Spis Treści
Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa? Sprawdź które urządzenie wybrać
W każdym zakładzie stolarskim powinna znajdować się chociaż jedna szlifierka. Jest to nieodzowna część wyposażenia, która każdemu majsterkowiczowi się przyda. Pomimo ogromnego wyboru tych produktów na rynku, bardzo często zadajemy sobie pytanie jaką szlifierkę powinniśmy wybrać.
Co więcej, nie wszyscy wiedzą jaka jest różnica pomiędzy poszczególnymi szlifierkami. Z tego właśnie względu postanowiliśmy omówić charakterystykę tych narzędzi. Sprawdzimy czy szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna okaże się lepsza oraz odpowiemy na jaki zakup należy się zdecydować.
Czym jest szlifierka mimośrodowa
Szlifierka mimośrodowa to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń tego typu, jakie możemy zakupić. Posłużyć nam może zarówno do małych, jak i dużych powierzchni. Oprócz tego, idealnie sprawdza się w przypadku obróbki materiałów drewnianych, metalowych czy z tworzywa sztucznego.
Szlifierka mimośrodowa pracuje wykorzystując ruch wahadłowy i obrotowy. Oznacza to, że oprócz obracania się wokół własnej osi, narzędzie wychyla się także na boki. Dodatkowo, bardzo często szlifierki mimośrodowe wyposażane są w dosyć elastyczne talerze, dzięki czemu dostosowuje się on do polerowania wielu płaszczyzn – tych prostych i zakrzywionych.
Kiedy stosujemy tego typu urządzenia
Dzięki swojej charakterystyce, szlifierki mimośrodowe są idealnym rozwiązaniem do dosyć zróżnicowanych prac. Możemy z powodzeniem stosować je do niemalże każdej powierzchni. Oprócz tego, bardzo często to urządzenie stosuje się jako polerkę. Jest to możliwe dzięki wymiennym końcówkom.
Do czego służy szlifierka oscylacyjna
Urządzenie to jest stosunkowo łatwe w obsłudze, a niska cena oraz przeważnie bardzo dobre wykonanie pozwala korzystać z produktu bez martwienia się o jakąkolwiek usterkę. Szlifierki oscylacyjne pracują w bardzo prosty sposób, gdyż stopa, w którą są wyposażone, porusza się jedynie w przód i w tył. Do niej przymocowujemy papier ścierny.
Kiedy okaże się to rozwiązanie lepsze
Szlifierki oscylacyjne oferują bardzo dobrą wydajność pracy, szczególnie w przypadku dużych, płaskich powierzchni. Jeżeli zatem nie musimy martwić się o nierówną (wypukłą bądź wklęsłą) powierzchnię, to wybór szlifierki oscylacyjnej będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.
Dodatkowo sama wielkość stopy może się różnić. Możemy zatem wybrać bardzo dużą stopę, nawet do 250 mm długości oraz 120 mm szerokości. Jeśli jednak zależy nam na pracy w nieco mniej dostępnych miejscach, z powodzeniem znajdziemy o wiele mniejsze stopy, które poprawią precyzję pracy.
Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa do drewna
Jeżeli szukamy szlifierki do drewna, to należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na jedno zasadnicze pytanie. Jaką powierzchnię zamierzamy obrabiać? Czy będzie to płaska powierzchnia, czy może wypełniona elementami wklęsłymi lub wypukłymi?
Obie szlifierki są bardzo dobrym rozwiązaniem do materiałów drewnianych. Musimy jednak pamiętać, że większa uniwersalność szlifierki mimośrodowej oferuje nam bardzo dobre szlifowanie naturalnego drewna.
Jeśli jednak planujemy wykorzystać szlifierkę do pracy przy drewnie równym, jak na przykład podłoga w pokoju lub deski wyłożone w tarasie, to równie efektywnym urządzeniem okaże się szlifierka oscylacyjna. Musimy mieć na uwadze, że wyższość szlifierki mimośrodowej w przypadku prac przy elementach wklęsłych czy wypukłych nie oznacza, że klasyczna szlifierka oscylacyjna nie nadaje się do tego typu prac.
Nawet jeśli stopa nie jest tak elastyczna, to odpowiednie doświadczenia przy prazy z różnymi powierzchniami oraz wiedza pozwolą nam z powodzeniem korzystać ze szlifierki oscylacyjnej w przypadku nierównych powierzchni. Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że będzie to trudniejsze, a także bardziej czasochłonne.
Szlifierka oscylacyjna czy taśmowa
Kolejnym rodzajem szlifierki jest szlifierka taśmowa, która to wyróżnia się na tle dwóch poprzednio opisywanych urządzeń. W przeciwieństwie do szlifierki oscylacyjnej czy mimośrodowej, taśmowa nie wymaga od nas tak dużego wysiłku, gdyż szlifowanie odbywa się za pomocą specjalnej taśmy. Ta obraca się prostopadle do szlifowanej powierzchni, co gwarantuje wysoką wydajność.
Ten rodzaj szlifierki jest bardzo często stosowany w przypadku szlifowania materiałów przy różnych załamaniach i na krawędziach. Należy natomiast pamiętać, że spośród wszystkich trzech opisywanych rodzajów szlifierek, taśmowa jest najdroższa. Dodatkowo zajmuje dużo miejsca (szczególnie stołowe szlifierki taśmowe).
Najlepsze urządzenia szlifujące- podsumowanie
Wybór najlepszego urządzenia szlifującego do pracy w warsztacie nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Musimy przecież mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Do tego dochodzą różne parametry oraz inne wymagania. Należy jednak pamiętać, że podstawowa różnica między szlifierką oscylacyjną a mimośrodową to cena oraz zastosowanie.
Jeśli wybrana przez nas szlifierka ma służyć do obróbki równych, ale dużych powierzchni, to z pewnością wystarczającym zakupem będzie szlifierka oscylacyjna. Jest to urządzenie w miarę tanie, a z pewnością najtańsze ze wszystkich tutaj opisanych. Jeśli więc zatem zależy nam na budżetowym, a dobrym wyborze do pracy nad w miarę gładkimi powierzchniami, będzie to najlepszy wybór.
Każdy, kto poszukuje nieco bardziej uniwersalnego urządzenia, powinien natomiast myśleć już o nieco droższej, aczkolwiek jeszcze wydajniejszej szlifierce mimośrodowej. Jest to bardzo dobry kompromis, szczególnie jeśli chodzi o cenę, wydajność pracy oraz zastosowanie. Dzięki elastycznej stopie maszynę tę użyjemy zarówno w przypadku równych jak i wypukłych powierzchni.
Jeżeli poszukujemy urządzenia do użytku domowego, to warto pomyśleć nad jednym z tych produktów. Szlifierki taśmowe, pomimo swojej wysokiej wydajności i precyzji, są bardzo drogie, a dodatkowo przeznaczone wyłącznie do obróbki bardzo dużych powierzchni, przez co ich zastosowanie jest mocno ograniczone w przydomowych warsztatach i przy pracy na małym materiale.
Submit your review | |