Regularne i dokładne czyszczenie kabiny prysznicowej pozwala zachować jej nowy i świeży wygląd, a do tego jest gwarancją przyjemnego i bezpiecznego korzystania na co dzień z prysznica. Aby skutecznie wyczyścić prysznic i nie uszkodzić armatury i szkła, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Pokazujemy krok po kroku jak czyścić kabinę prysznicową.

Projektując łazienkę, myślimy przede wszystkim o funkcjonalności i estetyce. Jednak potem, korzystając z niej na co dzień, kluczowe stają się wygoda, ergonomia i łatwość czyszczenia łazienki. Kabina prysznicowa jest jednym z tych elementów wyposażenia, z których domownicy korzystają najczęściej. Bardzo łatwo brudzi się, na ściankach prysznicowych pozostają nieestetyczne zacieki, na brodziku grodzi się osad, a odpływ szybko zamienia się w siedlisko bakterii.

Jak umyć kabinę prysznicową – porady krok po kroku

Każdy z elementów wyposażenia łazienki wymaga specjalnej pielęgnacji. Inaczej należy czyścić ceramiczne umywalki, innych preparatów użyjemy do mycia gresowych płytek, a jeszcze inne środki stosuje się do usuwania osadu ze szklanych ścianek prysznica.
Na co zwrócić uwagę planując sprzątanie łazienki?

– Już na etapie projektowania i wyposażania wnętrza zwróćmy uwagę, z jakich materiałów wykonane są poszczególne akcesoria i jakie są zalecenia w stosunku do ich czyszczenia. Czym myć drewniany blat? Jakich preparatów można używać do usuwania zabrudzeń z ceramiki? Z czego wykonany jest brodzik i czy producent dopuszcza stosowanie popularnych środków czyszczących o właściwościach ściernych? Czym można czyścić szklane ścianki prysznica, a jak usuwać osad z metalowych profili? Wybierając wyposażenie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy któryś z produktów wymaga specjalistycznej konserwacji i jak poradzimy sobie z utrzymaniem go w czystości na co dzień.

– Warto wybierać wyposażenie, które ułatwia sprzątanie łazienki – na rynku dostępne są całe linie produktowe, które pokryte są specjalnymi gładkimi warstwami utrudniającymi osadzanie się na nich osadu i kamienia, np. umywalki, miski wc i kabiny prysznicowe KOŁO mają powłokę Reflex, która ułatwia łączenie się kropli wody i ich sprawne spływanie. Dzięki temu na powierzchni szkła i ceramiki nie powstaje osad, nie gromadzą się zanieczyszczenia i nie ma problemu z nieestetycznymi zaciekami. Łazienkę sprząta się zdecydowanie łatwiej, bez użycia silnych detergentów.

Dedykowane środki czystości – aby przedłużyć żywotność ceramiki, płytek i szkła, warto stosować preparaty przeznaczone do czyszczenia konkretnych powierzchni. Dlaczego to takie ważne? Często popełnianym błędem jest czyszczenie prysznica popularnymi mleczkami zawierającymi mikrogranulki. Na pierwszy rzut oka dostajemy efekt czystej powierzchni, jednak ścierne działanie tych preparatów na gładką powierzchnię szkła z czasem powoduje jego rysowanie i matowienie. Powstają mikrorysy, które nie tylko wpływają na wygląd kabiny, ale także stają się miejscem gromadzenia drobnoustrojów. Warto rozważyć też stosowanie ekologicznych i domowych środków czystości.

Gąbki i ścierki – do szkła i gładkich powierzchni należy stosować ściereczki z delikatnej mikrofibry, z bawełny i ściągaczki do wody. Unikajmy szorowania ostrymi gąbkami, dotyczy to także szorstkiej strony gąbek zmywakowych.

koło czyszczenie kabiny prysznicowej 1

Zadbaj o regularność

Żadne metody nie będą skuteczne, jeśli czyszczenie prysznica nie będzie odbywać się regularnie. Aby zachować czystość i świeży wygląd kabiny, musimy sprzątać ją regularnie. Najlepiej wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, kiedy na pewno zadbamy o dokładne oczyszczenie ścianek, płytek, brodzika i odpływu.

Aby ułatwić sobie zadanie cotygodniowego sprzątania, warto po każdej kąpieli usuwać wodę w powierzchni szyb prysznicowych. Dobrym pomysłem jest powieszenie wewnątrz kabiny przy wyjściu poręcznej ściągaczki do wody. Usunięcie kropel wody z zabrudzeniami, które łatwo zamieniają się w zacieki, zajmie zaledwie kilka minut a znacznie ułatwi „większe” sprzątanie.

