Spis Treści
Najlepsza maszynka do tarcia ziemniaków w 2024 roku
Ziemniaki pod wszelkimi postaciami stanowią ważną część kuchni polskiej i wschodniej. Placki ziemniaczane czy kluski, to tradycyjne potrawy, których przygotowanie bywa pracochłonne. Tarcie ziemniaków nie należy również do najprzyjemniejszych czynności.
Uwielbiasz ziemniaczane potrawy, ale masz dość ręcznego ucierania kartofli? Jesteś pasjonatem kuchni, gotujesz dużo i chcesz usprawnić sobie ścieranie różnych warzyw? Nic trudnego. Wystarczy dobra maszynka do tarcia ziemniaków. Ten artykuł powstał po to, aby Ci to ułatwić.
Przygotowałam porównanie czterech różnych urządzeń przeznaczonych do ścierania warzyw. Każda z nich jest nieco inna, różnią się też ceną i sposobem wykonania. Opiszę wszystkie modele, wypunktuję ich wady i zalety, następnie porównam ze sobą. Postaram się podrzucić Ci kilka pomysłów, do czego właściwie taki gadżet można wykorzystać. Na koniec wybiorę maszynkę, która wypada najlepiej w rankingu 2024.
Maszynka do tarcia ziemniaków, sera i warzyw EliteHoff
Pierwsza maszynka, wyprodukowana przez firmę EliteHoff, to jeden z najbardziej podstawowych modeli tego urządzenia. Została w całości wykonana ze stali – dotyczy to zarówno korpusu, jak i wkładek trących. Maszynkę mocuje się do blatu za pomocą zacisku. Ma pięć wymiennych wkładów, które umożliwiają ścieranie, szatkowanie warzyw i rozdrabnianie. Nadaje się do ziemniaków i innych warzyw, a także sera i orzechów.
Maszynka EliteHoff jest obsługiwana ręcznie – mechanizm uruchamia korbka. Producent zapewnia, że wymiana części i czyszczenie przebiega szybko i sprawnie. Całość prezentuje się dość solidnie, chociaż wygląda mało nowocześnie. Urządzenie ma dość niską cenę.
W opiniach użytkowników ten produkt niestety nie wypada najlepiej. Okazuje się, że jakość wykonania jest bardzo niska. Części nie są dobrze dopasowane, miejscami odchodzi farba pokrywająca korpus. Wiele osób miało trudność ze starciem ziemniaków, w przeciwieństwie do innych warzyw, z którymi było nieco łatwiej. Mocowanie do blatu nie jest wystarczająco silne, dlatego maszynka porusza się podczas pracy.
Zalety
• prosta obsługa,
• nie wymaga zasilania.
Wady
• nieostre tarki,
• nie radzi sobie z tarciem ziemniaków,
• niestabilne mocowanie.
Młynek do ziemniaków i warzyw 5w1
Drugi z produktów to najbardziej tradycyjny model, przypominający stare żeliwne maszynki do mielenia mięsa. Ma najprostszą budowę, został wykonany z metali nierdzewnych. W trakcie pracy mocuje się go do stołu. Maksymalna szerokość blatu to 30 mm.
Młynek jest oczywiście ręczny i posiada korbkę. Produkt ma pięć wymiennych bębnów, dzięki którym można trzeć ziemniaki, ścierać warzywa i owoce na grubszych lub cieńszych oczkach, szatkować ogórki oraz mielić twarde sery i orzechy.
Design młynka z pewnością nie zachęca do jego zakupu. W porównaniu do poprzedniego produktu jest też trochę droższy. W tym przypadku wyższa cena łączy się jednak z lepszą jakością. Młynek jest dużo bardziej solidny i lepiej sobie radzi z ziemniakami. Polecają go osoby, dla których służył do sporadycznego rozdrabniania warzyw.
Zalety
• nie wymaga zasilania,
• jakość wykonania na przyzwoitym poziomie.
Wady
• konieczność ręcznej obsługi,
• możliwość mocowania tylko do blatów poniżej 30 mm szerokości.
