, ale także przedmioty wykonane z metalu (zarówno żelaznych, jak i nieżelaznych) i z drewna. Dzięki precyzyjnemu czujnikowi możliwe staje się zarówno ustalenie głębokości na jakiej znajduje się dany przedmiot, jak i zlokalizowanie jego środka. Dodatkowo posiada funkcję automatycznego wyłączania po 5 minutach nieużywania.
Zalety
⦁ pozwala wykryć przewody pod napięciem, metale i drewno
⦁ jest w stanie ustalić centralny punkt wykrytego przedmiotu
⦁ jest wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania po 5 minutach nieużywania
Wady
-
nie wykrywa przewodów, przez które nie przepływa prąd
Jak wybrać dobry detektor przewodów elektrycznych
Detektory kabli elektrycznych to urządzenia zazwyczaj zbliżone pod względem wielu technologicznych rozwiązań. Podstawowe właściwości są więc te same, co sprawia, że jednym z głównych kryteriów wyboru jednego z pośród wielu wykrywaczy przewodów, jest po prostu cena.
Nie jest to jednak jedyny czynnik, który warto brać pod uwagę. Należy pamiętać, że poszczególne detektory różnią się pewnymi detalami. Zwracając na nie uwagę, możemy trafniej wybrać to urządzenie do wykrywania kabli w ścianie, które jest bardziej odpowiednie do naszych potrzeb.
Niektóre detektory posiadają pewną przewagę nad innymi, ze względu na:
-
siłę i precyzję czujnika
-
zakresem materiałów, które jest w stanie namierzyć
Odkryj także najlepsze dalmierze laserowe: https://przemianydomowe.pl/jaki-dalmierz-laserowy-opinie-ranking/.
Siła i precyzja wykrywaczy przewodów
Siła czujnika decyduje o skuteczności detektora, ponieważ decyduje o tym, jak głęboko położone przewody elektryczne jest w stanie namierzyć. Różnica może być czasem znaczna. Fachowo wyróżnia się 5 poziomów siły detektorów kabli elektrycznych:
-
Poziom bardzo niski. Oznacza taki wykrywacz, który nadaje się do lokalizowania kabli położonych pod płytką powierzchnią tynku. Jego stosowalność jest niezwykle ograniczona (zazwyczaj do zaledwie 2 cm)
-
Poziom niski. Detektory o takiej charakterystyce również wykrywają kable elektryczne umiejscowione dość płytko w ścianie. W optymalnych warunkach do kilku centymetrów głębokości.
-
Poziom średni. Detektory o średniej sile pozwalają na w miarę precyzyjne zlokalizowanie przewodów elektrycznych oraz materiałów metalowych, na przykład rur. Jest to poziom umożliwiający swobodną, pewną pracę przy identyfikacji potencjalnych przeszkód także przy profesjonalnych robotach. Jednocześnie miernik tego typu łączy jakość pomiaru z stosunkowo niską ceną. Trzeba jednak mieć na uwadze, że średnia siła czujnika oznacza również, że jedynie informuje on o istnieniu w danym miejscu kabla elektrycznego lub metalowego przedmiotu. Nie wskazuje precyzyjnie na głębokość tego elementu, ani tego, czym jest dokładnie.
-
Poziom duży. Detektory dysponujące dużą siłą charakteryzują się możliwością precyzyjnego ustalenia głębokości, na jakiej umiejscowiony jest dany przedmiot (naturalnie, zasięg głębokości, na jaką dany detektor jest w stanie wykryć cokolwiek, zależy od indywidualnych możliwości urządzenia). Niektóre z pośród modeli o takiej sile umożliwiają też identyfikację przedmiotu, przez podanie informacji o materiale, z jakiego został wykonany.
-
Poziom bardzo duży. Detektory wyposażone w dużą siłę umożliwiają wykrycie konkretnych materiałów, podać ich identyfikację, czyli rodzaj materiału, a jednocześnie precyzyjne określenie głębokości, na jakiej są umiejscowione. Często również pozwalają określić środek danego przedmiotu, co dodatkowo precyzuje jego położenie. Pozwala to na swobodniejszą pracę na obszarze bliskim ukrytych przewodów elektrycznych, lub innych instalacji budowlanych.
Detektory metali i drewna
Detektory wyższej jakości pozwalają na zlokalizowanie nie tylko przewodów elektrycznych, ale także innego rodzaju instalacje budowlane. Zakres materiałów, które detektor jest w stanie wykryć zależy oczywiście od właściwości poszczególnego modelu. Własność ta nie jest związana z działaniem tego samego czujnika, który lokalizuje kable w ścianie. Inny rodzaj wykrywanego materiału oznacza również inny mechanizm działający wewnątrz urządzenia.
Na opcje lokalizacji innych materiałów, warto zwrócić uwagę, jeżeli uznamy, że praca, którą zamierzamy wykonać, będzie wymagać identyfikacji nie tylko przewodów elektrycznych. Jest to jednak funkcja tego typu wykrywaczy, która może przydać się w dłuższej perspektywie czasowej. Nie każdy z nas będzie potrzebował lub nawet chciał podjąć się prac, które wymagają tak dużej interwencji w konstrukcję budynku. Jednakże, warto pomyśleć o ewentualnych pracach, których dany budynek będzie wymagał. Nawet jeśli ich nie planujemy. lecz spodziewamy się lub przewidujemy, że mogą być kiedyś potrzebne.
