Ogromna ilość narzędzi stolarskich dostępnych na rynku zaskakuje wielu użytkowników. Jest to przede wszystkim spowodowane ich funkcyjnością oraz zakresem prac, jakie możemy na nich wykonywać. Do profesjonalnej i bardzo szybkiej, a także precyzyjnej obróbki drewna coraz częściej wykorzystuje się grubościówkę.

Są to bardzo zaawansowane, a co za tym idzie bardzo drogie modele. Gwarantują nam one jakość strugania nieporównywalną do innych strugów – czy to manualnych czy elektronicznych i automatycznych. Znalezienie jednak tego odpowiedniego produktu nie jest tak proste, jak wielu z was uważa.

W dzisiejszym rankingu grubościówek przedstawimy pięć świetnie zaprojektowanych modeli dostępnych na rynku w roku 2024. Jest to lista produktów, których parametry spełniają wymagania specjalistów do właściwej i jakościowej pracy.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Grubościówka DeWalt DW733 Strug 1800W 1

Grubościówka DeWalt DW733

9.9

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
METABO DH 330 Strugarka grubościówka 1800W 1

Grubościówka METABO DH330

9.8

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
SCHEPPACH Grubościówka HMS1070 1

Grubościówka SCHEPPACH HMS1070

9.7

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
STRUG ELEKTRYCZNY 1300W HEBEL STÓŁ VSE730 VANDER 1

Strug VSE730 VANDER

9.6

Tania

Allegro Logo
BELMASH SDMR 2500 Grubościówka do drewna 2500 W 1

Strug BELMASH SDMR2500

9.5

Droga

Allegro Logo

W zestawieniu pojawiły się zatem wyłącznie te grubościówki, które oferują dużą moc, odpowiednie parametry skrawania, a także rodzaj drewna, jakie możemy maszyną obrabiać. Nie inaczej jest z opiniami grubościówek czy rozmiarem powierzchni roboczej.

Grubościówka DeWalt DW733 Strug 1800W

Grubościówka DeWalt DW733 Strug 1800W

Firma DeWalt wyposażyła swój flagowy model w bardzo dobre funkcje odpowiadające za korzystną i satysfakcjonującą jakość strugania. Oprócz tego, możemy liczyć na wysoką moc i wielofunkcyjność oraz na dużą szerokość strugania.

Model DW733 charakteryzuje się silnikiem o mocy 1800 W. Przekłada się to na prędkość obrotową bez obciążenia 10000 RPM. Jest to zatem świetne urządzenie pod względem dostarczanej mocy.

Istotnym atrybutem opisywanego urządzenia jest powierzchnia robocza, jaką otrzymujemy. Producent zastosował tutaj niezwykle szeroki stół, co przekłada się na szerokość struga wynoszącą aż 317 mm. Innymi słowy, jesteśmy w stanie strugać elementy o bardzo dużej szerokości.

Sama maksymalna głębokość strugania także jest zadowalająca, bo wynosi 2 mm. Z uwagi na to, że jest to produkt oferowany w przystępnej cenie, nie otrzymamy żadnych dodatków ani akcesoriów. Nie powinno to jednak zniechęcić żadnego kupującego.

Sama maszyna charakteryzuje się niezwykle wysokiej jakości wykonaniem, co potwierdza klasa komponentów zastosowanych w grubościówce. Konstrukcja jest tak pewna oraz niezawodna, że producenci oferują na ten model aż 3 lata gwarancji.

R

Zalety

• Bardzo dobre wykonanie;
• 3 lata gwarancji;
• Bardzo duża szerokość struga;
• Duża moc.
Q

Wady

• Dosyć wysoka cena;
• Brak dodatkowego wyposażenia.

METABO DH 330 Strugarka grubościówka 1800W

METABO DH 330 Strugarka grubościówka 1800W

Metabo to kolejna, po zwycięzcy dzisiejszego zestawienia, strugarka grubościówka, która oferuje nam bardzo wysoką moc oraz porównywalną prędkość obrotową. Co prawda nie mamy do dyspozycji tak długiej gwarancji, lecz trwałość wykonania potwierdzona została niejednokrotnie przez użytkujących stolarzy.

Bardzo ważnym elementem dotyczącym tego urządzenia jest skonstruowanie przekładni. Ze względu na jej ponadprzeciętną stabilność, mamy gwarancję równomiernego i bezpiecznego posuwu obrabianego przedmiotu. Oprócz tego, twórcy wyposażyli swój produkt w kilka funkcji regulacyjnych.

