Spis Treści
Szukasz najlepszej piły stołowej? Sprawdź piła stołowa ranking na rok 2024
Podczas obróbki drewna wielu użytkowników korzysta z pił stołowych. Jest to bardzo stabilny i precyzyjny sposób na przycinanie najróżniejszych materiałów drewnopochodnych, a także tworzyw sztucznych. Jednakże, ogromne możliwości oraz dostęp do szeregu ciekawych gadżetów sprawił, że znalezienie najlepszej piły stołowej nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.
Istnieje przecież ogromna ilość funkcjonalności, parametrów czy innych aspektów, które mają niebagatelny wpływ na jakość oferowanego urządzenia. Aby zatem znaleźć to najlepsze, trzeba wiedzieć jaka piła stołowa sprawdzi się w mniej wymagających pracach, a które urządzenie wybrane zostanie do warsztatów profesjonalistów.
W zestawieniu przygotowaliśmy dla was listę, w którym znajdziecie 5 bardzo dobrych pilarek stołowych. Charakteryzują się one odpowiednią mocą i prędkością obrotową, a także dobrymi parametrami tnącymi oraz świetnym wyposażeniem oraz dodatkowymi funkcjonalnościami. Nie zapomnieliśmy także o opiniach pił stołowych podczas kompletowania rankingu 2024. Zachęcamy także do sprawdzenia zestawienia najlepszych pił szablastych na rok 2020.
Scheppach to firma, która od wielu lat zajmuje się produkcją narzędzi do obróbki powierzchni drewnianych. W dzisiejszej ofercie znajdziemy bardzo bogatą opcję w niskiej cenie, o sporej mocy oraz bardzo dobrych parametrach tnących.
Wybór ten jest oczywisty dla wielu użytkowników. Przede wszystkim mamy tutaj do dyspozycji prawdziwą, potwierdzoną moc wynoszącą aż 2000 W. Miedziane uzwojenie silnika w połączeniu z bardzo wysoką mocą sprawia, że jest to bardzo trwałe i nie przegrzewające się rozwiązanie, które będzie w stanie pracować z taką samą skutecznością pod każdym obciążeniem.
Twórcy w zestawie dołączają nam aż 6 tarcz o różnej ilości zębów. W ten sposób możemy dostosować sobie tarczę do danego procesu tnącego. Taki ogromny wybór charakteryzuje się również możliwością pracy nie tylko w drewnie, ale także w przypadku bardzo precyzyjnych prac związanych z cięciem blatów czy frontów meblowych.
Oprócz tego, warto wspomnieć o wielu funkcyjnych rozwiązaniach, w tym o opcjach regulacyjnych. Mowa tutaj, na przykład, o bocznej prowadnicy czy możliwości dostosowania powierzchni stołu z lewej i prawej strony. Regulowana jest także wysokość tarczy, a nawet specjalny system odprowadzania roślin, który zintegrowany jest z każdym odkurzaczem.
Tarcza o dużej średnicy 250 mm pozwala nam na głębokie cięcie. W przypadku pracy prostopadłej, maksymalna wysokość wynosi 85 mm. Jeżeli zdecydujemy się na cięcie pod kątem 45 stopni, to ta wysokość maleje do wciąż imponujących 65 mm.
Pomimo świetnej zalety w postaci bardzo bogatego wyposażenia, należy pamiętać o tym, że sama powierzchnia robocza stołu jest przeciętnej wielkości, a do produkcji konstrukcji nie wykorzystano najwyższej klasy komponentów.
Zalety
• Bardzo bogaty zestaw razem z 6 tarczami o różnej ilości zębów;
• Duża średnica tarczy;
• Wysokość cięcia do 85 mm.
Wady
• Przeciętna wielkość stołu.
W nieco wyższej, aczkolwiek podobnej cenie znajdzie się także pilarka stołowa od firmy Riwall. Jest to świetny wybór, głównie ze względu na niską wagę konstrukcji oraz jej kompaktowość, lecz także ze względu na wysoką moc oraz bardzo dużą prędkość ostrza.
Riwall oferuje nam moc maksymalną wynoszącą aż 3200 W, lecz należy liczyć się z wydajnością na poziomie 1800 W. Przekłada się to jednak na bardzo dużą prędkość obrotową, gdyż ostrze kręci się 5700 obrotów na minutę.
Należy przy tym zauważyć, że podobnie jak i poprzednia opcja, tak i tutaj do naszej dyspozycji jest przeciętny blat. Jednakże, nie powinno to przeszkadzać w mniej wymagających obróbkach, szczególnie kiedy urządzenie jest w przystępnej cenie i oferuje tak dobre wykonanie.
