Problemem wielu współczesnych mieszkań jest brak miejsca. Dotyczy to zarówno bloków z wielkiej płyty, jak i nowo powstających osiedli. Dlatego odpowiednie gospodarowanie przestrzenią jest niezwykle istotne w aranżacji takich wnętrz. Sprawdź, jakie sztuczki możesz zastosować, aby stworzyć komfortową sypialnię na niewielkim metrażu!
Sypialnia jest miejscem, które powinno być zarezerwowane na odpoczynek i relaks. Jednak w wielu przypadkach pomieszczenie to musi także pełnić inne funkcje – np. garderoby czy biura. Nawet w takim przypadku można postarać się o wydzielenie odpowiednich stref i stworzenie przestrzeni przeznaczonej na zdrowy sen. Jak to osiągnąć?
Jakie łóżko zmieści się w niewielkiej sypialni?
Najistotniejszym, centralnym punktem tego pomieszczenia jest łóżko. Musi ono być na tyle szerokie, aby umożliwić wygodny sen. Uważa się, że łóżka pojedyncze powinny mieć szerokość między 70 a 120 cm, natomiast dwuosobowe 140 – 220 cm. Na rynku dostępne są różne modele, jednak w niewielkim wnętrzu należy zwracać szczególną uwagę na aspekty praktyczne. Warto zastanowić się nad wyborem łóżka z pojemnikiem na pościel. Jeśli jednak możliwe jest przechowywanie pościeli w innym miejscu, to w niewielkich pomieszczeniach lepiej prezentować się będą lekkie łóżka z wolną przestrzenią pod spodem.
Do takiego łóżka trzeba dobrać odpowiedni materac. Firma Senpo ma w swojej ofercie modele o różnych rozmiarach i stopniach twardości. Znajdziesz tam zarówno materace sprężynowe, piankowe, jak i medyczne, a także wiele dodatków i akcesoriów do sypialni.
Łóżko drewniane w sypialni. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jakie kolory i tekstury wybrać do niewielkiej sypialni?
W przypadku małych pomieszczeń warto zastanowić się też nad odpowiednią aranżacją wnętrza i doborem stylu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, jednak w takich sypialniach najlepiej sprawdzają się zwykle jasne kolory – biele, szarości, beże i barwy ziemi. Lepiej też unikać ciężkich i grubych zasłon, a w zamian postawić na delikatne plisy, rolety czy żaluzje, które także będą spełniały swoją funkcję. Wrażenie ciasnoty i bałaganu będą potęgowały także liczne dodatki, np. wiele poduszek, narzuty na łóżko, czy bibeloty na nocnej szafce.
Dobrym pomysłem na ozdoby, które nie będą optycznie zmniejszać pomieszczenia, a przy tym spełnią też funkcje praktyczne, są rośliny. Można zdecydować się na jeden duży egzemplarz lub kilka mniejszych.
Praktyczne meble do niewielkiej sypialni
W tym pomieszczeniu często trzeba także wygospodarować miejsce, na składowanie różnych przedmiotów i ubrań. Dlatego warto postawić na praktyczną, dostosowaną do metrażu szafę np. w zabudowie. Dzięki temu można uzyskać bardzo dużo miejsca do przechowywania, a jednocześnie jednolita powierzchnia drzwiczek pozwoli uniknąć wrażenia bałaganu. Dobrym sposobem na optyczne powiększenie i rozjaśnienie pomieszczenia będzie umieszczenie lustra na drzwiach szafy. Warto też wybrać praktyczne szafki nocne wyposażone w szuflady. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać porządek i przechowywać w pobliżu łóżka wszystkie niezbędne rzeczy.