Regulacja wysokości przy użyciu korby czy pozycje zapadkowe to tylko kilka atrakcyjnych dodatków, które mają bardzo ważny wpływ na komfort pracy. To samo tyczy się samego strugania. Grubość możemy regulować w bardzo precyzyjny i szybki sposób.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest bardzo duża powierzchnia robocza. Szerokość stołu wynosi 330 mm, co pozwala nam na sprawne i szybkie struganie bardzo dużych powierzchni.

Jeśli chodzi o same parametry techniczne, to grubościówka wyposażona została w dwa noże o średnicy wałka 47 mm. Prędkość obrotowa wałka wynosi 9800 PRM i dostarczana jest przez silnik o mocy znamionowej 1800 W.

Wadą tego rozwiązania jest bez wątpienia wysoka cena. Kolejnym minusem jest waga – wynosi aż 35 kg. Oprócz tego, nie możemy liczyć na wyposażenie dodatkowe czy tak długą gwarancję. Oczywiście standardowa, 2-letnia ochrona nie jest w żadnym wypadku złym wynikiem.

R

Zalety

• Wysoka moc;
• Duża powierzchnia robocza;
• Ustawienia i opcje regulacyjne poprawiające komfort użytkowania.
Q

Wady

• Duża cena;
• Wysoka waga.

SCHEPPACH Grubościówka – heblarka HMS1070

SCHEPPACH Grubościówka - heblarka HMS1070

Decydując się na Scheppach, otrzymujemy nieco niższą moc silnika, a także prędkość obrotową. Jest to jednak wciąż bardzo dobra propozycja i najnowszy model, a mianowicie HMS1080, który dostarcza nam świetne parametry robocze przy nieco niższej cenie.

Scheppach HMS 1080 to odświeżona i poprawiona wersja modelu 1070, który gwarantował nam niezwykle jakościowe usługi strugania. Nie jest to co prawda najmocniejsza opcja na rynku, bo silnik oferuje nam 1500 W. Jednakże, z pewnością wystarczy w przypadku wielu prac amatorskich oraz niektórych prac specjalistycznych, wymagających odpowiedniego wyposażenia.

Prędkość obrotowa, jaką generuje silnik, wynosi 9000 RPM. Jest to zatem nieco gorszy wynik niż poprzednie dwa opisywane produkty. Warto natomiast pamiętać, że wciąż do naszej dyspozycji są dwa noże strugarskie i szereg opcji regulacyjnych.

Możemy, na przykład, regulować wysokość przy pomocy gałki obrotowej. Dodatkowym atrybutem, o którym powinniśmy pamiętać, jest dostęp do kilku akcesoriów. Twórcy oferują nam wyposażenie dodatkowe w postaci dalmierza laserowego, rękawic roboczych, a także marker, miarę oraz okulary.

Pamiętajmy natomiast, że blat ma tutaj mniejszy rozmiar, co przekłada się na mniejszą szerokość strugania. wynosi ona 250 mm. Wciąż jednak do naszej dyspozycji mamy dużą wielkość maksymalną wiórów, która wynosi 2,5 mm.

R

Zalety

• Bardzo bogate wyposażenie dodatkowe;
• Możliwość regulacji wysokości przy pomocy komfortowej gałki obrotowej;
• Dobre wykończenie;
• Dosyć przystępna cena.
Q

Wady

• Przeciętne parametry strugania.

STRUG ELEKTRYCZNY 1300W HEBEL STÓŁ VSE730 VANDER

STRUG ELEKTRYCZNY 1300W HEBEL STÓŁ VSE730 VANDER

Kompletnie budżetowym rozwiązaniem, który nadal oferująe nam podstawowe parametry techniczne oraz ciekawe możliwości strugania, jest model VSE730 firmy Vander. Kompaktowość, a także duża głębokość cięcia ze skokami, zainteresuje niejednego kupującego. Do cięcia ukośnego służy dobra ukośnica, którą znajdziecie w innych naszych rankingach.

Wałek do strugania wyposażono w 2 ostrza, a samo urządzenie oferuje nam możliwość konwersji grubościówki w stolik z heblem. Co więcej, specjalnie skonstruowana prowadnica boczna oraz kolektor wiórów z wyrzutem jednostronnym gwarantuje nam podwyższony komfort pracy oraz ułatwione sprzątanie, w szczególności w zamkniętych pomieszczeniach.

Przeglądając parametry techniczne, bardzo łatwo możemy zauważyć, że jest to najsłabsze urządzenie ze wszystkich, jakie tutaj się pojawiły. Silnik generuje wyłącznie 1300 W mocy. Jednakże, przekłada się to na aż 16000 RPM. Jednym z powodów tak dużej prędkości obrotowej jest zastosowanie bardzo małej maksymalnej szerokości strugania. Wynosi tutaj 110 mm.

