W stolarstwie pilarka tarczowa jest jednym z najważniejszych urządzeń, jeśli nie najważniejszym. To właśnie od tego rodzaju sprzętu wielu amatorów obróbki drewna rozpoczyna przygodę. Narzędzia te wykorzystujemy najczęściej do cięcia materiałów drewnopochodnych. Jednakże, mocniejsze wersje świetnie sobie radzą w przypadku tworzyw sztucznych czy nawet miękkich metali. Do grubszych wybierz ukośnicę do metalu.

Niestety, trudno jest znaleźć odpowiednią pilarkę bez rozeznania oraz doświadczenia czy wiedzy. Szczególnie kiedy szukamy najlepszej pilarki tarczowej na rynku. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu uda nam się znaleźć świetną opcją, a jest to ranking pilarek tarczowych. Polecamy także sprawdzić ranking najlepszych pił stołowych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
MAKITA SP6000 1

Piła MAKITA SP6000

9.9

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
FESTOOL ZAGŁĘBIARKA TS 55 REBQ Plus FS 1

FESTOOL ZAGŁĘBIARKA

9.8

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
PILARKA TARCZOWA 1400W GKS 190 BOSCH 1

Pilarka BOSCH GKS190

9.7

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
 
Pilarka tarczowa ręczna WUBER 1

Pilarka WUBER ręczna

9.5

Tania

Allegro Logo
DeWalt DCS391N Piła Pilarka Tarczowa 165mm 1

Pilarka DeWalt DCS391N

9.3

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
 

W zestawieniu najważniejsze okazały się parametry techniczne odpowiadające za moc i prędkość obrotową. Jednakże, bardzo ważny był materiał wykonania tarczy oraz głębokość cięcia. Funkcje dodatkowe poprawiające komfort pracy to równie istotny aspekt, lecz nie wolno zapomnieć o opiniach pilarek tarczowych.

Najlepsza pilarka tarczowa MAKITA SP6000

MAKITA SP6000

Szukając produktu najwyższej jakości, trudno jest przejść obok modelu SP6000 obojętnie. Nie jest to zwyczajna pilarka tarczowa, gdyż oferuje ona ogromną ilość dodatków i zestawów. Pamiętajmy także o tym, że jest to również zagłębiarka. Za taką funkcjonalność przyjdzie nam jednak dużo zapłacić.

Makita to japońska marka, która od wielu lat specjalizuje się w produkcji elektronarzędzi. Recenzowany model gwarantuje nam wysoką moc wynoszącą 1300 W oraz prędkość obrotową od 2000 do nawet 5800 RPM. Charakterystycznym elementem tego modelu jest oczywiście regulacja obrotów w dosyć dużym zakresie, lecz to nie wszystko czym się chwali producent.

Pilarka wyposażona została w specjalne wyjście, do którego możemy podłączyć zewnętrzny system odsysający. W połączeniu ze zmyślnie zaprojektowanym wyrzutnikiem wiórów, oferta jest świetnie dostosowana do oczekiwań bardziej wymagających użytkowników.

Istotne jest oczywiście sprawdzenie danych technicznych, a w szczególności zdolności cięcia. Ze względu na to, że istnieje możliwość cięcia pod kątem do 45 stopni, maksymalna głębokość się zmienia.

Przy cięciu prostopadłym, czyli 90 stopni, zdolność wynosi 56 mm. Nachylenie 45 stopni ogranicza głębokość do 40 mm. Jest to zatem mocno przeciętny wynik. Z uwagi na to, że zastosowano tutaj tarczę o przeciętnej średnicy wynoszącej 165 mm, jest to jednak akceptowalny wynik.

Pamiętajmy natomiast, że w zestawie znajduje się ogromna ilość dodatków, w tym cztery różne tarcze, prowadnica 1,4 m, zaciski do prowadnicy i klucz imbusowy, a także walizka do łatwiejszego i bezpieczniejszego transportu zagłębiarki.

R

Zalety

• Możliwość regulacji prędkości obrotowej;
• Wielofunkcyjne urządzenie z wieloma opcjami usprawniającymi pracę;
• Bardzo bogate wyposażenie dodatkowe;
• 3 lata gwarancji.
Q

Wady

• Przeciętna głębokość tnąca;
• Wysoka cena.

