Choć zdanie prawa jazdy to dla wielu jedno z ważniejszych wydarzeń w młodocianym życiu, tak niesie to ze sobą kilka “przykrych” konsekwencji. Jedną z nich jest fakt, że bardzo często stajemy się kierowcą, który na imprezach musi pozostać trzeźwy i porozwozić towarzystwo do domu. Problem ten nie dotyczy jednak młodych, ale też osób z rodzinami, które z chęcią napiłyby się w piątkowe lub sobotnie popołudnie, lecz następnego dnia muszą być gotowe do jazdy. W takiej sytuacji wkracza alkomat elektrochemiczny.

Jest to urządzenie, które pozwala nam sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli kupimy alkomat policyjny, a więc taki o bardzo wysokiej precyzji działania, to bez najmniejszych problemów możemy napić się i nazajutrz sprawdzić czy możemy już bezpieczne zasiąść za kierownicą. Jednakże, jak upewnić się, że wybierzemy najlepszy alkomat dostępny na rynku w 2024 roku?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Alkomat BACSCAN F30 kalibracje pokrowiec 1

Alkomat BACSCAN F30

9.9

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
PRECYZYJNY ALKOMAT XBLITZ SPIRIT 5xUSTNIK 1

ALKOMAT XBLITZ SPIRIT

9.8

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
PROFESJONALNY ALKOMAT OVERMAX AD 02 KALIBRACJA 1

ALKOMAT OVERMAX AD-02

9.7

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
CYFROWY ALKOMAT TESTER WYSWIETLACZ LCD USTNIKI 1

CYFROWY ALKOMAT TESTER

9.6

Tania

Allegro Logo
Alkomat AlcoFind AF 35 skalibrowany 1

Alkomat AlcoFind AF-35

9.5

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
ALKOMAT MTX200 elektrochemiczny z PLATYNA GRATIS 1

ALKOMAT METEO MTX200

9.4

Średnia

Allegro Logo
ALKOMAT ZENWIRE AT 818 Z LCD 5x ustniki etui 1

ALKOMAT ZENWIRE AT-818

9.4

Tania

Allegro Logo
 
empik logo

W tym pomoże nam dzisiejszy ranking alkomatów. To zestawienie, w którym uwzględniono aż siedem różnych produktów. Specjaliści mieli na uwadze tak kluczowe parametry jak na przykład, precyzja działania i stopień kalibracji, certyfikaty potwierdzające autentyczność kalibracji, duży zakres temperaturowych warunków pracy, wielofunkcyjność, czytelność, a także wytrzymałość.

Alkomat BACSCAN F30 + kalibracje + pokrowiec

alkomat

Doskonałe parametry uczyniły z alkomatu marki AISKO zwycięzcę tego rankingu. Ten niewielki, ważący zaledwie 0,077 kilograma model F-30 można przechowywać w samochodzie lub w kieszeni torby, lub kurtki. Dodatkowo zestaw zawiera mocny i praktyczny pokrowiec zamykany na rzep. Skutecznie chroni on urządzenie przed zniszczeniem i pozwala na przechowywanie ustników – w zestawie znajdują się trzy wymienne końcówki. Alkomat jest czarny i został odpowiednio wyprofilowany, tak aby wygodnie się go trzymało w dłoni.

Na przedniej powierzchni jest przejrzysty i dosyć duży, dwukolorowy wyświetlacz LCD pokazujący wynik badania. Pod ekranem znajduje się intuicyjny przycisk służący do włączania i wyłączania urządzenia. Model dokonuje pomiaru od 0.00 do 4.00 promili z rozdzielczością do dwóch miejsc po przecinku. Zaletę stanowi dwustopniowy system informujący o przekroczeniu normy alkoholu we krwi – optyczna i akustyczna.

Model wyposażono w specjalny moduł kontroli temperatury, który uniemożliwia wykonanie pomiaru w przypadku, gdy przekroczony jest zakres temperatury pracy testera; takie rozwiązanie minimalizuje błąd pomiarowy i wydłuża żywotność alkomatu.

