Drewno to jeden z najpopularniejszych surowców do produkcji mebli. Drewniane stoły, krzesła czy komody wyglądają efektownie, pasują do praktycznie wszystkich stylów aranżacji i nadają wnętrzu przytulny charakter. Aby takie meble dłużej wyglądały jak nowe, warto zadbać o ich dobrą konserwację. Jak chronić drewno, by wykonane z niego meble zachowały swój piękny wygląd? Sprawdź!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie cechy wyróżniają impregnat do drewna i na jakich powierzchniach się sprawdzi,
- czym i jak lakierować drewno, aby uzyskać efekt wysokiego połysku,
- czym różnią się dwie metody nadawania koloru: bejcowanie i lakierowanie drewna za pomocą lakierobejcy.
Impregnat, lakierobejca, bejca… Istnieje wiele rodzajów preparatów do ochrony drewna. Tylko jak spośród wielu z nich wybrać najwłaściwszy? Każdy z tych produktów ma inne właściwości i konkretną specyfikę. Wiele zależy od Twoich potrzeb i zamierzonego efektu. Podpowiadamy, co i kiedy sprawdzi się najlepiej.
Impregnat do drewna – ochrona przed zniszczeniem i naturalny wygląd
Nie ulega wątpliwości, że drewno może łatwo ulegać uszkodzeniom mechanicznym czy tracić odporność pod wpływem słońca i deszczu. Dostępne na rynku produkty mogą jednak skutecznie ochronić je przed tymi czynnikami i przedłużyć jego naturalną żywotność. Jedną z najskuteczniejszych form ochrony drewna są impregnaty. Impregnat farba do drewna to środki, które wnikają w głąb drewna, chroniąc je od środka. Są skuteczne nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, dlatego można pomalować nimi meble ogrodowe narażone na wilgoć.
W sprzedaży znajdziesz zarówno impregnaty z dodatkiem pigmentów, jak i produkty bezbarwne. Pozwolą Ci one pozostawić drewno w naturalnym kolorze lub po zastosowaniu produktu dodatkowo pomalować powierzchnię białą farbą lateksową czy lakierem. Zwróć uwagę na przykład na Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy z firmy VIDARON, który skutecznie podkreśla naturalne piękno malowanego drewna, a jednocześnie impregnuje i chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Lakierowanie drewna na wysoki połysk – gdzie się sprawdzi?
Wysoki połysk to sposób wykończenia powierzchni drewnianych wybierany nieco rzadziej niż naturalny mat, ale ta metoda także ma swoich zwolenników. Połyskujące podłogi to kontynuacja trendu wnętrzarskiego popularnego w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia. Dzisiaj wykończenie tego typu wraca do łask, najczęściej jako podłoga na wysoki połysk, która dodaje wnętrzom luksusu, ale czasami także w postaci szafek do pokoju czy kuchni.
Efekt błysku na meblach możesz osiągnąć, nakładając na deski lakier, który podkreśla i zachowuje naturalny kolor drewna, wydobywając jego urok. Taką rolę spełni na przykład Lakier Akrylowy VIDARON. Produkt nadaje się do ochronno‐dekoracyjnego lakierowania mebli, boazerii, przedmiotów drewnianych i drewnopochodnych wewnątrz pomieszczeń.
Bejcowanie i lakierowanie drewna z użyciem lakierobejcy – kolor na dwa sposoby
Jak lakierować drewno, aby jednocześnie nadać mu kolor? Jeśli stawiasz na uzyskanie pożądanej barwy, zamiast impregnatu wybierz bejcę lub lakierobejcę. To produkty służące przede wszystkim do malowania mebli wewnętrznych, które nie potrzebują bardzo silnej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy promienie UV. Ochrona zapewniona przez wspomniane produkty będzie dla nich wystarczająca. Czym różni się zatem bejca od lakierobejcy?
- Bejca to środek służący do barwienia drewna, najczęściej mebli wewnątrz domu i drewnianych dodatków, który pozwala na zatarcie różnic kolorystycznych na jego powierzchni. Wnika głęboko w strukturę drewna, zachowując przy tym widoczne słoje. Bejcę dobiera się do koloru drewna.
- Lakierobejca to produkt o właściwościach podobnych zarówno do bejcy, jak i lakieru. Można ją opisać jako lakier z dodatkiem pigmentu, który pozwoli zabarwić drewno na pożądany kolor. Niektóre lakierobejce mają dłuższą gwarancję skuteczności nawet w przypadku mebli na zewnątrz (na przykład Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON).
Zabezpieczać należy zarówno nowe meble z naturalnego drewna, jak i te starsze. Impregnacja, lakierowanie czy bejcowanie to zabiegi, które wymagają regularności, aby drewno w Twoim domu zachowało piękny wygląd na długie lata. Warto o tym pamiętać!
Artykuł powiązany: https://przemianydomowe.pl/najlepsza-farba-do-scian-opinie-ranking/