Entuzjaści majsterkowania i użytkownicy narzędzi do prac w domu i ogrodzie mierzą się z pytaniem, jakie zasilanie wybrać. I to bez względu na rodzaj urządzenia – czy mowa o pile łańcuchowej, kosiarce, podkaszarce czy pilarce. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W tym artykule przyjrzymy się każdemu z nich.

Oferta narzędzi przeznaczonych do prac typu cięcie i obróbka jest na tyle bogata, że trudno dokonać wyboru. Dylematy zaczynają się już w momencie dopasowania rodzaju zasilania, ponieważ przekłada się to na dalsze korzyści, komfort i efekty pracy. Tak na przykład zasilanie elektryczne wiąże się z brakiem emisji spalin, akumulatorowe z niskim poziomem hałasu, a narzędzia spalinowe sprawdzają się nawet w najcięższych pracach. W dużej mierze wybór zależy rodzaju prac, które chcemy wykonać, jednak warto znać podstawowe różnice pomiędzy tymi trzema rozwiązaniami.

gl 1

Zasilanie spalinowe – wady i zalety

Przy wyborze narzędzia kluczowe znaczenie ma waga całkowita wraz z silnikiem. Dzięki temu wiemy, czy np. najlepszą piłą spalinową będzie nam łatwiej wykonywać prace w ogrodzie i bez bólu ramion. I tutaj dochodzimy do sedna – zasilanie spalinowe zwiększa wagę urządzenia. Jakby tego było mało, emitują też większy hałas w porównaniu z innymi rodzajami zasilania. Do tego należy pamiętać, że wymagają zasilania mieszanką oleju i paliwa (dotyczy silników dwusuwowych). Nie jest jednak pozbawione zalet.

Zalety silnika spalinowego:

  • zapewnia mobilną pracę bez kabli,
  • prosta i stosunkowo zwarta zabudowa,
  • łatwo uruchamiany i szybko gotowy do pracy,
  • doskonały dla narzędzi przeznaczonych do cięższych prac.

Silniki spalinowe uchodzą za bardzo wytrzymałe. Dodatkowo koszt ich eksploatacji jest stosunkowo niewielki, w przeciwieństwie do silników elektrycznych. Zobacz >> najlepszy opryskiwacz spalinowy <<

Zasilanie akumulatorowe – wady i zalety

Zasilanie akumulatorowe to rodzaj zasilania bezprzewodowego, a to oznacza, że nie wymaga stałego podłączenia do prądu. Wiąże się to ze zwiększoną mobilnością, co znacznie ułatwia pracę i podnosi jej komfort. Należy jednak mieć na uwadze, że akumulatory mają ograniczoną pojemność i zwykle starczają na 30-90 minut pracy. Jest na to sposób! Producenci oferują wymienne baterie, które mogą wydłużyć czas pracy i wpłynąć też pozytywnie na wydajność, chociaż większy akumulator oznacza również większą wagę całkowitą narzędzia.

Zalety zasilania akumulatorowego:

  • zwiększona mobilność,
  • niskie wibracje,
  • praca bez spalin,
  • niski poziom hałasu.

Porównując zasilanie akumulatorowe do spalinowego, warto posłużyć się przykładem. Technologia MAX POWER RYOBI – jest to nowa generacja mocnych i bardzo wytrzymałych akumulatorów Lithium+ High Energy 6.0 Ah i 9.0 Ah, które dostarczają narzędziom więcej mocy i zapewniają 3x dłuższy czas pracy (w porównaniu z poprzednią generacją). MAX POWER RYOBI na rynku narzędzi wyróżnia się wydajnością i lekkością, przez co bez problemu możemy wykonać każdą pracę ręczną jak przycinanie żywopłotu czy koszenie trawy – bez bólu ramion i bez kabli. Mamy tu akumulator 36 V przeznaczony do urządzeń ogrodniczych typu kosiarka czy podkaszarka. Wśród zalet warto wymienić mniej hałasu i mniej wibracji w porównaniu do narzędzi spalinowych. Jako że jest to zasilanie akumulatorowe, nie ma też spalin i dwutlenku węgla. Co więcej, akumulatory MAX POWER RYOBI nie wymagają przeglądów silnika (jak spalinówki), a żeby narzędzie było gotowe do pracy, wystarczy nacisnąć jeden przycisk. 

Zasilanie elektryczne – wady i zalety

Zasilanie elektryczne narzędzi wiąże się z jedną główną wadą – kablem. Przez to, że urządzenie musi być podpięte do gniazdka, jesteśmy ograniczeni nie tylko co do zasięgu pracy, ale też zwiększa się niebezpieczeństwo korzystania z danego sprzętu, zwłaszcza jak mówimy o kosiarce czy pile. Wprawdzie możemy dobrać przedłużacz, ale wciąż ograniczeni jesteśmy przewodem. Dodatkowo cechuje się niższą mocą niż pozostałe rodzaje zasilania, stąd narzędzia elektryczne polecane są do drobnych prac domowych.