Kierunek czyszczenia prysznica – od góry do dołu

Jak umyć kabinę prysznicową? W pierwszej kolejności usuwamy wszystko z jej wnętrza. Warto włożyć je do umywalki lub miski z ciepłą wodą i odrobiną detergentu, by usunąć z nich osad.

Następnie, stosując odpowiednie preparaty, spryskujemy ścianki kabiny i płytki. Trzymamy się zasady, aby zawsze robić to od góry do dołu, zarówno w przypadku aplikacji środka czyszczącego, jak i potem mycia i spłukiwania. Dobrze jest zostawić preparat na powierzchniach przynajmniej na 5 minut, aby zdążył rozpuścić zanieczyszczenia – wówczas nie ma potrzeby ich szorowania. Potem myjemy delikatną gąbką i spłukujemy.

Wyczyść dokładnie fugę i płytki w kabinie

Zacieki na płytkach i brudne fugi to jedne z najtrudniejszych do usunięcia i najbardziej newralgicznych punktów na mapie czyszczenia łazienki. Jak sobie z nimi poradzić? Podobnie jak w przypadku ścianek prysznicowych, należy spryskać je środkiem czyszczącym, a potem wyszorować. Przy uporczywych zabrudzeniach można dodatkowo zastosować gotowe pasty do fug lub domowe środki oparte na sodzie.

Na fugach mogą pojawiać się też ciemne kropki – to znak, że w wilgotnych przestrzeniach między płytkami zamieszczały grzyby i pleśnie. Należy jak najszybciej je oczyścić, najlepiej sięgając po dedykowane preparaty do kabin prysznicowych zapobiegające rozwojowi pleśni.

kolo ilu 08

Czym umyć szybę w kabinie prysznicowej?

Przede wszystkim unikając jej szorowania pastami lub mleczkami, które mają składniki o właściwościach ścierających. Nie stosujmy też ostrej strony gąbki. To szczególnie ważne przy szybach prysznicowych pokrytych specjalną gładką powłoką. W większości przypadków wystarczy delikatny detergent, miękka gąbka i ściągaczka.

Szybę w kabinie myjemy najpierw wewnątrz, a następnie z zewnątrz. Do zakończeniu sprzątania warto wytrzeć ją z obu stron do sucha delikatną ściereczką z mikrofibry lub z bawełny.

Czym czyścić kabiny prysznicowe? Wybierajmy specjalne środki do mycia kabin – będą skuteczne na zabrudzenia powstające pod prysznicem, a jednocześnie nie powinny uszkadzać i rysować szyb. Wśród domowych preparatów poleca się stosowanie sprayu na bazie octu z dodatkiem ulubionego olejku zapachowego.

Nie zapomnij o dokładnym umyciu brodzika

Po płytkach i ścianach przychodzi czas na wyczyszczenie baterii, brodzika i odpływu. Przy bateriach szczególnie ważne jest dokładne usunięcie kamieni z trudno dostępnych miejsc oraz oczyszczenie słuchawki i deszczownicy. To dwa newralgiczne punkty, które mają wpływ nie tylko na estetykę, ale też bezpieczeństwo mikrobiologiczne korzystania z natrysku.

Brodzik czyścimy podobnie jak ścianki i płytki. Spryskujemy przeznaczonym do tego preparatem, czekamy kilka minut, myjemy i spłukujemy. Dobór środka czyszczącego powinien zależeć od materiałów, z jakiego wykonany jest brodzik. Pamiętajmy, że z akrylowymi brodzikami należy obchodzić się jak z szybami – nie zarysować. Brodziki granitowe i z kamienia warto co pewien czas przecierać oliwą, by zabezpieczyć je i odświeżyć głębię koloru.

Ostatni krok – wypolerowanie na sucho kabiny

Po dokładnym umyciu i spłukaniu należy zebrać wodę, wytrzeć na sucho i wypolerować. Dzięki temu kabina będzie nie tylko czysta i wolna od bakterii i grzybów, ale także będzie wizualnie się świetnie prezentować.

Po tym etapie można zastosować także środki impregnujące, które zapobiegają wchłanianiu wody oraz osadzaniu się zanieczyszczeń na powierzchni kabiny, płytek i fug. Wśród domowych sposobów zabezpieczenia przed gromadzeniem się osadów na ścianach prysznica poleca się rozpylenie delikatnej mgiełki na bazie octu.

Advertisement
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

CZYSZCZENIE KABINY PRYSZNICOWEJ - PORADNIK
Average rating:  
 1 reviews
 by Alina

ja wyniosłam sprzątanie i czyszczenie kabiny na wyższy level, a udało mi się to dzięki zmianie środków chemii gospodarczej. Gdy skończyły się takie, których używałam wcześniej, postanowiłam poszukać czegoś innego, silniejszego. no i na allegro znalazłam Indavox. Teraz udaje mi się umyć kabinę po prostu przecierając ją gąbką bez szorowania