Spis Treści
Do większej kuchni – okap kominowy 90 cm
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj dobrze zaopatrzoną kuchnię bez porządnego okapu. Gotowanie, zwłaszcza intensywne i częste, powoduje wydzielanie dużej ilości pary, nieprzyjemnych zapachów oraz tłuszczu. To nie tylko kiepskie doznania dla przebywających w kuchni domowników. Wszystkie te opary osiadają na ścianach i szafkach powodując trudne do usunięcia zabrudzenia. Dlatego okap to must have w każdej kuchni.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
Nortberg SENTO OR | 9.9 | Drogi | ||
Nortberg Rustic | 9.6 | Średnia | ||
BOSCH DWK095G60 | 9.6 | Średnia | ||
ELECTROLUX LFC319X | 9.4 | Tania |
Jaki model będzie najlepszy w 2024 roku?
Jeśli właśnie rozglądasz się za okapami kominowymi o szerokości 90 cm – trafiłeś idealnie. Właśnie takie okapy postanowiliśmy wziąć pod lupę. Wybraliśmy cztery modele pochodzące od znanych i zaufanych producentów. Każdy okap wygląda inaczej i ma różne parametry techniczne. W pierwszej części artykułu opiszemy i zrecenzujemy każdy z nich. Później zagłębimy się nieco w temat wyboru idealnego okapu i podrzucimy parę wskazówek. Na końcu, po dokładnym porównaniu urządzeń, wybierzemy najlepszy okap kominowy 90 cm.
Okap kominowy 90 cm Electrolux
Pierwszy okap kominowy 90 cm w naszym rankingu to model LFC319X od firmy Electrolux. To bardzo znana marka AGD, która charakteryzuje się m.in. przystępnymi cenami. Ten okap jest najtańszy w całym zestawieniu.
Okap Electrolux jest bardzo prosty i dość archaiczny. Jego wygląd znacznie odbiega od nowoczesnych okapów kominowych. Z pewnością warto na niego zwrócić uwagę, gdy szukamy budżetowego rozwiązania. Ale zarówno moc jak i wydajność nie są zbyt wysokie, podobnie jak klasa energetyczna.
Jak większość tego typu okapów, ten model pracuje jako pochłaniacz i wyciąg. Ma kolor inox, dostępne są też czarne. Filtry w okapie nadają się do prania. Z przodu mamy zamontowane światło, co jest bardzo przydatne w każdej kuchni.
Mimo atrakcyjnej ceny okap Electrolux nie cieszy się popularnością. Jednak większość opinii na jego temat jest dobra. Sprzęt spełnia swoje oczekiwania, zgodnie ze swoją specyfikacją.
-
Model: LFC319X
-
Moc: 120 W
-
Wydajność: 420m3/h
-
Poziom hałasu: 66dB
-
Klasa energetyczna: D
-
Cena: niska
-
Popularność: niska
-
Opinie: dobre
Okap kominowy 90 cm Nortberg Marino
Ten okap zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych. Produkt Rustic Nortber Marino jest utrzymany w stylu retro, a nawet rustykalnym. To idealna odpowiedź na potrzeby kuchni w klimacie wiejskim, prowansalskim, retro. Będzie pięknie wyglądać w starych remontowanych domach. Idealny do mebli z prawdziwego drewna. Ma klasyczny kształt i ozdobny gzyms dookoła wlotu. Dostępny w kilku wariantach kolorystycznych.
Okap Nortberg Marino to nie tylko świetna stylizacja. Ma bardzo dobre parametry techniczne. Przede wszystkim niezłą moc i dużą wydajność maksymalną. A przy tym dość niski poziom hałasu, co przy okapie montowanym w niedużej kuchni, może mieć ogromne znaczenie.
Tego typu urządzenia są wybawieniem dla osób szukających klimatycznego sprzętu. Rynek jest zdominowany przez okapy nowoczesne. Oprócz tego Marino ma dobrą specyfikacje, dlatego z pewnością warto zwrócić na niego uwagę.
-
Model: Rustic
-
Moc: 139 W
-
Wydajność: 500m3/h
-
Poziom hałasu: 56 dB
-
Klasa energetyczna: D
-
Cena: umiarkowana
-
Popularność: bardzo niska
-
Opinie: bardzo dobre
Okap kominowy 90 cm Bosch
Kolejny okap kominowy to produkt marki Bosch. To jeden z najpopularniejszych producentów AGD w Polsce o bardzo dobrej opinii konsumentów. Model dwk095g60 zdaje się być kolejnym urządzeniem potwierdzającym, że warto wybierać Bosch.