Zalety narzędzi z zasilaniem elektrycznym:

  • niewielka waga,
  • długotrwała i nieprzerwalna praca,
  • niewielkie wibracje,
  • zadowalający poziom hałasu.

Narzędzia zasilane elektrycznie mają jedną przewagę nad akumulatorami, a mianowicie mamy tu nieograniczony dostęp do zasilania, co zapewnia wydajną pracę przez cały czas. Z drugiej strony ograniczeni jesteśmy do miejsca, gdzie mamy dostęp do prądu. Problem ten znika przy zasilaniu akumulatorowym, gdzie w każdej chwili możemy baterię podpiąć do ładowarki, gdy spadnie poziom naładowania lub wymienić akumulator na zapasowy.

1

Zasilanie w praktyce, czyli jaka piła łańcuchowa będzie najlepsza?

Omówienie wad i zalet poszczególnych rodzajów zasilania narzędzi mamy już za sobą. Pora przejść do części praktycznej, a więc odniesienia się do jednego z najpopularniejszych narzędzi, jaką jest piła. Dzięki niej możemy łatwo ciąć lub obrabiać drewno, przycinać gałęzie i krzewy oraz wykonywać wszelkie inne prace w ogrodzie. Powszechnie piły wykorzystywane są w ogrodnictwie, w ratownictwie i przemyśle drzewnym. Często piłę określa się jako pilarkę, jednak należy mieć na uwadze, że pilarka to przyrząd, który jest elementem roboczym piły wykorzystywanym do pracy.

Poniżej szybki przegląd rodzajów pił łańcuchowych ze wskazaniem ich zastosowania.

  • Piła łańcuchowa spalinowa nadaje się do prac dekarskich, budowlanych, wycinki drzew i przygotowania drewna na opał. Wyróżnia się dużą mocą i wydajnością, poradzi sobie nawet z twardym i grubym drewnem, przez co polecana jest zwłaszcza dla profesjonalistów. Wadą jest tutaj wysoki poziom hałasu (nawet do 120 dB) i emisja szkodliwych spalin. Ponadto wymagają konserwacji z uwzględnieniem wymiany filtrów i świec.
  • Dobra piła łańcuchowa akumulatorowa zasilana jest baterią, zatem jedynym ograniczeniem jest tu jej pojemność. Łączy w sobie zalety zasilania spalinowego i elektrycznego, z czego na wyróżnienie zasługuje najniższy poziom hałasu do około 94 dB i brak spalin. Jest łatwa w obsłudze i polecana do mało wymagającej obróbki drewna i prostych prac w ogrodzie. Dobrze jest tutaj dobrać akumulator dodatkowy lub baterię renomowanego producenta, aby piła na akumulator zapewniała nie tylko długą pracę, ale także wysoką jej wydajność.

Sprawdź również: Piła akumulatorowa i inne narzędzia o wysokiej mocy bez silnika spalinowego dzięki RYOBI MAX POWER

  • Piła łańcuchowa elektryczna jest zasilana sieciowo i nadaje się do każdego typu prac w ogrodzie. Jest lżejsza od spalinowej i mniej hałasuje (częstotliwość do 100 dB), za to ma mniejszą moc i mały zasięg pracy ograniczony często do długości kabla. Z tego względu piła elektryczna polecana jest osobom mniej doświadczonym i do małych ogrodów.
2 1

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie, możemy zamiast piły rozważyć piłę szablastą, najlepiej na akumulator. Piła szablasta akumulatorowa jest bezpieczniejsza od pilarki łańcuchowej oraz precyzyjniejsza niż pilarka tarczowa. Przy jej pomocy wykonamy cięcia głębsze niż wyrzynarką, z tą uwagą, że będą mniej dokładne. Zaletą tego urządzenia jest łatwa obsługa. Można nią ciąć drewno suche i mokre, materiały izolacyjne, metal, płyty gipsowo-kartonowe, zatem świetnie nada się do wszelkiego rodzaju prac wykończeniowych.

Dzięki narzędziom do pracy w domu i ogrodzie każdy z nas może poczuć się majsterkowiczem. Jednak, aby narzędzia pomagały, a nie przeszkadzały w pracy, powinny być starannie dobrane, również pod kątem zasilania. Co tu wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, jednak nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o mobilność, lekkość i komfort pracy, emisję spalin i poziom hałasu, to tutaj zasilanie akumulatorowe wysuwa się na prowadzenie.

Zobacz także artykuł : opryskiwacz plecakowy ręczny