Spis Treści
O tym, jak zrobić domowy proszek do prania
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że wydałeś niepotrzebnie pieniądze na proszek do prania, który wcześniej reklamował Twój idol z telewizji i okazał się on do niczego? Nie Ty jeden! Oczywiście możesz spojrzeć na nasz ranking najlepszych proszków do prania ale gdy jednak dalej jesteś nie przekonanany/a to czytaj dalej.
Czytając ten artykuł, rozwiążemy Twój problem, ponieważ odkryjesz idealny sposób na sporządzenie własnej mikstury do prania, która potrafi zdziałać cuda. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo, dlatego początkowo sprawi Ci to drobne trudności w doborze składników, ale uwierz nam, że warto!
W artykule krok po kroku dowiesz się jak sporządzić proszek, który da rade niejednej plamie! Niezależnie od tego, czy będzie to plama po soku z czarnej porzeczki, po burakach czy tłustych żeberkach z niedzielnego obiadu. Oprócz tego poznasz kilka sposobów, na co należy zwracać uwagę, piorąc w domowych warunkach. Nie omieszkamy też poinformować Cię co zrobić przed przystąpieniem do procedury prania proszkiem własnej roboty.
Dodatkowo porównamy proszek domowy z proszkami komercyjnymi. Przedstawimy wady i zalety. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu artykułu rozważysz kupowanie proszków sklepowych i zrezygnujesz z nich.
Domowy proszek do prania – jak zrobić?
Poniżej znajdziesz spis składników, artykułów i przyrządów pomocniczych, których będziesz potrzebował.
Domowy proszek do prania – składniki
- 1 szklanka sody kalcynowanej
- 1 szklanka nadwęglanu sodu
- 1 szklanka boraksu
Potrzebne artykuły
- Szklanka (może być najzwyklejsza szklanka kuchenna)
- Dowolny pojemnik na gotowy proszek do prania, np. słoik o pojemności 1L
- Rękawice ochronne (pamiętaj, żeby zawsze chronić ręce! Będziesz miał do czynienia z substancją żrącą)
Soda kalcynowana jest związkiem chemicznym wykorzystywanym między innymi w produkcji mydła i środków piorących. Charakteryzuje się działaniem zmiękczającym wodę . Dostaniesz ją w sklepie chemicznym lub możesz ją zakupić przez Internet, na różnorodnych stronach z tego typu artykułami. Kosz sody wynosi zazwyczaj od 5 do 7 zł za kilogram.
Nadwęglan sodu stosuje się w produkcji wybielaczy i proszków do prania. Nie dość, że pomaga w usuwaniu plam, to ma działanie rozjaśniające, co jest wielce pożądaną cechą w praniu białych ubrań. Nadwęglan sodu znajdziesz w tych samych miejscach, gdzie sodę kalcynowaną.
Boraks to dopiero ciekawy produkt! Ma bardzo szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Ciekawostką jest, że ma zadowalające działanie w odstraszaniu owadów, przetykaniu rur, dezynfekcji i czyszczeniu. Tak samo, jak poprzednie do zdobycia w sklepie chemicznym, przez Internet, w tym strony jak allegro.
Zamiennie z sodą można też zastosować kwasek cytrynowy. Rewelacyjnie pozbywa się plam, wybiela, a znany jest od pokoleń jeszcze przez nasze babki. Jeśli nie w pranie stosowany do czyszczenia przeróżnych powierzchni, takich jak blaty kuchenne czy umywalki w łazienkach.
Uwagi, o których zawsze powinieneś pamiętać
Przygotowując proszek do prania, miej na sobie rękawice ochronne, masz do czynienia ze środkami wysoce żrącymi, które mogą podrażnić Twoją skórę.
Wszystkie składniki potrzebne do sporządzenia proszku przechowuj w suchym, bezpiecznym oraz niedostępnym dla dzieci miejscu.
Skup się na szczegółach
1. Ochrona to podstawa!
Jak wspomnieliśmy wcześniej, z wiadomych względów pamiętaj o ochronie w postaci rękawiczek. Czasami możesz też zastosować barierę w postaci maseczki czy okularów ochronnych.
