Spis Treści
Pranie kurtki puchowej w warunkach domowych
Czy za każdym razem, gdy w Twojej szafie pojawia się nowa kurteczka puchowa, zastanawiasz się jak się zabrać za jej pranie?
Od teraz nie będzie to już problemem i wszystko będzie wyglądało inaczej, jak sięgniesz tylko po odpowiedni produkt. Poniższy artykuł jest po to, aby ułatwić Ci zadanie i wytłumaczyć jak się za to zabrać. Przeznaczony jest dla wszystkich! Nawet mężczyźni, którzy wydawać by się mogło, mają do tych spraw dwie lewe ręce, poradzą sobie z tym zadaniem. Jakby tego było mało studenci, którzy do tej pory przywozili swoje ubrania do mamusi, a w tym kurtki puchowe zaprzestaną temu i sami wezmą się do roboty.
Lecz najbardziej będzie Ci za wdzięczna Twoja kurtka puchowa. Nie dość, że zachowasz jej doskonały wygląd, to jeszcze funkcje termiczne. Miej na uwadze, że to ona jest Twoim najlepszym przyjacielem w zimowe dni. Podstawą jest prawidłowa impregnacja, a Twoja kurtka posłuży Ci nawet dwa razy dłużej.
Nie bój się tego zadania! Pranie kurtki puchowej wcale nie jest trudne i wbrew pozorom nie boli. Nie będziesz musiał chodzić do pralni i wydawać pieniądze, bo sam możesz się z tym uporać. Zaoszczędzisz przy tym czas. Nie zwlekaj i zajrzyj do tekstu!
Jak prać kurtkę puchową
Co będziesz potrzebował, aby przystąpić do zadania:
- rzecz jasna dobrą pralkę automatyczną bądź dobrą pralkę typu slim bądź dobrą pralkę ładowaną od góry, jednak nie jest to chyba dla Ciebie zaskoczenie;
- detergent do prania puchu (odrzuć płyny i proszki do prania na co dzień, mogą uszkodzić one wypełnienie Twojej kurtki i zabić jej właściwości);
- rynek oferuje szeroką gamę środków, lecz to Twoja decyzja, który wybierzesz, może to być: Nikwax, Granger’s Down Wash, Uniwersal Down Cleaner firmy Jack Wolfskin, Biały Jeleń.
Przyjrzyjmy się bliżej środkowi Nikwax Down Wash. Korzyści płynące z jego stosowania to: przedłuża korzystanie odzieży, utrwala właściwości termoizolacyjne, utrzymuje wodoodporność i sprężystość. Ponadto jest łatwy w użyciu, nadaje się do każdego materiału. Najważniejszy jest jednak fakt, że doskonale usuwa bród.
Stosować go można do każdego rodzaju materiału i tkanin, które są wypełnione pierzem lub puchem. Środek dodaje się standardowo przed praniem lub też w praniu ręcznym.
Innym przykładem jest Universal Down Cleaner, doskonale utrzymujący naturalną sprężystość puchu. Tak jak poprzedni jest przeznaczony do odzieży oraz sprzętu (między innymi śpiworów). Jako jeden z niewielu posiada certyfikat bluesign.
Pozwala na zachowanie sprężystości dzięki temu, że nie usuwa naturalnej warstwy tłuszczu. Jego składniki to: niejonowe surfaktanty oraz środki konserwujące. W przypadku potrzeby zgłębienia innych informacji należy przeczytać dokładnie instrukcję stosowania danej substancji do prania puchu.
O czym należy pamiętać, piorąc kurtkę puchową w pralce automatycznej
Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do prania zaprzyjaźnić się ze swoją pralką. Być może brzmi to kuriozalnie, ale zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi pralki i pamiętaj, aby ustawić odpowiednią temperaturę i funkcję.
Istotne elementy samouczka
Zapoznaj się więc z samouczkiem krok po kroku.
Przygotowanie pralki
Upewnij się, że pralka jest absolutnie pusta, a dozownik na detergent dokładnie wyczyść, żeby żaden inny środek do prania nie dostał się do bębna z Twoją puchówką. Wystarczające będzie przepłukanie wszystkich elementów bieżącą wodą lub po prostu nastaw pralkę na jeden, pełen cykl z pustym bębnem. W ten o to sposób pozbędziesz się wszelkich resztek.
