Spis Treści
Kamera do samochodu ranking – sprawdź zestawienie na 2024 rok
Czy zdarzyło Ci się być bezpodstawnie oskarżonym o spowodowanie wypadku, czy popełnienie wykroczenia na drodze? Wtedy wystarczyłby tylko jeden dowód a sprawa zostałaby rozwiązana. Kamery samochodowe coraz częściej pojawiają się na wyposażeniu naszych pojazdów.
Nie jest to nic dziwnego. Każdy zapobiegawczy kierowca chce mieć jedną na pokładzie. Nagranie z takiej kamery może udowodnić naszą niewinność w przypadku kolizji, jednocześnie zaoszczędzając nam pieniędzy. Dobra kamera samochodowa będzie wstanie uchwycić każdy detal zaistniałej sytuacji. W nocy (kiedy nie ma nas w aucie) może pomóc ustalić tożsamość sprawcy szkody parkingowej.
Obecnie na naszym rynku jest ogromny wybór wideo rejestratorów. Jaka kamera do samochodu będzie najlepsza w 2024 roku? Co warto wiedzieć i na co zwracać uwagę przed zakupem? W tym artykule postaramy się wybrać dobrą kamerę do samochodu na podstawie jej specyfikacji technicznej, opinii użytkowników, sposobu montażu do szyby i dodatkowych funkcji.
Xiaomi 70mai PRO
W pełni zasłużenie pierwsze miejsce naszego zestawienia zajmuje Xiaomi 70mai PRO. Xiaomi to Chińska firma założona w 2010 roku, która sukcesyjnie podbija rynki świata. Dzieje się tak za sprawą najlepszej ceny do jakości ich produktów. Tak też jest w tym przypadku.
W cenie średniej jakości wideo rejestratorów otrzymujemy kamerę o topowej specyfikacji technicznej, eleganckim wyglądzie i najnowocześniejszym oprogramowaniu.
Na pokładzie kamery Xiaomi 70mai PRO znajdziemy łączność WIFI, aby bez konieczności demontażu kamery móc przeglądać nagrania na twoim smartfonie. Sensor optyczny firmy Sony zapewniający rewelacyjną jakość obrazu. Jeśli chodzi o kąt widzenia, to wynosi on 140 stopni i zapewniony jest przez szklany obiektyw, który za sprawą odpowiedniego skupiania światła sprawia, że nagranie w nocy jest wyraźne i jasne.
Dodatkowo kamera wspiera sterowanie głosowe a w razie niebezpieczeństwa ostrzeże kierowcę przed ewentualną stłuczką. Gwarancja na urządzenie to 24 miesiące, która realizowana jest na terenie Polski. Kamera nie zasłania kierowcy drogi, głównie dlatego, że jest dość drobna i przylega do szyby. Montaż kamery odbywa się przy pomocy taśmy samoprzylepnej 3M.
Niestety, nie otrzymujemy karty pamięci w zestawie, a samej kamerce brakuje modułu GPS – chyba że zdecydujemy się go rozszerzyć.
Zalety
• Jakość;
• Możliwość rozbudowy o moduł GPS.
Wady
• Brak modułu GPS w zestawie.
REJESTRATOR OMNA G900
Ze względu na ogromną liczbę zadowolonych użytkowników kolejne miejsce zajmuje Rejestrator OMNA G900. Kamera już na pierwszy rzut oka różni się od innych. Kształtem przypomina lusterko wsteczne.
OMNA G900 mocowana jest na oryginalne lusterko wsteczne samochodu. Dzięki miejscu montażu nie zasłania widoku na drogę. Wydawać by się mogło, że w tej cenie nie znajdziemy kamery wartej uwagi. Nic bardziej mylnego.
Rejestretor trasy OMNA G900 pozwala w schludny sposób zintegrować lusterko wsteczne z wideo rejestratorem i kamerą cofania. Pozwala na jednoczesne nagrywanie z 2 kamer. Wyświetlacz jest bardzo wyraźny i duży, bo ma aż 4.3 cala. Kamera może pracować w trybie parkingowym i nocnym. Przednia kamera to szerokokątny obiektyw o kącie widzenia 170 stopni i 1080p. Tylna natomiast jest nieco gorszej jakości bo jej kąt widzenia to tylko 120 stopni a jakość 480p.
Uwaga, wideo rejestrator może służyć też jako kamera cofania. Po wrzuceniu wstecznego na jej ekranie pojawi się obraz z kamery zamontowanej na tylnej szybie bądź przy tablicy rejestracyjnej (w zależności jej zamocowania).
Zalety
• Możliwość nagrywania jednocześnie obrazu z przodu i tyłu pojazdu;
• Duże kąty widzenia;
• Schludny wygląd.