FESTOOL ZAGŁĘBIARKA TS 55 REBQ-Plus-FS

FESTOOL ZAGŁĘBIARKA TS 55 REBQ-Plus-FS

Jest to o wiele droższa opcja niż poprzednik, lecz ze względu na ogromne możliwości oraz pokaźny zestaw dodatków, wciąż bardzo polecana. Oprócz samej tarczy pilarskiej, otrzymamy również szynę prowadzącą, zabezpieczenia przeciwodpryskowe, ścisk śrubowy, zestaw ołówków, miarki, łączniki do szyn i wiele innych gadżetów.

Należy przede wszystkim zauważyć, że w cenie otrzymujemy nie tylko pilarkę, ale szereg dodatków, które nie tylko usprawnią pracę, ale także poprawią precyzję oraz szybkość cięcia. TS 55 REBQ-Plus to oferta przewidziana dla najbardziej wymagających osób, które będą w stanie pomyślnie wykorzystać wszystkie dodatki.

Jeśli chodzi o samą pilarkę, to po raz kolejny mamy do dyspozycji system regulacji obrotów. Jest to bardzo pożądana funkcja, która bardzo rzadko pojawia się w tańszych, budżetowych pilarkach. Silnik o mocy 1200 W generuje prędkość obrotową wynoszącą od 2000 do 5200 RPM na biegu jałowym.

Co więcej, producent gwarantuje nam aż 3 lata gwarancji, co jest dłuższym niż zazwyczaj okresem ochronnym. Potwierdza to zatem niezawodność sprzętu oraz gwarantuje bezproblemowe, bezawaryjne działanie.

Niestety, istnieje kilka wad, o których należy wspomnieć. Przede wszystkim jest to horrendalnie droga opcja. Inwestując taką ilość pieniędzy w sprzęt do przycinania drewna musimy wziąć pod uwagę o wiele więcej niż tylko samo wykonanie i parametry, lecz także dodatkowe usługi oferowane przez producenta oraz wiele innych, bardzo często spersonalizowanych żądań i oczekiwań.

Dodatkowo miejmy na uwadze, że głębokość cięcia wynosi maksymalnie 55 mm, a przy kącie 45 stopni wartość ta spada do 43 mm – jest to zatem bardzo przeciętna liczba dla pilarek ze średniego zakresu cenowego, a co dopiero dla tak drogich, jak ta recenzowana.

R

Zalety

• Bardzo dobre wykończenie;
• Ogromna ilość dodatków oraz wyposażenia ekstra;
• Akcesoria pozwalające na pracę o najwyższej precyzji;
• Regulowana prędkość obrotowa.
Q

Wady

• Bardzo duża cena;
• Przeciętna głębokość cięcia.

PILARKA TARCZOWA 1400W GKS 190 BOSCH

PILARKA TARCZOWA 1400W GKS 190 BOSCH

Szukając równie wytrzymałego urządzenia, lecz oferującego o wiele większą głębokość cięcia, warto zastanowić się nad wyborem renomowanej marki, jaką bez wątpienia jest Bosch. Model GKS 190 charakteryzuje się o dziwo niższą ceną niż poprzednio opisane pilarki, lecz także ma mniej ciekawych dodatków.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tarczę tnącą. Jej średnica wynosi 190 mm, a więc jest to większa tarcza niż w dwóch poprzednich przypadkach. W zestawie otrzymamy bardzo małą ilość elementów, a mianowicie klucz montażowy, prowadnicę równoległą oraz adapter, który pozwoli nam odsysać pył podczas pracy.

Same parametry są natomiast bardzo atrakcyjne, gdyż w dosyć budżetowej cenie otrzymujemy wysoką moc silnika wynoszącą 1400 W. Przekłada się to na prędkość obrotową na poziomie 5500 RPM. Zastosowanie większej tarczy oraz odpowiednia konstrukcja urządzenia pozwoliła osiągnąć niezwykle dobre wyniki jeśli chodzi o maksymalne głębokości cięcia.