Urządzenie jest zasilane dwiema bateriami alkalicznymi 1,5 V, czyli AAA (znajdują się one w zestawie). Model jest skalibrowany przed wysłaniem do kupującego, dlatego może być używany od razu po jego otrzymaniu. Ponadto alkomat zapamiętuje i przechowuje dziesięć ostatnich pomiarów oraz sygnalizuje, jeżeli test został przeprowadzony nieprawidłowo.

R

Zalety

• Bardzo dokładne pomiary;
• Łatwość obsługi;
• Kompaktowe wymiary.
Q

Wady

  • Stosunkowo wysoka cena

PRECYZYJNY ALKOMAT XBLITZ SPIRIT + 5xUSTNIK

alkomat z atestem

Model Spirit marki Xblitz wyróżnia się przede wszystkim eleganckim i nowoczesnym wyglądem. Urządzenie jest kompaktowe i zmieści się do każdej torebki lub kieszeni. Produkt waży 95 gramów wraz z ustnikiem i bateriami. Kupujący otrzymuje w pełni skalibrowany alkomat. Producent zaleca ponowną kalibrację po pół roku lub po 500 użyciach. Zestaw zawiera instrukcję obsługi w języku polskim, aż pięć wymiennych ustników oraz dwie baterie AA, niezbędne do uruchomienia alkomatu. Model stworzono z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo obudowa jest atrakcyjnie połyskująca.

Urządzenie jest całe czarne i posiada dyskretny, ale spory wyświetlacz LCD. Przycisk uruchamiający i wyłączający jest srebrny i mały, znajduje się pod ekranem. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,01 promila, a zakres detekcji wynosi od zera do dwóch promili. Model potrzebuje około czterdziestu sekund, aby się rozgrzać i przygotować do pomiaru.

Alkomat zapamiętuje dokonane pomiary, dlatego istnieje możliwość porównania dotychczasowych wyników. Ponadto urządzenie skutecznie sygnalizuje przekroczenie normy diodą LED i dźwiękiem. W przypadku nieprawidłowo przeprowadzonego badania model również zasygnalizuje, aby użytkownik powtórzył próbę.

R

Zalety

• Elegancki design;
• Wygodny w użyciu;
• Dokładny pomiar.
Q

Wady

  • Długo się rozgrzewa.

PROFESJONALNY ALKOMAT OVERMAX AD-02 + KALIBRACJA

alkomat elektrochemiczny

Firma Overmax stworzyła dobry alkomat w atrakcyjnej cenie. Model AD-02 cechuje się oryginalnym, schludnym designem. Czarna, połyskująca obudowa jest zaokrąglona na każdym rogu, natomiast niewielki wyświetlacz jest okrągły i posiada srebrne obramowanie. Pod ekranem jest mały, zielony przycisk służący do włączania i wyłączania urządzenia. Ponadto w zestawie jest również bardzo praktyczny i twardy pokrowiec zapinany na suwak. W jego wnętrzu jest gumka zabezpieczająca alkomat przed wstrząsami i siateczkowana kieszonka przeznaczona do przechowywania ustników.

Zestaw zawiera dwa ustniki oraz instrukcję obsługi, brakuje jednak baterii – do uruchomienia modelu niezbędne są dwie baterie alkaliczne AAA. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest bardzo szybki czas działania; potrzebuje ono jedynie trzydzieści sekund, aby stać się gotowe do pomiaru. Zakres pomiarowy wynosi od zera do półtora promila.

Wyświetlacz nie tylko pokazuje wynik liczbowo, ale także zmienia kolor w zależności od wyniku – odpowiedni poziom to kolor zielony, przekroczenie normy to kolor czerwony. Alkomat jest lekki, kompaktowy i poręczny, idealny do torebki lub kieszeni. Urządzenie jest skalibrowane i od razu gotowe do użytku. Ponadto producent gwarantuje cztery darmowe kalibracje w cenie zakupu.

R

Zalety

• Nowoczesny design;
• Kompaktowe wymiary;
• Dużo darmowych kalibracji w cenie;
• Bardzo dobry pokrowiec.
Q

Wady

  • Stosunkowo niewielki zakres pomiarów.

