„Dorobek” Twojego dziecka powoli Cię przerasta? Czujesz, że dowodzenie w przestrzeni malca przejmują zabawki i gry? Okiełznaj dziecięce królestwo i zapanuj nad bałaganem, jednocześnie nie naruszając wyjątkowej aury przestrzeni, która powinna być definiowana przez błogość i fantazję. Przedstawiamy pomysły na wykorzystanie w pokoju dziecka regału ze sklepu meblowego.
Regał – zaklinacz bałaganu
Pokój dziecka powinien być jego azylem i przestrzenią, w której mały mieszkaniec czuje się swobodnie i może się rozwijać. Nie oznacza to, że niepodzielnie ma tam panować chaos, któremu wtóruje bezład estetyczny i funkcjonalny. Wystarczy Ci prosty regał, by w pokoju malucha wprowadzić ład. Jedna z najpopularniejszych szkół wychowawczych głosi, że dzieci nabywają umiejętności przez zabawę. Wykorzystaj to i spróbuj sprawić, by wspólne sprzątanie było atrakcją. Najlepiej sprawdzi się wprowadzenie rywalizacji. Kto szybciej posprząta klocki? Kto zbierze więcej kredek? Pomysłów jest całe mnóstwo, a niektóre z nich może Ci podsunąć Twoja pociecha! Przyjemna muzyka i pozytywna atmosfera to doskonały fundament do budowania przyjemnych skojarzeń ze sprzątaniem.
Zachętą do dbania o estetyczny pokoik będzie też maksymalne ułatwienie dziecku tej czynności. Nie wprowadzaj skomplikowanych procedur i zasad, które nawet dorosłym uprzykrzają życie. Zamiast tego postaw na proste nawyki. Regał z pojemnikami czy organizerami sprawdza się tej roli pierwszorzędnie! Wystarczy, że każda grupa zabawek będzie miała swój pojemnik lub swoją półkę. Dziecku pozostanie jedynie lokowanie przedmiotów w odpowiednich miejscach. Proste, prawda?
Jak wybrać regał do pokoju dziecka ze sklepu meblowego?
Jeśli od najmłodszych lat wykształcisz w swoim dziecku nawyk odkładania rzeczy na miejsce, porządkowanie nie będzie hucznym, nieprzyjemnym wydarzeniem nieprzeciętnie wysokiej rangi, a naturalną codzienną czynnością. Wystarczy, że dopasujesz meble do wzrostu dziecka i w prosty sposób uporządkujesz przestrzeń, by utrzymywanie ładu nie stanowiło dla malucha wyzwania.
Półki regału na zabawki powinny być ulokowane na takiej wysokości wzroku, by korzystanie z nich nie wymagało pomocy rodzica czy starszego rodzeństwa. Pojemniki i pudełka powinny być w zasięgu rąk i mieć stosunkowo nieduże rozmiary. Takie organizery, nawet jeśli będą wypełnione klockami czy kolorowankami, nie będą kłopotliwe w przenoszeniu. Zadbaj, by regał był intuicyjnie zagospodarowany. Możesz wybrać mebel z szufladami i każdej przyporządkować określony rodzaj zabawek.
Eksperci dobrego sklepu z meblami zalecają, by regał dla dziecka miał mniejszą wysokość i większą szerokość, wtedy maluch z łatwością dosięgnie do każdego segmentu. Dobrym pomysłem jest też wyposażenie dziecięcego królestwa w minibiblioteczkę, np. płytki regał na książki, na którym czytanki można ułożyć okładkami do przodu. Takie eksponowanie lektur ułatwia samodzielne ściągnięcie książki z półeczki. Przejrzyj ofertę internetowego sklepu meblowego Agata, gdzie bez wychodzenia z domu możesz zamówić kompletne wyposażenie do dziecięcego pokoju.
Jak zaaranżować regał dla dziecka?
Nie musisz wybierać z salonu meblowego drogiej, nowoczesnej zabudowy, by wykreować przytulny i uporządkowany kącik do zabawy. Nasza propozycja? Prosty, niski regał o asymetrycznej, kaskadowej formie z kwadratowymi modułami. To znakomita baza, by intuicyjnie uporządkować wszystkie dziecięce skarby. W każdym kwadracie umieść tekstylny pojemnik w innym kolorze i każdemu przyporządkuj określoną grupę zabawek. Przykładowo, czerwone pudełko możesz przeznaczyć na kredki i artykuły do rysowania, niebieskie na klocki, żółte na pluszaki, a zielone na gry. Oznacz je graficznie lub napisami, a dziecko nie będzie miało problemów z segregacją.
Niższy segment regału możesz wypełnić książeczkami i kolorowankami, a na nim umieścić lampkę nocną. W pobliżu ustaw malutki stoliczek z krzesełkiem, a przed regałem rozłóż miękki dywan. W ten sposób powstanie kameralny kącik zabaw, gdzie wszystko będzie pod ręką. Dzięki temu maluch nie będzie roznosił swoich skarbów po domu – będzie miał swoją osobistą oazę kreatywności.