Spis Treści
Noże kuchenne – ranking 2024
To oczywiste, że w swoim domowym zaciszu, w swojej kuchni, jesteśmy szefami. Top chefami, masterchefami, kuchnia to nasz pole do popisu. Niezależnie od tego czy gotujemy dobrze, czy nie, a to przecież każdy będzie miał bardzo subiektywne zdanie, ważne, że nam smakuje. Najważniejsze jest jednak posiadać w kuchni takie sprzęty, które pozwolą te nasze cuda przygotowywać w sposób prosty, szybki, profesjonalny. Noże kuchenne, to jeden z tych sprzętów, o który warto zadbać by był jak najlepszy. Przecież nikt nie lubi kroić pomidora tępym nożem… Próbowaliście? Skóra się oddziela, samym wyglądem nie zachęca.
Przygotowaliśmy Państwu zestawienie najlepszych według nas zestawów noży kuchennych oraz kilka praktycznych porad jakie noże są dla kogo. Podpowiadamy jakie noże kuchenne są najlepsze na rynku.
Najlepsze noże japońskie – opinie klientów w roku 2024
Zestaw noży kuchennych – ranking
Minimalistyczny zestaw do krojenia niezbędny w każdej Kuchni – Fiskars Functional Form 857197
Zalety
– antypoślizgowa rękojeść SoftGrip,
– zestaw zawiera drewniany blok do przechowywania oraz ostrzałkę,
– noże zachowują łatwość i szybkość ostrzenia.
Wady
Zestaw 5 noży kuchennych w bloku marki Gerlach Loft 981
Najlepsze noże kuchenne – opinie
Klienci zgodnie zaznaczają, że warto kupić ten zestaw noży, że są one bardzo ostre i trwałe. Jedynym minusem, o którym można przeczytać w opiniach klientów to fakt, że nie można ich myć w zmywarce.
Zalety
– ostrza ze stali nierdzewnej,
– wysoka jakość produktu,
– ładny design,
– ciekawy zestaw noży w komplecie,
– rękojeść z tworzywa sztucznego.
Wady
Wysokiej jakości komplet noży kuchennych marki Victorinox
Następnym produktem wartym polecenia jest pięcioelementowym komplet noży marki Victorinox, w którym znajdziemy nóż do obierania (z ostrzem ząbkowanym i ostro zakończonym), nóż do pomidorów i kiełbasy, nóż do mięsa, a także nóż do pieczywa. Wszystkie ostrza noży są wykonane ze stali nierdzewnej. Rękojeść natomiast wykonana jest z tworzywa sztucznego. Klienci informują, że noże są trwałe i mimo swojej wysokiej ceny warto zainwestować by mieć noże na lata. Producent zaznacza, że na swoje oryginalne produkty dostępne w roku 2024, między innymi ten zestaw, jest dożywotnia gwarancja.
Zalety
– wygląd,
– ostrza wykonane ze stali nierdzewnej,
– trwałość.
Wady
– brak bloku do przechowywania noży.
Stylowe piękno profesjonalnych czarnych noży Fiskars Edge 1003099
Zalety
– blok znajdujący się w zestawie można zarówno postawić na blacie kuchennym, jak i powiesić w dowolnym miejscu w kuchni,
– minimalistyczny kształt zestawu, który pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni,
– ergonomiczny kształt.
Wady
– niepolecane mycie noży w zmywarce.
Niewielki zestaw niezawodności czyli Gerlach 993
Zalety
– zestaw posiada dwuletnią gwarancję,
– oryginalny design zestawu,
– wygoda obsługi.
Wady
– brak ostrzałki w zestawie.
Uniwersalny zestaw noży do każdej kuchni – Richardson ARTISAN
Jeżeli poszukujecie zestawu noży podstawowego i nie macie dużych wymagań, co do niego, a zależy wam po prostu na nożach trwałych, które poradzą sobie z codzienną pracą w kuchni to RICHARDSON ZESTAW 6 NOŻY BLOK + ostrzałka do noży Fiskars jest produktem, który sprosta waszym oczekiwaniom.