2. Odpowiedni ilość ani krzty więcej
Odmierz po jednej szklance z każdego środka chemicznego (soda kalcynowana, nadwęglan sodu, boraks) i pamiętaj, żeby nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Zachowaj umiar!
3. Przesypywanie.
Gotową mieszankę przesyp do pojemnika, który wcześniej przygotowałeś. Zadbaj o to, aby opakowanie było szczelne i suche.
4. Shaker, shaker party maker.
Wymieszaj dokładnie mieszankę poprzez dokładne i energiczne potrząsanie miksturą.
5. Wystarczy zastosować.
Z powstałego proszku odmierz około 50 gr (są to mniej, więcej 4 płaskie łyżeczki). Jest to miarka w zupełności wystarczająca na jedno pranie.
6. Cała naprzód!
Aby zwiększyć moc środka, można dodać do dozownika, w którym umieściłeś proszek 1-2 łyżek mydła kastylijskiego. Polecane jest w tym przypadku mydło potasowe, płynne.
A,B,C jak zastosować domowy proszek do prania
I co, proszek gotowy? Zatem zacznij go stosować!
Zanim zaczniesz stosować magiczny proszek do prania, upewnij się, że Twoja pralka automatyczna jest czysta i nie pozostały w niej żadne resztki po wcześniej stosowanych specyfikach. Może to zaburzyć działanie Twojego dzieła. Dodatkowo do przegródki na proszek wlej 0,5 do 1L octu i ustaw pralkę na odpowiedni program, którym jest „gotowanie”. Ma to na celu usunięcie kamienia i osadu powstałego po wcześniej stosowanych proszkach.
Odpowiedzieliśmy na pytanie jak. To teraz porozmawiajmy co. Idealnie nadają się do prania ubrania białe, kolorowe, bawełniane oraz syntetyczne. Odzież zawierającą bawełnę lub jedwab lepiej uprać ręcznie, lub w dużo delikatniejszych i przeznaczonych do tego środkach. Jeśli wiesz, że Twoja wada jest twarda, spróbuj do niej dodać 2 łyżki sody (oczyszczonej bądź kalcynowanej).
Dodatkowo specjalnie dla Ciebie przedstawimy sposób jak zrobić płyn do prania wełny i jedwabiu, które przysparzają nam tak wielu problemów.
Będziesz potrzebował: ½ szklanki sody kalcynowanej, ½ szklanki boraksu, 1 szklankę płatków mydlanych oraz wodę. Boraks oraz sodę kalcynowaną musisz rozpuścić w litrze gorącej wody (może być woda z kranu). Natomiast płatki mydlane zagotuj w pół litra wody, do momentu, aż ulegną rozpuszczeniu. Jeden roztwór łączymy z drugim i dodajemy kolejne pół litra gorącej wody. Powstałą mieszaninę umieszczamy w szczelnym pojemniku i bardzo dokładnie mieszamy. Gotowe! Nie musisz oddawać już swojej ulubionej, jedwabnej bluzeczki do pralni chemicznej za każdym razem. Możesz wyprać ją w domowych warunkach i to za darmo.
Było o proszku do prania tkanin zwyczajnych, jedwabiu i wełny, to może przejdźmy to płynu do płukania tkanin?
Potrzebujesz w tym wypadku: 2 łyżeczki kwasku cytrynowego, 200 ml ciepłej wody, a także 10 kropelek olejku eterycznego. Wystarczy wymieszać wszystkie składniki ze sobą i zastosować! Nie dość, że płyn domowej roboty nadaje się do każdego materiału, to uchroni bęben Twojej pralki także typu slim przed osadzającym się kamieniem! Wreszcie ktoś zadbał o dobre samopoczucie i zdrowie Twojej pralki także ładowanej od gory. Dlatego warto go też stosować profilaktycznie. W końcu z wielu dziedzin życia wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Jak pozbyć się plam i zabrudzeń
- Namaczanie: zabrudzone ubrania włóż do miski z wodą, a następnie dosyp 1 do 2 łyżek nadwęglanu sodu lub boraksu. Pozostaw na maksymalnie 2 godziny. Przystąp do tradycyjnego prania.
- Zastosuj mydło odplamiające: przykładem takiego mydła jest mydło Dr. Beckmann, które można nabyć w sieci sklepów Rossmann.