Maszynka do tarcia warzyw 3w1 z przyssawką
Trzeci produkt wybrany do naszego rankingu 2024 wykorzystuje tradycyjny sposób ucierania warzyw, ale ma bardziej nowoczesną budowę i ładniejszy wygląd. Maszynka 3w1 również jest napędzana ręczną korbką i ma wymienne bębny trące. Podobnie jak poprzedniczki jest wyposażona w pojemnik, przez który warzywa trafiają do tarki. To urządzenie zostało wzbogacone w popychacz, który ułatwi pracę i ochroni palce przed ostrzami.
Innowacją jest również sposób mocowania. Ta maszynka ma przyssawkę, która stabilnie utrzymuje ją na powierzchni – pod warunkiem, że jest ona czysta, sucha i nieporowata. Urządzenie wygląda dość estetycznie, występuje w kilku kolorach do wyboru.
Cena maszynki z przyssawką jest zachęcająca, ale nie bez powodu. Korpus został wykonany z tworzywa sztucznego, może nie być zbyt wytrzymały. Funkcjonalność przyssawki ogranicza rodzaj blatu. Urządzenie daje też nieco mniejsze możliwości, ponieważ posiada tylko trzy tarki. Poprzednie maszynki miały ich aż pięć. Oceny użytkowników są wręcz druzgocące.
Zalety
• kilka kolorów do wyboru,
• niska cena,
• popychacz do warzyw,
• mocowanie na przyssawkę.
Wady
• przyssawka wymaga odpowiedniego blatu,
• tylko trzy rodzaje tarek,
• bardzo niska skuteczność.
Elektryczna maszynka do tarcia ziemniaków Migiris
Ostatnia maszynka w naszym zestawieniu jest wyprodukowana przez litewską firmę Migiris. Kuchnia litewska bazuje na ziemniakach, dlatego ta oferta jest szczególnie warta uwagi. Maszynka jest zasilana elektrycznie, ma moc 250 W. Jej wydajność to nawet 80 kg warzyw na godzinę! Niestety nie umożliwia regulacji obrotów, nie ma też żadnych trybów pracy do wyboru.
Średniej wielkości korpus maszyny ma antypoślizgowe nóżki, dzięki czemu nie przemieszcza się podczas pracy. Tarcze ścierające są bardzo duże i solidne. Miejsce, gdzie wrzucamy warzywa niestety nie jest zbyt duże, ale zostało wyposażone w popychacz. Aby umyć maszynę, trzeba ją oczywiście rozebrać. Producent zapewnia, że nie wymaga to dużo wysiłku.
Maszynka Migiris zbiera rewelacyjne oceny. Użytkownicy potwierdzają jej dużą wydajność i moc silnika. Okazuje się, że rzeczywiście jest łatwa w czyszczeniu. Szybko i bardzo dokładnie ściera nawet najbardziej twarde ziemniaki. Wydaje się być niezawodna. Jedyny minus to brak regulacji obrotów. W porównaniu do pozostałych maszynek, litewski produkt jest kilkakrotnie droższy.
Zalety
• duża moc silnika,
• bardzo skuteczna praca,
• duża wydajność,
• łatwo się czyści.
Wady
• nie ma regulacji obrotów,
• dość wysoka cena.
Maszynka do ziemniaków – ranking 2024
Przedstawiłam pięć różnych modeli maszynek do tarcia różnych warzyw. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, cena także jest zróżnicowana. Pierwsze dwa produkty (maszynka EliteHoff i młynek 5w1) to najbardziej tradycyjne, znane od lat przybory kuchenne. Są mocowane do blatu, mają ręczną korbkę i wymienne tarcze. Zwykły młynek 5w1 to całkiem solidny wyrób, który może się przydać w kuchni. Natomiast EliteHoff prezentuje niską jakość wykonania i nie radzi sobie z twardszymi warzywami.
Maszynka z przyssawką to bardziej unowocześnione urządzenie, które nadal bazuje na pracy ręcznej. Wyróżnia się przede wszystkim wyglądem – ma ładne kolory i przyjemny design. Przyssawka stanowi zarówno zaletę jak i wadę produktu. Przydaje się dołączony do niego popychacz. Niestety nietrwałe materiały i zaledwie trzy wymienne tarki znacznie obniżają ogólną ocenę tego modelu. Niekorzystnie wypada on również w ocenach użytkowników. Okazuje się, że nie jest skuteczny.