Metka jest święta!
Niezależnie od rodzaju ubrania, nie odcinaj metki! Przed przystąpieniem do prania przeczytaj ją uważnie i dostosuj się do wskazówek producenta. Zawarte są na niej informacje dotyczące odpowiedniej temperatury i innych parametrów. Znajdziesz również adnotację o ewentualnej możliwości prania chemicznego czy korzystania z suszarki bębnowej. Trzymając się tego, wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Przygotowanie puchówki do działania
Pamiętaj, żeby opróżnić wszystkie kieszenie, po czym zasuń ich suwaki, kurtkę wywiń na lewą stronę i zapnij. Im więcej wystających elementów, tym większa szansa, że kurtka się porwie. Jednak jest to zasada, którą powinniśmy mieć na uwadze przy każdym praniu. Nie zapomnij, że rzepy i guziki też biorą udział w tej grze.
Przed etapem prania
Kurtkę namocz i uciskaj, żeby uszło z niej powietrze. Zastosuj do tego letnią wodę. Pomoże to uniknąć zbicia wypełnienia kurtki i zachować jej objętość jak od razu po zakupie. Pamiętaj, że w grę wchodzi dobry wygląd Twojej kurtki.
Magiczny środek
Zastosuj wcześniej wspomniany środek, przeznaczony specjalnie do prania puchu. Ku przypomnieniu – inne płyny i proszki do prania, wszelkiego rodzaju zmiękczające tylko pogorszą sprawę i spowodują uszkodzenia. Można też sięgnąć po środki kompleksowe, dostępne na rynku. Grangers Down Wash & Performance Repel nie dość, że doskonale nadają się do prania puchówki, to na dodatek pozwalają na odnowienie właściwości izolacyjnych ociepliny i właściwą impregnację.
Dodatek do prania
Wrzuć do bębna z kurtką kilka piłeczek tenisowych. Dobrze czytasz! Kilka piłeczek tenisowych! Maja one czarodziejską funkcję, dzięki której nie dochodzi do zbijania się puchu w kłębki. Jesteśmy pewni, że do tej pory nie poznałeś piłeczki tenisowej od tej strony i nie zdawałeś sobie sprawy z mnogości zastosowań, jakie ze sobą niosą.
Odpowiednia opcja
Po wykonaniu tych czynności wybierz odpowiedni program, który oferuje Ci pralka. Jeśli do końca nie wiesz, na co się zdecydować, zastosuj program prania jedwabiu czy wełny. Nie szalej z temperaturą! Odpowiednia temperatura to 30 lub maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Zapomnij o mocnym wirowaniu. 600 obrotów na minutę na pewno będzie wystarczające, aby doprowadzić Twoją kurtkę do porządku.
Suszenie plus co zrobić, żeby kurtka puchowa nie była zbita po praniu
- Widok zbitej kurtki po praniu nie jest niczym nadzwyczajnym ani powodem do obaw. Wszystko wróci do normy, jeśli kurtkę po wyjęciu dokładnie wysuszymy we właściwy sposób.
- Jednym z rozwiązań jest suszenie kurtki puchowej w suszarce bębnowej lub pralko-suszarce.
- Jest to bardzo dobry i bezpieczny sposób na wysuszenie puchówki. Wystarczy tak jak wcześniej wybrać odpowiedni program. Najlepiej się sprawdza program do tkanin delikatnych. Może dojść do przypalenia pierza, jeśli zastosujesz temperaturę wyższą niż wymagana. Tak więc nie przekraczaj temperatury wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Czas suszenia będzie ściśle związany z wielkością kurtki. Im będzie ona większa, tym dłużej susz kurtkę. Wrzuć również kilka piłek tenisowych. Przypominamy, że zapobiegają one zbiciu.
- Tradycyjne suszenie kurtki puchowej. Również, gdy nie posiadamy suszarki elektrycznej, możemy sobie z tym poradzić. Puchówkę należy najpierw rozłożyć na płasko, najlepiej w wysoce przewiewnym miejscu. Może to być suszarka lub po prostu podłoga. Następnie co kilka godzin potrząsaj kurtką, poklepuj ją i ściskaj. W przeciwnym razie powstaną niechciane grudki, a z nimi problem, któremu zapobiegniemy, poruszając puchówką. Pamiętaj, żeby nie suszyć kurtki na grzejniku.