- Dodaj boraksu: najlepiej wtedy, gdy pranie jest wyjątkowo brudne, oprócz proszku dosyp dwie łyżeczki boraksu.
- Susz na słońcu: najlepiej tak, żeby promienie bezpośrednio padały na odzież.
Co w zamian za komercyjne proszki do prania
Może to być zwyczajny ocet w ilości dwóch łyżek lub dobrze Ci znane olejki eteryczne. Nadają one pięknego zapachu świeżości. Możesz je wymieszać z octem. Co ciekawe olejki mają również właściwości wybielające i pomagają nam w walce z molami.
Innymi zaletami domowego proszku do prania jest jego cena! Około 600 g proszku własnej roboty kosztuje 4 złote. Czyli za 50 g proszku, który zazwyczaj zużywa się na jedno pranie, potrzebujesz 30 gr.
Oczywiście czasami zdarzą się plamy, którym ciężko się przeciwstawić i czy to jest proszek komercyjny, czy domowej roboty nie da mu rady! Jednak komu by się chciało czytać dokładny skład proszków sklepowych? No właśnie – nikomu! Używając proszku własnej roboty, raz, że płacimy mniej, a dwa, że wiemy, co stosujemy. Nie mamy do czynienia z kotem w worku.
Inną bardzo ważną zaletą domowego proszku do prania, odgrywającą coraz większą rolę jest to, że będziesz Eko. Jak inni zobaczą, że jest to wykonalne, pozazdroszczą Ci i pójdą za Twoim przykładem.
Mimo iż musimy pamiętać o ochronie na ręce, można ze spokojną głową powiedzieć, że proszek domowej roboty jest bezpiecznym środkiem dla wszystkich domowników i do tej pory nie odnotowano wypadków z jego udziałów. Jest to ważna informacja, ponieważ często w domu są małe dzieci, które nie zważają na to, co biorą do buzi. Zupełnie inaczej jest z proszkami gotowymi. Nie dość, że stanowią zagrożenie dla maluchów, to mogą się okazać niebezpieczne również dla Ciebie! A składniki takie jak fosforany, polietylenoglikol, nonylofelon, ABS czy LAS mogą wywołać reakcję alergiczną i podrażnienia.
Jak zrobić domowy proszek do prania
Czy podobał Ci się nasz krótki poradnik na temat sporządzania domowego proszku i posługiwania się nim? Jeśli tak – to nie koniec! Możesz także spojrzeć na ranking dobrych kapsułek do prania.
Podziel się z nami czym prędzej swoją opinią, zamieszczając ją w komentarzu. Możesz też zachęcić innych do przeczytania tych cennych porad poprzez udostępnienie artykułu na portalach społecznościowych. Będziemy Ci za to wdzięczni, a i Twoim znajomym otworzą się oczy na nowe możliwości!
Zajęliśmy się tym tematem, ponieważ zainteresował nas w szczególności. Tak niewiele trzeba, żeby zrobić coś samemu i przy tym dużo taniej. Nie trzeba wspomagać dużych koncernów i przy tym przepłacać. Często dochodzi do tego, że płacimy głównie za markę. Po co? Skoro niekiedy lepszy i tańszy produkt jest na wyciągnięcie ręki.
Nie tyle, ile zaoszczędzisz pieniądze, co będziesz wiedział, jak z głową posługiwać się proszkiem do prania i zgłębisz pewne tajniki, o których do tej pory nie wiedziałeś. Dzięki dokładnej instrukcji krok po kroku dowiesz się jak zrobić proszek do prania na własną rękę bez możliwości jakiejkolwiek pomyłki.
Powinieneś też zaufać i uwierzyć w proszki do prania domowej roboty, ponieważ składają się one ze środków, które są używane od pokoleń. Wiemy, czego możemy się po nich spodziewać i jak zachowa się nasza tkanina w wyniku kontaktu z nimi.
Teraz gdy już wiesz, że przygotowanie proszku domowej roboty nie jest takie trudne i czasochłonne możesz podjąć decyzję. Czy wolisz przepłacać i kupować kota w worku, czy uciec się do tradycyjnych, sprawdzonych metod.
Submit your review | |