W przypadku cięcia prostopadłego, głębokość cięcia wynosi aż 70 mm, co jest najlepszym wynikiem w całym zestawieniu. Pod kątem 45 stopni także jest ona fascynująca, bo wynosi aż 50 mm. Niestety, w urządzeniu zabrakło możliwości regulacji prędkości obrotowej.

Urządzenie jest solidnie skonstruowane, a producenci zadbali o kompatybilność z szynami prowadzącymi czy zewnętrznymi urządzeniami do odsysania pyłów. 3 lata standardowej dla Boscha gwarancji to także świetna opcja.

Niestety, nie znajdziemy tutaj wyżej wspomnianej regulacji obrotowej, w zestawie otrzymujemy także bardzo ograniczoną liczbę akcesoriów, przez co osoby wymagające najwyższej precyzji cięcia mogą być niezadowolone z zakupu.

R

Zalety

• Bardzo duża głębokość cięcia – zarówno pod kątem jak i prostopadle;
• Wysoka moc silnika;
• Tarcze tnące o dużej średnicy;
• 3 lata gwarancji;
• W miarę niska cena.
Q

Wady

• Bardzo podstawowe wyposażenie;
• Brak możliwości regulacji prędkości obrotowej.

Pilarka tarczowa ręczna WUBER

Pilarka tarczowa ręczna WUBER

Najlepszym wyborem dla osób szukających budżetowej pilarki będzie sprzęt od firmy Wuber. Jest to świetna alternatywa ze względu na dobrą konstrukcję, przeciętne parametry i oczywiście niską cenę. A to wszystko wraz z kilkoma ciekawymi dodatkami.

Każda osoba decydująca się na tę pilarkę z pewnością będzie zadowolona z zamontowanego silnika. Generuje on aż 2400 W mocy, co przekłada się na bardzo trwałą i długą pracę. Co ciekawe, prędkość obrotowa jest dosyć niska, bo wynosi 5000 RPM, lecz ze względu na wysoką moc, mamy pewność, że silnik poradzi sobie z bardzo długą pracą i nie zacznie się przegrzewać przy nieco twardszej powierzchni obróbkowej.

W zestawie dodatkowo znajdziemy 2 tarcze tego samego autorstwa. Jest to jednak wszystko, co producent ma dla nas przygotowane. Jest to zatem bardzo podstawowa, niemniej jednak świetnie przygotowana oferta.

Przyjrzyjmy się parametrom tnącym, które także są wystarczające. Możliwość cięcia prostopadle bądź pod kątem z intuicyjną i świetnie zaprojektowaną regulacją pozwala nam na precyzyjne cięcie i ustawianie właściwego kąta nachylenia niemalże natychmiastowo.

Sama głębokość cięcia wynosi 65 mm przy cięciu prostopadłym, co jest bardzo dobrym wynikiem. Zawdzięczamy to zamontowanym tarczom o średnicy 185 mm. Jednakże, cięcie pod kątem nie jest już tak efektywne.

Problematyczna wydawać się może gwarancja, która przewidziana jest wyłącznie na jeden rok. Jest to bardzo krótki okres, szczególnie kiedy większość konkurencji oferuje dwu czy nawet trzyletnie gwarancje.

R

Zalety

• Bardzo tania opcja;
• Duża głębokość cięcia;
• Średnica tarczy 185 mm;
• Bardzo duża moc.
Q

Wady

• Tylko rok gwarancji;
• Bardzo ubogie wyposażenie.

DeWalt DCS391N Piła Pilarka Tarczowa 165mm

DeWalt DCS391N Piła Pilarka Tarczowa 165mm

Co prawda jest to nieco droższa opcja niż standardowe pilarki bez profesjonalnego wyposażenia tnącego, lecz świetne wykończenie, a także dobra głębokość cięcia sprawiają, że jest to zdecydowanie pilarka warta uwagi. Nie możemy oczywiście zapomnieć o niskiej wadze oraz o tym, że jest to pilarka akumulatorowa!

Do naszej dyspozycji otrzymujemy bardzo kompaktowy i mało ważący produkt. Waga to tylko 3,2 kg, a więc jest to najlżejsza pilarka ze wszystkich, jakie znalazły się w tym zestawieniu. Jest to przede wszystkim spowodowane zastosowaniem bardzo lekkiego silnika o niskiej mocy, a także montażem dosyć małej tarczy tnącej.

