Rosnąca inflacja, drożyzna i niepewna sytuacja na wschodzie to realne problemy, z którymi musi mierzyć się każdy z nas. Nie brakuje osób, które zastanawiają się, jak w takiej sytuacji zabezpieczyć kapitał. Czy warto inwestować w nieruchomości w Gliwicach lub innych miastach?
Sytuacja na rynku lokali mieszkaniowych w Polsce
Nie bez powodu mówi się, że sektor usług deweloperskich w naszym kraju jest niezwykle stabilną formą lokowania kapitału. Bez względu na to, czy interesuje nas mieszkanie 4-pokojowe w Gliwicach, czy kawalerka lub bliźniak. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można założyć, że będą to mądrze zainwestowane pieniądze. Dlaczego?
Wynika to z deficytu lokalowego, z jakim wciąż mierzymy się w Polsce. W zależności od źródła analizowanych danych, w ujęciu ogólnokrajowym, brakuje około 650 tysięcy do nawet dwóch milionów mieszkań. To właśnie dlatego takie inwestycje, np. mieszkania 2-pokojowe w Gliwicach rozchodzą się jak świeże bułeczki.
Stwarza to doskonałą okazję dla inwestorów, którzy chcą zabezpieczyć swój kapitał. Jeśli uznamy, że warto zainwestować środki w nieruchomości w Gliwicach, to dobrze byłoby wybrać dewelopera, który zapewnia najwyższą jakość, na przykład Dom100.eu, który oddaje właśnie Apartamenty Poezji III — osiedle wykonane w podwyższonym standardzie, które znajduje się w bardzo atrakcyjnej części miasta.
W obecnej sytuacji jednym z kluczowych czynników, który na to wpływa, jest inflacja. Wiele wskazuje na to, że jeszcze przez kilka lat będziemy borykać się z podwyższonymi wskaźnikami, zanim sytuacja się ustabilizuje i wróci do stanu sprzed 2020 roku.
Wysoka inflacja sprawia, że realne oprocentowanie lokat gotówkowych „nie nadąża” za realiami rynkowymi. Mimo tego, że takie pieniądze mamy fizycznie na swoim koncie w banku, to są one warte coraz mniej. Kupimy za nie mniej produktów, niż rok czy dwa lata temu. A więc — w ujęciu krótkoterminowym — ich wartość spada.
Rynek usług deweloperskich, który obejmuje także mieszkania na sprzedaż w Gliwicach, oferuje tutaj o wiele więcej. W lutym 2020 roku uśredniona cena za metr kwadratowy w mieście była zbliżona do czterech tysięcy złotych. Pandemia, inflacja i drożyzna wywindowały ceny, które dziś zbliżają się już do kwoty 5300 PLN za mkw.
Dynamika wzrostu jest więc bardzo duża. Co więcej, nieruchomości w Gliwicach raczej nagle nie zaczną tracić na wartości. Oznacza to, że w perspektywie długofalowej ulokowanie kapitału w mieszkaniu, apartamencie, czy domu, to o wiele lepszy sposób na pomnożenie gotówki, niż lokaty bankowe, czy papiery wartościowe średniego ryzyka.
Na jakie oferty nieruchomości w Gliwicach warto zwrócić szczególną uwagę?
Kryterium cenowe, mimo tego, że odgrywa pewną rolę, nie powinno być decydujące. Bardzo ważne jest odpowiednie skomunikowanie osiedla z tkanką miejską, dostępność usług towarzyszących, czy takie udogodnienia, jak stacja ładowania pojazdów elektrycznych, plac zabaw dla dzieci oraz garaże podziemne.