Litewska maszynka do ziemniaków Migiris jako jedyna jest napędzana silnikiem elektrycznym. Z jednej strony usprawnia to jej pracę, z drugiej – wymaga zasilania. Jest dość ciężka, ale to wynika z jej konstrukcji. Cena maszynki Migiris jest kilkakrotnie wyższa od pozostałych produktów, ale nie bez powodu. Mocny silnik i solidne części sprawiają, że to urządzenie nie ma sobie równych. Ma ogromną wydajność, jest niezawodne i łatwe w czyszczeniu. Trudno znaleźć jakiekolwiek jej wady, to naprawdę dobra maszyna do tarcia ziemniaków.
Dobra tarka do warzyw – czy warto ją kupić
Tarcie ziemniaków na papkę, ścieranie twardych warzyw na mniejsze lub większe wiórki, krojenie na ogórków i cukinii na plastry, ucieranie parmezanu i mielenie orzechów – te wszystkie czynności może wykonać za nas dobra maszynka. To całkiem sporo funkcji jak na jedno urządzenie.
Czy dodatkowy sprzęt kuchenny jest potrzebny każdemu? Niekoniecznie. Jeśli gotujesz sporadycznie, lubisz szybkie jednogarnkowe dania, przygotowujesz posiłki tylko dla siebie, świetnie poradzisz sobie bez kolejnego wydatku na kuchenny sprzęt.
Dobrą maszynę warto kupić wtedy, gdy:
- gotujesz dla wielu osób,
- szukasz nowych sposobów na podawanie warzyw,
- często przyrządzasz duże ilości surówek,
- przygotowujesz domowe przetwory,
- w Twojej kuchni królują ziemniaki w różnych postaciach.
Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak wiele dań można stworzyć z tartych ziemniaków, tutaj znajdziesz aż 386 przepisów!
Tarka świetnie sprawdza się przy warzywnych surówkach, na tej stronie jest ponad 270 różnych receptur na takie sałatki.
Najlepsza maszynka w rankingu 2024
Zwycięzcą tego zestawienia zostanie sprzęt, który jest idealny dla kogoś, kto gotuje często, kocha ziemniaki, ma większą rodzinę lub przygotowuje przetwory. Wybierając najlepszą maszynkę kierowałam się przede wszystkim jej uniwersalnością – powinna być jak najczęściej używana, czyli świetnie radzić sobie z różnego rodzaju warzywami. Duże znaczenie ma też solidność wykonania – sprzęt kuchenny warto kupować na lata. Szybkość i wygoda pracy ma ogromne znaczenie, gdy do nakarmienia jest duża rodzina. Zakładając, że wybieramy porządny sprzęt na lata, jego cena nie gra aż tak dużej roli. Na dobrych urządzeniach lepiej nie oszczędzać.
Submit your review | |
Mam w kuchni Elite Hoff. Tak jak wspomnieliście maszynka rusza się w trakcie tarcia, co utrudnia pracę. Z ziemniakami radzi sobie całkiem nieźle. Jak się wysłuży wymienie ją na coś lepszego.
Uwielbiam ziemniaki pod każdą postacią, ale ręczne ścieranie mnie przerastało. Od niedawna mam elektryczną maszynkę Migiris - sprawdza się wspaniale. Teraz robienie babki ziemniaczanej to przyjemność.
Myślę nad prezentem dla mamy. Nie wiem, na którą maszynkę się zdecydować. Opcja 3w1 wydaje się najlepsza - ładnie wygląda i przyda się do różnych rzeczy. Na drugim miejscu jest maszynka elektryczna. Trochę zniechęca mnie to, że jest dość duża. Wyciąganie z szafki może być uciążliwe.
Szukałem w necie ręcznej tarki i znalazłem ten artykuł. Świetne produkty. Na moje potrzeby idealna będzie maszynka nr 3. Przyda się też do innych warzyw.