Ten zestaw 6 noży, z których każdy został wykonany z wysokiej jakości stali Cr13, wychodzi naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów. Bardzo wytrzymałem i ergonomiczne noże, które można myć w zmywarce (chociaż nie jest to polecane przez producenta), co bardzo ułatwi ich codzienne użytkowanie. Zestaw składa się z następujących noży: nóż do chleba o długości 20 cm, który przekroi zarówno pieczywo, bułki, jak i chleb. Nóż kuchenny o długości 20 cm – jest to nóż uniwersalny duży, który będzie szczególnie przydatny podczas filetowania oraz porcjowania mięsa. Nóż szefa kuchni o długości 20 cm – zarówno amatorzy jak i profesjonalni szefowie kuchni będą go potrzebowali szczególnie do sprawnego siekania. Nóż szefa kuchni o długości 11 cm – kolejny niezbędne element kuchennego mistrza, używany do siekania. Mały nóż ząbkowy o długości 12 cm – będzie idealny do krojenia zarówno pomidorów, jak i steków oraz wielu innych. Nóż do jarzyn o długości 8,5 cm – niezrównany mały nożyk przydatny przy obieraniu oraz skrobaniu wszelakich warzyw i owoców. Dodatkowo do zestawu dołączono ostrzałkę marki FISKARS oraz stylowy drewniany stojak na noże.
Zalety
– dołączona ostrzałka do zestawu,
– estetyczny drewniany stojak w zestawie,
– bardzo ostre.
Wady
Bambusowy blok z kompletem noży Zwilling wraz z ostrzałką Four Star
Zalety
– ostrza wykonane ze stali hartowanej,
– odporne na rdzę, trwałe,
– bambusowy blok w zestawie,
– rękojeści wykonane z tworzywa sztucznego idealnie dopasowujące się do dłoni,
– dołączona do zestawu elektryczna ostrzałka do noży.
Wady
Nowoczesny wygląd, trwałe ostrze – mowa o zestawie noży Granite, marki Ambition
Zestaw noży kuchennych – opinie
Klienci zaznaczają, że same ostrza niestety szybko się tępią a noże są trochę za ciężkie. Mimo to, dobrze się trzyma je w dłoni i są bardzo funkcjonalne. A ich elegancki design zauroczy niejednego.
Zalety
– ostrza ze stali nierdzewnej,
– elegancki design,
– blok wykonane z plastiku i stali nierdzewnej.
Wady
– stosunkowo ciężkie noże.
Najlepsze noże kuchenne – jakie wybrać i czym się kierować?
Po pierwsze: MATERIAŁ
Materiał, z którego zrobione są noże to pierwsze na co powinniśmy patrzeć przy wyborze danego zestawu. To od tego zależy czy będą one nam pomagać w kuchni przez wiele lat, czy po krótkim czasie zardzewieją i się stępią. Kiepskiej jakości stal nie wytrzyma długo, jest podatna na korozję. Kolejne to takie wykonane z metalu, są odrobinę droższe i odrobinę lepsze. Najlepsze natomiast, zarazem niestety najdroższe są te wykute w stali (najczęściej nierdzewnej i węglowej) lub z tytanu czy ceramiki. Te ostatnie są niestety kruche, dlatego też trzeba obchodzić się z nimi jak z przysłowiowym jajkiem. Wielu profesjonalnych kucharzy uważa, że najlepsze są te ze stali nierdzewnej. Zapewne są one też najczęściej spotykane w kuchniach domowych jak i profesjonalnych. Tytan natomiast jest bardzo ostry i wytrzymały. Można znaleźć również noże ze stali damasceńskiej, która jest najtrwalsza ze wszystkich wcześniej wymienionych materiałów.
Po drugie: UCHWYT
Uchwyt powinien być odpowiednio duży i wygodny w dłoni. To jaki on jest zależy od Państwa i tego jakie noże łatwiej się Państwu używa. Jeśli chodzi o materiał wykonania uchwytu, są one wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, choć można także spotkać takie, które są wykonane w całości ze stali. Należy pamiętać również o wykończeniu, które pozwoli nam myć nóż w zmywarce.
Po trzecie: OSTRZE
Ostrze ma być ostre i wytrzymałe, przecież to oczywiste, powiecie Państwo. Otóż tak, ma być ostre i wytrzymałe, ale co na to wpływa? Twardość ostrza to jest to na co powinno się zwracać uwagę. W skali podawanej przez producentów powinno to być minimum 50 HCR. Jeśli zaś chodzi o ostrość – każdy nóż kiedyś będzie trzeba naostrzyć, to z jakiego materiału on będzie, będzie decydowało o tym jak często będzie trzeba to robić.