Produkt jest idealnym wyborem w przypadku bardzo małych robót ze względu na niską wagę oraz małe parametry. Kompaktowość sprawia jednak, że nie będzie to idealna opcja jeśli zdecydujemy się pracować przy dużych materiałach.

R

Zalety

• Kompaktowy rozmiar;
• Niska waga;
• Bardzo niska cena;
• System odsysania kurzu;
• Duża prędkość obrotowa.
Q

Wady

• Niska moc silnika;
• Bardzo mała szerokość strugania;
• Ograniczone możliwości strugania przy większym materiale.

BELMASH SDMR-2500 Grubościówka do drewna 2500 W

BELMASH SDMR-2500 Grubościówka do drewna 2500 W

Najmocniejsze urządzenie, jakie znalazło się w rankingu 2024, to grubościówka od firmy Belmash. Opisywany model gwarantuje nam bardzo dużą moc oraz niezwykle bogaty zakres możliwych prac. Wiąże się to jednak z ogromną wagą, a także największymi wymiarami spośród wszystkich pozostałych produktów.

Silnik o mocy 2500 W gwarantuje nam stosunkowo małą maksymalną prędkość obrotową. Wynosi ona 7700 RPM. Jeśli chodzi o inne parametry strugania, to szerokość robocza jest także przeciętna, bo ma 270 mm.

Charakterystyczną zaletą, która odróżnia tę konstrukcję od pozostałych, jest wielofunkcyjność. W zależności od potrzeb, produkt zaoferuje nam usługi piłowania czy strugania. Dodatkowo model SDMR-2500 wyposażono w automatyczny posuw.

Co więcej, w celu poprawienia precyzji strugania oraz zwiększenia i tak już bardzo dobrej wydajności pracy, grubościówka ma zainstalowane aż 3 noże na wale nożowym. Dodatkowo w produkcie znajduje się tarcza piłująca.

Pomimo przeciętnych parametrów mocy, warto pamiętać o tym, że tak zaawansowane urządzenie oferuje nam duży maksymalny zakres głębokości strugania – 3 mm. Jest to jednak najdroższa opcja ze wszystkich, co może zniechęcić kupujących.

R

Zalety

• Bardzo trwałe wykonanie;
• Najwyższa klasa strugania;
• Wielofunkcyjność oraz możliwość piłowania;
• Bardzo wysoka moc.
Q

Wady

• Bardzo wysoka cena;
• Przeciętna szerokość strugania. 

Jaką grubościówkę kupić? Sprawdź poniższy poradnik zakupowy 2024 aby wyposażyć się w odpowiednie narzędzie!

Dobra grubościówka to przede wszystkim taki sprzęt, który pozwoli nam na uniwersalną pracę z drewnem o najróżniejszych kształtach oraz wielkościach. Dlatego warto pomyśleć nad produktem, który zagwarantuje nam odpowiednie do tego funkcje oraz parametry.

Dwa kluczowe parametry, które są od siebie zależne, to moc urządzenia oraz maksymalna prędkość obrotowa. Dodatkowo musimy sprawdzić także informacje odnośnie głębokości strugania.

Kluczowym elementem jest także powierzchnia, na której będziemy mogli obrabiać materiał. Tutaj istotna wydaje się wysokość materiału do obróbki oraz jego długość. Oprócz tego, kluczową rolę odgrywa maksymalna szerokość strugania, jaką grubościówka nam oferuje. Cena grubościówek oraz opinie także nam pomogą. Warto jednak zapoznać się z informacjami zawartymi w poniższym artykule: https://www.budujesz.pl/wiadomosc/strugarka-grubosciowka-jak-wybrac-jaka-najlepsza/11276/.

najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg

Moc oraz prędkość obrotowa

Kiedy zastanawiamy się nad tym jaką grubościówkę kupić, przede wszystkim warto jest zwrócić uwagę na prędkość obrotową oraz oczywiście moc. Te dwa parametry są ze sobą powiązane, gdyż większa moc bardzo często przekłada się na podwyższoną prędkość obrotową.

Silniki stosowane w grubościówkach generują zazwyczaj od 1300 do nawet 3000 W. Przekłada się to na bardzo duże możliwości strugania, o ile pozostałe komponenty, które wykorzystano do skonstruowania produktu, były należytej jakości i klasy.

Prędkość obrotowa ma natomiast istotne znaczenie w przypadku precyzyjnej pracy na różnym materiale. Z uwagi na to, że każdy rodzaj drewna charakteryzuje się inną twardością, struganie takich powierzchni także odbywa przy innych prędkościach, a co za tym idzie, zmienia się maksymalna prędkość. Mocniejszy silnik będzie jednak w stanie utrzymać wysoką prędkość obrotową o wiele łatwiej, niż bardzo mała maszyna o niewielkiej mocy.

