Utrzymanie łazienki w nienagannej czystości zawsze stanowi duże wyzwanie. To jedno z najczęściej i najintensywniej użytkowanych pomieszczeń w domu, narażone dodatkowo na różne rodzaje zanieczyszczeń, których zwykle nie usuwamy od razu. Im rzadziej czyścimy baterię prysznicową, tym większe jest ryzyko powstania kamienia, a także trudno poddających się detergentom zacieków i przebarwień. W przypadku odpływu i syfonu zwlekanie z zabiegami czyszczącymi może skutkować także powstawaniem zatorów i przykrego zapachu.
Choć wielu z nas nie ma zwyczaju codziennego starannego czyszczenia elementów armatury łazienkowej, warto mieć świadomość, że to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego zdrowia. Gromadzące się w łazience zanieczyszczenia to doskonała pożywka dla chorobotwórczych drobnoustrojów.
Spis Treści
Na jakiego rodzaju zanieczyszczenia narażone są baterie prysznicowe i wannowe?
Nowa bateria prysznicowa albo wannowa jest lśniąca (bądź matowa – w zależności od zastosowanego wykończenia) oraz idealnie jednorodna kolorystycznie. Ale już pierwsze dni użytkowania sprawiają, że pojawia się na niej osad. Winne jest nie tylko mydło, ale i sama woda – twarda, bogata w wodorowęglany wapnia i magnezu, które odpowiedzialne są za powstawanie kamienia.
Na początku wystarczy lekko przetrzeć baterię do sucha, żeby usunąć takie niemiłe dla oka zacieki. Z czasem jednak kamienia i osadu z mydła nie da się pozbyć tak szybko, np. przy okazji porannej toalety. Sięgamy więc po agresywne środki, które tylko pogarszają sprawę. Jeżeli nie sprawdzimy, które preparaty są odpowiednie do naszej baterii – a może ona być wykonana z mosiądzu bądź miedzi i zawierać dodatki takich metali, jak glin, cyna, ołów, żelazo, chrom czy mangan – możemy uszkodzić jej delikatną powłokę. Uszkodzenie będzie widoczne pod postacią niedających się zmyć zacieków albo łuszczenia się wierzchniej warstwy.
Zobacz także: Bateria prysznicowa – jaką baterię wybrać do różnych typów pryszniców?
Należy pamiętać, że do czyszczenia baterii łazienkowych – nawannowych, prysznicowych i umywalkowych – nie można stosować preparatów zawierających substancje żrące (np. chlor) czy rozpuszczalniki. Niewskazane są także mleczka zawierające dodatek substancji ściernych czy proszki. Baterie łazienkowe najlepiej myć środkami o odczynie lekko zasadowym lub neutralnym (6–9 pH), dlatego wystarczy sięgnąć po mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń.
Bateria wannowa jest na wyciągnięcie ręki i dlatego czyścimy ją częściej. Bateria prysznicowa, usytuowana wyżej na ścianie, często wraz ze zlokalizowaną pod samym sufitem deszczownicą, staje się obiektem czyszczenia rzadziej – zwykle wtedy, gdy zamierzamy przy okazji wymyć całą kabinę prysznicową. Jeśli naprawdę nie mamy motywacji do codziennej dbałości o baterię prysznicową, warto wybrać model podtynkowy.
Podtynkowa bateria prysznicowa – sposób na unikanie zanieczyszczeń
Podtynkowe baterie prysznicowe detronizują baterie z drążkiem z kilku powodów, wśród których wymienić należy tutaj co najmniej dwa. Po pierwsze, wszystkie elementy, które nie są niezbędne do komfortowego użytkowania baterii, są schowane pod tynkiem (co skutkuje znacznym podniesieniem walorów estetycznych). Po drugie zaś, te montowane natynkowo są, podobnie jak w przypadku baterii nawannowej, pod ręką – czyli nie mamy problemu z ich częstym czyszczeniem.
Sprawdź także nasz ranking >> bakterie do oczyszczalni tlenowych <<
Podtynkowa bateria prysznicowa z termostatem – czy wymaga szczególnej dbałości?
Czy podtynkowa bateria prysznicowa z termostatem jest trudniejsza w czyszczeniu? Tak, jednym z jej natynkowych elementów jest bowiem termostat (głowica termostatyczna). Jest ona narażona na zakamienienie, które może uszkadzać zawory. Dlatego ważne jest, żeby zadbać o prawidłową instalację filtrów siatkowych, ich czyszczenie, a w przypadku bardzo twardej wody – także okresowe odkamienianie zaworów.