Po czwarte: ZESTAW
Ostatnie co powinno nas interesować to zestaw. Każdy producent w zestawie daje inne rodzaje noży. A to do chleba, sera, pomidora czy mięsa, a to małe, duże, średnie, z piłką lub bez, nóż do filetowania czy obierania. Oczywiście od ilości noży w zestawie zależy również jego cena.
Czy warto zainwestować w profesjonalny sprzęt?
Jakie noże są najostrzejsze?
Najostrzejszy nóż na świecie to bez wątpienia Nesmu Brilliantmesser. Aczkolwiek musimy pamiętać, że zakup takiego przyrządu kuchennego nie należy do tanich i wątpliwe, aby ktokolwiek był zainteresowany rozwiązaniem tego typu. Nóż z tej serii wart jest 31 000 euro z kilku powodów. Przede wszystkim rękojeść wykonana została z wysoko gatunkowego srebra. Oprócz tego, w tej rękojeści zatopione zostało osiem diamentów. Samo ostrze natomiast wyprodukowano ze stali damasceńskiej. To połączenie daje najwyższą trwałość, ostrość, a także odporność na wszelkie możliwe uszkodzenia.
Jeśli jednak zależy nam na zakupie noża najwyższej jakości, aczkolwiek bez dodatkowych bajerów w postaci pozłacanych czy posrebrzanych rękojeści, to wystarczy przyjrzeć się ofercie, gdzie stosuje się stal damasceńską do produkcji ostrzy. Jeśli wybierzemy produkt tego typu, będzie wielce prawdopodobne, że trafimy na produkt najostrzejszy na rynku w 2024 roku.
Czy są noże których nie trzeba ostrzyć?
Wyposażenie się w noże, które nie trzeba ostrzyć, to z pewnością marzenie niejednego szefa kuchni. Niestety, szansa na znalezienie takiego ostrza nie istnieje z bardzo prostego powodu – po pewnym czasie każdy materiał będzie wymagać konserwacji – nawet noże za tysiące złotych. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją specjalne materiały, które z uwagi na swoją ponadprzeciętną wytrzymałość wymagają o wiele rzadszego ostrzenia.
Dobrym przykładem są tutaj noże ceramiczne. Te cechują się bardzo wysoką trwałością i nie muszą być aż tak często ostrzone. Aczkolwiek dalej jest to wymagane. Warto też pamiętać, że używanie noży zgodnie z ich przeznaczeniem, a więc dla przykładu noże do mięsa używane wyłącznie do krojenia mięsa, może znacznie wydłużyć czas między jednym ostrzeniem, a drugim.
Kiedy nóż jest ostry?
Aby cieszyć się z odpowiedniego cięcia produktów, noże należy co jakiś czas ostrzyć. A to oznacza, że musimy co jakiś czas poświęcać czas na ich konserwację w celu przywrócenia ich ostrości. Aby jednak wiedzieć kiedy skończyć, trzeba nauczyć się najpierw sprawdzania ostrości noża. W celu weryfikacji ostrości, należy krawędź tnącą przystawić do paznokcia kciuk. Przy użyciu niewielkiej siły, nóż powinien delikatnie się zagłębić. Jeśli ostrze się uślizguje, to znaczy, że krawędź tnąca dalej jest tępa.
Oczywiście nie jest to jedyna rekomendowana metoda sprawdzenia ostrości. Innym sposobem na sprawdzenie ostrości ostrza w warunkach domowych jest ocena wzrokowa. Jeśli krawędź tnąca jest równa i nie ma żadnych widocznych zadziorów czy uszczerbień, to bardzo dobrze. Dalej musimy skorzystać z materiału referencyjnego, czyli „produktów testowych”. Tutaj często wykorzystuje się cebulę z uwagi na jej zewnętrzną część, która jest bardzo gładka. Tępy nóż będzie się po prostu ześlizgiwał. Owoce cytrusowe z twardą skórką także będą problematyczne dla tępego noża.
Jaka jest najlepsza stal na noże?