Wady
• Brak karty pamięci w zestawie;
• Brak GPS.
Kamera samochodowa Xblitz Trust
Xblitz Trust zajmuje trzecie miejsce w naszym rankingu 2024. Jest to kamera o typowym, standardowym wyglądzie mocowana na przyssawkę do przedniej szyby. Jeśli więc szukasz czegoś, co będzie można szybko przenieść z jednego samochodu do drugiego to jest to opcja warta rozważenia.
Wideo rejestrator jest naprawdę dobrze wykonany. Posiada mały, ale czytelny ekran 1.5 cala, nagrywa w full HD przy zachowaniu dużego kąta widzenia (170 stopni). Przyssawka mocno się trzyma, a w nagraniach nie widać wibracji. Xblitz Trust wykorzystuje sensor firmy Sony i obiektyw zbudowany z sześciu szklanych soczewek, dzięki któremu kamera bardzo dobrze nagrywa także w nocy.
Kamera posiada wszystkie podstawowe funkcje, jakie spotkać można u innych producentów. Czujnik przeciążeń, automatyczny start czy nagrywanie w pętli. To, co wyróżnia wideo rejestrator Xblitz Trust na tle większości producentów, to możliwość szybkiego wypięcia kamery bez konieczności demontażu przyssawki.
Wszystkie złącza i przyciski są bardzo łatwo dostępne a obsługa urządzenia jest intuicyjna. Po uruchomieniu samochodu rejestrator automatycznie rozpocznie nagrywanie i powiadomi o tym migającą diodą.
Zalety
• Możliwość szybkiego odpięcia kamery od przyssawki;
• Jakość nagrań.
Wady
• Wysoka cena w stosunku do oferowanych funkcji.
KAMERKA SAMOCHODOWA JSE CDR-182
W naszym zestawieniu umieściliśmy również kamerkę samochodową JSE CDR-182. Ten model można kupić już od dobrych kilku lat. Czy nadal spełni wymagania kierowcy?
Wyglądem przypomina pierwsze wprowadzane na nasz rynek wideo rejestratory. W środku natomiast hardware i mechanizmy takie jak procesor czy obiektyw są nowe. Ten jest w pełni szklany i posiada szeroki kąt widzenia 170 stopni. Nagrania można zabezpieczać przy pomocy dedykowanego przycisku. Czujnik G-Sensor w przypadku wykrycia wysokiego przeciążenia spowoduje zapisanie pliku.
Kamera przy zachowaniu swojego malutkiego rozmiaru posiada funkcję trybu parkingowego, nagrywania w pętli, wygaszacza ekranu – funkcja przydatna podczas jazdy w nocy.
Kamerkę montuje się do szyby za pomocą prostej przyssawki a ze względu na niską masę kamerki nie będzie ona drgała, a obraz będzie stabilny. Kamerkę można montować w bardzo trudnych położeniach np. na szybie ciężarówki (która jest prawie pionowa).
Uwaga, kamera posiada polskie menu a w zestawie dołączana jest też karta pamięci 32GB, która pozwala na zapisanie wielu godzin podróży. Co ciekawe kamerkę można podłączyć poprzez gniazdo HDMI do np. telewizora i bezpośrednio z niej odtwarzać nagranie.
Zalety
• Sprawdzony model;
• Mała i lekka.
Wady
• Pliki dużej wielkości.
MIO MiVue 798 Dual SONY STARVIS
Kolejne miejsce zajmuje MIO MiVue 798 Dual SONY STARVIS. Mio to tajwańska firma założona w 2002 roku. Od lat tworzy najlepszej jakości urządzenia elektroniczne.
Jeśli więc chcemy kupić sprzęt Premium, który oferuje najnowocześniejsze tryby to zestaw MiVue 798 jest godny rozważenia. Cena za ten rejestrator jest wysoka, ale uzasadniona.
Jakość materiałów jest na najwyższym poziomie. Firma wykorzystuje tylko najlepsze podzespoły. Na przykład matryca zastosowana w rejestratorze to Sony Premium STRAVIS CMOS. Nagrania z takiego receptora mają bardzo dużo szczegółów, doskonały kontrast, idealnie odwzorowane kolory nawet w nocy.
Kamera wspiera jednoczesne nagrywanie z dwóch kamer w bardzo wysokiej rozdzielczości. Można ją aktualizować zdalnie przez WiFi (w tym też aktualizacje na temat fotoradarów). Kamera posiada tryb wspomagania kierowcy i może ostrzec przed niebezpieczeństwem.
Do kamery dołączony jest Mio Smartbox II, który umożliwi kamerce pracę przy wyłączonym silniku (aby tryb parkingowy mógł działać) oraz karta pamięci 128GB pozwalająca na nagranie 1100 minut.