Przygotuj się psychicznie, że suszenie potrwa przynajmniej dobę
Możesz też włożyć w pranie puchówki troszkę więcej wysiłku i samemu stworzyć miksturę, która idealnie posłuży w tym celu. Wiele osób próbuje nam wmówić, że musisz kupić bardzo drogi środek w tym celu, ponieważ inne nie dają rady. Niekoniecznie! A przynajmniej nie gdy w swoim pobliżu mamy Białego Jelenia. Jest on płynem hipoalergicznym. Idealnie nadającym się do prania jedwabiu, wełny i naszego głównego bohatera, czyli puchu.
Jak prać ręcznie?
Musisz być ostrożny, dobierając odpowiednie proporcje płynu do ilości wody w wannie. Pranie ręczne, intensywne nie powinno przekraczać 5 minut, a nadrzędnym i najważniejszym elementem jest płukanie.
A teraz posłuchaj kilku uwag, jakie jeszcze dla Ciebie mamy odnośnie do prania ręcznego. Daną rzecz należy wypłukać kilka razy. Wtedy będziesz miał dopiero pewność, że wszelki brud i nieczystości zostaną usunięte. Do Ciebie należy decyzja, jednak uważam, że jest to sposób bardziej czasochłonny, wymagający użycia większych nakładów siły.
Jak często prać kurtkę puchową
Najlepszej oceny dokonasz poprzez wąchanie swojej puchówki. Jeśli nie jesteś w stanie tego ocenić, daj komuś innemu, żeby ocenił stopień smrodu. Drugim wyznacznikiem jest odczuwanie komfortu cieplnego. Jeśli zauważasz, że nie jest Ci tak ciepło w puchówce, jak wcześniej jest to idealny moment na przegląd generalny. Stopień użytkowości również jest decydującym elementem. Im częściej będziesz ją na siebie nakładał, tym częściej musisz poddać ją czyszczeniu.
Czy masz już wiedzę jak wyprać kurtkę puchową
Podobało się? Teraz gdy jesteś już po przeszkoleniu jak dbać o kurtkę puchową i jak się z nią obchodzić podczas prania zostałeś specjalistą w tej dziedzinie i wiedzę, jaką uzyskałeś w samouczku, możesz szerzyć wśród swoich znajomych.
Powinien być to dla Ciebie ważny temat, ponieważ kupując kurtki puchowe, wydaje się niemało pieniędzy i szkoda by było, gdyby nie posłużyły nam przez jakiś okres. Ponadto kurtka, z którą nie obchodzi się prawidłowo podczas prania, przestaje spełniać dotychczasowe funkcje.
Nam zależy na tym, żebyś kupując kurtkę puchową i wydając na nią niemałe pieniądze, nie musiał sięgać po kolejną, gdy przyjdzie nowy sezon. Żebyś wiedział jak się z nią obchodzić, jak ją czyścić i żebyś wiedział, kiedy przychodzi odpowiedni moment na odświeżenie garderoby.
Jeśli podobał Ci się ten artykuł i uważasz go jako przydatny, nie zwlekaj i podziel się tym w komentarzach. Napisz, co Ci się podobało i zachęć do niego innych poprzez udostępnienie w mediach społecznościowych. Nie bądź samolubny! Daj innym szansę, żeby zadbali o swoje puchówki!
Pamiętaj, że użyte nazwy produktów mogą Ci posłużyć w przygodzie z praniem kurtki puchowej, ale możesz też wykorzystać inne środki, które oferuje rynek. Ofert nie brakuje, wystarczy wybrać coś wprost, idealnie dla siebie. Jeśli nie chcesz ryzykować z nieznanymi Ci środkami, sięgnij po prostu po Białego Jelenia. Jest to specyfik wybierany przez lata przez nasze rodziny. Stosując go, mamy pewność, że nie zaszkodzi naszemu zdrowia, nie wywoła żadnej alergii, ani podrażnienia skóry.
Submit your review | |