DeWalt gwarantuje nam moc na poziomie 760 W, co jest bardzo niskim wynikiem. Jednakże, sam design oraz komponenty zastosowanie wewnątrz urządzenia gwarantują prędkość obrotową na poziomie 5150 RPM, co jest dobrym wynikiem.

Należy także pamiętać, że głębokość cięcia jest bardzo dobra, bo w przypadku cięcia prostopadłego wynosi 55 mm, a w przypadku cięcia 45 stopni jest to 42 mm. W połączeniu z niską wagą, ergonomicznym chwytem oraz kompaktowością, jest to świetne urządzenie do małych prac kiedy mamy dosyć ograniczone miejsce w warsztacie.

Nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, że twórcy przygotowali dla nas pilarkę zasilaną akumulatorowo. Oznacza to, że nie musimy martwić się o kabel, lecz bardzo ważne będzie wcześniejsze naładowanie pilarki.

R

Zalety

• Bardzo niska waga;
• Kompaktowy rozmiar;
• Długa, 3 letnia gwarancja;
• Zasilanie akumulatorowe;
• Niezwykle trwałe wykonanie.
Q

Wady

• Przeciętna głębokość cięcia;
• Niska moc.

Pilarka tarczowa jaką kupić i na co zwrócić największą uwagę?

Właściwe urządzenie tnące do drewna, tworzywa sztucznego czy materiałów drewnopochodnych to zakup, który w zależności od wybranych funkcji, mocy i kilku innych parametrów może sięgnąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. O ile te najdroższe urządzenia przewidziane są dla potrzeb i wymagań profesjonalistów, którzy na co dzień spędzają wiele godzin w warsztacie, dla użytku domowego wystarczy nam nieco gorsza, ale nieporównywalnie tańsza opcja.

Dobra pilarka tarczowa powinna przede wszystkim oferować nam właściwą moc, a także prędkość obrotową. Jednakże, istotne jest wzięcie pod uwagę parametrów tnących takich jak maksymalna głębokość cięcia czy średnica tarczy.

Przeglądając szereg sprzętów tego typu nie sposób pominąć informacje związane z wymiarami czy wagą, które są głównym sposobem na sprawdzenie komfortu danego produktu. Dodatkowym sposobem na zasięgnięcie informacji będzie zapoznanie się z opiniami pilarek tarczowych. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na ten artykuł: http://www.pum.com.pl/kupujesz-pilarke-tarczowa-i-nie-wiesz-jaka-wybrac-sprawdz-na-co-zwrocic-uwage/.

najlepsza pilarka tarczowa

Dobra pilarka tarczowa to mocna pilarka

Moc urządzenia w połączeniu z prędkością obrotową to dwie bardzo ważne kwestie, o które każdy z nas powinien zapytać sprzedawcę przed zakupem pilarki tarczowej. Są one ze sobą powiązane, gdyż większa moc bardzo często przekłada się także na większą prędkość obrotową.

Od tych dwóch parametrów zależeć będzie szybkość oraz skuteczność cięcia. Należy jednak pamiętać, że wysoka prędkość obrotowa osiągana przez silnik o małej mocy może szybko się przegrzewać czy z powodu wysilenia ulec uszkodzeniu.

W przypadku pilarek tarczowych bardzo dobrym rozwiązaniem będzie znaleźć sprzęt o mocy powyżej 1200-1300 W. To przełoży się na maksymalną prędkość obrotową powyżej 5000 RPM, a to natomiast bardzo dobrze świadczy o skuteczności pracy – o ile dana pilarka nie będzie odczuwać większych trudności podczas cięcia materiału obróbkowego.

Co ciekawe, te droższe urządzenia wyposażone zostały w możliwość regulacji prędkości obrotowej. Jest to świetne rozwiązanie dla bardziej zapalonych stolarzy oraz dla profesjonalistów, gdyż gwarantuje to możliwość spersonalizowania narzędzia i dostosowania go do danego materiału.