Noże bardzo często wykonuje się z materiałów, które muszą być odporne na ścieranie. Co więcej, należy też pamiętać o wytrzymałości czy udarności, a mianowicie odporności na pęknięcia czy wykruszenia. Aby jednak nóż charakteryzował się wszystkimi tymi właściwościami, należy przede wszystkim wiedzieć który materiał ostrza będzie najwłaściwszy. A różnych materiałów jest bardzo dużo.
Choć wydawać by się mogło, że stal nierdzewna jest jedną z lepszych opcji z uwagi na jej popularność i częstotliwość stosowania, to tak naprawdę to kropla w morzu. Podgatunków i klas stali nierdzewnej jest niezwykle duża. Stosuje się ich tak wiele, że trudno wymienić wszystkie klasy. Najczęściej wybierana jest 420 i znajdziemy ją zazwyczaj w klasie tanich noży. Nieco mocniejsza będzie 440A, B, C. Produkty tego typu są hartowane w wyższym przedziale niż klasyczna stal nierdzewna 420. Co więcej, mają zwiększoną mechaniczną wytrzymałość krawędzi tnącej.
Trudno wymienić tu wszystkie rodzaje stali, aczkolwiek jedną z najczęściej wybieraną i charakteryzującą się najlepszą jakością będzie stal damasceńska. Damast jest jednak nadzwyczaj drogi, przez co noże wyprodukowane z tego materiału będą charakteryzować się o wiele wyższą ceną. W tysiącach jak nie dziesiątkach tysięcy.
Po czym poznać dobry nóż?
Ostrość, bezpieczeństwo, ergonomia, trwałość, a także estetyka. To najistotniejsze atrybuty każdego dobrego noża. Warto jednak pamiętać, że uwzględnienie wszystkich czynników i szukanie produktu atrakcyjnego cenowo będzie nadzwyczaj trudne. Trzeba w takiej sytuacji pamiętać o kompromisach, bo bez nich nie znajdziemy dobrego noża odpowiadającego naszym wymaganiom.
Ostrość jest oczywista, bo bez niej nóż nie będzie w stanie pełnić swojej roli. Ostre noże to takie, które w żadnej sytuacji nie wymagają od nas fatygi. Jeśli więc kroimy cokolwiek i się przy tym męczymy, oznacza to, że mamy do czynienia z niewłaściwie naostrzonym bądź po prostu tępym nożem. Bezpieczny nóż to… ostry nóż! Tak, ostrość znacznie poprawia atrakcyjność pracy i bardzo pozytywnie wpływa na komfort. Tępe noże wymagają wkładania więcej siły. Oprócz tego, problemy z przecięciem produktu mogą doprowadzić do sytuacji, że ten się omsknie. Z uwagi na te dwa czynniki, bezpieczniej będzie pracować nożem ostrym.
Ergonomia to przede wszystkim łatwe operowanie nożem. Precyzyjne krojenie dużych czy małych produktów będzie kluczowe. Rękojeść powinna być przygotowana tak, aby idealnie leżała w ręce u kobiety, jak i mężczyzny. Trwałość będzie tak naprawdę zagwarantowana zawsze, jeśli wybierzemy wysoko gatunkową stal. Estetyka to kwestia subiektywna, aczkolwiek noże charakteryzujące się nowoczesnym designem będą bez wątpienia przyciągać wzrok.
Jak często należy ostrzyć noże?
Ostrzenie noży jest tak naprawdę zależne od tego jak często z nich korzystamy, jak duże są i do czego służą. Ostrzeniu powinniśmy poddawać każdy nóż, który został użyty przynajmniej 30 razy. Górna granica, przy której wręcz zaleca się ostrzenie, to 40 użyć. W zależności od ilości noży dostępnych w domu i częstotliwości ich używania, noże powinny być ostrzone do 3-4 tygodnie.
Ciekawostką jest natomiast fakt, że szefowie kuchni bardzo często decydują się na ostrzenie codziennie. Dotyczy to, co prawda, wyłącznie tego narzędzia, które jest najczęściej używane. Pozostałe mogą być ostrzone rzadziej. I choć wydawać by się mogło, że deklarowana częstotliwość jest całkiem spora, to pozwoli nam utrzymać ostrza w idealnym stanie pod względem ostrości i sprawności cięcia.
Jakie są rodzaje noży kuchennych?