Jak skutecznie usunąć kamień z baterii łazienkowej?
Jak wspomnieliśmy, kamień to zasługa twardej (czyli bogatej w wodorowęglany wapnia i magnezu) wody. Najlepiej byłoby nie dopuścić do zakamienienia baterii. Dobrym rozwiązaniem będzie w tym przypadku codzienne używanie preparatów zawierających ocet bądź delikatne kwasy owocowe, np. winogronowy. Preparaty takie można nabyć w butelce z rozpylaczem, co znacznie ułatwia dotarcie płynu do zakamarków baterii, np. tuż przy umywalce, a także spryskanie perlatora – specjalnej końcówki zakładanej na wylewkę baterii kranowej, wannowej czy prysznicowej, zbudowanej z sitka o niewielkich oczkach i mającej za zadanie napowietrzanie wypływającej z wylewki wody. Jeśli perlator jest metalowy, odkładający się na sitku kamień będzie sprawiał, że strumień wody będzie coraz bardziej nierówny, a w końcu samo sitko skoroduje i wypadnie. Podobnie jak perlator traktować należy słuchawkę prysznica oraz deszczownicę.
Jak utrzymać w czystości odpływ prysznica lub umywalki?
Kolejny element wymagający naszej uwagi to odpływ prysznica lub umywalki. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z odpływem tradycyjnym czy liniowym, najważniejsze jest niedopuszczenie do zatkania syfonu. Pierwsza linia frontu to zawsze sitko odpływu, które mimo wszystko nie jest w stanie wyłapać wszystkich zanieczyszczeń. Największy kłopot zazwyczaj sprawiają włosy, które spływają wraz z wodą do syfonu, osadzają się wewnątrz i wraz z brudem tworzą trudny do usunięcia czop.
Czyszcząc odpływ liniowy w prysznicu, trzeba usunąć zabrudzenia z maskownicy (sitka) i z korytka pod nią. W przypadku odpływu tradycyjnego mamy nieco trudniejsze zadanie, ponieważ nie możemy się dostać pod sitko i musimy używać preparatów, które są w stanie rozpuszczać takie organiczne czopy.
Stosowanie żrących preparatów musi odbywać się z zachowaniem środków bezpieczeństwa, ponieważ nie są one obojętne dla naszej skóry, a ich opary są szkodliwe dla błon śluzowych i dróg oddechowych. Stanowczo nie należy po nie sięgać, jeśli w naszej łazience jest kiepska wentylacja. W takim przypadku lepiej wybrać sodę oczyszczoną i ocet. Jeśli czop nie jest jeszcze zbyt duży, wsypanie sody do odpływu i zalanie jej gorącą wodą powinno wystarczyć – jeśli odpływ zatkany jest na dobre, do sody dodać można ocet i sól.
Syfon umywalki – jak unikać zapchania i co zrobić, gdy zajdzie konieczność czyszczenia?
W przypadku syfonu umywalki łatwiej uniknąć zapachnia, chociażby dlatego, że nad umywalką raczej nie myjemy włosów. Nie zmienia to faktu, że złogi brudu prędzej czy później zaczynają tworzyć w syfonie maź wymagającą usuwania. Jeżeli dodatkowo mamy twardą wodę, która sprzyja powstawaniu kamienia, nawet najmniejsza nieszczelność syfonu może sprawić, że kamień zacznie osadzać się także na zewnątrz, nie tylko szpecąc syfon, ale i prowadząc do maceracji elementów plastikowych albo korozji tych metalowych.
Jeśli już dojdzie do zatkania odpływu, a wlewka ze żrącego preparatu lub sody nie jest skuteczna, jedynym sposobem przetkania syfonu pozostaje dotarcie do niego od spodu. Trzeba odkręcić nakrętkę odstojnika i wyjąć wszystko, co zatkało rurkę łączącą spust ze zbiornikiem syfonu.
Nieprzyjemny zapach z odpływu prysznica lub odpływu umywalki – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Zalegające w syfonie i rurach kanalizacyjnych zanieczyszczenia stają się z czasem przyczyną nieprzyjemnego zapachu, który trudno usunąć, a może się on rozchodzić nie tylko po łazience, ale i po całym mieszkaniu. Pozbycie się wszelkich zatorów w rurach oraz wyczyszczenie syfonu skutkuje likwidacją źródła przykrych doznań zapachowych. Zobacz także: Syfon i odpływ umywalki – co zrobić z brzydkim zapachem z rur?