MAKITA SP6000

pilarka tarczowa jaką kupić

PILARKA TARCZOWA 1400W GKS 190 BOSCH

dobra pilarka tarczowa

Kluczowe parametry tnące

Gdy już upewnimy się, że nasza opcja jest mocna i szybka, warto teraz zapoznać się z pozostałymi parametrami, szczególnie tymi dotyczącymi możliwości tnących. Najpierw sprawdźmy jaka tarcza jest montowana do urządzenia, a potem dopiero zajmiemy się pozostałymi danymi.

Tarcza w pilarce tarczowej to podstawa. Musi być wykonana z trwałego i odpornego na uszkodzenia materiału. Dodatkowo, w celu sprawnego odprowadzania ciepła z tarczy, powinna mieć ona odpowiednio zaprojektowane otwory. Najczęściej w pilarkach tarczowych stosuje się średnicę wynoszącą od 160 do 200 mm. Bardzo często im większa średnica tarczy, tym mamy do dyspozycji większą głębokość cięcia.

Ta jednak zależna jest nie tylko od średnicy tarczy, ale także od samej konstrukcji maszyny oraz od rodzaju tarczy. Dodatkowo będziemy mogli poczynić głębsze cięcia w przypadku korzystania z urządzenia pod kątem prostopadłym. W przypadku 45 stopni, głębokość będzie nieco mniejsza.

Zaleca się zwracać uwagę na te pilarki, których głębokość cięcia w przypadku pracy prostopadle do materiału wynosi przynajmniej 50 mm, lecz te najlepsze urządzenia gwarantują głębokość cięcia przy 90 stopniach do 70-80 mm, a przy kącie 45 stopni do nawet 50 mm.

Komfort użytkowania i bezpieczeństwo

Korzystanie z pilarki musi także być wygodne i bezpieczne, gdyż niekiedy przyjdzie nam w warsztacie spędzić długie godziny. Na komfort największy wpływ ma waga urządzenia oraz zastosowane chwyty. Konstrukcja ergonomiczna przekłada się na przyjemniejszą pracę. Dodatkowo warto wyposażyć się w takie urządzenie, które oferuje możliwość podłączenia narzędzia do odsysania pyłów.

Za bezpieczeństwo odpowiadać będą, na przykład, specjalne osłony, które eliminują szansę odprysku wiórów w naszą stronę. Sam system odsysania pyłów będzie także zbawienny, bo pozwoli nam kontynuować pracę i utrzymać precyzję cięcia. Pamiętajmy o szeregu innych dodatków w postaci prowadnic czy rękawic ochronnych, jakie bardzo często producenci dorzucają do swoich produktów.

FESTOOL ZAGŁĘBIARKA TS 55 REBQ-Plus-FS

pilarka tarczowa opinie

Pilarki tarczowe – Piły tarczowe do drewna i metalu 2024 – podsumowanie rankingu

Teraz wiesz jaką kupić pilarkę tarczową oraz dlaczego wszystkie wyżej przedstawione punkty są tak istotne do prawidłowego działania urządzenia oraz precyzyjnej, szybkiej i, co ważniejsze, skutecznej pracy. Ważne będzie także zwrócenie uwagi na opinie pilarek tarczowych, szczególnie w przypadku tych popularniejszych modeli z 2024 roku. Dodatkowo zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu najlepszych pił szablastych, który uwzględnia modele z 2020 roku.

Jeśli ilość informacji zawartych w poradniku jest przytłaczająca i nie jesteście przekonani co do własnych poszukiwań, to warto przemyśleć zakup zwycięzcy rankingu. Zagłębiarka MAKITA SP6000 to niezwykle dobrze skonstruowana opcja, która wyróżnia się bardzo bogatym wyposażeniem i wystarczającymi parametrami technicznymi, a to wszystko chronione 3-letnią gwarancją.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką pilarkę tarczową wybrać
Average rating:  
 4 reviews
 by szpiler

Jak robicie "przemiany domowe" to wuberek polecam, poręczny a idzie jak burza ;D

 by jasiennko

Festcool dla zawodowców jak najbardziejna tak. Tak dla zwykłego obywatela to może ciut za droga.

 by młody K.

O! i ten ranking jest fajny - dużo propozycji. Dla laika takiego jak ja warte poczytania.

 by czaki

Makita i Bosh najlepsze na rynku. Polecam od zawsze i tak już zostanie.