CYFROWY ALKOMAT TESTER WYŚWIETLACZ LCD + USTNIKI

alkomat bezustnikowy

Alkomat marki INN jest wyjątkowo poręczny i zaprojektowany tak, aby użytkownik zawsze miał go pod ręką. Niewielki rozmiar i brelok pozwalają na przyczepienie urządzenia do kluczy do domu lub kluczyka samochodowego, co jest bardzo wygodne. Model jest czarny i ma niewielki wyświetlacz LCD w srebrnym obramowaniu. Produkt jest ergonomiczny, bardzo wygodnie się go trzyma i używa.

Zestaw zawiera pięć ustników. Do uruchomienia produktu niezbędne są dwie baterie alkaliczne AAA, których niestety nie ma w komplecie. Ten model ładuje się tylko dziesięć sekund i sygnalizuje dźwiękiem gotowość do wykonania pomiaru. Również dźwiękowo sygnalizuje zakończenie testu. Wynik jest widoczny na ekranie w dwóch wariantach – g/l oraz promile. W przypadku przekroczenia normy wyświetlacz zaświeci się na czerwono, a urządzenie wyda charakterystyczny dźwięk ostrzegawczy.

Produkt posiada certyfikaty CE oraz RoHS, czyli jest bezpieczny dla użytkownika i pokazuje dokładny wynik poziomu alkoholu we krwi. Funkcja automatycznego wyłączania pozwala zaoszczędzić baterię i wydłuża żywotność urządzenia. Alkomat jest kalibrowany przed wysłaniem do zamawiającego, dlatego nabywca otrzymuje produkt gotowy do użytku.

R

Zalety

• Brelok w zestawie;
• Funkcja automatycznego wyłączania;
• Wysoka precyzja pomiaru.
Q

Wady

  • Brak baterii w zestawie.

Alkomat AlcoFind AF-35 skalibrowany

alkomaty ranking

Alkomat elektrochemiczny marki AlcoFind jest sprzedawany w atrakcyjnym zestawie wraz z gratisami. W paczce znajduje się sześć ustników wielokrotnego użytku, dwie baterie AAA, instrukcja w języku polskim, etui oraz długopis i otwieracz do butelek z brelokiem. Etui jest materiałowe, zapinane na suwak i umożliwia wygodne schowanie alkomatu oraz ustników. Ponadto urządzenie posiada Świadectwo Wzorcowania od Głównego Urzędu Miar i Kanadyjski Certyfikat Jakości.

Alkomat jest czarny i ma bardzo ładny panel sterowania. Duży ekran właściwie nie odcina się od obudowy, a pod nim znajdują się dwa okrągłe przyciski dotykowe. Model waży 85 gramów bez baterii, jest prostokątny, stosunkowo płaski i ogólnie kompaktowy – z pewnością zmieści się do kieszeni. Alkomat zapamiętuje dziesięć ostatnich wyników, podświetla ustnik w trybie testowym i sygnalizuje dźwiękiem rozładowanie baterii, uszkodzenie sensora oraz początek i koniec pomiaru. Urządzenie samoczynnie wyłącza się po 15 sekundach bezczynności, co pozwala oszczędzić baterię.

Zakres pomiaru wynosi od zera do pięciu promili z dokładnością do 0,01 promila. Model jest skalibrowany i gotowy do użytku, a producent zaleca kolejną kalibrację po 500 pomiarach. Produkt rozgrzewa się w 15 sekund – po upływie tego czasu jest gotowy do testu.

R

Zalety

• Dosyć szybko się nagrzewa;
• Dużo funkcji;
• Duży zestaw.
Q

Wady

  • Bardzo wysoka cena.

ALKOMAT MTX200 elektrochemiczny z PLATYNĄ + GRATIS

Model MTX200 marki Meteo to elektrochemiczny alkomat z platyną cechujący się dokładnością pomiarową do 0.07 promila. Ponadto urządzenie bardzo szybko się rozgrzewa – już po pięciu sekundach od włączenia jest gotowe do przeprowadzenia badania. Zakres pomiarów wynosi od zera do pięciu promili i w przypadku przekroczenia normy alkomat wydaje odpowiedni dźwięk i uruchamia sygnalizację świetlną.