Grubościówka BELMASH SDMR-2500

grubościówka ranking

Grubościówka DeWalt DW733 Strug 1800W

grubościówka opinie

Parametry strugania

Narzędzie, które zakupimy do własnego warsztatu, musi oferować nam szereg usprawnień i udogodnień. Przełożą się one na wysoką jakość strugania oraz oczywiście na samą możliwość obróbki dużych bądź niewygodnych materiałów. Dlatego warto mieć na uwadze kilka parametrów technicznych.

Przede wszystkim pamiętajcie o właściwej szerokości strugania. To od niej zależy, czy będziemy mogli obrobić dany przedmiot. Dodatkowo zwróćmy uwagę na maksymalną grubość materiału, a także na jego długość. O ile ten ostatni parametr nie jest znaczący, gdyż bardzo często grubościówki nie mają żadnych elementów ograniczających długość materiałów, tak szerokość i wysokość będzie bardzo istotna.

Jeśli chodzi o dokładne liczby, to szerokość strugania powinna wynosić powyżej 250 mm. Wtedy mamy pewność, że jest to wystarczająco duże urządzenie ze sporym blatem roboczym. Mniejsze grubościówki, o ile są kompaktowe i świetne do małych robótek przydomowych, nie pozwolą nam na tak zróżnicowane prace.

Opinie grubościówek

Kolejnym bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie autentyczności oraz klasy wykonania danego produktu jest sprawdzenie komentarzy oraz uwag innych użytkowników. Na forach internetowych czy blogach znajdziemy szereg cennych opinii, dzięki czemu możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy, o których producent nas nie poinformuje.

Nie możemy jednak całkowicie zawierzać w dane, jakie otrzymamy od osób postronnych. Bardzo często ich doświadczenie związane z użytkowaniem danego produktu jest subiektywne i zależne od sposobu użytkowania, częstotliwości oraz od wielu innych czynników.

SCHEPPACH Grubościówka - heblarka HMS1070

dobra grubościówka

STRUG ELEKTRYCZNY 1300W HEBEL STÓŁ VSE730 VANDER

najlepsza grubościówka

Grubościówka cena

Większość z nas poszukując sprzętu w Internecie kieruje się jednym aspektem – ceną. Oczywiście wszyscy chcą kupić tanio i dobrze, lecz czasami nie jest to możliwe. Prawdą jest, że istnieją budżetowe grubościówki. Jeśli jednak decydujemy się na niską cenę, musimy liczyć się z brakiem niektórych funkcji bądź z mniejszą sprawnością.

Dlatego najważniejsze jest znalezienie urządzenia, które w danym zakresie cenowym zaoferuje nam jak najwięcej za jak najmniej. Jest to do pewnego stopnia możliwe, o ile wiemy czego szukać i wiemy jakie parametry są dla nas najważniejsze. Kiedy wybierzemy kilka ciekawych produktów, będziemy mogli porównać je i wybrać ten, który oferuje najlepszy stosunek jakości i klasy wykonania do ceny.

Strugarko grubościówka jaką kupić w 2024 roku

Powyższy poradnik powie wam jaką grubościówkę kupić oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby nie popełnić gafy i nie wydać pieniędzy na mało funkcjonalny sprzęt. Kluczowe jest jednak sprawdzenie przykładowych, rekomendowanych przez nas urządzeń, aby wiedzieć jak dobra grubościówka wygląda oraz dlaczego ten konkretny model wyróżnia się od konkurencji.

Jeśli jednak poszukiwania na własną rękę nie są twoją mocną stroną, to o wiele lepiej wyjdziesz, jeśli zdecydujesz się na dzisiejszego zwycięzcę rankingu. Grubościówka DeWalt DW733 Strug 1800W to wszechstronna opcja, która gwarantuje nam świetne parametry przy dosyć przyzwoitej cenie. Naszej uwadze nie może umknąć okres ochronny, który także jest dłuższy niż zazwyczaj i potwierdza jakość produktu.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką grubościówkę wybrać
Average rating:  
 4 reviews
 by dybas

Byłem wczesniej na innych stronkach. Nigdzie nie było takiego wyboru i dokładnego opisu. No i oczywiście wszyscy podawali tylko te najdroższe urządzenia.

 by toni45

Dla mnie wygrało Metabo ze względu na dużą powierzechnię roboczą. Tego potrzebowałem.

 by WIN22

Może scheppach nie jest mistrzem, ale dla mnie styka. Moc ok, struga cakiem nieźle.

 by dinGO

Organizuje sobie małą stolarnie przy domu i tylko tego mi brakuje. Zaryzykowałem i zamówiłem DeWalt. Znam już trochę marke i wiem, że ma dobre sprzęty, zaufałem.