Spis Treści
Śmierdząca pralka – co robić?!
Pralka – niezbędna w każdym domu, a im więcej domowników, tym więcej prania. Czy Twoje ubrania po wyjęciu z pralki mają nieświeży zapach? A może zauważyłeś, że w pralce nagromadził się ciemny osad? Jeżeli szukasz ratunku dla śmierdzącej pralki to służę pomocą.
Chociaż może wydawać się to kontrowersyjne, najlepszym sposobem jest czyszczenie pralki domestosem. Tak! Ten popularny środek do higieny toalet ma silne działanie odkażające – zabija wszelkie bakterie i grzyby, które są powodem brzydkiego zapachu z pralki np typu slim.
Z tego poradnika dowiesz się jak poprawnie wykorzystać domestos do czyszczenia pralki, krok po kroku. Powiem Ci też, czy są jakieś alternatywne rozwiązania i jakie środki ostrożności musisz zachować. Twoje pranie znowu będzie zachwycająco świeże!
To się przyda
Czyszczenie pralki domestosem jest łatwiejsze niż myślisz. Wymaga jednak zachowania pewnych środków ostrożności – preparaty do czyszczenia toalet mają właściwości żrące i biobójcze. Po za tym np pralki ładowane od góry nie lubą tzw. „pustego przebiegu”.
Przygotuj
• domestos – wystarczy 75 ml (możesz użyć każdego dobrego preparatu do czyszczenia toalet o podobnym składzie),
• rękawice gumowe – do ochrony dłoni,
• kilka ściereczek lub starych ubrań.
Domestos do pralki – krok po kroku
Dezynfekcja pralki przy pomocy środka do toalet nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy, że zabezpieczysz dłonie gumowymi rękawiczkami. Pamiętaj: domestosa nie wolno wlewać do pojemnika na środki piorące!
Wrzuć do pralki lub dobrej pralko-suszarki stare ścierki lub szmatki, które możesz zniszczyć. Następnie ostrożnie wlej bezpośrednio do bębna niewielką ilość detergentu. Wystarczy zaledwie nakrętka płynu, możesz odmierzyć 50 lub 75 ml, jeśli masz bardzo dużą lub wyjątkowo zabrudzoną pralkę.
Kolejnym krokiem jest włączenie odpowiedniego programu. Im bardziej zanieczyszczona i śmierdząca pralka, tym większa temperatura prania. Zwykłe zabrudzenia i niezbyt intensywny zapach zostanie usunięty już w temp. 50°C. Jeśli wydaje Ci się, że Twoje urządzenie potrzebuje naprawdę silnej dezynfekcji, wybierz program z temp. 90°C.
Długość cyklu prania nie ma większego znaczenia. Wystarczy krótki program, bez prania wstępnego, ani dodatkowego płukania. Zamknij pralkę, wciśnij start i czekaj, aż zadzieje się magia.
Kiedy pranie dobiegnie końca, koniecznie włącz pralkę jeszcze raz! Bardzo ważne jest dokładne wypłukanie resztek domestosa z wszystkich zakamarków pralki. Możesz zostawić w niej wrzucone wcześniej ściereczki, albo opróżnić pralkę. Nie dodawaj proszku do tego prania.! Na koniec pozostaw otwarte drzwiczki bębna – do całkowitego wyschnięcia urządzenia.
Gotowe! Twoja pralka jest czysta, świeża, a co najważniejsze – wolna od bakterii i grzybów. Taki zabieg musisz wykonywać regularnie. W zależności od tego jak często pierzesz – co dwa, lub trzy tygodnie.
A co zamiast domestosa
Czy zawsze trzeba używać tak mocnego środka? Preparaty do higieny toalet są bardzo aktywne i niezbyt przyjazne dla środowiska. Potraktuj czyszczenie pralki domestosem jako wyjście ostateczne.
Inne substancje, które świetnie sprawdzają się do delikatniejszego czyszczenia pralki to m.in.:
- soda oczyszczona,
- kwasek cytrynowy lub sok z cytryny,
- sól,
- ocet spirytusowy.
Te naturalne sposoby świetnie dają radę. Czyszczenie nie jest trudne i zazwyczaj wygląda podobnie jak zwykłe pranie. Soda oczyszczona jest jednym z moich ulubionych czyścicieli – ma świetne właściwości odkażające, a po za tym nie jest szkodliwa dla środowiska. Najmocniejsze działanie ma połączenie sody z octem.
Sok z cytryny nie tylko odkaża, ale także odświeża i neutralizuje zapachy. Kwasek cytrynowy jest ciekawą alternatywą, ponieważ jest bardziej skoncentrowany. Sama cytryna może odświeżyć pralkę, z pewnością nie usunie nagromadzonego brudu.
Ciesz się pachnącym praniem
Mam nadzieję, że ten poradnik sprawi, że już nigdy nie będziesz męczyć się z nieświeżą pralką. Jak widzisz, zastosowanie domestosa do czyszczenia pralki, jest bardzo proste i ma świetne rezultaty. Przy mniej intensywnym zabrudzeniu świetnie sprawdzą się delikatniejsze substancje.
Jeśli chcesz, podziel się tekstem ze znajomymi na social media. Chętnie dowiem się co o tym sądzisz – zostaw komentarz.
Submit your review | |