Alkomat wydaje dźwięk także w przypadku nieudanej próby lub rozładowania baterii. Produkt przychodzi w pełni skalibrowany z wymiennym sensorem i dwoma ustnikami wielokrotnego użytku. Producent zaleca dokonywanie kalibracji co 500 pomiarów. Design urządzenia jest prosty, ale praktyczny. Wyświetlacz LCD jest wyraźny, a przycisk uruchamiający dobrze widoczny i oznaczony. Kształt alkomatu jest przystosowany do dłoni.

Urządzenie jest lekkie i kompaktowe, można przechowywać je w torebce lub samochodzie. Automatyczne wyłączenie skutecznie oszczędza baterie, dlatego alkomat działa przez długi czas i jest bezawaryjny. Model gwarantuje bardzo dokładny wynik, ponieważ cząsteczki platyny reagują tylko z etanolem, co nie zaburza testu.

R

Zalety

• Alkomat z cząsteczkami platyny;
• Duży zakres pomiaru;
• Dokładny pomiar.
Q

Wady

  • Mało kalibracji w zestawie.

ALKOMAT ZENWIRE AT-818 Z LCD + 5x ustniki + etui 

Alkomat firmy Zenwire cechuje się bardzo sprytną konstrukcją. Z tyłu urządzenia znajdują się dwie pokrywki – jedna osłania baterie, a druga po otwarciu ukazuje pięć ustników. To praktyczne rozwiązanie sprawia, że ustniki się nie gubią, ponieważ zawsze są w alkomacie. Dodatkowo w zestawie jest pokrowiec w postaci białego woreczka zamykanego ściągaczem.

Alkomat zasilany jest trzema bateriami alkalicznymi AAA, których niestety nie ma w zestawie. Wysokiej jakości sensor półprzewodnikowy gwarantuje bardzo dokładny wynik. Urządzenie mierzy stężenie alkoholu we krwi i stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu (BAC i BrAC). Wynik podawany jest w promilach i miligramach na litr. Po uruchomieniu należy odczekać około 15 sekund, aż model się nagrzeje i wyświetli komendę „BLOW”. Sensor jest czuły i odczytuje zawartość alkoholu do 1,99 promili.

Wygląd urządzenia jest bardzo prosty, obudowa została wyprofilowana w taki sposób, aby alkomat wygodnie się trzymało w dłoni podczas przeprowadzania badania. Duży wyświetlacz LCD jest podświetlany na niebiesko, a pod ekranem znajduje się przycisk włączający. Model jest energooszczędny – po kilkunastu sekundach bezczynności samoczynnie się wyłącza.

R

Zalety

• Miejsce na przechowywanie ustników w alkomacie;
• Woreczek służący do przechowywania alkomatu;
• Atrakcyjna cena.
Q

Wady

  • Niska maksymalna wartość odczytu.

Jaki sprzęt wybrać, aby działał on niemalże jak alkomat policyjny? Sprawdź poniższe wskazówki

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że te najbardziej profesjonalne urządzenia mierzące stężenie alkoholu we krwi kosztują ogromne pieniądze. Choć nie każdy ma taki budżet, to wszyscy oczekują, że wybierzemy bardzo dobry alkomat, którego jakość działania nie będzi bardzo odbiegać od tego, do czego przyzwyczaiły nas kontrole policyjne.

Aby więc wybrać takie rozwiązanie, to musimy przede wszystkim szukać alkomatu z atestem. Ponadto istnieje wiele innych aspektów wartych rozważenia i właśnie dziś je wszystkie omówimy. W tym celu przygotowaliśmy dla was poradnik zakupowy. Wskazaliśmy na tak istotne parametry jak, na przykład, precyzję pomiaru i funkcjonalność.