Dosyć słabo natomiast prezentuje się wysokość cięcia przy cięciu skośnym jak i prostopadłym. Wynoszą one kolejno 48 i 75 mm. Nie należy jednak rezygnować z tego wyboru, gdyż bardzo bogate wyposażenie (cztery tarcze w zestawie) oraz szereg dodatków w postaci popychacza, linijki wielofunkcyjnej, kątownika czy prowadnicy poprawia atrakcyjność tej oferty.
Pomimo przeciętnej maksymalnej wysokości cięcia oraz małej powierzchni roboczej, urządzenie jest idealnym wyborem zarówno w przypadku cięcia wzdłużnego, skośnego czy poprzecznego. Dodatkowo, zintegrowany adapter do odsysania wiórów, wydłużona żywotność ostrzy oraz specjalne funkcje regulacyjne sprawiają, że niemiecka firma Riwall prezentuje bardzo ciekawą alternatywę dla zwycięzcy rankingu 2024.
Zalety
• Wysoka moc;
• Bardzo trwałe i stabilne wykonanie;
• Wiele funkcji usprawniających ustawienie stołu.
Wady
• Średnia powierzchnia stołu.
Model MLT100 to przede wszystkim bardzo droga opcja, która o dziwo charakteryzuje się niską prędkością obrotową oraz przeciętną mocą znamionową. Jednakże, wysokiej klasy wykonanie, a także najlepsze właściwości tnące sprawiają, że jest to bardzo dobra opcja, nawet w obliczu tak wysokiej ceny.
Urządzenie przystosowane jest do pracy zarówno w warsztatach profesjonalnych jak i w domowym zaciszu dzięki standardowemu napięciu 230V. Charakterystycznym jednak elementem tego rozwiązania jest natomiast bardzo trwała konstrukcja wykonana w większości z odlanego ciśnieniowo aluminium.
Oprócz jakościowego materiału użytego do produkcji, warto wspomnieć o szeregu udogodnień, w jakie stół został wyposażony. Przykładowo znajdziemy tutaj precyzyjną podziałkę oraz opcję rozłożenia stołu prawostronnie i lewostronnie. Oprócz tego, samo urządzenie wyposażono w dwubiegunowy system ślizgowy, który podnosi i opuszcza tarczę.
Bezpieczeństwo w Makicie także jest poważnie traktowane. Dlatego producenci wyposażyli stół w elektryczny hamulec bezpieczeństwa oraz uniwersalne źródło pozwalające podłączyć narzędzie odsysające pył.
Z parametrów technicznych warto wymienić bardzo dobrą zdolność cięcia pod kątem 90 stopni, która wynosi aż 93 mm. Wartość ta w przypadku cięcia pod kątem ostrym wynosi 64 mm. Liczby te sprawiają, że jest to najlepiej dostosowana piła stołowa w zestawieniu, jeśli chodzi o maksymalne głębokości cięcia.
W zestawie otrzymujemy szereg ciekawych dodatków, w tym prowadnicę równoległą, popychacz, przymiar do cięcia ukośnego, flansze zewnętrzne i wewnętrzne, klucze do nakrętki, klucze montażowe, osłony tarczy, a także gwarancję. W tym przypadku jest to bardzo ważny punkt, gdyż gwarancja producenta przygotowana została na okres aż 3 lat!
Niestety, urządzenie jest niezwykle drogie, a dodatkowo wyżej wspomniana niska moc czy prędkość obrotowa może okazać się niewystarczająca w przypadku twardszego materiału obróbkowego. Oprócz tego, jest to jedna z nielicznych ofert w rankingu, gdzie nie otrzymujemy zapasowych tarcz.
Zalety
• 3 lata gwarancji;
• Najlepsze parametry tnące w zestawieniu;
• Bardzo dobra funkcjonalność;
• Duża powierzchnia stołu;
• Elektryczny hamulec bezpieczeństwa.
Wady
• Brak zapasowych tarcz w zestawie;
• Przeciętna moc i prędkość obrotowa.
W niskiej cenie otrzymujemy bardzo dużą moc, a także dużej średnicy tarcze. Opcja ta jest dodatkowo bardzo lekka, a dzięki sporym możliwościom rozkładającym produkt, jest to przy okazji kompaktowe rozwiązanie. Jednakże, trzeba się liczyć z bardzo ubogim wyposażeniem.
Piła stołowa firmy Higher przygotowana została z myślą o osobach dopiero rozpoczynających przygodę ze stolarstwem, jak i użytkownikach nieco bardziej wprawionych w ten kunszt. Istotna jest moc urządzenia, która w tej cenie jest zdecydowanie plusem. Moc silnika wynosi aż 2000 W. Bardzo niska jest jednak prędkość obrotowa, która bez obciążenia wynosi jedynie 4200 RPM.