Zalety
• GPS, wskazania prędkości i ostrzeganie przed radarami;
• 2 kamery (przód + tył);
• Karta pamięci w zestawie;
• Zasilacz trybu parkingowego w zestawie.
Wady
• Wysoka cena.
Rejestrator Trasy VIOFO A129-G DUO FHD GPS WIFI
Wideo rejestrator A129-G DUO to kamera klasy Premium w średniej cenie oferująca doskonałą jakość nagrań. Wykonanie też jest solidne. Kamera jako jedna z nielicznych wykorzystuje kondensatory w swojej budowie – które w porównaniu do baterii dużo lepiej znoszą różnice temperatur i szybciej się ładują (mają jednak mniejszą pojemność).
Kamera Viofo A129-G Duo została wprowadzona na rynek w 2018 roku. Bez cienia wątpliwości w chwili premiery była pełna nowych i ciekawych rozwiązań takich jak jednoczesne nagrywanie z przedniej i tylnej kamery.
Do kamery można dokupić specjalny przycisk bluetooth (który można zamontować bliżej kierowcy) po kliknięciu w który zabezpieczy nagranie przed usunięciem. Można również dokupić specjalną przejściówkę, którą podpina się pod akumulator, aby móc korzystać z aktywnego trybu parkingowego.
Zalety
• 2 kamery (nagrywanie przód + tył);
• Bluetooth do komunikowania się ze smartfonem;
• GPS i WiFi.
Wady
• Brak adaptera do trybu parkingowego w zestawie;
• Obsługa mało intuicyjna.
Kamerka Samochodowa WDR
Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje kamerka samochodowa WDR. Jest to budżetowa opcja dla osób, które szukają najwięcej za najmniej.
Kamera posiada G-Sensor, po wykryciu uderzenia automatycznie zablokuje nagranie przed usunięciem. Nagrania są bardzo czytelne a kąt widzenia kamery wynosi aż 170 stopni, odpowiedzialny jest za to duży szklany obiektyw na przodzie kamery.
Zestaw składa się z dwóch kamer – istnieje możliwość nagrywania jednocześnie. Kamerka posiada polskie menu a w zestawie znajdziemy kartę pamięci 32GB, która wystarczy na nagranie wielu godzin w rozdzielczości Full HD.
Nagrania z WDR w zupełności nadadzą się na dowód w sprawie ewentualnej kolizji. Kamerka może więc być idealnym prezentem dla młodego kierowcy.
Zalety
• Dwie kamery;
• Opcja kamery cofania;
• Karta pamięci w zestawie;
• Menu w języku Polskim.
Wady
• wysoka cena w stosunku do jakości i oferowanych trybów.
OVERMAX CAMROAD 6.2 FUL HD 32GB
Kamera samochodowa Overmax Camroad 6.2 to kolejna ciekawa propozycja kamery dla początkującego kierowcy. Jej podstawową funkcją jest nagrywanie, ale po wrzuceniu biegu wstecznego działa też jak kamera cofania, co ułatwi parkowanie.
Kat widzenia kamery wynosi 170 stopni, a rozdzielczość nagrań to Full HD. Ekran jest duży i czytelny, można na nim wyświetlić jednocześnie obraz z dwóch kamer. Nagrywanie rozpocznie się automatycznie po uruchomieniu silnika. W trasie kamera ostrzeże kierowcę przed kolizją i ostrzeże o zmianie pasa ruchu.
Kamera wspiera technologie HDR i WDR. Po zdemontowaniu może być wykorzystywana jako aparat. W zestawie znajdziemy kartę pamięci 32GB.
Overmax Camroad robi dobre pierwsze wrażenie wydaje się solidna. Pod palcem można wyczuć zimny materiał co sugeruje, że jej obudowa wykonana jest z metalu.
Zalety
• Dwie kamery rejestrujące otoczenie z przodu i z tyłu pojazdu;
• Może służyć jako kamera cofania;
• Wyraźny i duży wyświetlacz;
• Szklany obiektyw.
Wady
• Słabej jakości tylna kamera i jej okablowanie.
Najlepsza kamera samochodowa – dowiedz się na co zwrócić szczególną uwagę
W rankingu kamer do samochodu najczęściej wymieniano te urządzenia, które charakteryzowały się najwyższą jakością nagrywania. W jaki jednak sposób upewnić się, że wybrany przez nas produkt będzie prezentował tak wysoki poziom? Co dokładnie ma wpływ na dobrą kamerę samochodową?
Zdecydowanie musimy pamiętać o odpowiedniej matrycy. Zwróćmy także uwagę na rozdzielczość, gdyż to ona ma najistotniejszy wpływ na jakość obrazu. Niezwykle istotny wydaje się także kąt nagrywania, a także funkcjonalność.