Istnieje wiele różnych podziałów, które mogą nam pomóc w określeniu czy mamy do czynienia z nożem do mięsa, pieczywa, ryb, owoców, warzyw, czy też innych produktów, które często siekamy, tniemy, czy przecinamy w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Dwa często popularne i wybierane typy noży to nóż Santoku lub Nóż Szefa Kuchni. Są one stosunkowo uniwersalne i czesto radzą sobie z wieloma różnorodnymi zadaniami. Różnica między nimi jest jednak taka, że Santoku nie ma szpiczastego czubka. Ponadto, niekiedy posiada też dodatkowe zagłębienia. Mają one za zadanie zmniejszyć ilość przyklejanych się krojonych produktów do powierzchni noża.
Z innych typów bardzo często stosuje się też noże do obierania. Są to narzędzia, które odnajdą się idealnie w każdej kuchni z uwagi na fakt, że znacznie usprawnią proces obierania warzyw czy owoców. Jest on zazwyczaj nieco mniejszy od pozostałych noży, a jego ostrze jest węższe. Kolejnym rodzajem noża jest ten do pieczywa. Tutaj konstrukcja już nieco bardziej się różni ze względu na inny typ produktów, który trzeba nim przecinać.
Ząbki znajdujące się na ostrzu (zazwyczaj długim) mają za zadanie ułatwić przenikanie produktu bez uszkadzania wnętrza. Innym typem noża jest nóż do trybowania, czyli specjalny typ wąskiego noża o elastycznym ostrzu, który służy do oddzielania mięsa od kości w sposób bardzo precyzyjny. Oprócz tego, bardzo często szefowie kuchni korzystają z noży do steków (wąski, z ząbkami i ostro zakończoną końcówką), noża do filetowania (wąski, elastyczny i giętki), czy też z noża rzeźnickiego lub tasaka.
Jakie noże kuchenne wybrać w 2024?
Na rynku spotkać możemy naprawdę wiele typów noży kuchennych o różnych opiniach wśród kucharzy. Jest także wiele zestawów spośród których możemy wybierać. Jeśli szukamy czegoś bardzo klasycznego – wystarczą nam trzy elementy – nóż szefa kuchni, klasyczny i do obierania. Wiele zestawów ma w sobie też noże do pieczywa czy nożyczki, które mogą okazać się przydatne. Zgodnie z naszym rankingiem, dla nas numerem jeden są noże firmy Gerlach. Są one bardzo ostre, przez to, że ostrze wykonane jest ze stali nierdzewnej. Dobrze leżą w dłoni i nie wyślizgują się a rękojeść wykonana jest z tworzywa sztucznego. Każdy z noży na rękojeści ma oznaczenie do czego służy. W zestawie jest 5 różnych noży oraz drewniany blok, w którym noże można przechowywać na blacie. Tak jak pisaliśmy wyżej, klienci zaznaczają, że warto zainwestować w ten zestaw noży, są one trwałe i posłużą na lata. Ten zestaw noży kuchennych ma bardzo dobre opinie wśród klientów.
Warte zainteresowania są również noże kuchenne marki Fiskars. Według wielu klientów to bardzo dobre noże kuchenne. Ostrza również wykonane są ze stali nierdzewnej a rękojeść dobrze dopasowuje się do dłoni i wykonana jest z plastiku. Dodatkowo jest antypoślizgowa co zapewnia dużo bezpieczeństwa w trakcie pracy. Dodatkową zaletą jest fakt, że można te noże myć w zmywarce.
Podsumowując ranking noży kuchennych z 2024
Oczywiście, to który zestaw wybierzecie Państwo dla siebie i do przygotowywania potraw zależy wyłącznie od Państwa. Warto zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy, być może nóż do chleba nie jest nam potrzebny bo posiadamy krajalnice, z drugiej strony, może ten przeznaczony do krojenia pomidorów to nasze marzenie. Na pewno należy zwrócić uwagę na trwałość i jakość wykonania wybranych przez nas noży. Nie chcemy przecież inwestować pieniędzy w coś co za pół roku czy rok będzie miało rdzę lub będzie się odklejać od uchwytu. Mamy nadzieję, że nasz ranking 2024 odrobinę Państwu pomógł i będziecie mogli się nim wesprzeć w trakcie wyboru tego jednego jedynego zestawu noży kuchennych.
Submit your review | |