Ten okap kominowy ma bardzo wysoką moc i ogromną maksymalną wydajność. Co ciekawe, utrzymał się w klasie energetycznej C, co ma ogromne znaczenie, gdy ceny prądu tak szybko idą w górę. Ceną za tak wysokie parametry jest oczywiście nieco głośniejsza praca (70dB). Ale wystarczy porównać z okapem Electrolux o dużo mniejszej mocy i głośności 66dB , aby stwierdzić, że Bosch to jednak całkiem cichy okap kominowy, zważywszy na jego parametry.
Okap Bosch wygląda bardzo nowocześnie i minimalistycznie. Został wyposażony w oświetlenie Led, co jest bardzo wygodne. Filtr aluminiowy nadaje się do mycia w zmywarce. Ten okap cieszy się dość dużą popularnością. Opinie większości kupujących są bardzo dobre.
-
Model: dwk095g60
-
Moc: 210 W
-
Wydajność: 580 m3/5
-
Poziom hałasu: 70 dB
-
Klasa energetyczna: C
-
Cena: umiarkowana
-
Popularność: duża
-
Opinie: bardzo dobre
Okap kominowy 90 cm Nortberg Sento
To drugi produkt marki Nortberg w naszym rankingu. Tym razem mamy jednak coś z dużo wyższej półki cenowej. Model Sento OR Black Mat dostępny jest w kolorze czarnym i białym. To jest typowy okap do zabudowy, stąd oszczędny wygląd, ale będzie też działał jako wolnostojący.
Ten okap Nortberg to prawdziwy pogromca pary i brzydkich zapachów. Mac wysoką moc i kosmiczną wydajność aż 850 m3/5. Jakimś cudem udało się to połączyć z bardzo niskim poziomem hałasu i świetną klasą energetyczną. Na poziom hałasu może wpływać fakt, że okapu używa się w zabudowie.
Trudno opisywać wygląd tego urządzenia, bo jest po prostu płaskim prostokątem. Ale jest wyjątkowo niewielki i prezentuje się świetnie, zarówno w zabudowie jak i bez. Parametry są naprawdę imponujące, co oczywiście wiąże się z wysoką ceną. Tak ogromna wydajność jest potrzebna w kuchni, w której gotuje się naprawdę intensywnie.
Okap Nortberg Sento to świetny sprzęt. Jego jedyne minusy to dość wysoka cena i konieczność umieszczenia w zabudowie. Z pewnością właśnie to powoduje, że nie cieszy się wysoką popularnością. Same opinie są dobre, jedyne uwagi krytyczne dotyczą drobnych detali wykończenia.
-
Model: Sento OR Black Mat
-
Moc: 258 W
-
Wydajność: 850 m3/h
-
Poziom hałasu: 42 dB
-
Klasa energetyczna: A
-
Cena: dość wysoka
-
Popularność: niska
-
Opinie: dobre
Dobry okap kuchenny – na co zwrócić uwagę?
Wybór sprzętu AGD do kuchni, nie ważne czy remontowanej, czy całkiem nowej, to zawsze spore wyzwanie. Producentów dostępnych na rynku jest naprawdę dużo, a oferowanych modeli – jeszcze więcej. Żeby ułatwić sobie wybór okapu skup się na tych kilku parametrach.
Szerokość
To absolutnie najważniejszy punkt. Miejsce na okap musi być zaplanowane na samym początku aranżowania kuchni! Urządzenie ma znajdować się nad kuchenką oraz mieć podłączenie do wentylacji. To nieco utrudnia manewrowanie układem, ale jest koniecznością. Kiedy masz już określone miejsce na okap – pora wybrać jego szerokość. Oczywiście okap kominowy 90 cm będzie świetnym wyborem, bo szerszy wlot oznacza lepszą skuteczność. Musi się jednak zmieścić w wybrane miejsce.
Maksymalna wydajność
Maksymalna wydajność określa jaką objętość powietrza urządzenie jest w stanie przerobić w czasie jednej godziny. Im większa kuchnia – tym większa wydajność okapu. Zbyt mało sprawny okap w większej kuchni nie zdziała nic, dlatego warto na to uważać. Duża wydajność oznacza po prostu większą skuteczność. Jest to więc kluczowy parametr przy wyborze okapu. Wydajności urządzeń są bardzo różne, w naszym rankingu ich rozpiętość sięga od 420 do 850 m3/h.
Moc i klasa energetyczna
Kolejna ważna informacja to poziom mocy okapu. Im większa moc, tym podobnie większa skuteczność działania. Tutaj również mamy spore rozbieżności. Jest to też parametr kształtujący cenę produktu. W naszym rankingu moce okapów wahają się od 120 do 258 W.
