Osad z kamienia to powszechny problem występujący w łazienkach. Osadza się na bateriach, umywalce, kabinie prysznicowej, muszli klozetowej i innych elementach wyposażenia, które mają kontakt z wodą. Usuwanie kamienia to uciążliwe zajęcie, dlatego przedstawiamy skuteczny sposób na walkę z nim.
Spis Treści
Skąd się bierze osad z kamienia w łazience?
Kamień osadza się na powierzchniach, które mają kontakt z wilgocią, a w szczególności z twardą wodą, która zawiera dużą ilość minerałów. Pojawiający się biały osad to efekt wytrącania się węglanu wapnia z wody pod wpływem działania wysokiej temperatury lub odparowywania wilgoci.
Trzeba mieć świadomość, że kamień nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także skraca żywotność baterii łazienkowych i negatywnie wpływa na sprawność ich działania. Przede wszystkim zapycha perlatory w wylewkach i otwory w słuchawkach prysznicowych, przez co woda przepływa pod mniejszym ciśnieniem. Co więcej, nagromadzony na płytkach, umywalce czy wannie kamień sprawia, że powierzchnia nie jest gładka. To powoduje szybsze zbieranie się brudu. Nagromadzone zanieczyszczenia to z kolei idealne środowisko do rozwoju bakterii.
Jak usunąć kamień z toalety?
Gruby kamień w muszli klozetowej może być trudny do usunięcia. Istnieją jednak sposoby, aby się go pozbyć. Jednym z nich jest przygotowanie gęstej pasty z sody i wody. Następnie należy nanieść mieszaninę na problematyczne miejsca i pozostawić na ok. 15 minut. Innym domowym sposobem jest wylanie na ścianki muszli szklanki octu i pozostawienie płynu na godzinę.
Aby usunąć kamień z WC, można także sięgnąć po specjalne środki chemiczne, które szybko działają. Inną możliwością jest wsypanie do toalety proszku do prania. Po mniej więcej 15 minutach muszlę trzeba wyczyścić szczotką toaletową, a na koniec spłukać.
Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem i kabiny?
Odkamienianie i czyszczenie kabiny prysznicowej możemy przeprowadzić z wykorzystaniem gotowych preparatów, które dostępne są w sklepach. Pamiętajmy jednak, że detergenty często podrażniają skórę i drogi oddechowe. Tańszą i jednocześnie ekologiczną metodą walki z osadem kamiennym jest wykorzystanie domowych sposobów.
Najpopularniejszym produktem stosowanym do usuwania kamienia z płytek pod prysznicem i kabiny jest ocet. Wystarczy nasączyć ściereczkę roztworem wody i octu (proporcja 1:1) i przetrzeć powierzchnie, a następnie spłukać wodą. Podobne działanie ma także kwasek cytrynowy. Do odkamieniania elementów wykonanych z aluminium polecany jest szczególnie proszek do pieczenia. Należy wymieszać go z wodą, aby uzyskać gęstą pastę. Mieszankę nakładamy na problematyczne obszary, a następnie spłukujemy czystą wodą lub wycieramy wilgotną szmatką. Pozytywnym efektem ubocznym proszku do pieczenia jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów.
Uwaga! Środki do odkamieniania i czyszczenia muszą być dobrane do materiałów, z których jest wykonany prysznic. Trzeba pamiętać, że kamień naturalny i marmur są wrażliwe na kwasy. Zastosowanie octu lub kwasu cytrynowego może spowodować ich uszkodzenie. W przypadku środków chemicznych także należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre powierzchnie są wrażliwe na ich działanie, np. spoiny cementowe, aluminium czy tworzywa sztuczne.
Czytaj więcej: Kompleksowe czyszczenie kabiny prysznicowej
Odkamienianie głowicy baterii
Głowica baterii prysznicowej to jedno z najtrudniejszych miejsc do odkamieniania. Regularne czyszczenie jest jednak konieczne, ponieważ osad blokuje otwory, przez które wydostaje się woda. Aby usunąć kamień z baterii, należy zanurzyć główkę w misce z roztworem wody z octem (proporcja 1:1), pozostawić na godzinę, a następnie spłukać. Można też zrobić okład – gazę lub ściereczkę wystarczy nasączyć mieszanką ciepłego octu z proszkiem do prania.
Uwaga! Zwróć uwagę, czy główka od prysznica jest chromowana. Jeżeli powłoka wykonana jest z innego materiału, warto najpierw sprawdzić, czy ocet nie uszkodzi powierzchni.
Jak usunąć kamień z umywalki?
Odkamienianie umywalki również możemy przeprowadzić z użyciem gotowych preparatów lub domowych środków. W tym przypadku sprawdzi się roztwór octu z wodą. Możemy też posypać powierzchnię kwaskiem cytrynowym, a następnie wyczyścić mokrą gąbką i spłukać. Z kwasku i wody przygotowuje się również pastę (3 łyżki kwasku na 1 łyżkę wody), którą nakłada się na umywalkę i po 2 godzinach spłukuje. Ważne, aby podczas czyszczenia nie używać twardych szczotek i druciaków, które mogą porysować powierzchnię.
Zobacz także: Jak odkamienić baterię i umywalkę?
Usuwanie kamienia bez szorowania za pomocą parownicy
Oprócz środków chemicznych i domowych produktów do walki z kamieniem w łazience możemy użyć parownicy Kärcher. To w zasadzie najlepsze rozwiązanie pod wieloma względami. Myjka parowa jest skuteczna, przyjazna dla zdrowia, ekologiczna, tania w eksploatacji, bezpieczna dla większości powierzchni i wielofunkcyjna.
Parownica Kärcher wytwarza gorącą parę wodną, która z dużą prędkością uderza w czyszczoną powierzchnię. To powoduje skuteczne usuwanie osadów wapiennych i innych zabrudzeń, co dodatkowo jest potęgowane przez odpowiednią do zastosowania końcówkę (np. okrągła szczotka). Dzięki temu bez szorowania, a zatem także bez zarysowań można usunąć osad z kamienia z płytek, kabiny prysznicowej, umywalki, armatury, a nawet toalety. Warto też podkreślić, że cząsteczki pary docierają do trudno dostępnych miejsc, takich jak np. odpływ czy otwór przelewowy.
Ponadto regularne czyszczenie łazienki przy pomocy myjki parowej w znacznym stopniu zapobiega tworzeniu się kamienia. Generowanie pary demineralizuje bowiem wodę, dzięki czemu na czyszczonej powierzchni nie powstaje osad. Co ważne, wysoka temperatura pary wodnej pozwala ograniczyć ilość groźnych dla zdrowia bakterii i innych drobnoustrojów. Myjka parowa Kärcher zapewnia higieniczną czystość w łazience.
Sprawdź też jak wyczyścić płytki w łazience za pomocą myjki do okien!