Oczywiście naszej uwadze nie umknęły inne kluczowe atrybuty, jak chociażby warunki pracy, trwałość sprzętu czy też wsparcie producenta odnośnie kalibracji. Więcej informacji odnośnie właściwego zakupu urządzenia znajdziemy tutaj: https://trans.info/pl/jak-wybrac-dobry-alkomat-podpowiadamy-na-co-zwrocic-uwage-120771

Przede wszystkim, sprawdź precyzję i dokładność pomiaru

Wybierając ten dobry alkomat pierwszą rzeczą, jaka powinna przykuć naszą uwagę, to deklarowana przez producenta precyzja pomiaru. Wartość tę wyraża się za pomocą promili według wytycznych przygotowanych przez wyspecjalizowane firmy, które zajmują się przygotowaniem sprawdzonych, skalibrowanych i wysoce precyzyjnych urządzeń mierniczych.

Akceptowalny margines błędu wynosi mniej więcej 0.1 promila dla 1 promila w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Jednakże, bez problemów uda nam się znaleźć produkty z dwa razy większą dokładnością. Choć elektroniczny alkomat nie będzie gwarantował nam takiej precyzji, to i tak niektóre z tych bardziej budżetowych produktów są w stanie zapewnić nam wystarczającą dokładność pomiaru do domowego użytku.

Alkomat AlcoFind AF-35 skalibrowany

alkomaty ranking

CYFROWY ALKOMAT TESTER WYŚWIETLACZ LCD + USTNIKI

alkomat bezustnikowy

Bardzo dobry alkomat to alkomat z atestem

Kolejnym kluczowym parametrem przy zakupie alkomatów jest zwrócenie uwagi na to czy producent zdołał uzyskać wymagane certyfikaty. To one potwierdzają skuteczność sprzętu i wiarygodność deklarowanych parametrów i dokładności. Co więcej, elektroniczny alkomat czy też wersja nieco droższa, a mianowicie elektrochemiczna, gwarantująca szereg certyfikatów to też potwierdzenie, że nie kupujemy kota w worku i produkt przeszedł szereg testów laboratoryjnych potwierdzających wydajność pracy.

Bardzo często jednak atesty i inne potwierdzenia wydawane przez niezrzeszone grupy kosztuje całkiem sporo z uwagi na wymogi, jakie dany alkomat musi wtedy spełniać. Dlatego trzeba się przygotować, że wysoce wydajne rozwiązanie oferujące dodatkowo atest będzie znacznie droższym rozwiązaniem. Warto jednak przy tym zauważyć, że dzięki temu mamy gwarancję, że nie kupujemy kota w worku.

Co nieco o kalibracji

Sensory odpowiedzialne za wykrycie stężenia alkoholu w naszym organizmie przed wysyłką są kalibrowane. To gwarantuje im bardzo dobrą skuteczność i wydajność pracy, a także możliwość uzyskania deklarowanej przez producenta dokładności wskazań. Aby jednak tę wartość zachować na dłużej niż pół roku, musimy poddawać urządzenie kalibracji. Przyjęło się, że powinno to wykonywać się co 6-12 miesięcy w zależności od tego czy w tym okresie wykonamy 500 pomiarów czy też nie.

Niestety, kalibracja nie należy do czynności najtańszych. Jeśli wybieramy bardzo budżetowy alkomat, to o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wymiana takiego sprzętu za rok na nowy. Nie jest to jednak rekomendowane rozwiązanie w przypadku alkomatów, których cena wynosi powyżej 200 zł. Wtedy bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem jest ponowna kalibracja – szczególnie jeśli jesteśmy zadowoleni z działania.

Alkomat BACSCAN F30 + kalibracje + pokrowiec

alkomat

Na szczęście bardzo często producenci gwarantują nam możliwość kalibracji urządzenia w cenie. Jest to, rzecz jasna, ograniczone czasowo i ilościowo. Jednakże, możliwość darmowej kalibracji sprzętu przez 2 lata to, mniej więcej, 4 darmowe kalibracje. A to już coś. Dlatego bardzo ważne jest upewnienie się jak długi jest ten okres darmowego ustawienia alkomatu.

Uwzględnimy też funkcjonalność

Następnym kluczowym parametrem przy zakupie urządzenia mierzącego zawartość alkoholu we krwi jest funkcjonalność. Czy będzie to specjalna funkcja gwarantująca oszczędzanie baterii poprzez automatyczne wyłączanie zasilania, a może bardzo rozbudowana pamięć pozwalająca nam odczytać poprzednie wyniki?