Najlepsze kamery samochodowe oferują nam przede wszystkim szereg zaawansowanych opcji odpowiadających za komunikację urządzenia, w tym GPS, Wi-Fi czy Bluetooth. Inne kwestie, o których każdy z nas powinien pamiętać, to bogate wyposażenie dodatkowe czy możliwość wykorzystania kamery tylnej jako kamery cofania. Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z artykułem: https://party.pl/porady/dom/kamera-samochodowa-na-co-zwrocic-uwage-przed-zakupem-116904-r1/.
Pamiętajmy o matrycy i rozdzielczości nagrywania
Wykonanie matrycy odgrywa kluczową rolę w przypadku kamerek samochodowych. Razem z rozdzielczością mają ogromny wpływ na jakość nagrań. Jest to szczególnie ważne w przypadku nagrywania po zmroku, kiedy o wiele trudniej jest uchwycić na nagraniu numery rejestracyjne pojazdu.
W tym momencie absolutnym minimum, jeśli chodzi o jakość nagrywania kamer samochodowych, to 720p. Jest to podstawowe HD, a więc zdecydowanie wystarczy do codziennego użytku. Zachęcamy jednak do szukania kamerek oferujących Full HD 1080p 30 FPS, co zdecydowanie poprawi jakość nagrań.
Xiaomi 70mai PRO
OVERMAX CAMROAD 6.2 FUL HD 32GB
Kąt widzenia również niezwykle istotny
Szeroki kąt nagrywania kamery to kolejna kwestia, o której każdy z nas musi pamiętać. Im szerszy kąt nagrywania, tym więcej wideo rejestrator może nagrać, a co za tym idzie lepiej prezentować wydarzenia.
Każda kamerka z kątem widzenia powyżej 150 stopni będzie świetnym rozwiązaniem. My natomiast zachęcamy do szukania urządzeń charakteryzujących się nieco lepszą specyfikacją, a mianowicie kątem widzenia na poziomie 170 stopni.
Dobra kamera do samochodu charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością
Tryb parkingowy, sensor G, możliwość wykorzystania kamery tylnej jako kamerki cofania – wszystkie te elementy sprawią, że wybrany przez nas rejestrator okaże się o wiele przyjemniejszym urządzeniem w użyciu.
Warto pamiętać o łączności, czy to Bluetooth czy Wi-Fi. Dodatkowo produkty wyposażone w GPS mogą również posiadać wbudowaną mapę fotoradarów, które ostrzegać nas będą już kilkaset metrów przed pomiarem prędkości.
Kamerka Samochodowa WDR
MIO MiVue 798 Dual SONY STARVIS
Nagrywanie z przodu i z tyłu – kolejna istotna kwestia
Warto zdecydowanie dopłacić i wyposażyć się w produkt, który oferuje nagrywanie z przodu i z tyłu. W ten sposób będziemy mogli poprawić nasze bezpieczeństwo oraz upewnić się, że w przypadku najechania nie zostaniemy niesłusznie uznani za winnych kolizji.
Podsumowanie – teraz wiesz jaka kamera do samochodu będzie najlepsza!
W rankingu kamer samochodowych 2024 zwycięzcą zostaje Xiaomi 70mai PRO. Jest to model, który oferuje nam niezwykle wysoką jakość nagrywania, szeroki kąt widzenia, bardzo dobre możliwości łączności z urządzeniem oraz oczywiście szereg innych dodatków. Dodając do tego bardzo trwałe wykonanie oraz długą gwarancję – jest to świetny wybór dla każdego.
Jeśli jednak szukacie czegoś innego i macie na oku inne urządzenia niż te przedstawione w dzisiejszym rankingu kamer samochodowych, to warto najpierw zapoznać się z powyższym poradnikiem, w którym zawarte zostały najistotniejsze informacje.
Kamera samochodowa w lusterku – sprawdź nasz ranking.
Submit your review | |
Miałem kamerkę w lusterku. Jak dla mnie słaba. Szukam czegość lepszego, może ten xiaomi będzi spoko.
Interesuje mnie kamera w lusterku. Tania, a funkcje spełnia. Zamawiam.
Bardzo poleca Xiaomi 70mai Pro. Kamerka ma bardzo dobrą jakość obrazu, jest niewielka, dzięki czemu nie przeszkasza w aucie.
Ostatnio miałem okazję przetestować w samochodzie kumpla Xblitz Trust. Obraz jest w mega wysokiej jakości. Nie musiałem się długo zastanawiać i sam ją kupiłem, dodatkowo na promce stówkę taniej. Serdecznie polecam każdemu kierowcy.