Informacje o detektorach przewodów elektrycznych
Niniejszy artykuł ma za zadanie dostarczenie solidnych, podstawowych informacji o detektorach przewodów elektrycznych. Dobrze jest również poszperać w internecie w poszukiwaniu innych artykułów i treści dobrej jakości, które pozwolą lepiej zorientować się w specyfice wykrywaczy kabli.
Internet oferuje w 2024 nam strony specjalistyczne, które zawierają wiele szczegółowych danych na ten temat takie jak na przykład strona budujesz.pl (https://www.budujesz.pl/wiadomosc/wykrywacz-przewodow-i-kabli-elektrycznych-jak-wybrac-jaki-najlepszy/6543/). MOżna znaleźć na niej informacje odnoście zasad działania wykrywaczy kabli oraz różnice jakościowe między detektorami o różnej mocy i precyzji pracy.
Nie wykluczone, że jakaś niewielki szczegół, które dowiesz się o urządzeniach do wykrywania kabli, wyklaruje Twój osąd i pozwoli podjąć decyzję wyboru, z pośród dostępnej różnorodności marek.
Dobrym pomysłem jest także poszukanie krótkich filmów, które łatwo możemy odnaleźć w sieci. Dzięki tak łatwo przyswajalnej wiedzy możliwe jest naoczne poznanie poszczególnych wykrywaczy. Dzięki temu łatwo sprawdzić, czy dany detektor przypadł nam do gustu. Możemy zobaczyć, na przykład, działanie modelu Yato (https://www.youtube.com/watch?v=NsufJRKAeYw) oraz wykrywacz marki Bosch w wersji 120 (https://www.youtube.com/watch?v=Ej6YmiF62TE&t=3s).
Wykrywacz przewodów – opinie
Warto też zasięgnąć opinii, czy znajomych, czy internautów. Dostępne fora pozwolą nam zorientować się w zaletach i wadach wykrywaczy, z którymi mieli do czynienia sami uczestnicy.
Dodatkowo na stronie Webranking.pl (https://webranking.pl/524-wykrywacze.html) znajdziemy informacje dotyczącą popularności danych marek detektorów, mierzonych na w oparciu o sprzedaż ich urządzeń wykrywających kable.
Najlepszy detektor przewodów elektrycznych w sezonie 2024
Z pośród prezentowanych urządzeń oferowanych w roku 2024, detektor marki Bosch, jest modelem posiadającym sporą przewagę nad pozostałymi. Dzięki dużej sile czujnika potrafi zlokalizować przedmioty umiejscowione na sporej głębokości. Co więcej, posiada też szeroki zakres materiałów, które jest w stanie wykryć. Jak wspomniano wyżej, możliwość wykrycia różnych niż tylko przewody elektryczne instalacji działa na korzyść tego detektora, ponieważ zwiększa możliwość prac, przy których będzie pomocny.
Nie mniej istotna, poza renomą niemieckiej marki, jest także popularność ich urządzeń. Za sprawą przewagi, jaką posiada nad konkurencją w ilości sprzedawanych sztuk wykrywaczy, można sądzić, że pozytywne opinie jakimi się cieszy ten typ detektorów, odzwierciedla doświadczenie licznego grona użytkowników.
Submit your review | |
Jestem ciekawy czy rzeczywiście te urządzenia się sprawdzają bo bym sobie kupił. No zaciekawiło mnie to, a na pewno w mojej pracy bardzo by się przydało, a nigdy nie miałem tego urządzenia, musze jeszcze popytać kolegów po fachu.
Mój mąż ma w swoim posiadaniu wykrywacz przewodów Bosch i bardzo sobie go chwali. To właśnie po przeczytaniu tego artykułu pojechał do sklepu i go zakupił.
Bardzo ciekawy ranking, myślę że powinno się coraz więcej pisać o takich urządzeniach, bo są bardzo przydatne w trakcie remontów, a nie każdy taki ma. Ja właśnie porzyczałem od kolegi, ale chce sobie kupic swój.
Ja się zastanawiam nad zakupem wykrywacza firmy Yato, nie miałem nigdy takiego urządzenia, więc trudno mi tez się zdecydować który lepszy, ale widac że ten z opisu jest solidny i na pewno mi się przyda.
O szczerze musze przyznać że nie słyszałem o nich, widocznie coś mi umknęło. Ale bardzo ciekawe i na pewno przydatne urządzenie, i sam też muszę takie kupić, na pewno ten ranking pomoże mi w wyborze.
A ja kiedyś miałem takie marketowe urządzonko i nie zawsze dobrze wskazywało. Odkąd kupiłem Makity to teraz nie mam problemów
Dobre to urządzonko. Ostatnio robiłem remont w starym bloku i znalazłem przewody ledwo powojenne. Zastanawiałem się ile miedzi musieli do tych ścian włożyć (mnie sie opłacało wydzierać te przewody i montować nowe )