Ale istotna jest nie tylko moc, ale też klasa energetyczna. Bardzo silny okap z niską klasą energetyczną, będzie generował spore rachunki za prąd. Najlepsze są urządzenia z klasą A, wiele okapów plasuje się w klasie C lub D. Klasa energetyczna także mocno wpływa na cenę produktu.
Wygląd ma znaczenie
Każdy sprzęt kuchenny analizujemy nie tylko pod względem specyfikacji, ale także wyglądu. Do spójnej aranżacji absolutnie konieczne jest dobranie okapu pod względem stylu i kolorystyki. Rynek jest zdominowany przez okapy w stylu nowoczesnym. Wyglądają dość podobnie, idealnym przykładem jest opisywany przez nas okap Bosch. Skośna płyta okapu z opcją uchylania. Mocne linie, minimalizm, czarny, srebrny lub biały kolor. Najtańsze są zawsze urządzenia o nieco archaicznym na dzień dzisiejszy wyglądzie. Takie okapy mają kształt trójkątny i zdecydowanie odchodzą już do lamusa. W nowoczesnej kuchni będą brzydkim wtrętem. Przykładem takiego okapu jest u nas Electrolux.
Całkiem odmienną grupę stanowią urządzenia dedykowane kuchniom w stylu vintage, retro, rustykalnym, prowansalskim. Będą pasować także do remontowanych starych domów. Świetnie potowarzyszą staremu piecowi kuchennemu. Dopełnią kuchnię z drewnianymi meblami. Takie okapy są stylizowane na stare kominki. Mają obudowę przypominającą kamienną, często z gzymsem dookoła wlotu. Dobry przykład takiego rozwiązania to opisany przez nas okap Nortberg Marino. Okapy retro są dużo mniej uniwersalne, ale dla niektórych kuchni wręcz idealne.
Okap kominowy czarny
Obecnie zdecydowanie najbardziej popularny. Czarny okap kominowy sprawdzi się nie tylko w kuchni z ciemniejszymi meblami. Idealnie jest wówczas, gdy towarzyszy mu czarna płyta indukcyjna. Czasami zestawia się też z czarną lodówką i piekarnikiem. Czarne AGD montuje się także w jasnych aranżacjach, co daje bardzo ciekawy efekt.
Okap kominowy biały
Dzisiaj niewiele osób decyduje się na wybór białego okapu. Białe urządzenia swoje lata świetności mają już za sobą, ze względu na zmianę trendów w wystroju kuchni. Nadal jednak mogą być przydatne. Kiedy? Kiedy zastosujemy białą błytę indukcyjną, dużo łatwiejszą w utrzymaniu niż tradycyjna czarna. Będą się też prezentować dobrze w towarzystwie innych białych sprzętów. Ale odpowiadają także tym klientom, którzy nie chcą okapu eksponować, lecz ukrć.
Okap kominowy 90 – ranking 2024
W pierwszej części zrecenzowaliśmy dość szczegółowo cztery modele okapów. Każdy z nich miał całkiem inny wygląd i inne parametry techniczne. Dlatego, żeby móc je ze sobą jak najlepiej porównać, stworzyliśmy poniższą tabelę.
Znajdują się w niej oceny od 1 (najgorsza) do 5 (najlepsza) w najważniejszych dla tego typu AGD kategoriach.
Suma punktów zdecyduje o wygranej w rankingu.
moc | wydajność | głośność | cena | popularność | opinie | suma | |
Electrolux | 1 | 2 | 3 | 5 | 2 | 4 | 17 |
Nortberg Marino | 2 | 3 | 4 | 4 | 2 | 5 | 20 |
Bosch | 4 | 3 | 2 | 3 | 3 | 5 | 20 |
Nortberg Sento | 5 | 5 | 5 | 1 | 5 | 4 | 25 |
Najlepszy okap kominowy 90 cm
Tym razem zdecydowanym faworytem okazał się okap Nortberg Sento OR Black Mat. Urządzenie z założenia stworzone do zabudowy, jednak może funkcjonować jako okap wolnostojący. Z mocą na poziomie 258 W, wydajnością 850 h3/h i poziomem hałasu 42 dB, ten produkt właściwie nie ma sobie równych. Minusem będzie oczywiście jego wysoka cena, wydaje się jednak być zasadna do jakości, jaką w zamian otrzymujemy. Jest dostępny w czerni i bieli, będzie więc uniwersalny do każdej kuchni.
Możesz obejrzeć dokładnie ten okap w poniższym filmie.
Submit your review | |