Zaletą natomiast tego rozwiązania jest konstrukcja. Lekkość i mobilność gwarantuje nam stół, który wykonany został z odlanego aluminium. Materiał ten dodatkowo charakteryzuje się stabilnością i trwałością.
Z funkcji regulacyjno-komfortowych warto wymienić boczną prowadnicę, dzięki czemu możemy dostosować sobie szerokość przycinanych desek. Dodatkowo istnieje możliwość regulacji wysokości tarczy za pomocą pokrętła.
Sam stół ma na wyposażeniu adapter do odsysania trocin, a także linijkę kątową. W zestawie brakuje natomiast dodatkowych tarcz. Jednakże, ta w zestawie wykonana została z hartowanej stali z węglikami, a więc świetnie się sprawdzi w przypadku cięcia drewna miękkiego i twardego.
Trudno powiedzieć czy maksymalna głębokość cięcia jest tutaj wadą czy zaletą. Wynosi ona 73 mm w przypadku cięcia dla 90 stopni i 53 mm w przypadku cięcia dla 45 stopni. Jest to zatem akceptowalny wynik, jaki znajdziemy w wielu innych urządzeniach w tym zakresie cenowym.
Zalety
• Spore możliwości rozłożenia stołu;
• Szereg dodatkowych funkcji;
• Wysoka moc;
• Wysokiej klasy tarcza tnąca.
Wady
• Niska prędkość obrotowa.
Wysoka moc, świetne parametry tnące, a także bardzo wysoka prędkość obrotowa. Taki produkt przygotowała dla nas świetna, renomowana marka Bosch. Niemiecki gigant upewnił się, że otrzymamy tutaj w miarę lekkie rozwiązanie o bardzo długim okresie ochronnym.
Bardzo ważną zaletą, która odpowiada za skuteczność pracy pilarki stołowej, jest moc silnika. Ta wynosi 1600 W, a więc jest zdecydowanie wystarczająca w przypadku obróbki każdego rodzaju drewna. W połączeniu z prędkością obrotową na poziomie 5500 RPM, mamy gwarancję szybkiej i precyzyjnej pracy. Należy także pamiętać o innych parametrach wpływających na wydajność oraz na działanie piły.
Niemcy upewnili się, że ich urządzenie będzie przodowało we właściwościach tnących gwarantując nam bardzo dobrą wydajność cięcia pod względem szerokości. 720 mm po prawej stronie piły oraz 280 mm po jej lewej stronie przekłada się na świetne możliwości cięcia dużych powierzchni. Pod względem głębokości cięcia Bosch prezentuje się natomiast przeciętnie. 70 mm maksymalnej wysokości przy prostopadłym kącie oraz 50 mm przy kącie wynoszącym 45 stopni to wyniki, które nie napawają optymizmem.
Jednakże, musimy pamiętać, że zastosowano tutaj tarczę o średnicy 216 mm, a więc nieco mniejszą niż w przypadku pozostałych ofert. Z innych atrybutów, warto wymienić zastosowanie ogranicznika prądu rozruchowego, co przekłada się na płynne uzyskanie prędkości maksymalnej oraz specjalny wyłącznik przeciążeniowy, który to chroni silnik oraz pozostałe komponenty wewnątrz maszyny przed przegrzaniem się i uszkodzeniem.
Gwarancja na okres 3 lata to wisienka na torcie w przypadku firmy Bosch. Przekłada się to oczywiście na pewność działania oraz niezawodność i bezawaryjność. Jednakże, wszystkie te dodatki kosztują i to całkiem sporo. Dodatkowo przeciętna głębokość cięcia to inna wada, o której musimy pamiętać.
Zalety
• Duża dostępna powierzchnia robocza;
• 3 lata gwarancji;
• Świetne wykonanie.
Wady
• Przeciętna głębokość cięcia;
• Wysoka cena.
Jaka piła stołowa będzie najlepszym rozwiązaniem? Wybierz sam!
Powyższy ranking pilarek stołowych przedstawił pięć bardzo ciekawych i różniących się od siebie urządzeń. Każda ze zrecenzowanych maszyn charakteryzowała się nieco innymi właściwościami tnącymi, a co za tym idzie przeznaczona była dla odmiennej grupy użytkowników.
Ze względu na to, że uniwersalny produkt o wręcz idealnych parametrach byłby niezwykle drogi, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich dokładnie prac wybrana pilarka stołowa będzie nam potrzebna.
Spośród wszystkich parametrów, najistotniejszymi są oczywiście moc silnika oraz prędkość obrotowa. Nie inaczej jest w przypadku właściwości cięcia, a mianowicie maksymalnej głębokości czy wysokości. Bardzo ważna okaże się również powierzchnia robocza blatu oraz komfort użytkowania czy waga. Więcej informacji znajdziecie również tutaj: https://www.stuermer-maszyny.pl/parametry-pily-tarczowej-na-co-zwrocic-uwage/.