Im więcej udogodnień tym bardziej atrakcyjne rozwiązanie wybierzemy. Podstawowymi opcjami są jednak te, które pozwalają nam zadbać o to, aby bateria zawsze była naładowana. Tutaj więc istotna będzie sygnalizacja poziomu rozładowania i też zautomatyzowany system wyłączania poprawiający energooszczędność.

Jeśli chodzi o wyżej wspomnianą pamięć, to możliwość odczytu 5 ostatnich wyników z pewnością będzie bardzo ciekawym urozmaiceniem. Zauważmy przy tym, że te bardziej zaawansowane (i droższe) urządzenia pozwalają nam odczytać nie 5, a 10 lub nawet i więcej ostatnich wskazań!

ALKOMAT OVERMAX AD-02

alkomat elektrochemiczny

ALKOMAT MTX200 elektrochemiczny z PLATYNĄ

alkomaty

Trwałość sprzętu przede wszystkim

Każdy z nas pragnie użytkować sprzęt przez długi czas. Nie zaszkodzi więc upewnić się, że wybrany przez nas alkomat elektrochemiczny lub też ten zwykły elektroniczny będzie gwarantował podwyższoną wytrzymałość i pewność, że przez wiele lat nie dojdzie do uszkodzenia – czy to przez wadliwe komponenty wewnątrz sprzętu czy przez naszą własną nieuwagę.

Choć trudno jest wizualnie lub Internetowo ocenić wytrzymałość czy też trwałość sprzętu, to bardzo ciekawym sposobem na dokonanie tego będzie filtrowanie urządzeń i wykluczanie tych, których okres ochronny dany przez producenta wynosi mniej niż 24 miesiące. Niektórzy producenci będąc pewnym jakości sprzętu oferują nam możliwość wydłużenia okresu ochronnego do nawet i 3 lat.

Alkomat bezustnikowy, a może z wieloma zapasowymi ustnikami? Która opcja będzie lepsza?

Klasyczne i te tańsze urządzenia pomiarowe wykorzystują ustniki. Do nich dokładamy usta i po kilkusekundowym wydechu powietrza, otrzymujemy wynik. Jest to prosta zasada i bez najmniejszych problemów gwarantująca nam szybki i czytelny wynik. Jednakże, bardzo często ze sprzętu korzystamy nie tylko my, ale też inni członkowie naszej rodziny lub też znajomi.

Choć niejedna osoba może nie brzydzić się po drugiej, tak o wiele bardziej higienicznym rozwiązaniem jest albo wyposażenie się w bardzo dużą liczbę dodatkowych ustników lub zakup alkomatu bezustnikowego. Sprzęt ten jest zazwyczaj bardzo rozbudowany i oferuje nam szereg dodatkowych funkcji i udogodnień.

Jeśli jednak nie jesteśmy zainteresowani zakupem urządzenia za kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych, to warto wyposażyć się w bardzo dużą liczbę dodatkowych ustników. Zazwyczaj producenci oferują nam 2-3 zamienne elementy. Jednakże, warto przyjrzeć się ofertom, gdzie ustników jest więcej (nawet i 5), a dodatkowo producent dołącza do kompletu takie interesujące elementy jak, na przykład, pokrowiec.

Najlepszy alkomat – podsumowanie rankingu 2024

Bezkompromisowym zwycięzcą w dzisiejszym rankingu jest Alkomat BACSCAN F30 + kalibracje + pokrowiec. To świetny sprzęt, który oferuje nam wiele dodatkowych akcesoriów i elementów. Ponadto wysoka dokładność i precyzja działania w połączeniu z aż dwuletnim okresem ochronnym daje nam wysoce efektywną opcję.

Jeśli jednak potrzebujemy rozwiązania bezustnikowego lub po prostu o nieco mniejszej cenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić inne oferty w zestawieniu. Warto natomiast uwzględnić też poradnik zakupowy i zawarte w nim informacje. Pozwolą one na wybranie najlepszego urządzenia na rynku bazując na naszych preferencjach i dostępnym budżecie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki alkomat wybrać
Average rating:  
 0 reviews