Moc oraz prędkość obrotowa to podstawa
Dobra pilarka stołowa charakteryzuje się wysoką mocą, a to natomiast przekłada się na wysoką prędkość obrotową. Są to dwa niezwykle istotne parametry, gdyż duża moc to także gwarancja, że nawet po wielu godzinach pracy urządzenie nie będzie się przegrzewało.
Prędkość obrotowa wpływa natomiast na to jak twardy materiał możemy ciąć. Jeżeli zależy nam zatem na pracy przy twardym drewnie czy tworzywie sztucznym i jesteśmy wyposażeni we właściwą tarczę (sprawdź najlepsze tarcze diamentowe 2020), to musimy upewnić się, że wybrane urządzenie będzie charakteryzować się wysokimi RPM.
Najlepiej szukać takich stołowych pilarek tarczowych, które gwarantują nam moc powyżej 1500 W z prędkością wynoszącą minimum 5000 obrotów na minutę.
PIŁA STOŁOWA SCHEPPACH HS100S
MAKITA MLT100 Piła Pilarka STOŁOWA
Głębokość i wysokość cięcia, czyli co nieco o parametrach tnących
Wielu producentów decyduje się na przygotowanie zarówno małych, kompaktowych urządzeń, jak i bardzo dużych pił stołowych. Mowa tutaj przede wszystkim o blacie roboczym, który, w zależności od wybranego modelu, może wynosić od 300×700 mm aż do 500 x 1000 mm.
Nie należy jednak decydować się na jak największy produkt, gdyż bardzo często takie powierzchnie nie są nam potrzebne, a ogromne wymiary maszyny sprawią nie lada kłopot, szczególnie w przypadku małych warsztatów.
To, na co każdy z nas powinien zwrócić uwagę, to natomiast maksymalna głębokość cięcia oraz maksymalna jego wysokość.Te dwie wartości wskażą nam możliwości tnące oraz pozwolą oszacować, czy obróbka grubszych i wysokich materiałów będzie możliwa.
Komfort oraz bezpieczeństwo
W rankingu pilarek stołowych 2024 bardzo ważne okazały się dodatkowe systemy wpływające na bezpieczeństwo użytkowania danego urządzenia oraz sam komfort i udogodnienia sprzyjające szybszej pracy. Będą one kluczowe dla każdego, kto zamierza spędzać wiele godzin w warsztacie i traktować obróbkę materiałową jako coś więcej niż hobby.
Wybierajmy takie maszyny, które zostały wyposażone w takie systemy bezpieczeństwa jak, na przykład, awaryjne wyłączenie urządzenia bądź system odpowiadający za płynne uzyskanie prędkości maksymalnej.
Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na szereg funkcji dodatkowych, jak na przykład beznarzędziowo chowany klin, a także przyłącza pozwalające nam na odsysanie pyłów z powierzchni roboczej. Jeżeli szukasz maszyny która pozwoli także na precyzyjne cięcie pod różnymi katami, koniecznie sprawdź nasz ranking bardzo dobrych ukośnic.
PILARKA STOŁOWA GTS 635-216 BOSCH
Podsumowanie rankingu najlepszych pił stołowych 2024
PIŁA STOŁOWA SCHEPPACH HS100S to jeden z najciekawszych produktów na rynku z 2024 roku w tym zakresie cenowym i o tak dobrych właściwościach tnących. Jest to świetne rozwiązanie, które dodatkowo charakteryzuje się wysoką mocą i prędkością roboczą. Z tego względu to ten model zwyciężył w rankingu.
Jeśli jednak interesuje was nieco inna oferta, to warto już teraz zapoznać się z poradnikiem zakupowym. Zawarte w nim informacje okażą się kluczowe podczas zakupów i pomogą wam w odnalezieniu idealnie dopasowanego sprzętu pod wasze wymagania i oczekiwania.
Submit your review | |
A ja właśnie kupiłem scheppacha. Nie potrzebuje nic nadzwyczajnego, czasami tylko musze coś pociąć. Myślę, że bedzię ok.
Scheppach dla domowych majsterkowiczów będzie ok, ale dla profesjonalistów nie za bardzo. Słabe wykonanie, nie stoi zbyt stabilnie....
Makite używam już 3 lata i jak do tej pory bez przerw, zepsucia. Ma mocną budowe i sobre tarcze.
Jak ktoś ma dużo miejsca w garażu to taka piła jest super sprawą. U mnie stoi RIWALL. Dzieki niemu sam zbudowałem psu budę. Pieknie tnie deski.